LMD8CIIE COURANT. WOENSDAG 27 MAART. N°. 37lu(ti STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Mfe* De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Af wonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. JAÜT EJN VISSCHEÏUJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanslaande saizoen 1867/8 in hel bezit wenschen te zien van jagt °f vischacten, oT wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdal de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretariealwaar zij, be hoorlek ingevuld en ouderteekend vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland ie worden ingezonden. De Burgemeester voornoemd Letdeh 2 Maart 1867. v. o. BRAMDELER. De BURGEMEESTER van LEVDEN Gelet op de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken opgenomen in de Staatscourant van 24 en 25 .Maart 1867 Brengt mitsdien ter kennis van de belanghebbendendal art. 2 van het Koninklijk besluit van den 6den dezer maand, Staatsblad n». 11, zoodanig moet worden opgevat, dat ook Nuchtere» Halveren, voor de slagt- bank bestemd, mogen worden vervoerd, met inachtneming der voorschriften in dat artikel vermeld. De Burgemeester voornoemd, Leydeiv 26 Maart 1867. v. d. BRAADELER. B1MENLANDSCHE BERIGTEIV. LEYDEN, 26 Maart. Den 23,len dezer hielden de deelhebbers der koninklijke Nederlandsche grofsmederij alhier de gewone jaarljjkschejalgemeerre vergadering, en mogten zjj zich andermaal overtuigen van den gtinsligen toestand dier onderneming ten gevolge der hervorming, welke zij inde laatste jaren onderging. Thans slaat ter verzending gereed eene vaste plaatijzeren brug, lang in eene span ning 54jhoog 5j en breed 5,2 Ned. el, welke in de fabriek dier vennoot schap in drie maanden is gebouwd voor den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlandende grootste brug in ée'n spanning lot dusverre In eene fabriek hier ie lande vervaardied Mei genoegen werd vooral opgemerkt dat men zich, zelfs om belangryke werken van dien aard, tot lagen prijs, snel en uitmuntend uitgevoerd te bekomen, niet tot het buitenland behoeft te wenden. Van wege het ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaakt, dal, daar het duidelijk in de bedoeling ligt van art. 2 van het kon. besluit van 6 Maart 1867, om slagtvce onder zekere voorwaarden uit te zondereu vati de verbodsbepaling van art. 1art 2 zoo behoort te worden opgevat, dat ook nuchiere kalveren, voor de slaglbank bestemd, mogen vervoerd worden n met inachtneming der voorschriften in laatstgenoemd artikel vernield. De miliciens der ligtillg van 1866 en de miliciens plaatsvervangers van 1865, behoorende tot de regimenien infanteriedie zich tuet onbepaald verlof in hunne haardsteden bevonden, zijn heden bij hunne corpsen weder in acti viteit opgetreden. Op last van het dep van oorlog zal aan de miiilaireu van Israëlitische godsdienst, dienende hij de verschillende corpsen, van 16 lot 30 April aanst., verlof verleend worden om het Paasehfeesl ten hunnent te vieren. Gedurende de week van 10 tol 16 Maart zijn door den vce-lyphus aangetast: in Zuidholland 751 runderen, in Uirecbt 284, in Aoordhoiland 25, in Gelderland 11, in Noordbrabant 5, totaal 1076; in de week van 3 tot 9 Maart bedroeg bet aantal aangetaste runderen 1363, en in de week van 24 Febr. tot 2 Maart 1248. De commissie der zaken voor de RenionMrantsclic broederschap heeft aan ds. A. A. Suiarlpred. te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. Vroeger is reeds melding gemaakt van freule van Pi. en hare gezel schapsjufvrouw Pr., als de vermoedelijke daderessen van den diefstal van juweelen en effecten te Ede. In het Politieblad worden bedoelde personen gesignaleerd als Frederica Diderica barones van Pletienburg oud omstreeks 70 jaren, laatst wonende te Ede, zeer lang van gestalte en zwaar van stem; en Cateau Pronk, oud ongeveer 32 jaren, lengte middelmatig, laatst wonende te Ede, gezelschapsjufvrouw bij eerstgenoemde. Tegen beiden is door de regtbank te Arnhem regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend ter zake van diefstal en valschheid in geschrift. Te Uttoland, in den Alblasserwaardis Zaïurdag middag brand ontstaan ten huize van den landbouwer Symen de Jong, welke brand zoo snel en zoo hevig woedde, dat tot redding van inboedel enz. geene mogelijkheid overbleef. Bouwmansgereedschappenhooi, 30 runderen en een paard zijn eene prooi der vlammen