BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag ó5 April ó867/V°. 45. Uit Siieek meldt men dat aldaar een treurig voorval heeft plaats ge grepen. De gewezen gemeente-ontvanger wordt beschuldigd van gelden aan de gemeente behoorende te hebben verduisterd naar men zegtmet het doel om een zwager te helpen die als koopman in finaiicielen nood verkeerde. De beschuldigde is in voorloopig arrest genomenen z(jn lol verwekt alge- meene deelneming. Nog steeds houdt zich de regter-coinmissaris voor de instructie der strafzaken hij de reglbank te Breda onledig met de zaak van den moord, gepleegd op het meisje te Dinteloord. De te Leeuwarden gedetineerde en thans aldaar overgebragte do Boefï, die zich ais de dader daarvan heeft aangemeld, heelt ook bij zijn verhoor voor den regler-commissarisblijven volhouden de dader van dien moordaanslag te zijn. Wij vernemen, dal zijne bekentenis thans door aanwijzingen van getuigen ais aoderzins beves tigd wordt, en zoo dit waar is, wenschcn wij de justitie geluk met deze voor haar zoo moeijeltjke taak. Zou dan Krijn van Baaiendie eenige maanden daarvoor preventief heeft gevangen gezeten en, om zijne vrijheid te bekomen, uit de gevangenis gevlugl is, en voor dal feit o. a. ook is ver oordeeld, van die straf geen kwijtschelding krijgen? ArnhC.) Dittgsdag namiddag heeft zich de justitie uit Goes begeven naar Kat- tendijke, ten einde onderzoek te doen naar ee;e, volgens geruchten, plaats gehad hebbende vergiftiging van een kind van vijf jaar. liet lijkje is naar het gasthuis te Goes vervoerd, om door deskundigen te worden onderzocht. 'sGRAVENHAGE, 13 April. Z. 11. heeft den luit.-generaal Schimpf, vroeger kommandant van het leger in Ned. Indië, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. R. J. graaf Schirn- melpcnninckminister van financien, tol het aannemen van het grootkruis der Danebrogs-ordeItem door den koning van Denemarken geschonken. Door Z. M. is bij het ministerie van oorlog benoemd tot commies de adjunct-commies W. de Kurver; voorts is aan de adjunct-commiesen bij dat dep. A. A. J. Saurel en P. D. Scheffelaar een eervol ontslag verleend, aan den eersten wegens vergevorderden leeftijd en aan den tweeden als maatre gel van bezuiniging, onder toekenning van een wachtgeld van ƒ600. Tot burgemeester zijn benoemd: te Aallen jde heer ntr. L. J. Roel- vink; te Batenburg de heer C. N. I). Iliebendaalte llckendorp de heer G. A. Muller; te flerpt en Beru de heer Th. van Bokhoven; te Schiermon nikoog de heer N. J. van den Worm; te Schermerhom en Ursem de heer C. de Vos. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Geertruidenberg is be noemd de heer V. J. F. van Steenacker, thans ontvanger te Ossendrecht en tot ontvanger der directe belastingen te Stadskanaal de heer J. E. Romer thans ontvanger te Nienw-Schoonebeek. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen: bij den staf van het wapen, tot kapitein 3de kl. den lsteD luit. A. van Kerk wijk, van dien staf, lot lsleD luit. den 2de" luit. J. Regenbogen, mede van dien staf; bij het l8t<: rcg. vesting-artillerie, lot kapitein 3dc kl. den ls,e" luit. J. W. Bergansius, van dien staf; bij het 3de reg. vesting-artillerie, tot lslen luit. den 2den luit. H. P. van Dijk, van het corps; voorts den kapitein F. H. K. ill. van Vugt, van het lste reg. vesting-artillerie, op zijn verzoek, op non-activiteit te stellen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is aan de opzig- ters van den waterstaat lsle kl. F. J. W.Boon, G. Zandbult en J.Justema, en aan den opzigter 2de kl. R. Bauer eervol ontslag verleend, en zijn bevorderd: tot opzigters van den waterstaat lste kl.: J. P. Ragut, J. F. van Mosse- veld en B. H. Jongen, thans opzigters 2de kl.tot opzigters 2de