LE1DSCHE COURANT. VRIJDAG 5 APRIL. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. CliWEXLAXDSCIlE BERIGTEN. LEYDEN4 April. He»r. Frederike Gossmann, de beroemde tooneelspeclsler, die mei bet looneelgezelschap van den beer van Lier te Amsterdam zoowel daar als el ders onderscheidene gast voorstellingen beeft gegeven en heden avond ook alhier in Dorf und Sladt zal optreden, werd heden middag bij hare aan komst alhier door eene eerewacbi te paard van hh. studenten opgewacht en door deze, nadat zQ in een rijtuig had plaats genomen, naar het hotel Verbaaff geleid. l)e commissie uit bet prov. geregtshol in Zuidhollandtot het afne men van het examen voor het notaris ambt, zal lot dat einde zitting houden op Donderdag den 23sle" Mei a. s.in het gebouw bij het hof in gebruik. Gedurende de week van 17 tot 23 Maart zijn in het arrondissement Leyden door den vee-typhus aangetast 165 runderen, overleden 76; in de week van 10 tot 16 Maart bedroeg het aantal aangetaste runderen 197, en in de week van 3 lot 9 Maart 206- De ziekte brak te Warmond weder uit, maar te Wottbrugge, Koudekerk en vooral te Leyderdorp nam zij aan zienlijk "af. In de andere gemeenten ten noorden van den Gijn kwam nog geene verbetering in deu toestand. Werden in de voorafgegane week Nieuwkoop en Bodegraven heviger aangedaan, thans kwamen onder Ley- muiden en Oudshoorn meer gevallen voor. Te Leymuiden werd een stal van 31 runderen aangetast, waarvan er 25 stierven. De omstreken van Woerden zijn geheel doorgeziekt, maar te Soeterwoude, Voorscholen en Katwijk werd nog een 30-tal runderen aangetast en wel in hevige mate. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dal in dit jaar 25 jongelingen als adelborst der 3Je klassse voor de zee dienst, na behoorlijk afgelegd examen, op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den l!Un September aanst. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatstmoeten vóór of op den 3lstea Jiei aanst. aan den minister van marine een op zegel geschreven ver zoekschrift indienen. Alleen zij worden toegelaten die in 1851 en 1852 zjjn geboren. De verkiezing van een lid voor de prov. stalen van Zttidhollandter vervanging van wijlen den heer J. A. van den Broek, die zitting had voor het hoofdkiesdistrict Middelharniszal plaats hebben op Dingsdag 16 April aanst. In het laatst dezer maand, zegt de Arnh. C., zal te llaaren in hel groot seminarie eene vergadering plaats hebben van alle bisschoppen, enz. in Nederland; de een zegt tot het houden van een diocesiaan concilie, ten einde te spreken over de belangen der godstdienst, de ander tot mededee- ling van hetgeen in liet laatst gehouden concilie heeft plaats had. De heer de Bruinpaardenarts lslc kl.thans tijdelijk dienst doende aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, heeft, opgewekt door hel beweren van den heer Paarlberg, dat er runderen bestaan, die kenleekenen dragen, waaraan sommigen herkennen kunnen of die beesten al dan niet vatbaar zijn voor den vee-typhus, deze zaak ook onderzocht. Het is hem gelukt eenige kenleekenen te vinden, waaraan sommigen de onvatbaarheid der dieren voor genoemde ziekte meenen te kunnen toeschrijven. Van een en ander heeft die heer aan den minister van binnen!, zaken mededeeling ge daan, met verzoek, dat de zaak van regeringswege op verschillende plaatsen worde onderzocht. Te Woubrugge heeft Maandag II. de heer G. Swart zijn 50-jarig lid maatschap van den gemeenteraad aldaar herdacht. Van wege den raad cn namens de ingezetenen werden den jubilaris prachtige geschenken aangeboden. Naar men uit Middelharnis meldt heeft de gemeenteraad de jaarwed den der onderwijzers aan de openbare scholen aldaar verminderd. Als een gevolg daarvan hebben al de hulponderwijzers aan die scholen hun ontslag aangeboden. Voor eene vacante betrekking van hoofdonderwijzer hebben zich zeer weinig sollicitanten opgedaan omdat bet aan die betrekking ver bonden tractement met ƒ300 verminderd is. Onder Schellinkhout is bij den landman D. Visch een deerlijk onge luk gebeurd. Een kindje, 8 maanden oud, is des nachts in de wieg ver brand, door eene petroleumlamp, die digt bij de wieg stond en over de wieg ■omviel, Het kindje was verbrand voor dat de ouders redding konden aanbrengen. Te Utrecht is eergisteren op plegtigc wijze aan het corps vrijwilligers uit de studenten der hoogeschool een vaandel uitgereikt, vervaardigd door I eene vcreeniging van jonge dames. Des avonds bragt het corps eene sere- iade aan de dames, die zich met hnnne betrekkingen in de societeits-zalen van Tivoli hadden vereenigd. Na afloop der serenade werd aan de dames een bal gegeven. In het land van Maas en Waal staan de polders nog bijna geheel onder water en de