J. J. VAN BEETEV, STAATSLOTERIJ. Per Telegraaf. MUZIEKSCHOOL DER MAATSCHAPPIJ Y00R TOONKUNST TE LEIDEN. op IV. 457 f 50,000, 445 5,000, 7057 5,000, Hoogstraat, Wijk VIIN°. 3, LEIDEN, MODES. krijgen voor de nieuwe organisatie des legers. Pruissen zendt nota op nota af °om de Znid-Duitsche staten lot voortgang aan te sporen. In liet Deensche gedeelte van Sleeswijk hebben ruim 1500 man van de landweer geweigerd den eed af te leggen en zullen zij dientengevolge allen bij het active leger worden ingedeeld. BERLIJN, 15 April. Graaf von Bismarck heeft in den rijksdag ver klaard, dat de bondsregeringen de meeste amendementen op het ontwerp der constitutie willen bekrachtigen, wanneer de rijksdag zich vrijgevig betoont in de amendementen betreflende de presentiegelden en de legerorga- nisatie, waarmede de regeringen zich niet kunnen vereenigen. In den loop der debatten verklaarde graaf von Bismarck dat, wanneer de oppositie hem 20U verhinderen in de voortzetting van het aangevangen werkhij bij den koning zijn ontslag zou aanvragen. Boor den rjj-ksdag werden vervolgens bij eindbeslissing art. 1 tot 59 aangenomenmet verwerping der nieuw in gediende amendementen. FLORENCE, 15 April. De senaat heeft als hooggereglshof uitspraak gedaan in de zaak van den admiraal Persano. Hij is schuldig verklaard aan ongehoorzaamheid en nalatigheid, als ook aan onkunde, en diensvolgens veroordeeld tot ontzetting uit 's lands dienst er. verlies van zjjn rang als admiraal en voorts in de kosten. PARIJS, 15 April. Het wetgevend ligchaam heeft heden aangenomen het ontwerp van wet tot het schenken eener nationale belooning van 500.000 fr. aan de Lamartine, met 148 tegen 24 stemmen. PARIJS, 16 April. De Moniteur bevat een circulaire van den minister van oorlog, waarbjj bepaald wordt op 5000 fr. de som te storten voor de ontheffing der militaire dienst over 1867 en op 600 fr. voor elk nog te verloopen dienstjaar. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Reeds geruimen tijd gevoelt men in onze stad de behoefte aan eene goede schietbaan, en de noodwendigheid eener zoodanige wordt thans ook door hen erkend, die daaromtrent, eenigen lijd geleden, nog geen begrip hadden terwijl de vorming der scherpschutters-vereenigingen tot verbooging van 'slands weerbaarheid dat besef schier algemeen ingang heeft doen vinden, en wel in zoodanige mate, dat slechts weinigen meer aan te wijzen zonden zijn, die niet onbewimpeld verklaren dal de daarstelling eener doelmatig ingerigte schietbaan zoowel een vereischle des Hjds, als overeenstemmend met de wenschen en behoeften der burgerij is. Ook voor het garnizoen en vooral voor onze schutterij is het eene erkende behoefte, terwijl de aanslaande wel op deze het gemeentebestuur de ver- pligting zal opleggen, daarvoor in de eerste plaats zorg te dragen. Zoude men nu niet met alle regl veronderstellendat bij zooveel gegronde redenen het best uurhetwelk toch slechts de mandataris der burgerij is, meer dan genoeg beweegredenen bezat om aan die behoefte, aan dien be- slaanden wensch een welwillend oor te leenen? Ons dunkt, niets natuurlijker dan dat. En toch ondervindt men dat ons dagelijksch bestuur dat niet alleen geheel in den wind slaat, maar wat nog veel slimmer is, ondanks herhaaldelijk gedane oflictële pogingen der ver schillende scherpschutters-vereenigingen, in onwil, onverschilligheid of hoe men hel bestempelen moet, blijft volharden, dusdoende in deze trotserende al hetgeen bet aan garnizoen, schutterij, vrijwillige vereenigingen en wen schen der ingezetenen verpligt