kl.: A. Fagel, A. A. Kat, A. Scharver en P. C. Linssenthans opzigters 3dc kl.; tot opzigters 3de kl.: C. Spoon Az.J. G. Lugten, 51. F. Klaassen en P. B. Weehuizen, thans opzigters 4de kl.; tot opzigters 4de kl. B. K. Nien- huis, J. B. J. Loeff, C. Brauws en F. Berghuis. De commissaris in deze provincie, de heer Loudon, die Z. K. H. den prins van Oranje, bij zijn bezoek aan de tentoonstelling te Parijs, vergezeld heeft, is Donderdag avond in deze residentie teruggekeerd. Z. K. de prins van Oranje die, volgens het dagblad La FranceDonderdag ochtend van Parijs naar 's Gravenhage is ternggekeerdis tot hiertoe niet alhier aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de behandeling van het wets-ontwerp houdende voorzieningen tegen den veetyphus voortgezet en ten einde gebragt. Op art. 12 (strafbepalingen) was door den heer van Lynden een amendement voorgesteld, om er de volgende bepaling bij te voegen: «onverminderd de toepassing van de bij de algemeene strafwet be dreigde straffen, zoo daartoe termen zijn." In dien zin droeg de minister van binnenl. zaken eene gewijzigde redactie voor, die, in den loop der be raadslagingen nog nader gewijzigd, werd goedgekeurd. Arlrl3 onderging van regeringswege, op eene aanmerking van den heer Godefroi, eene wijzi ging in dien zin, dat de in beslag genomen voorwerpen, niet op last van den burgemeester of anderen hulp officier, maar op dien van'den ambtenaar welke de voorwerpen in beslag had genomen, dadelijk vernietigd of onscha delijk gemaakt zouden worden. Na de goedkeuring der artl. 14 en 15 zon der beraadslaging, werd met 31 tegen 24 stemmen aangenomen een nieuw artikel, door den lieer van Nispen van Sevenaer voorgesteld, van den vol genden inhoud: «Onder verdacht vee wordt in deze wet verstaan dat, waaraan men meent kenteekenen van veetyphus te bespeuren, of dat door smetstof bezoedeld is." Art. 16, opgave der wellen en besluiten welke bij deze wel worden ingetrokken, werd goedgekeurd. Op het slotartikel, lui dende: «Deze wet treedt in werking met den dag harer afkondiging in het Staatsbladstelde de heer Virnly Verbrugge een amendement vo4r, de strekking hebbende om daaraan toe te voegen de woorden- «en Wrijft van kracht tol 1 January 1809. Dit voorstel werd met 38 tegen 17|stemmen verworpen, liet wets-ontwerp zelf werd daarna aangenomen met $5 («gen 10 stemmen. Tegen hebben gestemd de lilt. Saayinans Vader, van\Wasse- naer Calwyck, van F.ckBlom, Hoffman, Keuehenius, Viruly VerltMjggc, Dam, Fransen van de Putte en Biehon van IJsselmonde. Daarna kwam in behandeling de conclusie van het rapport der commissie voor de verzoekschriften betreffende het adres der bh. de Bosch Kemper c. s. aangaande de wijze van uitgave van het Bijblad. Een voorstel van den heer Pijnappel, houdende verzending naar de commissie voor de stenographic om inlichting, werd met 24 tegen 16 stemmen verworpen, en de conclusie van het rapport, nederlegging ter griffie, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De eerste kamer heeft heden eene zitting gehouden. Tegen 51aandag zijn een aantal wets-ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder die lot ver hooging van hoofst. V der staatsbegrooting voor 1866 en 1867 (ziekte onder het rundvee). BU1TBNLANPSCUE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 April. De regering zal het verbod van rundvee-tentoonstellingen voor den zomer dezes jaars nog in stand houden om reden dat er nog vijf plaatsen zijn alwaar de runderpest zich dezer dagen heeft voorgedaan. De kon. maatschappij voor de aardrijkskunde heeft zich in eene al hier gehouden vergadering verklaard voor hel uitzenden van eene of meer expedition in het zuidoosten van Afrikamet het doel om zekerheid omtrent het lot van dr. Livingstone te bekomen en uit te maken of die beroemde reiziger werkelyk door inlanders vermoord is geworden. Tevens is door de maatschappij besloten de medewerking der regering tot dat doel in te roepen. FRANKRIJK. PARIJS. 