LMDSCHE 1867. STADS-BERIGTEN. VRIJDAG 29 MAART. De Courant wordt Maandag if'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De BURGEMEESTER van LEYDEN Gezien de missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 25sten Februarij 3 867 n°. 326, (9e afd.)en opgenomen in het Provinciaalblad n°. 38, betreffende het merken van vee, dat van den rundertyphus hersteld, of daaraan nog lijdende is; Noodigt bij deze de belanghebbende ingezetenen uit, welke ver- meenen dat ook hun vee in die termen valt, voor zooveel dat merken nog niet mogt hebben plaats gehad, om daarvan vóór het einde dezer week ter gemeente-secretarie opgave te doenten einde hun hersteld of' ziek. vee alsnog zoude kunnen wor den gemerkt. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 28 Maart 1867. v. d. BRANDELER. 1!1\ V li LA VI) SC HE li 11HIG I FAIZZI LEYDEN, 28 Maart. Heden middag vereenigde zich de bezetting, hel 2de bal. van het 4de reg. infanterie en het detachement veld-artillerieop het plein van de L'eele, al waar voor het front der troepen aan den hoefsmid van het reg. veld-artille- rie T. D Vos op plegtigc wjjze de gouden medaille werd uitgereikt, hem wegens 36 jaren trouwe dienst toegekend. Gedurende die jaren diende hij steeds bij hetzelfde regiment. Na het uitreiken der medaille hebben de troe pen voor hem gedefileerd. Eergisteren bad de proefvaart plaats met de schroefstoomboot «Nijver heid", bestemd voor eene geregelde dienst lusschen deze stad en Katwijk vtce versa. De daartoe van wege de hooge regering uitgenoodigde autori teiten stapten ten 9 ure aan boord, aan de ligpliats Kort Rapenburg, van waar de boot kort daarop afvoer en waar zij ten 12 nre terugkeerde. On derscheidene heeren betuigden hunne tevredenheid over de doelmatige en^ nette inrigling van het vaartuig, en wenschten den ondernemers, die, hoe-* zeer zij concurrentie te vreezen hebben, de zaak hebben tot stand gebragt, en daarmede het publiek eene dienst bewezen, hartelijk toe, dat hunne on derneming de beste resultaten moge geven. Naar wij vernemen bestaat het voornemen de geregelde dienst driemaal daags te openen op 3 April, en moeten de vrachtprijzen zeer laag gesteld zijn, zoodal wij gelooven dal menigeen zich dezen zomer de gelegenheid zal ten nutte maken, om een uitstapje naar de Vink, het Haagsche Schouw Valkenburg en vooral naar Katwijk Ie doen. De Staatscourant bevat liet verslag van den directeur van 's rijks museum van oudheden alhier, dr. C. Leemans, omtrent de voor die verza meling in 1866 door schenking of aankoop verkregen aanwinsten. Aan hel eind van dal verslag wordt op nieuw de wensch uitgesproken, dat eenmaal de omstandigheden en beschikbare middelen mogen gedoogendat e'e'n ruim, stevig opzettelijk voor zulk eene bestemming ingerigt gebouw gesticht worde tot eene waardige bewaarplaats van een grootalgemeen Ethnographisch museum met zijne twee afdeelingen: de Ethnographie der oude of doode en de Ethnographie der nieuwe of nog levende volkeren. Men meldt ons uit het Westland dat de afgeloopcn winter wegens aanhoudende nattigheid en Itoogen waterstand ongunstig was voor de bouw landen. Op hoog gelegen stukken was met hel leggen van aardappelen be gonnen toen de laatste strenge koude verderen arbeid deed staken. Nu zachter weder is ingevallen, kan met het bewerken van den grond, het leg gen van aardappelen enz. worden voortgegaan en wordt er met spoed ge arbeid. Perziken en andere vroeg bloeijende ooftboomen staan belovend. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam, zal Zaturdag a s. aldaar eene gewone vergadering houden. Gedurende de week van 10 lot 16 Maart zijn in het arrondissement Leyden door den veetyphus aangetast 197 runderen en gestorven 75; in de week van 3 tot 9 Maart beliep het aantal aangetaste runderen 206, en in de week van 24 Febr. tot 2 Maart 125. Ten noorden van Leyden zijn in de gemeenten Alkemade, Woubrugge, Leyderdorp, Noordwijk en Koude kerk weder ongeveer evenveel runderen aangetast als in de voorafgegane week. De sterfte was grooter dan vroeger. Ook in de andere gemeenten van bet arrondissement, voor zoover zij ten noorden van den Dijn zijn ge legen, is de toestand nog niet verbeterd. Te Nieuwkoop, Aarlanderveen -en Rjjnsaterwoude werd zelfs eene vrij aanzienlijke uitbreiding der ziekte waargenomen. Ten zuiden van den Rijn daarentegen nam de typhus een gnnsligen keer. Behoudens een paar verspreide gevallen, bleef hij nog al leen te Soeterwoude heerscben, en ook hier in mindere mate dan vroeger. Eergisteren heeft te Utrecht de rector magnificus der hoogeschool, prof. 11. C. Millies, het rectoraat aan zijnen opvolger, prof. IV. Koster, overgedragen. Naauwelijks was de hoogleeraar begonnen met het uitspre ken zijner oratie, of hij werd overvallen door eene sterke neusbloeding, die Item verhinderde voort Ie gaan. Later herstelde hij zich echter in zoo verre, dat hij nog verslag kon doen van de lotgevallen der hoogeschool ge durende hel afgeloopen akademiejaar. Ten drie ure werd in liet groot auditorium aan het studenten-corps, door eene vcreeniging van jonge dames, op plegtige wijze eene akademisctie ba nier aangeboden. Namens de schenksters voerde daarbij het woord mej. A. M. Doedes, wier toespraak door den heer A. Kerdijk, rector van den seiiaat, werd beantwoord. Te Zevenhuizen heeft dezer dagen een man van 102 jaren, Dirk Jon- geueel genaamd, den eersten steen gelegd voor een te bouwen huis voor zijnen zoon. Onlangs werd uil Haarlem gemeld, dat een dragonder, dienstdoende als oppasser en ordonnance bij den kapitein-kwartiermeester aldaar, op den 315ten Januarij met ongeveer 8000, welke gelden voor het grootste ge deelte voor de dienst van de detachementen bij de veeziekte bestemd waren, in burgcrkleeding was verdwenen, doch te Amsterdam opgespoord en aan gehouden werd. Deze dragonder is dezer dagen voor het front der man schappen naar militair gebruik afgestraft, waarbij bleek, dat hij tot 4jaren tuchthuisstraf was veroordeeld. Uit Texel meldt men hel volgende: Vóór een paar jaren bragt een jongen met zijne spade een man uit wraak een gevaarlijken slag aan het hoofd toe; de zaak kwam in regtcnuiaar door uiiddel van twee minder jarige meisjes, die ten voordeele van den jongen eene verklaring voor de regibank aflegden, bleef de zaak builen toepassing van straf. Eenigen tijd geleden echter vervoegt zich bij den deurwaarder alhier een der beide meisjes met het verlangen om de moeder van den bedoelden jongen te vervolgen, omdat zij haar en het andere meisje, beide toen bij haar inwonende, een zilveren kappestel had beloofd et; in gebreke bleef dut Ie geven. Btj eenig nader ondervragen was het meisje onnoozel genoeg te vertellen, dat de be doelde vrouw dat kappestel bail beloofd op voorwaarde, dat zij eene leu genachtige verklaring ten gunste van haren zoon zouden afleggen. Dat ge beurde; maar de vrouw, steunende op de meineedige verklaring der meisjes, was listig genoeg om hare belofte niet na te komen. De deurwaarder maakte terstond rapport van hetgeen hij gehoord had, en het gevolg was, dat beide meisjes veroordeeld werden tot gevangenisstraf. Een der meisjes stierf, naar men zegt, ten gevolge van den schrik, lntusschen werd de vrouw ernstig ziekzoodat zij niet