is. Immers weten wij bepaaldelijk dat de besturen der Leidsche studenten en Leidsche scherpschutters vereenigingen zich, zoowel in persoon als bij adres, lot burgemeester en wethouderen en eveneens tot de leden van den gemeenteraad gewend hebben, ten laatste met den meesten aandrang ver zoekende, dat op hun zoowel door de eischen der burgerij, der vereeni gingen. der schutterij als door die des vaderlands gewettigd verlangen, het verdiend en te regt verwacht regard geslagen worde. Tol heden is en blijft alles even vruchteloos en zijn er maanden verstre ken dat, ondanks alle aangewende pogingen, die kwestie geen haar breed gevorderd is. Wel welen wij dat in het najaar bet punt der schietbaan in eene der zittingen van den gemeenteraad heproken en dienaangaande eene voordragt gedaan werden dat een lid van den raad ongelukkig genoeg geïnspireerd was, om tegen dat voorstel op- en met het beloog voor den dag te komen, dat de kostenj daarvoor even of het hier tonnen gouds gold geheel of ten deele ten laste var. het departement van oorlog diende te komen, en dat, ofschoon de voorsteller schier geheel alleen stond, het gevolg daarvan was, dat lol een uitstel dier aangelegenheid werd besloten«n dit er het natuurlijk uitvloeisel van was. Maar wij welen evenzeer, dat er meer dan gelegenheid voorhanden was, om op die fatale, afkeurenswaardige motie- van Ileukelom terug te komen; wij welen dat men den schijn aanneemt niets liever dan dal te doen een schijn zonder handeling gepaard gaande en juist daardoor zoo uitnemend geschikt om de zaak op te houden en op de lange baan te schuiven. Maar wij weten ookgelijk wij zoo straks zeiden, dat het besef omtrent hel nut en wenschelijke der schietbaan thans allerwege bij de burgerij is doorgedrongendat op het gemeentebestuur bin nen kort de verpligting zal rusten om minstens voor de schutterij eene doelmatige schietbaan in te rigten; dat de scherpscliulters-vereenigingen zich met krachtige adressen tot dat einde bij dagelijksch bestuur en gemeenteraad gewend hebben, en eindelijk dat hel garnizoen eveneens reikhalzend eene zoodanige te gemoel ziel! Alles te zamen gronden te over om een ge meentebestuur aan te sporen om met goeden wil en ijver ten langen leste aan de algemeen gevoelde behoefte en geuiten wensch gevolg te geven. Het denkbeeld der vrijwillige vereenigingen tot oefening in den wapen handel ter verhooging van 's lands weerbaarheid en om het vaderland te allen tijde, maar vooral ook in het uur des gevaarsnuttig en van dienst te zijn, is thans algemeen en dus eene volkszaak geworden, welke voor den dierbaren geboortegrond van de heilrijkste gevolgen kan zijn. Het ligt dus iu den werkkring van het gemeentebestuur en zoowel het lokaal als algemeen belang wijst het zulks van zelf aan, om eene zoo nuttige vadcr- landsche instelling naar kracht in de hand te werken; opofferingen, aller onbeduidendst, indien men het gewigt desonderwerps in aanmerking neemt, worden daartoe slechts vereischt, en mag nu hel bestuur, hetwelk soms en te regt niet opziet om groote sommen voor te stellen en te besteden voor werken van algemeen nut, van verbetering of verfraaijinger bezwaar iu 'inden om 2 a ƒ3000 toe te wijzen voor en over te gaan tot de onmidde- lijke daarstelling eener schietbaan, welke een ieder van hetzelve verwacht, die het verpligt zal wezen binnen korten lijd toch tot stand te brengen, die eene algemeen erkende dringende behoefte is geworden? He publieke zaak, mijnheer de redacteur, moet en ntag ook openbaar behandeld worden; dat is een thans