Per l e!egraal. Curgcrlijfic Slauö. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RfJNLAND YEREEMGING VOOR CHRISTELIJKE BELANGEN. LIJDENS-PREDIKING, sen, na zonder belemmeringen zulke groote overwinningen Ie hebben be haald, met naijver ging waken tegen de geringste uitbreidingen zelfswelke nabuurstaten mogten begeerenniet in hel belang van heersclizuchtmaar in het belang van hunne veiligheid. De heer Walewski is tot lid van den senaat benoemd, welke betrek king hij vroeger reeds heeft bekleed. De Patrio berigtdat de terugkeer der Fransche troepen uit Mexico zeer voorspoedig gaatdat er reeds elf transportschepen uit Mexico in Fransche havens aangekomen zijn; dat hun logt over het geheel door goe den wind bevorderd is, en dat er drie in 26, 27 en 28 dagen, bijna altijd zeilende, uit de Mexicaansche golf op de kust van Algerië gekomen zijn. Bij gelegenheid van de opening van de tentoonstelling waren er in het gebouw ruim 10000 personen aanwezig, zoowel inzenders als genoodigden. De keizer doorwandelde met zijnen stoet eerst de ruimte bezet met of be- siemd voor Fransche producten, vervolgens die bestemd voor de producten van de andere landen; in de galerij der machines liet de keizer zich de vreemde commissarissen voorstellen. De gezamenlijke ruimte, welke de keizer door wandelde, is 140,184 vierk. ellen groot, dat is meer dan op eenige van de vroegere wereldtentoonstellingen voor de plaatsing der producten bestemd was. Hoewel er, wat betreft de rangschikking, nog veel te doen overblijft, ziet het geheel er reeds vrij wel uit. De prins van Oranje en de graaf van Vlaanderen waren bij de opening tegenwoordig. Er heeft zich ook hier eene commissie gevormd, om giften in te zame len voor de uitgeweken en noodlijdende Candioten, wier getal, meestal grijsaards, vrouwen en kinderen, meer dan 12000 bedraagt. Er heerscht thans eene zoogenaamde grève onder de kleêrmakers- knechls. De chefs der voornaamste huizen van Parijs hebben zich vereenigd met het doel om gevolmagtigden te benoemen, die in last zullen hebben zich met de vertegenwoordigers der werklieden te verslaan. Bjj Snk-Ahras in Algerifi is den 12den Maart een leeuw gescholen, die als pracht-exemplaar geroemd wordt. Hij wordt geschat 12 jaren oud te zijn, is 2 el, 80 duim lang; de manen hebben eene lengte van 20 duim. Volgens berigten uit Smyrna kan het aantal slagtoffers der aardbeving op Mitylene worden begroot op 3 a 4000. Voortdurend worden levensmid delen uit Smyrna, KonstantinopelAthene, enz.aangebraglmaar de ellende gaat alle beschrijving te boven. Buitendien werden bij het afzenden der berigten nog schokken gevoeld, zoodat het voor alsnog zelfs onmogelijk is den verschrikkelijken toestand in al zijne uitgebreidheid te overzien. Naar men uit Konstantinopel meldt is door Frankrijk bij eene formele nota een door de gezanten van Oostenrijk, Rusland, Italië en Pruissen ieder afzonderlijk mondeling ondersteund voorstel tot afstand van Candia gedaan maar door de Porie bepaald van de hand gewezen. In genoemde hoofdstad is dezer dagen weder eene geheele wijk in de asch gelegd; de schade moet ruim 12 millioen fr. bedragen. P B If I S S E N. BERLIJN 2 April. De Nordd. Zeit. spreekt over de mogelijkheid van een oorlog lusschen Frankrijk en Duitschland ter oorzake van Luxemburg en meent, dat het bezit van die streek niet opweegt legen de opofferingendie een oorlog zou vorderen. Frankrjjk mag echter, zegt dit blad, alles wel bedenken en overwegen, alvorens het een volk aantast, dat zijne nationale integriteit ver dedigt. Bovendien zou een oorlog in ieder geval de grondvesting van hechte toestanden, waarnaar de Fransche regering streefde, in