LEOSCDE COURANT. VRIJDAG 15 MAART. STA DS-BERIGTËIV. De Courant wordt MaandagIF'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gezien het adres van Arie Voermans, kleederbleekerwonende alhier, waarbij hij verioekt, ter uitoefening van zijn beroep, een fournuisketel Ie mogen doen plaatsen in het huis op de Haven, wijk VIII. n0. 116; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31st»" Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te welen, dat tot het liooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge legene en belendende panden len opzigle der informatiën de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Weihouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 18jE" Maart aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zuilen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden 14 Maart 1867. v. PUTTKAMMEK Secretaris. iii.wKM.w iKScnKiii:niGi i:\. LEYDEN, 14 Maart. lu de zitting van den gemeenteraad van heden, deelde de voorzitter, voor den aanvang der werkzaamhedenmede dat de heer Scheltema hem verzocht had voor deze zitting hei door dien heer gedane voorstel tot ver- hooging der schoolgelden nog niet aan de orde te stellen. De heer Schel tema gaf daarop de reden op, die hem genoopt had dit verzoek te doen, dal vreemd mogt schijnen, daar hij in de vorige vergadering op eene spoedige behandeling had aangedrongen. Men had nu eerst dezer dagen de rapporien van de verschillende collegiën, over dit voorstel gehoord, ontvan gen, en naar aanleiding daarvanmeende hij in eene breedvoerige verdediging van zijn voorstel te moeten treden. VV anneer de zaak aan de orde werd gesteld zou hij naar hij geloofdede vergadering wel 1J uur met die verdediging moeten bezig houden, en om niet te veel van het geduld der leden levergen, wilde hg die wel in den vorm eeuer memorie aan de leden toezenden, echter onder de voorwaarde dat die verdediging ook in het verslag der handelingen zou worden opgenomen. Over zijn voorstel waren verkeerde beoordeelmgen uilge- bragten hij was over dat voorstel in hel openbaar aangevallen hy zon ook dus gaarne zien dal zijne verdediging mede openbaar werd gemaakt; tegen die op name, meende hij, zou te minder bezwaar bestaan, omdatwanneer hij zijne verdediging in den raad voordroeg, deze van zelf in het verslag zou worden opgenomen; hij wilde daarvan echter wel, len geuoege der leden, afzien. De voorzitter vond bezwaar in de door den lieer Scheliema gesielde voor waarde, want daar de rapporten slechts voor de leden waren gedrukt en niet in het verslag der handelingen werdeu opgenomen, zou men op die wijze in dat verslag eene openbare wederlegging plaatsen van stukken die niet openbaar waren gemaakt. Na eeuige geilacliienwisseling liisschen den lieer Scheliema en den voorzitter, stelde de laatste voor het stuk van den heer Scheltema uiede voor de leden te doen drukken en voorts dezen in eene der eerstvolgende vergaderingen in de gelegenheid le stellen zijne denkbeelden voor den raad ie ontwikkelen. Bij den aanvang der daaruit ontstane dis cussie trok echter de lieer Scheltema zijn voorstel in, zoodat deze vrij blijft hoe hij in deze zaak wil handelen. Overgaande lol de aan de orde gestelde onderwerpen werden benoemd lot leden van de commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunstuit het dagelijksch bestuur der gemeente, de heer mr. C. W. Hubrcclit; uit de leden van den gemeenteraad, de lib. B. VV. VYttewaail en mr. K. J. F. C. Kneppelhout van Sterkenbwrgen uil de ingezetenen, de bh. mr. S. C. Snellen van Vollcnhoveii en J L. Cornet. Vervolgens was aan de orde hel concept van een gewijzigd raadsbesluit tot beffitig en van eene verordening tot invordering eener plaatselijke directe belasting. Bij dat gewijzigd ontwerp werd voorgesteld over lui jaar 1807 te heffen eene directe belasting, hoogstens ten bedrage van ƒ5000, van het vermoedelijk inkomen van meerderjarige personen, die hy anderen, in de rijks pcrsunele belasting aangeslagenentegen betaling of vergoeding inwo nen. Ter bepaling van dat belastbaar inkomen zou genomen worden, tiaar keuze van den belastingschuldige; a. of de hoofdsom voor welke de hoofd bewoner in de rijks personele belasting is aangeslagen naar mate van het bedrag te vermenigvuldigen: lot en met 20 met 20, van ƒ20 tot ƒ40 met 22, van ƒ40 tul ƒ60 met 24, van 60 lot ƒ80 met 26, van ƒ80 tot ƒ100 met 28, van ƒ100 en daarboven met 30; b of de huur waarde van de kamers, naar mate van hel bedrag te vermenigvuldigen: lot en met ƒ100 niet 3. van ƒ100 tot ƒ200 met 3jvan ƒ200 lot ƒ300 met 4, van ƒ300 tot ƒ400 met 4£van ƒ400 en daarboven met 5. Ter bepaling van het belastbaar inkomen voor heil die tegen vergoeding kost en inwoning genie ten, zonder afzonderlijke vertrekken iu gebruik te hebben, zou worden genomen de hoofdsom der rijks personele belasting door den hoofdbewoner verschuldigd, te