rijli aan de Porte geraden had Candia aan Griekenland af te staan, maar dat men nog niet wist of Oostenrijk en Rusland die raadgeving onder steunden. lil eene bijeenkomst van liberale leden uit liet lagerhuis is besloten de tweede lezing der refornibill aan te nemenwanneer daaruit worden weggelaten de bepalingen tol toekenning van meer dan ééne stem aan een kiezer en daarentegen aan meer inwouendengcene hoofden van huisgezin nen zjjnde, het stemregt kan worden verleend. Het lagerhuis heeft iu de vorige week met 108 tegen 107 stemmen een voorstel van een lid tot afschaffing der geeselstraf bij de landtnagi aan genomen, vooral omdat de vrees voor die onteerende lijfstraf iets impopu lairs aan de krijgsdienst gaf en het aantal vrijwilligers' deed verminderen. De minister van oorlog heeft later medegedeeld, dal de regering, eene meerderheid van ééne slem in eene gansch niet voltallige vergadering niet aanmerkende als eene definitive beslissing een voorstel tot behoud der geeselstraf bij hel leger zou doen. Naar men uil Cork meldt ts het aldaar uiterlijk rustig, uiaar de woe lingen der Fenians zijn nog niet voor goed gestuit. Nacht en dag worden door de policie personen, maar geene leren, iu hechtenis genomen. In de met 16 Waart geëindigde week zijn hier ie lande 11 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gekomen, dal is vijf minder dan in de vooraf gegaue week. Zondag II. heeft men ontdekt, dat een steenkolenmijn in Nottingham shire in brand was geraakt. De vlammen zijn zeer geweldig en tot nog toe heeft men ze niet kunnen bedwingen; men vreest dat de schade hoogst aanzienlijk zal wezen. Volgens üerigten uit Japan zou de Mikado (geestelijke keizer) over leden zijn. FHANHKIJk. PARIJS. 21 Maart. De heer Routier heeft van den keizer de beluigiug zijner tevredenheid ontvangen voor de wijze, waarop hij de regering hij de jongste debatten over de interpellatie van den heer Thiers heeft verdedigd. i)e Constitution- nel, van die debatten sprekendezegt: Er beeft bij het wetgevend iigchaam in de zitting van den 18den dezer een van die voorvallen plaats gegrepen, welke, om zoo te zeggen, lichtstralen zijn en de partijen iu haren waren aard ten loon stellen. Wij wisten wel, dat de partijen hier ie lande de wa penen niet hadden neêrgelegd en dal hare liartsiogten geenszins waren uil- gedoofd, maar zoo veel driestheid en heftigheid hadden wij toch niet van haar verwacht De lUoniteur deelt mede, dat de ontruiming van Mexico den I6den de zer heeft plaats gehad en dat zij zonder ettiige stoornis is algeloopen. Ge neraal Bazatue is den 12de" uit Mexico vertrokken. De admiraal zou den 16dcn met alle schepen in zee gaanwaartoe hij sedert twee dagen door noordewind was opgehouden. De Phlégéton bleef er gestationeerd. De ge zondheidstoestand was naar wenscli. Het sluiten van een of- en defensief verbond tusschen BeijerenBaden etl Prinssen heeft liter een diepen indruk gemaakt. De keizer zelf moet er door verrast zijn geworden. Het hoofdbestuur der tentoonstelling heeft bepaald, dat de pleglige uit reiking der aan de inzenders toe te kennen belooniiigen op den l5len Jultj zal plaats hekben. Te Roubaix is de arbeid in de fabrieken nog niet hervat en de toe- siand nog altijd dezelfde. Telkens vormen zich in de straten zameuscliolin- gendie door de troepen uiteengedreven worden. De Zwitsersche regering heeft eene leening van 6 mtllioen frs. uitge schreven tot dekking der kosten van aankoop van acliterlaadgeweren. Die leenitig was in korten lijd volgeieekend. P K 11 I 8 i E N. BERLIJN, 21 Maart. Naar men verzekert heelt de regering aan de plaatselijke overlieden bevel gezonden om alle jonge Polen, die zich in hare genieeulen bevinden en met van behoorlijke Russische passen voorzien zijn, in hechtenis te d ien nemen en aan de landraden over Ie leveren. Deze maatregel zou hel gevolg zjjo van eene vordering tot uitlevering, door de Russische regering gedaan op grond, dat een groot aantal jonge lieden uil Polen naar Pruissen uitge weken zijn, om zich aan de krijgsdienst te onttrekken. Per l elegraa!. 