Per Telegraaf. isurgcriijfëc jsjfattS). spoortrein le vervoeren naar de zoogenaamde «Metropolitan Cattle Market" alhier, welke markt door de regering is opengesteld voor den handel in het vee, dat voor onmiddellijke slagling is bestemd. Aan die vergunning zijn eenige voorwaarden, het vervoer betreffende, verbonden. Er is alhier in het Alhambra-palace eene vergadering gehouden van kleedermakersdnechls, welke door ongeveer 7000 personen werd bijgewoond. Het doel was het bespreken van maatregelen om de thans heerschende crisis op te lossen en te komen lot eene vaststelling der werkuren, die voor het geheele koningrijk van toepassing zou zijn. Alle pogingen om dit doel bij minnelijke onderhandelingen te bereiken, waren tol nu afgestuit op den onwil der patroons. Nadat verschillende voorstellen waren gedaan, werd besloten om den arbeid te staken bij die firma's die de voorstellen door het comité der kleederroakersknechts gedaan, niet wilden aannemen en een of- en defensief verbond aan te gaan met de kleedermakers te Parijs, Brussel en Londen. In den nacht van Zaturdag en gedurende den Zondag woedde zulk een geweldige orkaan dat in sommige huizen welke naar het zuidwesten stonden, de vensterramen ingedrukt werden. In Perthshire heeft men Donderdag II. een schok van aardbeving waargenomen. Aan de Schotsche kust, langs de golf van Forth, heeft zich Zatur dag II. eene digle massa bruinvisschen vertoond. Terstond werd er van alle kanten jagt op gemaakt en men is er in geslaagd een groot aantal, waaronder van ruim 25 «oei lengte, meester te worden. Van de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld dat de Kngelsche regering plan heeft de troepen, thans in de kolonie gestationeerdlangzamerhand terug te roepen en dat binnen 4 of 5 jaren geen enkel Britsch soldaat meer in de kolonie zal wezen of zij moet er in toestemmen 40 per man tol het onderhoud der troepen bij te dragen. Na eene eenigzins langdurige droogte waren er verkwikkende en op sommige plaatsen meer dan overvloe dige regens gevallen. In de nabijheid van Montagu had eene soort van wolkbreuk plaats gehad, waardoor veel schade aan plantages was veroor zaakt en eenige Kaffer-arbeiders waren gedood. In den senaat der Vereenigde Staten is het voorstel gedaan om op te treden als bemiddelaar in Mexico; dit voorstel zal in de eerstvolgende zit ting aan de orde worden gesteld. Een dagblad geeft de volgende berekeningen aangaande een sneeuw storm, die onlangs in de Vereenigde Stalen heeft plaats gehad. De storm bewoog zich over eene oppervlakte van 500 uren gaans lengte en 100 uren breedte. De gemiddelde hoogte der gevallen sneeuw was een Eng. voet. Dit wordt op 5000 Ned. ponden per bunder berekend, of 3,200,000 Ned. ponden op de vierkante Eng. mijl, gevende voor de geheele door den sneeuw storm bezochte streek een totaal van 1,410,000,000,000 Ned. ponden sneeuw. IKANHK1J H. PARIJS, 23 April 0e ministeriële Valrie deelt het volgende mede: «Bijzondere berigten uit Berlijn melden ons, dal de zienswijze der drie groote mogendheden j omtrent de zaak van Luxemburg aan de Pruissische regering nagenoeg ge lijktijdig is medegedeeld. De werkzaamheid van het Russische, het En- gelsclie en het Oostenrijksche hof is dus thans van eenen anderen aard ge worden; zij heeft nu plaats bij de partijen die regtstreeks bij de oplossing van bet vraagstuk betrokken zijn. De heer von Bismarck bevindt zich in Pommerenmaar hij wordt spoedig te Berlijn terugverwacht, en hij zal dadelijk bij zijne terugkomst de mededeelingen van de groote mogendheden tot een onderwerp van overweging in de raadsvergaderingen van de Pruis sische regering kunnen maken. Volgens onze berigten uit Berlijn gelijk uit Londen heeft de slaat der zaken bij voortduring een voor het hehoud des vredes gunstig voorkomen." !)e dagbladen, eenigzins bevreesd geworden door hetgeen met den Zcenir Nat. is voorgevallenspreken niet meer van krijgstoerustingen. Alleen de Etendard maakt daarop eene uitzondering. Dit blad maakt mei - dmg