C. J. A. Tret, te 's HertogenboschJ. A. B. Nollen, te TielW.J.Gree- ter, te Amsterdam; J. A. Ilsinkklerk bij den rijkstelegraaf te Amster dam; E. van Driesten, te Woltersum; C. Erkelens, klerk bij den rijkstele graaf te 's Gravenhage; W. J. Wisse Jp.klerk bij den rijkstelegraaf te Rotterdam; H. C. J. F. Croes, klerk bij den rijkstelegraaf te Rotterdam; J. J. Ilogewegklerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; G. F. L. S. Car- pentier, te Nijmegen; C. des Bouvrie Jr.klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam, en C. C. Benmer Hardenberg, klerk by den rijkstelegraaf te Dordrecht. Wet betrekking tot de zamenslelling van den jury voor de algemeene Parijsche tentoonstelling van 1867 is nog ter algemeene kennis gebragt dat hel lid van den jury D. L. W'olfson voor de 66sle klasse aangewezen verhinderd wordt aan de werkzaamheden deel te nemen, en dat alsnu lot lid van den jury voor die klasse is aangewezen de heer J. W. L. van Oordt, voorzitter der Ned. hoofdcommissie voor de tentoonstelling. Z. W. de koning zal den 24sten dezer naar de hoofdstad vertrekken en aldaar tot den 29tlen blijven. H. M. de koningin heeft gisteren het gesticht voor krankzinnigen bezocht. Z. K. 11. de prins van Oranje is van Parjjs in de residentie teruggekeerd. De minister van financien zal Donderdag en die van marine zal Vrij dag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren eenige wets-ontwer- penwaaronder dat tot verhooging van hoofdst. V der begrooting voor 1866 (ziekte onder het rundvee) zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp lot verhooging van hoofdst. V der begrooting voor 1867 (ziekte onder het rundvee). Dit wets ontwerp ondervond geene bestrijding; in de gegeven omstandigheden achtte men niets beters ter bestrijding van hel kwaad te kunnen aanwijzen dan de voorgedragen maatregelen; terwijl alle andere middelen niet proef houdend bevonden waren. Doch tegenstand vond hel in het verslag voor gestane denkbeeld, dat wanneer onverhoopt later meer geld voor hetzelfde doel vereischt mogl worden, op de eene of andere wijze door de meer regtstreeks belanghebbenden hiertoe een deel moest worden bijgebragl. Niet dat zijdie dal denkbeeld aanbevolen haddenop nieuw een zoogenaamd veefonds in het leven verlangden te roepen, maar eene tijdelijke heffing, omgeslagen over den veestapel, zoo lang de ziekte mogt aanhouden. De minister van binnenl. zaken lichtte het door Item gedane voorstel toe, en gaf zijne voornemens te kennen omtrent de uitvoering van de wet, en ver klaarde het nu te volgen stelselbestaande in onteigening en afmaking en daarop gevolgde desinfectie der stallen in de besmette streek binnen dcti kortst mogelijken lijd en op het geschiktst lydslip te zullen in toepassing brengen. Omtrent de quaeslie van de invoering eener belasting van de regtstreeks belanghebbendenzoo later blijken mogt dat nieuwe offers wer den vereischt, zeide hij zich thans niet te kunnen uitlaten. Wogt later blijken dat de aangevraagde som niet voldoende was, waaromtrent nog geen zekerheid bestond, dan zou die aangelegenheid een punt van overweging met zijnen ambtgenoot voor financiën uitmaken. Ook dit wets-ontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. Voor het prov. geregtshof in Zuidholland zijn gisteren de pleidooijen voortgezet in de procedure lusschen de commissie, belast met het beheer der kerkelijke goederen en fondsen loebehoorende aan de Ned. herv. ge meente te Leyden (de hh. Stuffken c. s.), appellante, en de gemeente-com missie van hel Ned. herv. kerkgenootschap (de hh. van Pultkammer c. s. geintimeerdc. De heer mr. G. M. van der Linden, raadsman der geinti- meerde, hield eene breedvoerige en voor de geschiedenis der kerk te Leyden zeer belangrijke dupliek. Het openbaar ministerie zal op den 6den 51ei a. s. in deze zaak conclusie nemen. BU1TENLAXDSCHE BKR1GTEN. KAOLLA* LONDEN, 14 April. De meerderheid, door de