gevaar brengen. De koning heeft Zaturdag II. aan den hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogeschool alhier, dr. Romberg, ter gelegenheid van het 50-jarig jubilé zijner doctorale promotie, de Kroonorde 2de kl. geschonken. De philosophische faculteit der hoogeschool te Brcslau heeft den jubilaris tot doctor eershal>e benoemd. Ook in Oostenrijk houden de Luxemburgsche aangelegenheden de ge moederen bezig en is de zienswijze deswege zeer verdeeld. De regeling van de betrekking lusschen Hongarije en de overige kroonsteden stuit verder voortdurend op moeijelijkheden van de zijde der Croateu. De llongaarsche bladen melden dal er laatstelijk te Pesth een ontwerp lol reorganisatie des ri)ks is besprokenin eene bijeenkomst voorgezeten door den keizer en zamengesteld uit Hongaarsche en Oostenrijksche ministers. F.r zou daarin sprake zijn van het herstel der Czechische kroon. De Oostenrijksche mo narchie zou dus uil drie groepen bestaan: de Hongaarsche kroon, de Czechische kroon en de Duitsche provinciën. De Russische Invalide van 27 Maart behelst een besluit des keizers van 22 Maart, bepalende dat de staatsraad van het koningrijk Polen op houdt te bestaan. Dit besluit heeft ten doel om tot volkomene en defini tive zamensmelting van hel koningrijk Polen met het keizerrijk Rusland te geraken. BERLIJN, 3 April. De rijksdag heeft de algemeene discussiën voortge zet over het krijgswezen van den Bond. De oppositie wenscht vermindering van den diensttijd op twee jaren. De chef van den generalen staf generaal von Moltke zegt, dal vermindering van den diensttijd, hoewel dan ook uit een finantiëel oogpunt wenscheltjk, in militairen zin onmogelijk is, met het oog op den algemeenen toestand van Europa en de wapeningen, die aller- wege plaats grijpen, ofschoon niemand Pruissen bedreigt. De driejarige diensttijd maakte liet mogelijk, dal Pruissen, na den slag van Königgratz sterker dan te voren, 664,000 man onder de wapenen had. De driejarige diensttijd verklaart het groote onderscheid lusschen de Pruissische en Oos tenrijksche verliezenalsook het begrip van aaneensluiting lusschen aan voerders en soldaten dat bij het Pruissische leger bestaat. BERLIJN, 3 April. De Nordd Ztg., de strategische beteckenis van de vesting Luxemburg nagaande, komt tot de conclusie, dat Luxemburg als Fransche vesting te zamen met Metz voor onze verbindingsliniën aan den regler flank gevaren zou hebben, terwijl Pruissen legen gevaren van die zijde zou beveiligd zijn, indien liet over Luxemburg te beschikken heeft. BERLIJN, 4 April. Uil 's Graveuhage is hier berigt onlvangeu dat de koning der Nederlanden van den afstand van Luxemburg afgezien, en dat de minister van Zttylen hiervan aan den Franschen gezant te 'sGravenhage kennis gegeven heelt. NEW-YORK, 3 April. Officiële berigten melden dat keizer Maximiliaan zich te Queretaro bevindt, alle gemeenschap afgesneden is en de Mexicanen hem verlaten. zien met de vreugde op het gelaat, knap en zindelijk, door de liefderijke zorg van dames en patronessen van eenvoudige en nette kleertjes voorzien; allen als kleine werklieden ijverig bezig met oefeningen volgens de methode I van Fröbel. Hier zag men in waarheid eene bewaarschool, eene kweek plaats voor aanvankelijke ontwikkeling en vorming, geen drilveld, geene j parodie eener lagere school. Alles op zijn tjjd. Eerst de kinderen voor het j lager onderwijs geschikt gemaakt, dan onderwjjs gegeven in lezen, schrij ven, rekenen, geschiedenis, enz. (Mag ik in het voorbijgaan even opmer ken, dat de kinderen niet van de bewaarschool naar de hoogere burgerschool gaan?) Van dat alles was hier niets te zien. De school bleef op haar ter rein: ik wensch baar geluk met dezen wezenlijken vooruitgang en hoop, dat zij in dezelfde richting zal voortgaan. Na een hartelijk woord van den lieer Snellen, waarin hij het doel der bewaarschool aanwees, werden de bezoekers uitgenoodigd om de ruime speelplaats te gaan bezichtigen. Inmiddels waren de kinderen er heen ge gaan, en loonden nu, hoe prettig zij er spelen kunnen. Maar diezelfde plaats wordt ook zoo verhaalde de heer Snellen aangewend tol een aanschouwelijk onderwijs van de beste soort. Daar zien de kinderen in den zomer de planten groeienwaarvan in het dagelijksch leven menigvul dig gebruik gemaakt wordt: hennep, garst, boekweit, mosterd en wat al meer! Waarlijk, de bewaarschool mag Irotsch, en de speelzaal mag jaloersch op de speelplaats wezen. Ik kan niet genoeg de liefde en zorg prijzen, die door heeren directeuren en dames patronessen aan de arme kleinen gewijd worden. Van harte wensch ik hun toe, dat hunne edele pogingen door hunne stadgenoolen krachtig ondersteund mogen worden. Ook de onderwijzeressen hebben aan spraak op den lof, dien ieder weldenkende gaarne geeft aan haar, die zij ook het loon karig met lust en ijver ten nutte van liet opkomend ge slacht werkzaam zijn. Haar te herinneren dat er nog verbazend veel te leeren overblijftzal wel geheel overtollig wezen. J. A. v. Van 38 Maart tot en met 3 April 18G7. BEVALLEN K. Homan geb. van der Haas. D. M. J. Mente, geb Bruis, D. J. van der Kleingeb. Stouten Z. C. Pardon geb. Mark D. C. de Bolster, geb. de Groot, D. J. E. R. van Putten geb. DoorneveldD. G. van Laar, geb. Vermaas, Z. J. M. Blom geb. Schmilz, Z. S. Nieuwen- burggeb Schroef, Z. S. Priem geb. Zalm Z. P. Rietbergen geb. van der Linden Z. T. Ju, geb Verhoeven Z. M. W. Richter,geb. Jongbloed, I). G. van der Waalsgeb. Wiltenaar, D. A. W. Brugman geb. PelsZ. G. E. van der Mark, geb. van Goudriaan, D. S. Bij geb. Monlagne, Z. J. E. Mooten geb. Koomen Z. E. C. Kreflgeb. den Hoed Z. P. Flamman geb van DisselD. A. M. E. van Kampenhoutgeb. van Beek D. A. M. T. Paulides geb. Stallinga, Z. M. J. Knolter, geb. de Kort, Z. C. Arnoldus, geb. van der Linden D. J. Poptie geb. SlegienliorstZ. H. M. Favier, geb. RijbroekZ. GEHUWD P. van Toorn jm. en J. E. Bronsgeestjd. J. D. de Graaf, jm. en C. 1'. de Lange, jd. A. van Houten, wed', en C. E. Kraneveld, wede. A. Delfos, jm. en M van Poelgeestjd. D. Huygens,jm. en E. Lafeber.jd. OVERLEDEN: 11. C. van de Pavord Smits, D., 1 j. en 9 m. L. M. van RijnD.1 m. S L. Brandt76 j. C. Steenmeijer71 j. J. D. Wijlen- burg, Z.1 j. en 4 m. I. Sloos, 52 j. C. Bronsgeest66 j. A. Schaap, 43 j. C. C Simonis, Z.2j. en 2 m. W. ff. Spaanderman D 3 m. B. H. Oudhoff, D., 3 m. G. de Jonggeb. Springer, 74j. A. P. Jongmans, Z.14 d. M. Guldenberg 37 j. P. J. Mulder, Z.1 j. en 11 m. P. Klink hamer Z.1 j. en 5 m. C. ,1. Wijting67 j. ADVEKTENTIEN, De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Donderdag 11 April as., des namiddags ten 12^ ure, in hel Gemeenlandshuis te Leiden, eene Ver- eenigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland, 11. C. J. HOOG. ZONDAG 7 April 1867, des avonds ten zes ure, D®. L. «J. VAN RIIIJN Pred. Ie JFassenaar. DINSDAG 9 April, des avonds ten zeven ure, D®. E. A. ZlIBLilPred. Ie 's IJ age. ZAAL, Noordeinde. 1NGEZONBE N. Leiden, den 4den April 1867. Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor hel volgende een plaatsje in uw geacht blad verzoeken? Gisteren had in de bewaarschool in de Groenesteeg alhier de aangekon digde openbare les plaats. Het was wezenlijk aardig in het ruime, reine, luchtige eigenlijk wel wat tochtige lokaal al die kleinen samen te

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3