van eene circulaire van den minister van oorlog aan de militaire be velhebbers, waarin zij aanschrijving ontvangen, dat de behoeften der instructie van de reserve de tegenwoordigheid van al de officieren en onder-officieren, die tegenwoordig met verlof afwezig zijn, noodig maakt, zoodal laalstge- tuelden den 30sleo dezer maand weêr b(j hunne corpsen aanwezig moeten zijn. De maarschalk Mac Mahon is uit Algerië alhier aangekomen. De aanwerving van vrijwilligers voor de vloot is herval en wordt door toegeeflijkheid bij de keuring bevorderd. Men hoopt alzoo het personeel der zeemagt voltallig le houden zonder gebruik te maken van de conscriptie voor de zeedienst, welk middel men beschikbaar houden wil voor tijdsom standigheden van dringenden aard. Er zijn dezer dagen proeven genomen met eene nieuwe uitvinding op krijgskundig gebied, te weten kleine koperen kanonnen, die zeer ligt ver voerbaar zijn en eene buitengewone kracht uitoefenen. Men schrijft de uitvinding toe aan een kapitein der artillerie. Naar men zegt, worden die kanonnen zameugesteld uit drie verschillende stukken die elk in eene afzon derlijke fahriek worden vervaardigd. Men verzekertdat de genomen proe ven een schitterend resultaat hebben opgeleverd, daar liet gebleken is, dat de werking van een enkel schol uit een dezer stukken voldoende is tot vernieling van het geheele front van een bataillou infanterie. De daarbij gebezigde projectielen zijn rond en treffen op een afstand van 1800 a 2000 ellen. Door middel van een zeer vernuftig uitgedacht zauienslel, hetwelk door één artillerist kan worden bewerktzou men tusschen de 40 en 50 schoten per minuut kunnen doen. De koning van Portugal wordt in zijne reisplannen teleurgesteld door hel bij vernieuwing uitbreken van onlusten te Oporlo; van Lissabon zijn derwaarts troepen gezonden. Blijkens berigten uit Rome zijn de feestelijkheden en plegtigheden der heilige week er zonder storing der openbare orde en onder eenen grooten toevloed van buitenlanders gevierden den 21slen dezer besloten met de aposlolische zegenbede, door den Paus van het Vaticaan over de stad t de wereld uitgesproken. Deze verrigting werd bijgewoond door eene tallooz schare ingezetenen en buitenlanders, uit wier midden door levendig gejuic den Paus hulde gebragt werd. Garibaldi heeft, naar men uit Florence meldt, die stad weder veria len en is naar Cremona vertrokken. Men geloofde dat hij spoedig naa i Caprera zou terugkeeren. Uit Konstanlinopel wordt gemeld dat eene bende Grieken, waarbij zich 200 Grieksche soldaten bevonden, de grenslinie geschonden en Rondina aangetast heeft. Zij is, na twee dorpen in de asch te hebben gelegd, met verlies van 20 dooden door de Turksche troepen over de grenzen terug gejaagd. PRIT18SEN. BERLIJN, 23 April. Volgens de mededeelingen van de Nordd. Zeit. heeft de Luxemburg sche quaestie in de laatste dagen geene verandering ondergaan; het ui Parijs medegedeelde betreffende eene voorgestelde bemiddeling der mogend heden, ten einde de quaestie op te lossen, breugt, volgens dit blad, geene verandering in den toestand. Pruissen heeft die bemiddeling niet ingeroepen De Pruissische regering heeft wel is waar hel oordeel der mogendheden die het traclaat van 1839 hebben gewaarborgd, ingeroepen over de door Frankrjjk gewenschle annexatie van Luxemburg; maar daarbij kan natuur ljjk geen sprake zijn van hel op grond van vroegere tractaten aan Pruissen verleend regt om de vesting Luxemburg te bezetten. Pruissen is niet voor nemens van dat regt van bezetting afstand te doen. De geruchtendie he tegendeel beweren, zijn van allen grond ontbloot. Uit Weenen wordt aan de Köln. Zeit. het volgende berigt: Uit goede bron verneemt men, dat keizer Napoleon het Oostenrijksche voorstel aan neemt, volgens hetwelk Luxemburg bij België zou worden ingelijfd, en dal hij den afstand van Bouillon, Philippeville en Marienburg afwijst. Naar men verzekert heeft de koning, toen hij op Witten Donderdag aan het H. avondmaal had deelgenomen, tot den hofprediker