vervoerd kon wordenen drie leden van de regibank te Alkmaar zijn gekomen, om haar aan het ziekbed haar vonnis tol 5jaren gevangenisstraf te brengen. Te Harlingen bestaat het gegronde vermoeden, dat drie sjouwerlieden die met een schip naar de reê waren gegaan en met een bootje zouden lerugkeeren zijn omgekomen. Men heeft althans liet bootje in zee gevon den zonder eenig spoor dier personen, zoodat men gelooft, dat zij verdron ken zijn. Twee hunner, bejaarde mannen, laten weduwen na. De in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde van den Boef, van wien is melding gemaakt als den vermoedelijken dader van den voor een paar jaren op een jong meisje te Dinteloord gepleegden moord, is van daar naar Breda overgebragt. Hy moet, naar men verneemt, den moord volledig hebben bekend. Volgens beriglen uit Batavia hebben er in den nacht van 24 op 25 Jan. nabij den berg Kanjing, gelegen in het district Tjikemboelanregent schap Bandongtwee aardstortingen plaatsgehad, ter lengte van 320 enter breedte van 100 roeden, met het gevolg, dat 9430 koflfijboomen en ongeveer drie bonws sawa's vernield werden. Op den 4den Febr. heeft bij de kam pong Sodong, district Rongga, regentschap Bandong, mede eene belang rijke aardstorting plaats gehad. De chef van de firma S. C. te Bangkok, en de kapitein van een Engelsch schip zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, omdat zij in overleg tweemalen de lading van hel schip verzekerd hadden, waarin niets geladen was dan hallast. De eerste stuurman is tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In een bordcel aan den Boom is, bij een ontstanen twist, een (lollandsch matroos door een matroos van het Spaansch oorlogschip IVumancia vermoord. 's GRAVKNI1AGE 28 Maart. Z. M., een blijk willende geven aan den sergeant W. de Rooy, van het 4de reg. infanterie, van zijne bijzondere tevredenheid over zijn man haftig gedrag als detachemcnts-commandant bij hel. verlee'neu van militairen bijstand te Noordwtjkerhontbij gelegenheid van verzet door de ingezetenen tegen de uitvoering der verordeningen tot wering van den vee-iyphus, heeft dien sergeant als eene belooning voor hetgeen door hem bij voormelde gele genheid is verrigt, benoemd en aangesteld tot 2den luitenant bij het 4de reg. infanterie. Tot burgemeester zijn benoemd: te Zes Gehuchten de heer J. B. van Gennip; te Borkel de heer J. Vcrkoyen te Nuenen de heer J. van llombergh. Tol procureur bjj de arrond.-regibank te Appingedam is benoemd de heer mr. YV. F. VV. Bulling, advocaat aldaar. Tot directeur van het postkantoor te lloogeveen is benoemd de heer J. S. Swens, thans geagregerde klerk aldaar. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Y'an hier wordt aan de Middelb. C. geschreven, dat Z. K. 11. de prins van Oranje den commissaris des kouings in deze provincie, den lieer Loudon, heeft uitgenoodigdhem naar Parijs te vergezellen, wanneer Z. K. H., als cere voorzitler van de hoofdcommissie van de wereldtentoonstel ling voor ons land, derwaarts gaat. De heer Loudon heeft die uilnoodi- ging aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is behandeld het wets ontwerp lot verhooging van hoofdstuk lil der slaatsbegrooting voor 1867, ten behoeve van den aanleg van vier forten en daarmede in verband staande werken, nabij Utrecht in de nieuwe Ilollandsche waterlinie, geraamd op /l,618,000, waarvan voor 1867 wordt uitgetrokken ƒ510,000 Door den minister van oorlog werd naar aanleiding van enkele gemaakte aanmerkin gen te kennen gegeven dat bij aanleg der bedoelde werken de belangen der De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1