LEYDSCHË fes COURANT. A N°. 1867. WOENSDAG 17 APRIL STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Prijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. 1 De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 7 (blad 11 en 12) der Handelin gen van den Gemeenteraad. JANNETJE of JANSJE MULOER, dienstbode, dochter van CORNELLS MULDER, wordt verzocht zich, in haar eigen belang, ter Gemeente-Secre tarie aan te melden. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden Donderdag den jgden April 1867, 's namiddags ten één uur. Onderwerpen 1». Voorstel van het raadslid J. Schellema, lot verhooging der schoolgelden op de gemeente-instellingen voor hooger, middelbaar en lager onderwijs. 2°. Aanvragen om teruggave van betaalde plaatselyke directe belastingvan a. J. Nieuweuhoff; b. D. Smit. 3°. Adressen om continuatievan de stads doctoren a. JKist b. G. Zaalberg; en van den slads-heeltneesier c. Ür. Jr van Kaathoven. 4». Voordragt tol ontslag van een stedelijk ambtenaar. 5\ Verzoek van de Nationale Zangvereenigingtol het gebruik van de Stads gehoorzaal. 6°. Verzoek van P. Schouten c. s.om nog 4 maanden in het genot van de toelage als gewezen ambtenaren der plaatselijke belastingen gesteld te worden. 7". Tarief van de gabel op het trekpad van deze gemeente op den Leyd- schen dam. 8». Verzoek van J. 8. Asbrede, om vergunning tot hel leggen van een duiker. 9». Adres van jhp. mr. J. N. van Puttkammcrter bckoming van gemeentegrond. 10'! Adres van de wed. D'. C. R. Bentfort van Valkenburg, omvergunning tot hel leggen van eene brug over de sloot buiten de voormalige Wilte-poort. 11°. Concept-verordeuing omtrent de bewaring en den verkoop van bronolie (petroleum). BIMENLANDSCHE BEIllGTEX. LEYDEN, 16 April. Bij kon. bestuit van 19 Maart jl. is, op het verzoek van mr. S. Le Poole en zeven anderen, allen wonende alhier, het reglement van de alhier opgerigte arbeidersvereniging goedgekeurd en die vereeniging als regtsper- soon erkend. De statuten der vereeniging zyn iu de Staatscourant van heden opgenomen. Door den kerkeraad der Evang. Luthersche gemeente alhier is beslo ten tot de oprigting van een predikants-weduwe-fonds voor die gemeente, zonder bepaalde contributie of bezwaar voor de leden, alleen gevestigd op het uitzigt van vrijwillige bjjdragen of dolalieu. Daar het overbekend is hoe gering het weduwe-pensioen is, hoopt men dat die verwachting eenig- zins zal worden verwezenlijkt. Bijdragen, ook van niel-leden dier gemeente, worden aangenomen bij den heer kerk-rentmeester G. J. Reimertnger en verder bij hh. predikanten en overige leden van den kerkeraad. Het meerendeel der Katwijksche visschersvlootdat reeds in de vorige week door stormweer werd teruggehouden koers naar wal te zetten, is dezer dagen naar hel Nieuwe Diep afgedwaald, om veiligheid tegen opnieuw losgebarsten stormen le zoeken, liet gerucht wil dal sommige der schui ten schade hebben heloopen. Een paar, eergisteren aangezet, braglen door de lange uitreis onbruikbaar geworden visch aan en hetzelfde wordt ver wacht wanneer de nog afwezige schuilen huiswaarts keeren. De visscher- lieden zijn droef te moede. Bij cene willige markt kunnen z(j geen visch aanbieden en wat voor een paar maanden werd verdiend wordt thans in ellende verleerd. Hoewel het boezemwater van Delfland, ten gevolge van hevjgen wes telijken wind, weder aanmerkelijk, ver boven peil, is gestegen, hebben de meeste poldermolens allengs de sloten op den gewonen waterstand kunnen brengen. Hiervan is echter o. a. uitgezonderd de Tedingcrbroekpolderdie, op eene oppervlakte van 1700 bunders 600 bunders water bezittende, stellig nog 14 Rjjnl. duimen water te veel beval. Ongeacht deze hoeveelheid wordt de hoop op droog weder telkens door geweldige regens te leur gesteld, zoodal allerwcge niet alleen de weilanden zeer doorweekt zijn, met de uit- maling steeds moet worden voortgegaan maar ook de veldarbeid schade en oponthoud lijdt. Hetzelfde is het geval onder Rijnland, waar de boezem- j stand noglans zoo laag is als gewoonlijk in den zomer en de polders, zon der onderscheid van het overvloedige water bevrijd zijn geraakt. Maandag namiddag had te Noordwtjk hel volgende ongeluk plaats. De steiger aan het huis van den heer G. stortte in een terwijl zich drie werklieden er op bevonden. Twee hunner vielen van de hoogte van onge veer dertig voet ter aarde en zijn, volgens onze laatste berigten, in een zeer bedenkclijken toestand. Aan den derde gelukte hel zich aan den muur