regering in het lagerhuis verkregen bij de behandeling van de reform-bill, maakt het onderwerp uit van de beschou wingen der dagbladen. Men acht nu het tol stand komen der conservative parlementshervorming zeker. Te meer is men door dien uitslag verrast, omdat de heer Gladstone bij het begin der vorige parlements-zitting aan hel hoofd eener meerderheid van 80 stemmen stond. Bij de gehouden stem ming hebben 283 liberalen en 6 conservaiiven voor het voorstel van den heer Gladstone gestemd, 266 conservaiiven benevens 44 liberalen daartegen. Van de 37 liberale leden, die ten vorigen jare de reformbtll en hel liberale kabinet hebben doen vallen door hunne aansluiting aan de conservative partij, hebben ditmaal 19 met den heer Gladstone en 18 tegen Item gestemd. 48 leden, namelijk 31 liberale en 17 conservative, hebben zich van deelneming aan de beslissende stemming onthouden. De Army and Navy Gazette deelt mede, dat er twee groote oorlogs schepen in het Victoriadok liggen, die in Engeland voor rekening van de Spaansche regering zijn gebouwd. Beide schepen zijn zeilklaar, doch het schijnt dat men moeijelijkheden opwerpt, ten einde het vertrek te beletten, voordat de ^laestiën betreffende de Tornado en de Queen Victoria gere geld zijn. In de met 6 April geëindigde week is hier te lande slechts e'e'n nieuw geval van runderpest ter kennis der regering gebragthet deed zich voor te Birling North Field in Northumberland, op eene boerderij met 31 stuks rundvee. Het aangetaste rund is op last van de overheid afgemaakt, alsmede een gezond rund, hetwelk in aanraking met het zieke was geweest. De machinisten en stokers, behoorende tot de afdeeling Darlington van den Noordoostelijken spoorweg, hebben hunne werkzaamheden geslaakt, te gelijk met hel geheele personeel der goederenbureaux. Dientengevolge heeft eene gedeeltelijke staking in de dienst moeten plaats hebben. Dezer dagen is een bekende held van den oorlog in de Krim te Chatham met militaire eer ter aarde besteld. Het was de hond Snob, die aan de Alma op het lijk van een gesneuvelden Russischen officier door een sergeant der llde comp. van het corps der genie was gevonden en medege nomen. Van dal oogenblik af, bleef het dier bij de compagnie, woonde met haar de gevechten bij BalaklavaInkerman en het beleg van Sebastopol bij en ontving als decoratie een blaauw lint met eene medaille. De hond ver gezelde de compagnie naar Engeland en vestigde zich in hare kazerne. Langdurige gewoonte had hem bekend gemaakt met al de hoornsignalen en voornamelyk, als ten eten werd geblazen, verscheen hij met de meeste stipt heid. Van zjjne overige eigenaardigheden wordt het meest genoemd zijn groote afkeer van officierenwelke hij nimmer naliet met toornig knorren en hevig blaffen te begroeten. Zijn stoffelijk overschot werd gelegd in eene kist, die tot opschrift voerde: »De hond Snob overleed 31 Maart 1867. Hij bevond zich te Inkerman, enz." Hij werd plegtig begraven nabij het ge- denkteeken voor de officieren der genie, welke in den Krim-oorlog zijn ge sneuveld. FRANHR1J li. PARIJS, 14 April. De Luxemburgsche quaeslie is, voor zooverre men weet, de oplossing niet naderbij gekomen. De hoop op eene minnelijke schikking wakkert toch meer en meer aan. Er worden steeds drukke onderhandelingen gevoerd lusschen de mogendheden, die het tractaat van 1839 hebben onderteekend. Het Journ. d. Déb. betoogt dat Pruissen zijn regt op de bezetting van de vesting Luxemburg onmogelijk kan volhouden. De minister van oorlog heeft thans bepaald dat de bevelhebbers en staven der in het kamp van Chdlons te vereenigen troepen zich aldaar zul len moeten vervoegen op onderscheidene tijdstippen lusschen 25 Mei en 12 Junij aanst. Volgens de Patrie wordt de vervaardiging van achterlaadgeweren voor hel leger ijver voortgezet. Er zullen eerstdaags omstreeks 60000 van die geweren worden afgeleverd; en in de maand Junij aanst. zullen alle in het