LEYDSCHE 1807. MAANDAG 8 APRIL. STA DS-BERIGTEN. Per Telegraaf. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. Tweede Zitting van den Militieraad BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien art. 92 der wet vaD den t9d™ Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad n". 72); Gelet op de missive van Luitenant KolonelMilitie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Zuidholland; Doen te welen: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Djngsdag en Woensdag den 9den en 10Jcn April 1867, des morgens te half tien uren. tot het doen van uitspraak, zoo omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezet gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren de Zon-en Feestda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRAKDELER, Burgemeester. Leiden, 30 Maart 1867. t. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN fi April In de maand Maart II, zijn binnen deze gemeente geboren 116 kinde ren, als: 60 zoons en 56 dochters, waaronder zijn begrepen twee tweeling- geboorten. Overleden 86 personen, als: 14 mannen, 44 vrouwen, 28 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos, aangegeven 5. Voltrokken 21 huwelijken. Mevr. Frederike Gossmann heeft bij haar optreden alhier de ondubbel- ziunigste blijken van hooge ingenomenheid met haar talent ondervonden. Na den afloop der voorstelling op Donderdag werd haar door lib. studenten aan het hotel Verhaall" eene serenade met fakkellicht gebragt. Naar wij vernemen heeft de gevierde tooneeispeelsier meer dan eens te kennen gege ven dat zij het onthaal, haar in deze stad te beurt gevallen, ten hoogste waardeerde en hel bij haar in dankbare herinnering zou blijven. Bij gelegenheid der beoordeeling van planten enz., ingezonden op de ten toonstelling van bloemen, welke heden, Zaturdag 6 April, te Amsterdam in het Paleis voor Volksvljjl is geopend, zijn o.a. toegekend: aan den heer Witte alhier eene gouden en eene zilveren medaille, als eerste prijzenen twee zilveren medailles, als tweede prijzen; aan den heer W. C. de Sain alhier eene zilveren medaille en aan de firma von Siebold alhier mede eene zilveren medaille, beide als eerste prijzen. Reeds meer dan eens was men in de gelegenheid chromolilhographische copien te zien van schilderijen van oude meesters, die zeer verdienstelijk waren uitgevoerd. Thans echter is bij den boekhandelaar P. Engels alhier ter bezigtiging gesteld eene chromolithographie van de zoo beroemde schilderij van Gerard Doude Avondschool, berustende in 's rijks museum te Amsterdam, waarvan wjj gelooven niet te veel te zeggen, met te ver klaren, dat zij alles overtreft wat in diL vak geleverd is. Zij is vervaardigd door de hh. Tresling en C".lithographen des konings, te Amsterdam. De mogelijkheid eener zoo getrouwe overbrenging van hel origineel, op deze wijze, zou men in twijfel moeten trekken, zoo men niet door de bezigti ging van dit kunststuk daarvan de overtuiging verkreeg. Den beminnaars der kunst mogen wij gerust de bezigtiging aanraden overtuigd, dat zij zich door het door de heeren Tresling en C». verkregen resultaat, waarnaar deze met onverdroten ijver hebben gestreefd, zullen verrast vinden. De vervaar digers mogen zoowel hier te lande als in het buitenland aanmoediging vin den om ook nog andere meesterstukken der Hollandsche schilderschool op die wjjze meer algemeen bekend te doen worden, eene aanmoediging, die zij zich door deze proeve hebben waardig gemaakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 187 tol 240 personen. Bjj de op 4 dezer plaats gehad hebbende verkiezingen voor hel hoog heemraadschap Rijnland zijn verkozen in het 4dc district lot hoofdingeland plaatsvervanger F. W. Oewel; in het 6Je district tot hoofdingeland-plaats vervanger J. van Schie jr.in het 8sle district tot hoofdingeland J. W. S. Roelofi's, en tot plaatsvervanger S. A. van Hoogstraten; in het 9de district, tot hoofdingeland II. Kop en tol plaatsvervanger C. Verduin; in het 13de district, tot hoofdingeland mr. P. L. F. Blussé en lot plaatsvervanger G. van der Poel Jz". De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op den ls,en October 1867 als kadet bij hel corps mariniers, na behoor lijk afgelegd examen, kunnen worden geplaatst zes jongelingen. Toegelaten