Maas is in den laatsten tijd sterk gewassen. Het win terkoren acht men geheel verloren. De Waalsche gemeenten te Arnhem cn te Zwolle hebben zich ver klaard voor hel behoud van de beslaande regeling van het verkiezen van kerkeraadsleden en het beroepen van predikanten. Te Harlingen is Maandag avond een hevige brand uitgebarsten in de oliefabriek van den heer Harmens. In weerwil van de ijverige pogingen ter tilussching, is het gebouw grootendeels afgebrand. De olie in de kel ders opgeslagen en de belendende percelen zijn bewaard gebleven. Onder Goozendaal is Zondag avond brand ontstaan in de stalling op de bouwhoeve van J. B. Broos. In korten tijd waren de geheele schuur, stalling en woonhuis verbrandzoodat alleen sommige muren nog zijn blij ven slaan. 17 runderen, benevens hooi, stroo en eene aanzienlij se partij gedorsebte granenzijn door het vuur vernield. Dezer dagen is te Leende, uabjj Eindhoven, eene boerderjj afgebrand. Men wil; dal twee knapen, de oudste ruim 16 en de jongste ruim 14jaren, moedwillig den brand gesticht hebben. Zij zouden ten huize van den be woner om karnemelk geweest zijn, en na weigering der melk gedreigd hebben het huis in brand te steken; builen gekomen hebben zij een bran dende lucifer aan het lage stroodak der schuur gehoudendeze zoowel als de stal, het huis cn een afzonderlijk slaand schuurtje, benevens een groot gedeelte van den aldaar aanwezigen voorraad, zijn door de vlammen ver nield. Donderdag II. kwam de vader dier twee jeugdige misdadigers bij den heer oHicier te Eindhoventen einde verlof te vragen om hun in de gevan genis een bezoek te mogen brengen, toen hij toevallig zijn broeder, dien hij in geene 10 jaren gezien had, aantrof, die verlof kwam vragen om zjju zoon, een jongeling van 16 jaren, wegens diefstal te Hilvarenbeekin het huis van arrest gedetineerd, een bezoek te mogen brengen. Beide vaders wisten van elkanders zaken niets; de ontmoeting was derhalve voor beide niet zeer aangenaam. De regering heeft aan de tweede kamer ingezonden de memorie van beantwoording op het verslag over het wets-onlwerp op de schutterijen. In die memorie worden op nieuw al de hoofdbeginselen, waarop de voordragt rust, verdedigd en de redenen ontwikkeld, die leiden tot handhaving van den schutterlijken leeftijd, lot het 34«te jaar, en van de voorgedragen sterkte. Voor het overige wordt aangetoond, dat, volgens dit wets-onlwerp, de schutterijen reeds in vredestijd eene getalsterkte van 50000 man bevatten die bij opkomend oorlogsgevaar dadelijk kunnen worden mobiel verklaard. Ook op het verslag over het wets-ontwerp tot verhooging der tractemen- ten der inlandsche hoofden op Java is het antwoord der regering ingekomen. Daaruit blijkt, dal aan die verhooging zal voorafgaan de uitvaardigingniet slechts van beperkte regelen waarnaar het Europeesch gezag voortaan dienst- pligtigen zal hebben Ie verstrekken, maar ook van nadere bepalingen tot waarborg dat de hoofden, behalve de hun krachtens die regelen aan te wijzen inlanders, geen andere pressen. Het vrijwillig eerbetoon van den oosterling aan zijn meerderen blijft gehandhaafd. Plotselinge opheffing der persoonlijke diensten acht de regering onraadzaam en onstaatkundig. Wat de vroegere schorsing van den tegenwoordigen maatregel betreft, uit de ontvangen regeringsberigten blpt, dat in geen gedeelte van Java en Ma dura ernstige gevolgen uit de schorsing werden voorzien. Met de tracte- ments-verhooging zal ook eene nieuwe beperking der heerediensten gepaard gaan, terwijl de gouvernements-hceredienstenin verband met art. 57 van het regerings-reglement, zullen moeten worden geregeld. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dal de hoofden niet meer gehecht zjjn aan het amb telijk landbezit dan aan hel genot der persoonlijke diensten van den inlander, 's GRAVENHAGE4 April. Aan den heer mr. W. J. C. Putman Cramer is, op zjjn verzoek, ontslag verleend als notaris te Zulphen en als rcgter-plaatsvervangcr bij de arrond.- regtbank aldaar. De minister van binnenl. zaken heeft hij den rijkstelegraaf benoemd tot telegrafisten der 3d(! klasse, na afgelegd examen, de leerlingen-telegrafist A. van PeschJ. A. II. Wissink, O. W. van der Bijll, H. Fluyt, C. L. Ltttkebühl, A. Page', L. van Geelkerken, J. C. Hermann, N. F. Metz, P. A. de Quant, A. A. Waldorp, B. J. de Bruyn, L. Visser, K. P. J. Stak- man Bosse en C. Luymes. Bij beschikking van den minister van financiën is de surnumerair J. A. A. Kuiler verplaatst van het bureau van den inspecteur der posterijen te Breda naar het postkantoor te Eindhoven, en de surnumerair A. Brocx van het postkantoor te Breda naar het bureau van genoemden inspecteur.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1