kamp van Chdlons vereenigde troepen zich daarvan bedienen. De voordrag! der regering om den heer de Lamartine met eene gift van 500.000 frs uil de schatkist, als nationale belooning, in zijne geldelijke ongelegenheid te hulp te komen, zal denkelijk door hel wetgevend ligchaam worden aangenomen, nadat zij met goedvinden van de regering zoo is ge wijzigd dat die gift aan hare bestemming niet kan onttrokken worden. De heer de Lamartine zal enkel de rente genieten; het kapitaal zal eerst na zijnen dood opgevorderd, afgestaan of in beslag genomen kunnen worden. Hel aantal inzenders op de tentoonstelling bedraagt 42217 tegen 27446 op de jongste Londensche wereldtentoonstelling en 21779 op de eerste Pa rijsche. Onder die inzenders bevinden er zich 11645 uit Frankrijk. Daarop volgen Turkije met 4496, Engeland met 3609, Italië met 3992, Oostenrijk met 3072, Pruissen en de Noord-Duitsche staten met 2206, Spanje met 2071 België met 1448, Rusland met 1392, Brazilië met 1073, Portugal met 1026, Zwitserland met 986, Griekenland met 892, de Vereenigde Staten met 778, Zweden met 602. Nederland met 504 inzenders; terwijl na Nederland vol gen Beijeren Noorwegen, Wurtemberg en de overige staten. De Sandwich eilanden lellen 31, Siam 13, Luxemburg 10 inzenders. De tentoonstelling is in tien groepen gesplitst, welke weder in 95 klassen zijn verdeeld. Ze ven dier groepen bevat het nflverheidspaleis zelf, hetwelk eene ruimte be slaat van 146.000 v. ellen; terwijl de bijgebouwen op het Park, of Champ de Mars, bovendien nog 100,000 ellen bedekken. Op het Champ de Mars had dezer dagen een onstuimig tooneel plaats. De Pruissische werklieden hadden op nieuw het ruiterstandbeeld van hunnen koning met een lauwerkrans gesierd, in weerwil dat de hoofd-commissie een dergelijken krans reeds had doen wegnemen. Thans klom een Franscli werkman tegen het beeld op, nam den krans weg en verscheurde dien. Hieruit ontstond eene vechtpartijwaarbij enkele Pruissen gewond werden. Naar men uit Rome meldt is aldaar den llden dezer eene oproerige proclamatie aangeplakt, waarin beloften werden gedaan omtrent ondersleu ning van de zijde van Garibaldi. De bevolking is echter rustig gebleven. PRVISSEN. - BERLIJN, 14 April. De regering houdt bij voortduring conferentiën met de gevolmagtigden der bondsstatennaar aanleiding van de door den rijksdag in de bonds- constitutie gebragte wijzigingen. Naar men verzekcit, zal de regering de geamendeerde constitutie aannemen op de volgende voorwaarden. Er zul len geene presentiegelden aan de afgevaardigden worden uitbetaald. Het leger, op voet van vrede, wordt gevormd door inlijving van één man per 100 inwoners; deze bepaling geldt tot den lslen Januarij 1872, waarna de sterkte jaarlijks zal worden geregelddoch steeds met behoud van niet minder dan de tegenwoordige sterkte. Voorts een jaarlijksch budget, zich uitstrekkende over het krijgswezenvoon zoo ver men daaromtrent is over eengekomen; dit zal evenwel geene jaarlijksche goedkeuring vereischen; maar wel speciaal lot opheldering worden ingediend. Men verwacht dat het ontwerp, in dien zin gewijzigd, door den rijksdag zal worden aange nomen daar reeds een deel der nationale liberale leden daarin hebben toegestemd. De Nordd. Allg. Zeil. spreekt het door de Börsenzeitung gegeven berigt tegen, volgens hetwelk Pruissen eene nota betreffende de Ltixem- burgsche zaak aan de vreemde hoven zou gezonden hebbenen zegt dal de Pruissische gezanten alleen ingelicht zijn omtrent den staat van zaken, met last om van de mogendheden die het tractaat van 1839 onderteekend heb benmededeeling van hare zienswyze ten opzigte van dat verdrag te vragen. Alhier wordt zeer geklaagd over den tragen gang van de leger-orga- nisatie in de Zuid-Duilsche staten. De Wurtembcrgsche regering heeft zelfs de kamers nog niet bijeengeroepenom de vereischle gelden goedgekeurd ie

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2