11 April Volgens de France zal Frankrijk de mede-onderteekenaren van hel tractaat van 1839 niet tot eene conferentie uilnoodigen om over bovenge noemde quaeslie uitspraak te doen maar zal het de beide volgende vragen in eene diplomatieke nota tot hen riglen: 1°. Heeft de koning-groothertog het regt om Luxemburg af te staan? 2°. Heeft Pruissenna de door den laatslen oorlog verkregen uitbreiding, nog aanspraken op de bezetting van de vesting Luxemburg? De heer Lemoinne betoogt in bet Journ. d. Déb. dat, zoo Luxemburg niet zonder een oorlogwaarvan men de gevolgen niet kan berekenen Fransch of Prttissisch kan worden het beter zou zijn dal het Luxemburg bleef. Naar men uit Luxemburg meldt zijn door het geheele land adressen in omloop, waarin bel behoud van den tegenwoordigen toestand verzocht wordt. Het schijnt zeker te zijn dat het legerkamp van Chólons dit jaar niet vóór het gewone tijdstip, dal is het eind der maand Mei, door de troepen zal worden betrokken. De Moniteur bevai, in zijne berigten betrekkelijk de tentoonstelling eene opgave van prijzen en eereblijken toegekend wegens tentoongestelde voortbrengselen van den tuinbouw. Onder de inzenders, aan welke prijzen zijn toegekend, vermeldt die opgave ook Nederlanders, t. w. de hh. Kre- lage en Zoon te Haarlem, den heer Barnaart aldaar, en de hh. van Wa- veren en Zoon te Hillcgom. Verder berigt dat blad dat er den 16de" Au gustus aanst. alhier onder medewerking van het ministerie van onderwijs, een congres van geneeskundigen uit alle landen zal worden geopend ter behandeling van vraagpunten rakende de gezondheidsleer, de anthropologic en de geneeskunde. De heer Emile de Girardin is op nieuw voor de correctionele reglbank gedaagd, wegens een voor de regering beleedigend artikel in de Liberie. Nabij de bronnen van Ain Baïda in Algerië is een onderaardsch vuur uitgebroken. Een gloeijende rookzuil dringt uit eene opening van 3 voet in doorsnede en verheft zich ter hoogte van 15 a 20 ellen. Houdt men een stok in de opening, dan is die binnen drie minuien geheel verkoold. Uit Florence wordt gemeld dat hel regtsgeding van den admiraal Per- sano zooverre is gevorderd, dat hel openbaar ministerie zijn requisitoir heeft genomen daarbij wordt de afzetting van dien admiraal gevorderd. Omtrent de aardbeving op Cephalonia wordt gemeld, dal den 15den illaarlzijnde de veertigste dag na den eersten schok de beweging in den grond zich nog gestadig herhaalde hoewel veel zwakker dan in hel begin. Men verwachtte dat er in de vulkanen een krater zou openbreken, en dal daardoor aan de schudding van den bodem een eind zon komen. Te Ar- gostoli zijn geen twintig huizen blijven staan; overal liggen de velden ver woest terwijl de landbouwers zich van hunne woonplaatsen verwijderd hebben. In hel geheel zijn er op het eiland, blijkens de officiële opgaven, 231 menschen omgekomen en 156 gewond. De geheele schade wordt be groot op ƒ7,200,000. Ook op het eiland Mitylene heeft de aardbeving groote vernieling aangerigt. Tot den 20sten Jlaart had men aldaar 150 lijken uit de puinhoopen opgehaald, terwijl er nog vele daaruit opgedolven moesten wor den. iMen rekent alleen in de stad Mitylene liet aantal omgekomen perso nen op ongeveer 1300, zijnde de bevolkiug daar ter plaatse 80000, waar onder 10000 Sluzelmanncn. PKiriSSEN. BERLIJN, 11 April. De Börsenhalle van Hamburg meldt in een telegram uil Berlijndat Frankrijk reeds vóór veertien dagen aan Oostenrijk liet voorstel heeft ge-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5