vast te houden, zoodat hij er met den schrik afkwam. Het ongeval schijnt hieraan toe le schrijveu, dat men eene te groote massa sleenen op den steiger geladen had. Gedurende de week van 31 Maart tot 6 April zijn door den vee typhus aangetast: in Zuidholland 620 runderen, in Utrecht 133, in Noordhol land 18, in Gelderland 8 en in Noordbrabant 4; totaal 783 runderen. In de week van 24 tot 30 Maart bedroeg dit aantal 932 runderen en in de week van 17 tot 23 Maart 1013. Hel internationaal archeologisch congres, dat in het vorige jaar te Antwerpen zou hebben plaats gehad, maar door den toenmaligen toestand niet kon gehouden worden zal ir. dit jaar plaats hebben van 25 Augustus tot 1 September. Uit Brussel meldt men aan het Hbl .- Het rapport van den Engelschen deskundigen Hartley is alhier ontvangen. Hij is niet bepaaldelijk voor een viaduct. Tegelijk wijst hij de maatregelen aan, welke moeten worden ge nomen, om tegemoet te komen aan de mogelijke nadeelen van de demping, indien Nederland by z(jn voornemen volhardt; maar hij verklaart uitdruk kelijk, dat de belangen van de zeevaart geheel en al zyn gewaarborgd door de kanalen van Walcheren er. Zuidbeveland. Het Pruissische rapport is mede alhier aangekomen, maar nog niet aan de regering overhandigd. Te Sommelsdjjk is door den kantonregter instructie gehouden in eene zaak tegen eene stiefmoeder, die verdacht wordt haar tweejarig aangehuwd zoontje zóó wreedaardig te hebben mishandeld, dat de dood daarop ge volgd is. Hel lijkje is aan een geneeskundig onderzoek onderworpen en ofschoon uit den aard der zaak de uitslag daarvan vooralsnog onbekend is, zoo schijnt er toch zooveel vermoeden van schuld tegen deze vronw te be staan, dat zij voorloopig in het hnis van bewaring is opgesloten. Uit Ootmarsum meldt men het volgende: Voor eenige dagen gingen twee ingezetenen van hier over de grenzen zonder zich vooraf aan de be- rookingskuur te hebben onderworpen. Zij werden aangehouden ter hoogte van Frensdorf en hunne zuivering niet kunnende bewijzen, werden zij door een militair escorte eerst naar Rammelbeek getransporteerd, vervolgens naar Nordhorn en eindelijk naar het twee uur verwijderde Neuenhaus, alwaar zij gelukkig de gevangenis ontkwamen, doordien de overtredersopdat oogenblik slechts een paar daalders rijk, een hun bekend persoon aantroffen die de boete van 7 daalders voor hen betaalde. Te Brussel is Zondag II. hel tweede internationaal studenten-congres geopend. Uit het Luxemburgsche kanton Remich is een adres aan den koning- groothertog opgezonden voorzien van duizenden haudteekeningen waarbij op de handhaving der zelfstandigheid van Luxemburg wordt aangedrongen. Er moeten in Luxemburg verschillende adressen van dien aard in omloop zijn. 's GRAVENHAGE, 16 April. Tot burgemeester der gemeente Appingedam is benoemd de heer Takens, in de plaats van den heer A. J. van Wilsheym; op zjjn verzoek eervol ontslagen. Tot commies bij de redactie van de Ned. Staatscourant en het Bijblad is benoemd de heer G. van Eldik Thieme. Tot griffier b(j het kanlongeregt te Woubrugge is benoemd de heer mr. E. Z. L. van der Kemp, advocaat te Utrecht, en tot griffier bij het kan longeregt te 'sGravendeel de heer mr. E. baron Collet d'Escury, mede ad vocaat te Utrecht. Tol ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Aarle- Rixtelde heer J. Loeff WGz., thans te Dronrijp; te Dronrtjp, de heer A. J. Vening, thans te Budel; te Budel, de heer VA'. Roegholtthans sur numerair ter provinciale directie van Groningen en Drenthe. Z. M. heeft goedgevonden voor den tijd van vijfjaren bjj het wapen der infanterie van het leger in O. 1. te detacheren den 2dcn luit. T. VV. H. J. M. Huslinx, van het 4de reg. infanterie. Bij beschikking van 15 April jl. heeft de minister van binnenl. zaken als leerlingen voor de telegraplne toegelaten: II. J. Burgers, klerk hij den rijkstelegraaf te Amsterdam; H. Croese, te Zutphen C. A. Vtesgenaar, te Amsterdam; C. P. Bus, te Rosmalen; J. W. Smits, te 's Graveuhage; P. J. F. du Bois, te 's Hertogen boschC. van Nievclt, le Rotterdam; M. G. R. I'iito, te St. Anne; J. D. Doorman, te Lobith; T. Waterman, klerk bij den rijkstelegraaf le Rotterdam; J. Steegstra, klerk by den rijkstelegraaf te Amsterdam; J. W. L. van Bijlevell, klerk bij den rijkstelegraaf le 's GraveuhageJ. B. A. Warmelink te Deventer; D. Hoffman, te Amster dam; C. J. van der Loo, te Rotterdam; F. VV. P. Tiliaartte Amsterdam;

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1