Snethlage ge zegd, dat de staat van zaken zoo oorlogzuchtig is als bij het vorige Paasch feest, en zou de kroonprins, toen de president van den rijksdag, de heer Simson voor zijn vertrek uit Berlijn afscheid van hem nam en zijne bezorgd heid omtrent den toestand le kennen gaf, geantwoord hebben, dal hij hem niet veel hoop op zijne reis kou medegeven, want dat de kansen des oorlog? tegen die des vredes stonden als 99 tegen 1. Omtrent de financiële middelen, welke aan de regering voor het geval van een oorlog ter beschikking staan, verneemt men het volgende: De kosten voor het mobiel maken van alle twaalf leger-corpsen bedragen 30 mil- lioen (haler. Deze som ligt op millioen na, in klinkende munt, reeds sedert den herfst van het vorige jaar als slaatsschat in de kelders van het paleis te Berlijn. Tot onderhoud van het mobile leger is de uitgeschreven leening van 33 millioen thaler voor 4 maanden toereikend. Verder zijn nog ter beschikking van den minister van financiën ruim 15 millioen thaler aan spoorweg-effecten en 14 millioen thaler belasting-crediclendie in den vorm van wissels zijn le realiseren. In den jongsten oorlog was de generaal-majoor von Knobelsdorf om eene of andere reden te Trophau geblevenin plaats van zich bij hel gros van het leger te voegen. De generaal is wegens het niet opvolgen der hem gegeven voorschriften veroordeeld tot verlies van zijn rang tot vestingstraf en van zijn adel vervallen verklaard. Zijn verzoek om gratie is door den koning van de hand gewezen. Te Petersburg is op de plek, alwaar ten vorigen jare een moordaan slag op het leven van keizer Alexander werd beproefd, een gedenkteeken opgerigl, bestaande in eene kapel; de kosten daarvan, 75,000 roebels, zjjn uit vrijwillige bijdragen bestreden. 's GR AVF.NHAGE, 25 April. In de zitting van de eerste kamer vat heden zijn de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting aaugevan gen. Reeds heeft de minister van binnenl. zaken geantwoord op de beden kiugen van politieken aard. Morgen is de minister van financiën aan hel woord. BERLIJN, 24 April. Uit echte bron wordt verzekerd, dal alle gcruch ten nopens het mobiel maken van liet leger kunnen worden tegengesproken De Norddeutsche Ztg. zegt, dat de bemiddelingsvoorstellen in de Luxem burgsche quaestie nog onbekend zijnzoodal daarover niet valt te discus siëerendoch dat het vast staatdat Pruissen noch zijn bezetlingsregt lei gunste eener vereeniging van Luxemburg en België, noch de desbetreffende verdragen met Holland heeft opgegeven. De Prov. Corr. verklaart de mededeelingen nopens militaire maatregt len, die van de zijde van Pruissen met het oog op het Luxemburgsche vraag stuk zouden zijn bevolen, voor volkomen ongegrond. Ongeacht de lijdinge betreffende militaire toebereidselen, welke in Frankrijk in verband met he Luxemburgsche vraagstuk schijnen plaats te hebbenheeft de Pruissisch regering tot dusver geen aanleiding gevonden oui harerzijds stappen te doen. welke in tegenspraak zouden zijn met de hoop op handhaving van de vreed zame betrekkingen met Frankrijk. De heer von Bismarck is heden uit Pommeren, waar hij zijn verloftijd had doorgebragt, teruggekeerd. PARIJS, 25 April. De Constitutionnel bevat heden een door Limayra nnderieekend artikel, waarin geprotesteerd wordt tegen het denkbeeld de Frankrijk oorlog wil. De Fransche regering, zegt de schrijver, heeft o| regt el ijk geloofd dal Pruissen, nadat het zijn grondgebied zoo aanmerkelij had uitgebreid, er een eer in zou stellen van gematigdheid en achting voc de regten en belangen zijner naburen blijk te geven. Van IS tot en inet 34 April 18®?. j BEVALLEN E. J. P. Quantgeb. de Bruyn I). J. P van der Walle, gel), de Jong, D C. Batistgeb. van Hooidonk Z. A. M. Nieuwenhtiizen geb. HendriksZ H. M. H. Ribotgeb. Bljjleeven 1). H G. van de LaargeK van Moerkerken, Z. G. den Haan geb. Ravensberg Z. L Bon, geb. van der Meer, D. E. S. de Lange, geb. Starkcnburg Z. A. van öuwerkerk

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3