gelukkig algemeen erkende waarheid en beginselen daar waar alle pogingen afstuiten op onwilonverschilligheid of welke drijfveeren dan ook, daar waar, ondanks allen aandrang, men niets ziet verrigten, de belanghebbenden zelfs niet na maanden wachtens eenig antwoord middelijk of onmiddelijk erlangenmaar zich tevreden moeten stellen met beweringen waarmede de daden in strijd zijndaar moet ook eenmaal het stilzwijgen ophouden; anders handelen zoude laakbaar wezen en mede- pligtigheid verraden. Daarom ook, mijnheer de redacteur, verheffen w(j eindelijk onze stem tegen, signaleren wij de handeling van het dagelijksch bestuur in deze belangrijke aangelegenheid en verzoeken wij een plaatsje voor ons opstel in uw veel gelezen Courant. Eenige Leidsche burgers. Burgerlijke J^tauö. ONDERTROUWD: J. H. Hoffmeister, jm. 43 j. en A.M. Steigerwald, jd. 28 j. C. Segaar, jm. 23 j. en S. C. J. Slenzel, jd. 24j. C. Wendelwedr. 28 j. en M. E. Veil briefjd. 28 j. E. Teskewed'. 29 j. en M. J. J asperse jd. 26 j. H. den Hertog jm. 24 j. en H. Siragjd. 24 j. J. de Vrind wed'. 39 j. en J. van der Walle, jd. 30 j. J. Hoppenbrouwerwed'. 35j. en A. M. van Vlietjd 24 j. P. Dreef, jm. 44 j. en E. Mielo, jd. 26 j. J. J asperse, jm. 28j. en G. Kooien, jd. 29 j. Gehouden verkooping in hel Heeren-Logement aan den BurgZaturdag 13 April. Notaris A. van Leeuwen. Zeven hypothecaire Schuldvorderingen, ten laste van onderscheiden perso nen, zijn toegewezen aan verschillende koopers voor de som van ƒ2970. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd 15 April 1867. J. H. HOFFMEISTER en A. M. STEIGERWALD. Ontijdig bevallen van eene Dochter, korten lijd na de geboorte over leden, Vrouwe ADÈLE C. DE FREMERY HERCKENRATH. Leyden 13 April 1867. Eenige kennisgeving. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van ruim 54jaren, mijn geliefde Echtgenoot W1LH ELM US JOH ANN ES OU WERKERK, diep betreurd door mij, mjjne Kinderen en verdere Betrekkingen. Bij Leyden, 13 April 1867. Wed. OUVVERKERK, Verhoeven. Op versoek van den overledene zullen er geene uiterlijke teekenen van rouw gedragen worden. De Officier van Justitie te Leiden maakt bekend, dat bij vonnis der Arrondissemenls-Regtbank aldaar, in dato 16 April 1867, JACOB VAN LEEUWEN, Broodbakker, wonende in de gemeente Waarderop eigen verzoek is gesteld onder Curatele. De Officier van Justitie voornoemd, Leiden, 16 April 1867. F. MACLAINE PONT. Tol het doen inschrijven van Leerlingen gelieve men zich vóór 1® Mei a. s., des Dingsdags lusschen 9 en 12 Hur 's voormiddagsaan te melden bij den Commissaris-Secretaris, bij wien alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. De Commissaris-Secretaris, J. HOOG. Rapenburg, Wijk I, N®. 223. Ten kantore van C. J. UEINTZ, Nieuwen Rijn over de Vischmarkt, alwaar in de vorige 262"® Staats-Loterij is gevallen: alsmede op de N®>. 443, 447, 917, 3923, 7081, 7109, 7158, 7161, 9331 en 16852 ieder een prijs van ƒ1,000; zijn voor de 263ste Slaats-Loterflwaarvan de trekking der l"e Klasse begint op Maandag 29 dezer, te bekomen Heele en Gedeelten van Loten, volgens Prijs-Courant. Leiden 17 April 1867. beeft de eer de ontvangst te berigten der TKouveaatés in Fransclie en EngeNcIie Paletot's, Pantalon- en Fes- tenstoffen, Cols, Overhemden, Boorden, enz. enz. De Ondergeleekende heeft de eer de Dames beleefdelijk te bedanken voor het genoten vertrouwen, hem geschonken. Hij zal nog uitgepakt blijven tot Woensdag namiddag. P. GOUDEAU FISCHER, van 'sHage. llólel den Burg.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3