worden zjj die geboren zijn in de jaren 1850, 1851 of 1852. De verzoeken ter toelating moeten voor den laatster. Julij bij den minister ingediend worden. De minister van binnen), zaken heeft bepaald: 1°. dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen, die eene acte van be voegdheid als arts wenschen te verkrijgen voor de eerste maal in het loo- pende jaar zitting zal honden op Dingsdag den 16dc" April e. k. en volgende dagen, te Rotterdam; 2°. dal de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wen schen te verkrijgen, voor de eerste maal in het loopende jaar zitting zal hou den op Woensdag den 24stcn April e. k. en volgende dagen, te's Gravenhage. Omtrent de zamenstellir.g van den jury voor de algemeene Parijsche tentoonstelling van 1867, wordt door de Staatscourant medegedeeld dat de keizerlijke commissie alsnog eene plaats voor een lid van den jury voor de 44slc UI., scheikundige en pharmaceutische voortbrengselen, aan Nederland heeft ingeruimd. Door de Nederlandsche hoofdcommissie is tot lid van den jury voor die klasse benoemd de hoogleeraar E. U. von Baumhauer. Men verneemt, zegt bet tlbl.dat bet rapport van den Engelschen ingenieur, den heer llarkley, betreffende de Schelde quaestieweldra open baar gemaakt zal worden. De conclusion van dit rapport zijn nog niet be kend, maar men beweert dal de voordeelen van hel Noord-Bevelandsche kanaal daarin in een helder licht worden gesteld. Van dp 77 rin.tr dp KorL /?nu.r in haitr innoclr nnmmpp nnrrof*p,;or» uerv. gemeenten hebben zich 44 voor de oude en 33 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. Ds. Rochedieu, pred. bij de Waalsche gemeente te Delft, is tol predi kant bij de herv. gemeente te Brussel beroepen. De Ned. herv. gemeente te Zetten ontving dezer dagen van den heer D. Tap het berigl, dat hij, op begeerte van zijne echtgenoote, kort voor haar overlijden uitgedruktƒ5000 aan de armen zou uitkeeren. Onze lezers, zegt de R. C., zullen zeker gaarne iets vernemen aan gaande den ongelukkigen kapitein John Casey, gezagvoerder van het schip Jane Low dendie ten vorigen jare door het Rotterdamsche schip Ida Eli zabeth, kapitein W. Doorenop schier wonderdadige wijze uit den groot- sten nood werd gered. Uit een door hem geschreven brief blijkt, dat hij zich sedert October II. te Padstow in Cornwall bevindt. Zijne verminkte handen en voeten waren genezen, zoodat hij thans eene wandeling door de stad kon doen. Hij; betuigt zijnen innigen dank, alsmede dien zijner vrouw en kinderen, voor de edelmoedige ondersteuning hem ook uit Neder land verstrekt, alwaar, door de zorgen van den Engelschen predikant te Amsterdam, den heer W. Jamieson, meer dan ƒ2400 ten zjjnen behoeve is ingezameld. Zelfs uit Aden en Quebec waren giften voor hem ingekomen. De officier van justitie, de regtercommissaris en de griffier van de arrond.-regtbank te Rotterdam hebben te Stolwijk een onderzoek ingesteld naar den brandwaardoor kerk en toren aldaar werden vernield. Tegen sommige personen moeten zware vermoedens bestaan. (Zie verder het Bijvoegsel.). 's GRAVENHAGE 6 April. De regering heeft, in de zaak der veeziekte, besloten in hoofdzaak het plan van den heer Loudon te volgen, t. w. af making der aangetaste koppels op een gunstig tijdstip, bij een dalend ziek- tecijfer. Wordt daarmede met volharding voortgegaan, dan heeft men geen reden om aan het welslagen van den maatregel te iwjjfelen. Het ge- heele personeel deartoe benoodigd is aangewezen en bereid om te handelen. LONDEN, 5 April. R. O. heeft hel volgende openbaar gemaakt: De Fransche regering neemt de quacstie betreffende den afstand van Luxemburg aan Frankrijk nog altijd in overweging. Ztj beschouwt dat de door den koning-groothertog aangegane verbimlienis hem te zeer bindt, dan dat hij zonder toestemming van Frankrijk zich zou kunnen terugtrekken. LONDEN, 5 April. In eene meeting van 254 liberale parlementsleden heeft de heer Gladstone zich ten gunste der reformbiil verklaardmits zij ten aanzien van hel inkomen, dal bevoegdheid geeft tol het kiesregt, ge wijzigd worde. FLORENCE, 5 April. De Corr. hal. meldt bij wijze van gerucht, dat de koning aan generaal Menabrea de taak zou hebben opgedragen om een nieuw ministerie te vormen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1