Munchen, en lol gewone leden de hh. mr. J. J. van Doorninck, te Deven ter; dr. C. A. Engelbregtte OtreclH; dr. J. A. Gerlh van Wijk, te Kam pen; dr. B. ter li aarte Utrecht, J. Hartogte Utrechtror. C. M. Merkus, te Utrecht; Js. Menlman, te Amsterdam; mr. A. E. J. Modderman, te Am sterdam; mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, te Utrecht; J. van Ophuizen, te Kediii (Java); Chr. Sepp, te Leyden; H. J. A. van Son, te Utrecht; dr. J. A. Vitringa, te Deventer. Het rapport van den Franschen ingenieur omtrent de Schelde-quaestie is ontvangen; het is geheel ten gunste van Nederland. Het rapport van den Pruissischen ingenieur is confidentieel aan den Prnissischen gezant te 's Gravenhage, maar noch aan de regering te 's Gravenhage noch aan die te Brussel medegedeeldhel is ook gedeeltelijk gunstig voor Nederland. (Hbl.) De gemeenteraad, van Delft heeft op voorstel van burg. en wetli. be sloten, de beslissing van het vraagstuk, of er dit jaar al dan niet kermis aldaar zal worden gehouden, twee maanden uit te stellen. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Schiedam is door den heer J. F. Logner mede het voorstelj gedaan, ook dit jaar geen kermis aldaar te houden, en is besloten in eene volgende zitting over die vraag te beraadslagen. Te Rotterdam kwam eergisteren met de stoomboot van Londen aan D. N. Piebes, gezagvoerder van het Ned. schoenerschip Adrianus. Onder verdenking liggende van pogingen te hebben aangeweud om dit schip op de hoogte van Scilly te doen zinken, werd hij bij zijne aankomst onmiddelijk door de policie aangehouden. Te Rotterdam is eene vereeniging opgerigt die zich ten doel stelt de afschaffing van hel dagbladzegel te bevorderen. Hel plan daartoe is uitge gaan van de hh. mr. D. van Weel, G. H. Mees, J. H. Hoogewegen, mr. E. E. van Raalte en dr. H. F. R. Uubrecht. De vereeniging zal haar doel trachten te bereiken door het honden van openbare bijeenkomsten, door hel uitgeven en verspreiden van geschriften, door petitionnementen, door de kiezers bij verkiezingen op het belang der zaak opmerkzaam te makenenz. Zaturdag avond II., terwijl de spoortrein, die ten 7 ure 40 min. van Rotlerdam was vertrokken, zich lusschen Delfshaven en het station te Schiedam bevond, liepen twee mannen met een knaapje langs den spoor weg. Door den naderenden trein overvallen, kreeg een der personen een stoot van de locomotief en werdligt bezeerd, bezijden het spoor geworpen hel kind viel midden op den weg en is geheel ongedeerd gebleven, daarliet is blijven liggen lot dat de trein over hem heen gereden was; de derde persoon bad builen liet spoor, waarlangs de trein zich bewoog, geloopen. Op Dingsdag den 23stt" dezer zullen voor het prov. gereglshof in Noord holland teregTsiaau J. W. Götz, oud 20 jaren, warmoezieren W. F. Maal- mansteenhouwersknecht, beide geboren en wonende te Amsterdam, be schuldigd van plundering van dranken en roerende eigendommen en vernieling van goederen en roerende eigendommen, begaan met gemeener hand en met openbaar geweld, door den eersten als hoofd der oproerige menigte, onge regeldheden die in Sept. 18G6 ter oorzake van hel niet houden der kermis plaats hadden. De beide beschuldigden ontkennen hunne schuld aan het hun ten laste gelegde, verklarende de eerste beschuldigde zelfs zoo veel mogelijk de baldadigheden te hebben tegengegaan en de policie in de hand gewerkt. Deze hunne opgaven worden echter door de verklaringen van verschillende getuigen tegengesproken. Te Amsterdam hebben burgemeester en wethouders aan den gemeente raad het voorstel gedaan lot hel bouwen van een nieuw gasthuis voor 400 bedden op het terrein van den buitenwal van den stadstimmertuinwaar voor geraamd wordt noodig te zijn eene som van ƒ720 000; en lot hel vestigen eener afzonderlijke kraaminrigting voor 80 kraamvrouwen op het terrein begrensd aan de noordzijde door den Grimbiirgwal en de Grimnesse- sluisaan de zuidzijde door de Nedcrlandsche bank, aan de oostzijde door de pakhuizen op den Grimburgwalen aan de westzijde door de OudeTurf- marktwordende de kosten daarvan op ƒ160,000 geraamd. Het voorstel van den heer Wildschut tot oprigting eener geneeskundige school voor gemeente-rekening is door den gemeenteraad aangenomen met 22 tegen 13 stemmen. Te Zwolle had dezer dagen eene opligting plaats, zoo vermetel, als maar zelden voorkomt. Zekere W. van Vilstcreu grutter en winkelier, heeft zich door het namaken der handteekeningen van een drietal geaccre diteerde personen, waarmede hij op vriendschappelijke!] voet