's GR AVF.NHAGE23 Maart. Door de tweede kamer is het amend, van den heer Stieltjes op art 11 verworpen met 56 legen 9 stemmen. De beraad slagingen over art, 12 zijn bepaald op Maandag. BERLIJN, 22 Maart. Bij gelegenheid van den verjaardag des konings hebben de leden van alle partijen in den rijksdag aan het diner ten liove deelgenomen. De lieer Simsonvoorzitter van den rijksdag, heeft een toast uitgeüragt op den koningwaarbij hij voornamelijk de zending van liet Huis Hoheuzollern deed uitkomen, dal uit verscheidene Duitsche stammen één volk en één slaat heeft welen te maken. FLORENCE, 22 Maart. De koning heeft lieden de nieuwe kamer met eene troonrede geopend. 1NGEZONÜKN. Mijnheer de Redacteur. De redactie van de Nieuwe Utrechtsche Courant zag ongaarne hare ver oordeeling in haar eigen blad uitgesproken en maakte alzoo bezwaar tegen de plaatsing van het hierbij gaand aan haar toegezonden opstel Gij, mijn heer, die nu en dan de treinige zaakwaarover in dit stuk gehandeld wordt, besproken hebt en die, naar ik meen, geheel onpartijdig zijl len aanzien der beide in liet sink genoemde bladen, zult misschien wel eenige ruimte iu uwe geachle courant willen openstellen. Er is door vergissing veel vertra ging in het terugontvangen ontstaan maar, hoewel het rapport der staats-conimtssie sedert openbaar is geworden, is hierdoor in de hoofdbe doelingen van het stuk geene verandering gebragt. Gij zult dus met de plaatsing verpligten Uw Dienstwillige, Nippon, 15 Maart 1867. SNELLEN. R UNDER PEST. Aan de Redactie van de Nieuwe Utrechtsche Courant. »Men kotne tot het besef dat er wat beiers gedaan moet worden, dan xthans, om ons volk voor volslagen armoê ie bewaren." Deze woorden in uw n°. 472, getuigen van een diep besef van de ramp die ons dreigt en reeds voor een klein deel getroffen heeft, en maken eene Zie den datum van het stnk. i< gelukkige uitzondering op het stilzwijgen van de meeste couranten over de i treurige toekomst die onze landbouw en onze geheele landelijke bevolking tegengaan. IMaar ofschoon deze waarschuwende slem aanleiding genoeg is om u daar- voor openlijk mijn dank te brengen, in de eerste en voornaamste plaats r,i heeft eene andere reden mij tot spreken gebragt. Niet in alle opzigten heb is. de eer met de redactie te sympathiseren maar ik siel genoeg vertrouwen ia hare loyauteit en onpartijdigheid om te hopen dat zij al loopen hare j rreeningen en de mijne niet altijd in een toch een plaatsje in haar blad f.Sll deze regelen niet weigeren zal Gij beschuldigt den heer L. Mulder, redacteur van »de Runderpest" van baatzucht, van een onedel streven naar eigen voordeel in zijne pogingen om S de middelen aan het licht te brengen die de ziekte kunnen bestrijden eti naar zijne meeniug doen ophouden. Ik geloof dal al wat nadenkt over en j belang stelt in onzen vaderlandschen landbouw daar tegen opkomt. Er mogen er zij tl die in meeniug met den beer 31. verschillen; ik acht mij de tolk tc zijn van de meeste denkende landbouwers, als ik hier openlijk hon- j nen dank uitspreek voor de onvermoeide volhardingwaarmede hy al lijd onbewimpeld, vrij uit, verkondigd heeft wat in zake runderpest naar zijne meeniug hel ééne noodige moet worden genoemd. Is den lieer 91. misschien een haastig, een wal te sterk gekleurd woord ontsnapt, van zelfzucht of andere lage bedoelingen heb ik hem nooit door een zijner lezers hooren betichten. Ik geloof niet dat bij lien of bij mjj ooit de gedachte aan zoo iets is opgekomen, maar wel die, dat wy ons allen zeer aan Item verpligl rekenen. Indien de andere bladen maar een I gering deel gedaan hadden van hetgeen zijn blad deed, voor de kennis van den aard der kwaal en *an de middelen om haar te bestrijden er zou wat minder onverschilligheid en wat minder onwetendheid zijn omtrent den vijand, die onzen nationalen rijkdom aantast en neervelten er zou wat min der geloof gehecht worden aan allerlei preserverende en curerende middelen, zoo 't heetdie door alle bladen met graagte schijnen te worden rondgebazuind. Is aan één van uwe redacteuren uit persoonlijken omgang zulk een zelf zuchtige toeleg gebleken? Maar zou liet dan niet edeler zijn dit dr. 91. ouder vier oogeti te kennen te geven en hem zoo op liet pad der eerlijkheid en zelfverloochening terug te voeren dan hem in liet openbaar ten toon te stellen? Moet hei echter uit zijn blad blijken, dan protesteer ik er openlijk tegen en ontzeg u het regt aldus een klad op iemands zedelijkheid te werpen en beschuldigingen oil te strooijen, die eigenlijk zicli zelve weerspreken, i Eerst toch beschuldigt gij den heer Mulder (Ie plaats van den heer Henge- veld, voorzitter der veeartsen-commissie, te hebben begeerd, alsof hel voor een niet veeartsenijkundige