LElDSdlE COURANT. VRIJDAG 26 APRIL. Dc Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 8 blad 14) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDE1V, 25 April. Omtrent de Haandag en Dingsdag II, door de Vereeniging Nut en Genoegen gehouden tentoonstelling van voorwerpen door werklieden ver vaardigd, die naar de werkmans-tentoonstelling te Amsterdam zullen gezon den worden, deelt men ons hel volgende mede: De tentoonstelling is be zocht op Maandag tloor 306, op Dingsdag van 12—4 uur door 73 en's avonds van 8-10 door 60 personen, dus te zamen door 439 bezoekers, eene op brengst gevende van ƒ21.95, terwijl door cenige bezoekers eene vrijwillige entrée-verhooging is gegeven van ƒ3.75, zoodat het geheele bedrag der ont vangst is geweest ƒ25.70. Dit bedrag heeft verre de verwachting over troffen en daarmede zullen waarschijnlijk de kosten van vervoer enz. wel konnen gedekt worden. De namen der inzenders zijn: A. Ingeneeger, J. Goedeljee, J. Breve'e, L. J. Engels, J. J. van Rodenakker, W. Lafober, A. Wiggers, J. S. Boogers', J. Verkooren Jr.C. du Croix Jz.P. van Wijk, W. van den Burgh, M. J. Lafeber, W. T. Maartense, J. C. Vermey, L. A. van Enge lenburg, M. H. Keller, J. Brico Czn., Dekker, J. G. vanParjjs, J. W. van Brussel, C. W. Hasselbach, II. H. van Gelder, J. Hartveldt, W. C. Mulder, J. C. Schmal, J. J. van der Kamp, A. Besier, J. Noest, W. T. van der Heiden, G. W. de Graaf. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag a. s. aldaar eene gewone vergadering houden. Gedurende de week van 7 tot 13 April zijn door den vee-lyphus aan getast: in Zuidholland 659 runderen, in Utrecht 83, in Noordholland II, in Gelderland 5, in Noordbrabanl 3, totaal 761 runderenin de week van 31 Maart tot 6 April beliep hel aantal der aangetaste runderen 783, en in de week van 24 tot 30 Maart 932. In bet arrondissement Leydcn zijn gedurende de week van 7 tot 13 April door den vee-lyphus aangetast 68 runderen, gestorven 29 (in de week van 31 Maart tol 6 April beliep het getal aangetaste runderen 87 en in de week van 24 tot 30 Maart 127). De plaatsen die het meest door de ziekte werden aangedaan, waren Noordwijk ten noorden en Soeterwoude ten zui den van den Rijn. Te Noordwijk vielen 34 nieuwe ziektegevallen en 20 sterf gevallen voor. Het karakter der ziekte was er kwaadaardig. Verder wer den nog eenige runderen aangetast onder Woubrugge, Leydcrdorp en Nieuwkoop benoorden, en Voorschoten bezuiden de rivier gelegen. Men wil weten dat de minister van oorlog voornemens zou zijn het geheele 2de reg. dragonders, thans in garnizoen te 's 11 agete Venlo en te Roermond in garnizoen te leggen, in plaats van het in Mei opgeheven wor dende 5de reg. dragonders, en dat hieraan gevolg zoude gegeven worden, zoodra de vee-typhus zoude zijn verminderd of opgehouden zoude hebben. Al de geweermakers, die bjj de regimenten infanterie eenigzins kunnen gemist worden, zijn opgeroepen naar Delft, om aldaar mede Ie werken tot verandering der tegenwoordige geweren in achterlaadgeweren builen en behalve die welke aan particuliere fabriekanten ter verandering z(jn overgelatenzoo dat men rekent dat eer de zomer ten einde is het leger met dat verbeterd schietgeweer zal gewapend zijn. De gouverneur der kon. militaire akademie te Breda heeft den majoor- kommandanl der inrigting Gerlach uitgenoodigd zich met den hoogleeraar van üeusden en den majoor Kempees in commissie te vereenigen lol het vaststellen van een programma bevattende de vereischten voor het examen, dal voortaan zal worden afgenomen ter admissie als kadet aan de akademie; «ijnde de lste luit. Muschard als secretaris aan die commissie toegevoegd. Op den Ujjnspoorweg worden gedurende de aanstaande zomerdienst, welke met 1 Mei aanvangtvan en naar alle stations dagelijks relourbillet- ten uitgegeven, liet bestuur zal echter die uitgave staken, indien het blijken aiogt dat er misbruiken plaats hebben. Te Rotterdam heeft gisteren een werkman in de branderij van den heer Eysdenaan de Vest, door verzuim van voorzorgsmaatregelen het leven verloren. Terwijl hij bezig was een ketel schoon te makenontbrak hem daar de noodigc versche lucht en alvorens men hulp kon aanbrengen was hij reeds een lykDe man was in Leyden woonachtig. Voor hel prov. geregtshof in Noordholland stonden eergisteren teregl 4- W. Götz, van beroep warmoezier, en VV. F. Maatman beschuldigd van plundering en vernieling van roerende eigendommen en eetwaren te Amster dammet gemeener hand en met openbaar geweld begaan, op den avond 'an den 12dcn September 1866, ter zake van het niet houden van de ker b's, en dat wel de eerste als aanvoerder van de oproerige bende. Na de voorlezing der uitvoerige acte van beschuldiging, deed de voorzitter beide beschuldigden een uitvoerig verhoor ondergaan. Beiden hieven bij hunne onlkentenis, wat de hun ten laste gelegde feilen