was, bij een paar bankiershuizen belangrijke sommen welen te verschaffen. Buitendien heeft hij van een paar bekenden daar het den naam had dat hg voor zaken naar Amsterdam ging, ongeveer 2000om voor hen te betalen, medegenomen. Daarbij heeft hij van anderen eflecten en gelden die hem ler bewaring ge geven waren, van nog anderen goederen en gouden voorwerpen medegeno men en eindelijk zijne eigene kas geligt, die voor andere betalingen be stemd was. Toen is hij, naar men berekent, voorzien van 10 a 12 duizend gulden bij helderen dag per spoortrein vertrokken heeftzoo als men zegtte Deventer nog'eene poging gedaan, om 16 runderen zonder betaling magiig te worden en is vervolgens naar Londen vertrokken, waarschijnlyk naar een broeder, die wegens een tegen hem uitgesproken vonnis derwaarts de wijk genomen had. Twee dagen na zijn vertrek begon men argwaan te krijgen, den derden dag kwamen de bedrogenen tot de kennis der waarheid. Van Vilsleren berigtte uit Londen dat hij zich daar bevond. Bij hel instituut voor doofslommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelin- gen bij het begin van den aanst. cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Aug. e. k. den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. Uit 's lleriogenboscli luiden de berigien omtrent den stand des waters weder treurig. Den 15dc" dezer stond de geheele weg van daar tot Vlgmen onder, zoodat de gemeenschap mei de Langstraat per schuit plaats had. Vrijdag is de keerkade bij Vlijmen doorgebroken, waardoor de polders van Bokhoven en Engelen geheel zijn ondergeloopen. Ook is de zomerkade van den Baardwijkscben Overlaat Zaturdag doorgebroken. Er zal echter mei kracht gewerkt worden, om die doorbraak te herstellen. De kade in den bovenmond van de Beersche Maas is aanzienlijk verzwaard; met het oog op den val op de Bovenmaas koeslerl men de hoop, dat deze zal be houden blijven. Bij menschen-geheugen is het water omtrent dezen lijd aldaar niet zoo hoog geweest als thans. De jongste stormen hebben aan hel begonnen afdammings-werk der Ooster-Sclielde vrij wat schade aangerigt en vele materialen weggespoeld. De werkzaamheden worden dagelijks krachtig voorigezet. Aan het geheele werk zijn 3000 man bezig. Als een bewijs der gestrengheid waarmede de Pruissische regering de bepalingen omtrent de afsluiting der wegen naar Pruissen ter zake van den vee-typhus in toepassing, brengt meldt de Arnh. C.dal verscheidene per sonen, die onwetend langs ecnen anderen als den aangewezen weg de gren zen passeerden, geregeld door de mare'cliausse'e naar Wezel en Benllieim zijn getransporteerd, ten einde na het voldoen der vastgestelde strafbepalin gen weder naar hunne woonplaatsen terug te keeren. 's GRAVENHAGE, 18 April. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bij de arrond.-regtbank te Almelo de heer ror. W. J. Engels, advocaat te Ootmarsum; tot kan- lonregter te Helder de heer mr. W. L. K. A. Gey van Pittius, tot kanton- regter te Brouwershaven de heer mr. W. H. Kroef; tot griffier bij het kan- tongeregt te Zutphen de heer mr. C. U. van der Mueleii; lot griffier bij het kantongeregt te V'ianen de heer mr. P. R. van den Berg; tot griffier bij het kanlougeregt te Zuidbroek de heer mp. E. Tinga; tol griffier bij het kaniongeregt te Assen de heer tnr. B. Oosting. Aan jhr. J. L. H. Pompe van Meerdervoort is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsver vangend kantonregter te Naaldwijk. De opper-kamerheer en de chef van bet militaire buis des konings heb ben bekend gemaakt, dat Z. M. op Donderdag den 25,ten April aanst., des morgens len 9j ure, in het paleis te Amsierdam audiëntie zal verleenen aan commission, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Vrijdag daaraanvolgende, ten 9j ure, aan particulieren. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. In de zitting der eerste kamer van de staten-generaal van heden is het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen omtrent de vee-typhus aan genomen met algemeene stemmennadat onderscheidene sprekers daarover het woord hadden gevoerd. Meest allen waren overtuigd van de noodzake lijkheid van de maatregelen thans door de regeering voorgesteld om te trachten de vee-ziekte te vernietigen of in hare verdere vaart te stuiten. De minister behoefde dan ook de wet eigenlijk niet te verdedigen, en bepaalde zich lot beantwoording van die punten welke nopens de toepassing tot be denkingen of vragen hadden aanleiding gegeven. De minister heeft beloofd met spoed