ooit wensclielijk kan zijn belast te worden met hei geven van veeariscuykundige adviezen en liet loezigt houden op de dienslverriglingen van eeu talrijk corps veeartsen. Dr. M. voelt dit zelf en heeft zich hij bespreking der runderpest-aaugelegenheid dan ook steeds uil- sluitend op historisch terrein bewogen. Later beschuldigt gij M. naar liet secretariaat der genoemde commissie te hebben gestreefd, eene betrekking, die door een der leden werd waargeno men, zonder daarvoor eenige belootliiig te genieten. Waarlijk al had M. dit begeerd, maar uit zijn blad blijkt hel nergens, dan ware hij op grond J van dien wensch om in eene onbezold.gde betrekking zijn land nuttig te zijn, toch wel niet van baatzucht Ie beschuldigen. Zou het niet om de eer en den naam van uw blad heter geweest zijn óf ie zwijgen ól zaken te noemen en de plaatsen in dr. Mulder's blad aan te wijzen, waarop gij uwe twee verschillende beschuldigingenof eene daarvan grondt In de heonrdeeliug van den heer Hengeveld dacht ik eigenlijk dat de heer \mersfoort meer de ondeugende man was dan de heer 31. Ik laat echter hunne uitspraken voor hunne rekening, en moet mij er niet mede. Mij aan gaande, ik meen niets tc misdoen met openlijk als mijn gevoelen uit te spreken, dat. indien de heer Hengeveld gedaan had in zijn kring wat M. in den zijnen deed, hij de zaak der bekampiug van de ramp, die ons teistert, verder zon gebragt hebben dan wij titans zijn. Het is niet genoeg welge zind onbes|iroken van gedrag, wetenschappelijk 0|igeleid en geleerd ie zijn, niet genoeg eene eervolle betrekking lot iiierloe eervol bekleed ie hebben. In de nieuwe laak, die hem thans is opgelegd, is liet gebleken dat hij daarvoor niet de geschikte man was. •Hiertoe moest hij vóór alle dingen hebben (waaraan integendeel bij hem volslagen gebrek schijnt te zijn) le courage de son opinion. De moed, de geestkracht, de beradenheid, de volharding, die deze laak m de eerste plaats vorderde, daarvan is hij hem niets gebleken, en even onverklaarbaar als het is, dat de heer Thorbecke het veeartsen-rapport wegstopte en de veeartsen aanlielzoo onbegrijpelijk is hel dat de drie elkander opvolgende ministeriën voortgesukkeld zijn otel den I draf eener commissie, waar reeds enkele (misschien goede) beslanddeeleil uitgelekt waren, en aan hel hoofd daarvan een man die nooit lol dit werk had behoeven geroepen te zijn. Heeft de provincie Utrecht iu 1813 redding aangebragt in den persoon van Wttewaall, dezelfde provincie, alsof zij be rouw voelde over hare goede daad zond ons verderf in den persoon van Hengeveld. Heeft deze man onmiskenbaar grooie verdiensten ieder, die deze met mij waardeert, zal liet betreuren dat ze uit iu de schaduw tre den door de aanvaarding van eene laakwaartoe, ik zeg nietgrootere. maar andere krachten veretsebt werden, datt de zijne. 91en zou haast zeggen dat er twee Hengevelden zijn, die zich beurtelings in hetzelfde Iigchaam verloonen, even als het ontwijfelbaar is dat er twee Thorbeckes zijn in het zelfde Iigchaam. De grootedie, waar het's lands belangen gold, mei moed en geestkracht zijne overtuiging uitsprak en deed wat zijne hand vond om te doen; de kleine, die fluisterde: stil 1 stil! noem mij dien naren naam niet, s|ireek mij niet van runderpest, zeg ziekte, vreesseltjke ziektetyphus; vooral in officiële stukken, zeg geen pest, zeg typhus", en hoewel dik wijls de naam weinig lot de zaak doet, zoo is toch hier het noemen in alle officiële stukken van de oude bekende zaak met den nieuwen onbeken den naam vcetyphns" oorzaak, dat bij, den weinig ontwikkelden veehou der begripsverwarring is ontstaan, zoodat, als ge Item nu op de bestrijding der ramp wijst, zooals die in vroegeren tijd en in verschillende landen met nooit gefaalde uitkomst is geslaagd, hij u zal zeggen: »ja, maar dat was runderen pest en dit is vee tieves." IVordt vervolgd). ARAfkliLYSIK-NIKSiW». l'RdVIOTItN AAN DL LLYDSCHL UOOGKSCHOOL. Den 22stf» Maart de heer 91. Oldenhuis Gratama, van Assen, in de reg- len, met stellingen. 262s" ktaais-Loterij, Trekking der Rijfde Klasse. 16de Trekking. Nos. 6278 en 11542 ieder een prijs van ƒ1000. 17de en laatste Trekking. N°. 1235 een prijs van ƒ1000. N°. 8362 een prijs van ƒ1000, de premie van ƒ30000 en de premie voor hel laatste lot van ƒ3000. Te Leyden ter boekdrukkerij van J. C. DRARiiE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 6