BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 25 Maart 3367, 5'°. 36. !iL,!TK;>j| AMtsCHR BE IHGten. BINNE.XLAXDSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 23 Maart. De heer dr. P. van Geer, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de facultet der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier, heeft heden die betrekking aanvaard, met het houden eener pleglige redevoering, ten onderwerp hebbende ontwikkeling van den geesthet hoogste doel van de beoefening der wiskunde. - Eergisteren avond werden in eene vergadering van de albier gevestigde afdeeling der Hollandsche maatschappij van landbouw, in de stadsgehoor zaal gehouden, onder meer onderwerpen, de gewigtige vragen behandeld, door hel hoofdbestuur aan de afdeelingen overgelegd. De eerste vraag Heerscht in uwe afdeeling de runderpest en heeft zij vele slagloffers gevorderd? werd algemeen toestemmend beantwoord. De tweede vraagHeeft het stelsel van afmaking met onteigening der af te maken dieren in uwe afdeeling gunstig gevolg gehad? werd, daar dit stelsel in deze afdeeling nooit gelijkmatig is toegepast en daarmede niet op den duur is volgehouden, algemeen ontkennend beantwoord. Over de derde vraag werd, op voorstel van den voorzitter, in twee stem mingen beslist. Yereenigt gij u met de meerderheid volgens het rapport aan Z. M. den koning uitgebragt door de staats-commissiete dezer zake benoemd? Deze vraag werd door de meerderheid van de leden des bestuurs bevestigend, door de meerderheid der leden van de afdeeling ontkennend beantwoord nadat over deze gewigtige aangelegenheid door onderscheidene leden en in zeer uiteenloopenden zin het woord was gevoerd. Eindelijk werd de vraag: Vereenigt gij u met de minderheid? hoewel met niet zoo groole meerderheid, insgelijks ontkennend beantwoord. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 205 tol 235 personen. Van wege het ministerie van binnenl. zaken is aan de commissarissen des konings in Zuidhollaud, Noordholland, Utrecht en Gelderland de vol gende circulaire gerigt ter uillegging van art. 3 van het kon. besluit van 6 Maart jl.»De bedoeling van art. 3 van het kon. besluit van 6 Maart jl. is niet het vervoer van kleine hoeveelheden vleesch en vet voor huishoudelijk gebruik te belemmeren. Ik verzoek daarom U Hoogedel Gestr. de burge meesters van gemeenten, waarop genoemd besluit van toepassing is verklaard, te berigten dat art. 3 zoo moet worden opgevat, dat vervoer van versch vleesch en vet in eene hoeveelheid van niet meer dan e'én Nederlandsch pond ook aan anderen dan slagters of hunne knechts geoorloofd is." Door den Ned. gezant te Parijs zijn 5 a 6 koeijen met een slier van het Bretagne-ras aangekochtten einde omtrent de vatbaarheid dezer bees ten voor de veeziekte aan de veeartsenijschool proeven te nemen. Voor het vervoer over Rotterdam is door den minister van binnenl. zaken de noodige dispensatie verleend. [II. C.) Van 15 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer opgegeven herv. gemeenten lubben zich 10 voor de oude wjjze en 5 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. De vrijwillige bijdragen, ten behoeve van den paus bij de redactie van de Tijd ingekomen, beloopen thans volgens de 71sle en laatste lijst de som van ƒ116,403.04;. Te Rotterdam had eergisteren de plcgtigheid plaats van het leggen van den eersten steen tot den bouw der Sl. Antonins-kerkin het Boschje, aan den Goudschen Singel. Deze plcgtigheid werd verrigt door monsgr. G. P. VVilmer, bisschop van Haarlem. Te Werkendam is Woensdag avond een brand uitgebroken, waarbjj 2 huizen, bevattende 3 woningen, eene prooi der vlammen zijn geworden. Te Middelharnis is op den 14den dezer overleden de heer J. A. van den Broek, procureur by de arrond.