en kracht te werk te zullen gaan. Donderdag aanstaande vangen de begrootings-discussiën aan. RUITENLANDSGÜE BER1GTEN. EAGBLAt E». LONDEN, 16 April. Men wil weten dat de Spaansche regering de voornaamste punten, j verval in de dépêche van lord Stanley, betreffende de Queen Victoria, toe geeft, alsook dat het geschil aangaande de Tornado op goeden weg is om geschikt te worden. Naar men uit Madrid meldt heeft de regtbank te Cadix het nemen van de Queen Victoria voor oureglmatig verklaard. Volgens berigien uit New-York heeft bij Queretaro, in Mexico, een gevecht plaats gehad, waarhij aan weêrszijdeu ernstige verliezen zijn geleden. De Indianen van de Roode-Rivier, in Britsch-Noord-Americahebben den volgenden uitnoodigings-brief aan den prins van Wallis gezonden: »Aan den eerstgeborene van onze groote moeder, aan gene zijde van den Oceaan groot opperhoofd, dien wij koninklijk opperhoofd noemen! Wij en ons volk vernemendat onze aanverwantende bleeke aangezigten aan de Roode- Rivier, u uitgenoodigd hebben om hen in den aanstaanden zomer te bezoe ken. Wij en ons volk wenscbei, dat ook gij ons een bezoek znlt brengen, Elke hut zal u koninklijk ontvangen. Wij hebben beeren en buffels, e« onze jagtvelden staan voor u open onze paarden zullen u dragen en ome houden zullen voor tl jagen, en wij en ons volk zullen u vergezellen en be schermen. Onze grijsaards zullen u hunne medailles tooncndie zij ontvin gen voor hunne, trouw aan den vader van uwe grooie moeder. Groot ko ninklijk opperhoofd! indien gij komt, laat bet dan welen aan oi:s opper hoofd te Fort-Garry, opdat wij n in lijds te aemoet kunnen gaan en u kmuien ontvangen, zoo als ons groot koninklijk opperhoofd bclaauit. F A R H (ik 3.E H PARIJS, 16 April Met betrekking tot de Luxemburgsche qnaestie leveren de onderschei dene mededeelingen der dagbladen of de loopende geruchten geene naden bijzonderheden mede. De stemming blijft, vredelievend, maar dit neetnl niet weg dat men steeds van krijgstoerustingen boort gewagen. Bij het wetgevend ligchaam is eene voordragt ingediend tot verlioogin; der bijdragen van den staal in de kosten der Parijsche policie met nagenoe; een millioen frs, ler bestrijding van de kosten, veroorzaakt door eene nood zakelijk geoordeelde vermeerdering van hel personeel der politie met 51 inspecteurs, 8 brigadiers, 90 agenten, enz.; eene vermeerdering, geboden, eensdeels, door het sterk toenemen der bevolking en den groolen loevlotl van vreemdelingen; anderdeels, door het klimmend aantal gaauwdieven et zakkenrollers. Vier regimenten infanterie en twee regimenten cavalerie zijn uit II gerie naar Frankrijk terugontboden. Als de reden daarvan wordt opgege ven dat de krijgsmagt in Algerië door de aankomst der uit Mexico terug gekeerde troepen te sterk wordt. De Avenir Nat. wordt vervolgd wegens liet verspreiden van valsclit berigien omtrent krijgstoerustingen. De som van 3000 frs, waarvoor in dit jaar vrijstelling van de krijgt dienst kan verkregen worden, is 900 frs liooger dan de afkoopsom in iel'- vorige jaar vastgesteld, liet is een prijs dien men eerst in oorlogstijd zos verwachten. Welke redenen tot die bepaling hebben geleid is uit de lei dien aanzien genomen beschikking niet op te maken. Volgens een officiéél verslag, door den /Uoniteur medegedeeld, is t gemiddelde duur van liet leven der menschen in Frankrijk sedert eene hal» 1 eeuw bijna zes jaren toegenomen, namelijk van 31; jaren tot 37J. Dezt vooruitgang, zegt het rapport, heeft niet gelijkmatig plaats; hij is nitj even zeer merkbaar in al de jaren, welke dat tijdvak uitmaken. Nietten)»; blijft het een feit, dat de bevolking van Frankrijk thans meer levenskracht, heeft dan in het begin dezer eeuw. Dit kan worden toegeschreven aan invoering der vaccine, aan aanhoudende verbeteringen in de openbaren bijzondere zorg voor de gezondheid, en vooral aan de toeneming der alge meene welvaart. Volgens berigien uit Rome vormt zich aldaar onder de liberalen eent party die gaarne van de vereeniging met het koningr(jk Italië zou afzi« en meer eer in het behoud van Rome's zelfstandigheid zou stellen; ten eindt vrij te blijven van de zware belastingen en de militaire conscriptie van M koningrijk Italië, zou die partij zich wel in de wereldlgke heerschapf! van den Paus willen schikkenmits haar maar eenige politieke vrijhei: wierd gegund. Uit Lissabon wordt gemeld dat er te Oporto onlusten hebben pM gehad, die echter door de militaire magt zijn bedwongen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2