betreft. Zij verklaarden, wel met de bende te hebbeu medegeloopendoch zich aan niemands eigen dom te hebben vergrepen. Daarna werd met het verhoor der getuigen, 34 in getal, een aanvang gemaakt. De Ned. bark Baron Palland van Rosendaelkapt. Kramers, van Java naar Amsterdamseinde Zondag morgen 5} ure naar den Helder om eene sleepboot; de Stad Amsterdam daagde op, en ontmoette het schip in 't Marsdiep; de wind stak echter zoo op, dat de boot bet schip niet de haven in kon brengen. Men bragt dus de ankers uit, maar de kettingen braken. Er werd toen om een tweede sleepboot geseinden de Archimedes kwam; maar ook beide booten konden het schip in wind en stroom niet op slepen. Men moest eindelijk hel schip aan zijn lol overlaten, dat weldra op den Ooslwal zat en door het stooten lek werd, terwijl de groote ijzeren mast en voormarssleng over boord vielen. Toen de storm iets bedaarde, trachtten de booten de bemanning te reddendaar de woedende zee geen sloep toeliet het schip te naderen; buiten den kapitein, den loods, dc stuurlieden en den hofmeester, die het schip niet wilden verlaten, werden allen overgenomen. Maandag bleek het, dat het schip niet te redden was verlieten ook de achtergeblevenen het schip en is men gaan bergen wat men kon. Een man is bij hel aftuigen op hel dek doodgevallen. Te Zwolle is de tijding uit zee ontvangen dal by de stormen op Zaturdag en Zondag een tjalkschip met man en muis is vergaan. De dief, die in den nacht van den 17den dezer door inbraak in het huis van den kastelein II. Mensinga builen de Boteringepoort te Groningen zich had meester gemaakt van bijna 1200 aan geldswaarde en drie acceptatie van ƒ1300, is spoedig in handen der policie gekomen. Het bleek, dat hi zich dienzelfden nacht nog door een voerman van Groningen had latei breDgen naar Dockumonder voorgeven dat hjj schipper was en des mor gens aan boord moest wezen. Van Dockum was hij spoedig weer per chai< naar Gorredijk vertrokken, waar hij werd aangehouden. Die persoon, G A. van der Veer, 30 jaren oud, was te Groningen dienstbaar als bakkers knecht. Voor het prov. geregtshof van Friesland is hij vroeger wegen diefstal van vee uit de weide veroordeeld geweest tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Naar men uit Breda meldt is, ter bijwoning van het aldaar van 24 to! 28 Junij te houden landhuishottrikundig congres en van de tentoonstelling van werktuigen, Z. M. de koning uitgenoodigdevenzeer als prins Frederik welke laatste de uitnoodiging zou hebben aangenomen. Er zal een gecos lumeerde optogt worden gehouden voorstellende den inlogt van prins Maurils, na het binnenhalen van het turfschip, den 4den Maart 1590. Omtrent de werken ter afdamming van de Oosterschelde schrijft men uit Zuid-Beveland aan de Midd. C.: De schade, door de jongste stormen aan het afdammingswerk der Oosterschelde veroorzaakt, is met de voort zetting van het werk gaandeweg hersteld. Hieruit is gemakkelijk de ge volgtrekking te maken, dal die schade door de Belgische bladen zeer over dreven en geheel in strijd met de waarheid opgegeven is. Zij spraken loei van niets minder dan van eene geheele vernieling! De verspieders-berigtge vers gaven hierdoor te kennen dal zij er niets van gezien hadden. Tijdens den storm overstroomde de vloed natuurlijk hel geheele werk en beukte dit roet geweldige kracht. Toch bleven de hechte grondslagen ongedeerd Dat door de lievige opstuwing er veel van den verschelt en lossen gronc wegspoelde, laat zich begrijpen. De schrijvers dier berigten, die blijkbaat het werk bij hoog en onstuimig water bezochten, schreven of lieten tele graferen dat het werk niet te naderen en geheel vernield was. Hadden zjj slechts tot de eb gewacht, om te zien, hoe kolossaal de overgebleven dijk hunne opgeschroefde mededeeling weersprak. Men ziet zelfs, als de laatste steun ons omvallen is, zoo gaarne wat men hoopt. Iiitusschen zet men het afdammingswerk krachtig door. Een 180 vletschuiten gaan onophoude lijk met het aanvlclten van schorgror.d en een groot getal polderjongens met het opschuijeren van zand uil de onmiddellijke nabijheid voort, terwijl vele rijs- en steenwerkers den dijk tegen afslag en ontgronding voorzien. Waarschijnlijk worden de laatste zinkstokken reeds in deze week gereed gemaakt, om dc twee overige geulen volledig te dlgten. Zoodra die gezon ken zijn, zal de Oosterschelde, naar ik op goede gronden vertrouw, voor immer gesloten zijn en alle qiiaestiên begraven. Te Antwerpen is Zaturdag II. door den storm, vergezeld van on weder, veel schade veroorzaakt. De kracht van den wind was zoo geweldig, dat 40 schoorsleenen en drie geheele daken van huizen werden weggeslagen. In de oude havens werden 7 schepen van limine ankers geruktwaardoor verscheiden bodems averij bekwamen. Eene groote stoomboot werd door

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1