-regtbank te Brielle en lid van de prov. staten van Zuidholiand. Te Amsterdam is dezer dagen met veel succes ten tooneele opgevoerd een nieuw oorspronkelijk drama, de Booze Eedvan den gunstig beken den letterkundige W. J. Hofdijk. Door de arrond.-regtbank te Assen is zekere J. S. uil Coevorden schuldig verklaard aan onwillige)) manslag, door in den avond van 1 Jan. jl. met een pistool te hebben gescholenwelk schot ongelukkig een zevenjarig knaapje trof, dat kort daarna den geest gaf. Dien ten gevolge is hij ver oordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar, eene geldboete van ƒ25 en in de kosten der procedure. Zondag II. viel te Leeuwarden een jongen van 11 jaren in de stads gracht achter den Prinsentuin door het ijs. Niemand durfde zich op het zwakke jjs begeven, om den knaap, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, te redden, en zeker ware hij dus verdronken, zoo niet F. van Bijlevelt, oud 13 jaren, zoon van den gepens. kapitein van het O. I. leger van dien naam, ware toegesneld en het geluk had mogen hebben den drenkeling nog tijdig uit het water te halen. 'sGRAVENHAGE, 23 Maart. Aan den heer mr. C. van der Vlies is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Alphen; aan den heer A. A. van Bemmelen is, mede op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie te Ley den. Door Z. M. is, met intrekking der benoeming van dr. G. P. F. Gros hans, tot plaatsvervangend lid der commissie, in 1867 belast met het afne men der geneeskundige examens, benoemd de heer dr. 11. Boursse Wils te Leyden. j Tot ontvanger der registratie te Vollenhove is benoemd de heer jC.- W. Heufke, thans in die betrekking te Terborg. Voorts zrjn de ontv^igkgn- toren der directe belastingen te Sommelsdijk, Oude Tongc en Ooligetisplaat opgeheven, en zijn de gemeenten Sommelsdijk en Nieuwe Tonge gevoèed bij het ontvangkantoor te Middelharnis, onder voortdurend beheer van denNyit^ vanger H. J. Goetzee; voorts is ingesteld een ontvangkantoor te den Bont»"» mei voor de gemeenten den Bommel, Oude Tonge en Ooltgensplaaten is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Nieuwenhoorn de heer J. R. Nieuwenhuysen thans ontvanger te Ooltgensplaat. Door Z. M. zijn benoemd: tol adsistent voor de dienst der Ned. be zittingen ter Kuste van Guinea de aldaar gedetacheerde sergeant van het leger in Ned. Indie J. A. de Beer, en de heer 11. P. de Peypers, thans klerk bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Z. M. heeft goedgevondenbij het wapen der artillerie te benoemen bij het reg. veldartillerie, tol ls,e" luit. den 2den luit. F. R. Froger, van het corps; bij het lste reg. vestingartillerie, tot Isten luit. den 2den luit. C. G. Pol vliet van hel corps; den lsten luit. jh'. 11. J. M. de Casembroot, van het reg. rijdende artillerie, op zijn verlangen, voor den tijd van één jaar op non activiteit te stellen. De minister van koloniën zal Woensdag en die van financiën Vrijdag aansl. geen geboor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zyn de beraadslagin gen voortgezet over hoofdst. Vill (oorlog) der staatsbegrooting. De minister van oorlog beantwoordde de onderscheiden sprekers, en gaf omtrent de drie hoofdpunten, die in de beraadslagingen op den voorgrond waren gesteld, te kennen, dat hij tegen eene regeling der organisatie van hel leger en de passive verweringsmiddeleo bij de wet gestemd was; ook eene afscheiding van het staand leger en de militie afkeurde, en zich rangschikte aan de zijde van hen die het gevoelen voorstonden om zich bij de verdediging van hel land niet blootclijk hij het zoogenaamd concentratiestelsel te bepalen, maar daarbij ook builenliniën bezet te bonden. In verband met het tweede punt deelde hij mede wat reeds van regeringswege ter bevordering der vrij willige werving was gedaan; en in verband met het derde kondigde