geworden. Uil Zalt-Bommel meldt men, dat in de vorige week ten onregte het gerucht werd verspreid, dal de vee-ziekte ook in den Bommelerwaard was uitgebroken. Het geval was, dat een beest op den stal van den landbouwer S.te Kerkwijk, eenige dagen ongesteld was geweest, en toen de rijks- veearts B. het beest onderzocht, verklaarde die heer dal hel aan veeziekte leed, liet daarop terstond het beest afmaken, verklaarde de overige voor besmet en adviseerde insgelijks lot afmaking. Men wilde echter nog het oordeel van andere veeartsen inwinnen, daar men zich overtuigd hield, dal dil geval werkelijk geen veepest was. Ten gevolge daarvan zijn overgeko men de provinciale veearts en nog twee andere rijks-veeartsen en toen vernam men, dat die heerenna opgraving en onderzoek van het afgemaakte beest, allen in hun oordeel overeenkwamen, dat dit geval geen veepest was, en ook de andere beesten geenszins besmet waren. Door een visscher uit llattem werd dezer dagen op den IJssel een snoek gevangen, die het buitengewone gewigt van 14 Ned. ponden had. Deze visch is te Zwoiie verkocht en van daar naar Rotterdam verzonden. Op 25 Februarij 11. werd te Wanneperveen een kist met 2000 aan contanten ontvreemd. Het onderzoek der justitie leidde niet lol de ontdek king. Zondag II. vond men echter van het gestolene ruim 1500 in eene mestvaalt terug. Uit de haven van llarlingen zijn in de vorige week 56 personen, uit Friesland en Gelderland, naar Noord-Amerika vertrokken. Door de arrond.-regtbank van 's Hertogenbosch is zekere Prinsen, van Hilvarenbeekschuldig verklaard aan vervalsching van boter, en veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenis, ƒ25 boete en in de kosten. Te Hai, in Belgie, heeft men het plan opgeval een gedenkleeken op te rigten voor den beroemden violoncellist Servais. 'sGRAVENHAGE, 26 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. E. Maaslid van hel collegie voor de zeevisscherijentot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Fran sehen geschonken. Aan den heer mr. J. H. Philipse, hoogleeraar Ie Groningen, is op zijn verzoek, ten gevolge van het door hem verkregen emeritaat, eervol ontslag uit die betrekking verleend; ook is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend aan den heer VV. Ringnaldn als burgemeester der gemeente 1J 1st. Tol griffier bij het kanlongeregt te Breda is benoemd de heer mr. H. A. D. van der Meer. Tol ontvanger der registratie te Helmond is benoemd de heer E. J.A. P. J. van iMeurs, thans te Eindhoven. Tol leeraar aan de rijns hoogere burgerschool te Helmond is benoemd de heer P. U. Lexis. Aan den heer J. A. van Itersongewezen referendaris bij hei dep. van justitieis verleend een pensioen van ƒ1733 'sjaars, en aan den heer M. Chrisliaansegewezen directeur van den arbeid in het huis van opslui ting en tuchtiging te Leeuwarden een pensioen, van ƒ1145 's jaars. De officier van gezondheid 2de kl. P. W. J. van den Broek, thans dienende bij de zeemagl in O. I., is, op zijn verzoek, eervol ontslagen. Z. M heeft goedgevonden te benoemen, hij het wapen der infanterie, bij het 7de reg.: tot kapitein 3le kl. den lsten luit.-adjudant H. F. C. A. van der Plas, van het instructie-bataillon tot lsten luit. den 2den luit. W. C. F. Bresier, van het corps; en den kapitein G. D. van der Mey, van het 2de reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen te stellen. Z. M. de koning, H. M. de koningin, benevens prins Alexander, heb ben Zondag de godsdienstoefening in de VVa3lsclie kerk, onder het gehoor van dB. Zithlibijgewoond. Toen de koning de kerk verliet bood zekere jufvrouw M., wier man tot tuchthuisstraf is veroordeeldvergezeld van twee kleine kinderenZ. M. een verzoekschrift aanhetwelk Z. M. met welwil lendheid aannam. Kort daarna overreikten eene moeder en zoon, van Noordbrabant herwaarts gekomen, Z. M. eveneens een request. De koning onderhield zich met deze laatsten eenige oogenblikken op zeer minzame wijze. De minister van oorlog zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadsla gingen over de begrooting van liet dep. van oorlog en wel die over delllde afd.tractementcn en soldijen van de verschillende wapencorpscnvoortge zet en de verschillende artikelen dier afdeeling goedgekeurd. Up art 12, wapen der genie, stelde de heer Stieltjes voor, oui liet daarbij uitgetrokkeu

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1