hij aan, dat ter versterking van de IJsscl-linie een voorstel tot het aanleggen van een kanaal van Westervoort naar Deventer zoude worden aangeboden. Verder trad de minister in bijzonderheden aangaande onderscheiden onder werpen, de begrooting betreffende. Daarbij werden door hem besproken de financiële quaeslie, de toestand der verdedigingswerken, wat lot versterking daarvan reeds was en nog kon worden gedaan, en welke diensten zij kon den bewyzen; eindelijk de staat onzer levende strijdkrachten en de maatre gelen welke nog zouden te nemen zijn om dienaangaande allengs verbetering aan te brengen. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten en de behandeling der artikelen aangevangen en voortgezet lot art. 8. Bij afd. II, art. 5, groote staf, werd een amendement aangenomen van den heer Stieltjes, om dat ariikel met 22000 te verminderenen dat de strekking had om het getal generaal-majoors van 6 op 3 te brengen. Een amendement van den lieer de Roo van Alderwerell, om art. 5, generalestaf, met ƒ10000 te verminderen, werd verworpen. In de zitting van heden is, na algemeene beraadslagingen over de 3de afd.art. 9 (infanterie) in behandeling gekomenmet de daarop voor gestelde amendementen, dat van den heer de Roo van Alderwerelt om het art. met ƒ12750 te verminderen, en dat van den heer Stieltjes om het art. met 200 000 te verhoogen. Het amendement van den heer Stieltjes werd met 58 tegen 8 stemmen verworpen en dat van den heer de Roo aangeno men met 37 tegen 31 stemmen, waarna hel artikel werd goedgekeurd. Bij art. 10 zijn twee amendementen voorgesteld; dat van den heer de Roo strekt om de cavalerie met 2 ton, dat van den heer Stieltjes om dat zelfde wapen met 5 ton te verminderen. De heer de Roo wenschte dit wapen met 2 regimenten te verminderen. De heer Stieltjes wenscht de ca valerie herleid te zien tol 12 escadrons en eenige schulierij-cavalerie. In stemming gebragt, werd hel amendement Stieltjes verworpen met 56 tegen 14 stemmen en het amendement de Roo eveneens verworpen met 41 legen 29 stemmen. Het art werd daarop goedgekeurd. Bij art. 11 had de heer Stieltjes een amendement voorgesteld, strek kende om de artillerie te vermeerderen met ƒ13006, waardoor hel corps rijdende artillerie kan worden veranderd in een' corps veldartillerie. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende voor zieningen omtrent den vee-typhus. Dit wets ontwerp strekt ter vervanging van de wet van 15 Sept. 1866, waarin leemten waren overgebleven, en van enkele oude wetten en besluiten, die daardoor afgeschaft worden en van welke eenige bepalingen zijn overgenomen. Ook is ingekomen een weis-oni werpwaarbij art. 63 van hoofdst. V der begrooting van hel dep. van binnenl. zaken (ziekte onder het rundvee) van 2 millioen op 3 millioen wordt gebragt. Blijkens de memorie van toelich ting wil men in de maand April eene krachtige poging doen door onteige ning en afmaking, besmette streek te zuiveren. Volgens gemaakte bereke ningen zouden er in de eerste week 8000 runderen, zoo zieke als gezonde, moeten onteigend worden, waarvan de schadeloosstelling ongeveer 800,000 zal bedragen. In volgende weken zal men een veel kleiner getal runderen behoeven te oneigenen. In hel ongunstigste geval rekent de minister dat de schadeloosstellingen niet meer dan 1| millioen zullen bedragen. Men verneemt dal het muziekkorps van het reg. grenadiers en jagers in Julij aanst. te Parijs zal deel nemen aan het internationaal concours, dat ter gelegenheid van de tentoonstelling aldaar zal plaats hebben. De bouwman .1. Lievaartvan Delft, beeft de eerste versche grasboter Z. M den koning aangeboden. K si A ir» ES LONDEN 21 Maart. De minister Stanley heeft in het lagerhuis te kennen gegeven dal Frank-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5