vermenigvuldigen: tot en met ƒ50 met 4, van 50 tot 75 met 4jvan 75 en daarboven met 5. Van het op die wijze bepaalde belastbaar inkomen zou hoogstens 3 pCt. gelieven worden. Uit de algemeene beschouwingen bleek het terstond dal de groole meerderheid met liet thans gewijzigde voorstel genoegen nam Bij de behandeling der artikelen wer den nog enkele wijzigingen aangebragt. Zoo werd de 2e alin. van art. 1, aldus luidende: «Bloed- of aanverwanten iu den eersten of tweeden graad worden in deze belasting niet aangeslagen" en welke zinsnede blijkbaar aanleiding gaf tot eene opvatting die niet in de bedoeling der ontwerpers was gelegen, op voorstel van den heer Buys aldus veranderd«indien een of meer ka mers door een gezin worden bewoond, is het hoofd daarvan aan de belasting onderworpen." Bij art. 2 werd voor de berekening van de huurwaarde der kamers, leit. b.eene verandeiing gebrast in het opklimmend cijfer van vermenigvuldiging, zoodat gelezen moei worden: «naar male van het be drag te vermenigvuldigen van ƒ50 lot ƒ100 met 2. van ƒ100 tol ƒ150 met 2', van ƒ150 lot ƒ200 met 3, van ƒ200 tot ƒ250 met 3j van ƒ250 i tot ƒ300 mei 4, van ƒ300 lot ƒ350 met 4}, van 350 en daarboven met 5. Voorts werd nos hij de behandeling der verordening op de invorderingeen voorstel van den heer Cock om de taxatie-kosten voor rekening der gemeente le nemen aangenomen. Zoowel het raadsbesluit als de verordening werden in hun geheel aangenomen mei 15 tegen 2 stemmen. Door de Kamer van koophandel en fabrieken is het onderstaand adres gerigt aan den minister van koloniën: «De Kamer van koophandel en fabrieken te Leyden heeft de eer zich tot Uwe Excellentie te wenden, met een verzoek betrekkelijk den onlangs door de Nederlandsclie Handelmaatschappij genomen maatregel, om 'voortaan hij de koflijveilingen geeue monsters meer uit te geven. De kamer meent tegen dien maatregel te moeten opkomenop gelijke gronden als reeds van verschillende kanten daartegen zijn aangevoerd, en in liet bijzonder op de gronden ontwikkeld in het adres den 14den February II. aan Uwe Exc. gerigt door de kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen. Wij geiooven niet deze, dal, indien al de maatregel voordeelig moge zijn voor enkele groole commissionairs in onze handelssleden, hij be paaldelijk nadeelig is voor den kufïijliandel in het algemeen. De handelaar heeft regt en belang zelf de qualiteiten van koflij, die liy aan liet publiek levert, te keuren eu le kiezen, en daarvoor niet af te hangen van de be slissing van een collegie van makelaars builen zijn toedoen aangesteld. Dat liet besluit der Handelmaatschappij niet enkel hier le lande maar ook buitenslands wordt afgekeurd, kan o. a. blijken uil het protest daartegen van den handel van Lyon in liet dagblad Le Salul Public Wij vesti gen de aandacht van Uwe Exc. op de motiven daarin ontwikkeld en kun nen niet anders dan de, onzes inziens zeer juiste, opmerking beamen, dat ook daarom de uitsluitende keuring der twaalf experts af te keuren is, om- dal de smaak van liet publiek voor deze of gene soort van kolïij in ver schillende streken soms zeer uiteenloopt, zoodal de soort die hier zeer gewild is elders niet le plaatsen is, en omgekeerd. Wjj voorzien dal de dwang door dezen maatregel aan de koopers en verbruikers opgelegdop den duur in elk opzigt schadelijk zal werken óók voor de Handelmaatschappij en óók voor den bij den bloei van onzen kofüjliandel zoozeer belanghebbenden, Nedcrlandschen staal. Deze afwijking toch van den geuiecuen regel, die den kooper in de gelegenheid stelt zelf te onderzoeken wat hij koopt, zal de koopers met reden misnoegd maken, eene misnoegdheid waarvan waarschijnlijk de particuliere kolïijliandeldie zijne waar regtstreeks uit Indië van den planter koopt, zich Z3i beijveren partij te trekken. Eu daar de particuliere handel, door het uitgeven van monsters, de vrijheid >an voorloopig onderzoek en keuring aan zijne kalan ten op de ruimste wijze verzekert, is hei le verwachten dat hij allengs alle kalaudisie zal aan zich trekken, ten uadeele van de gouveriiements-koffij- veilingeu waarbij men in den regel alleen zal kunnen koopen wat mep niet zelf beeft kunnen keuren. Op deze gronden meenen wij, met de kamer van Nijmegen, de intrek king van den door de Handelmaatschappij genomen maatregel le moeten verzoeken Nog is door dezelfde kamer aan den minister van financiën gedaan het volgend verzoek «De Kamer van koophandel en fabrieken te Leyden neemt de vrijheid Uwe Excellentie eene kleine wijziging te verzoeken ui den inhoud der kennis gevingen of gedrukte bewijzen door de postkantoren uitgereikt Ier alhaling van aangeieekende brieven. Dal verzoekisdat deze formulieren zullen inhouden de woorden komende vanwaarachter dan van wege de post direct ie de plaats van herkomst zal worden ingevuld, gelijk het in Nederlandseh-lndië geseliiedt. Eene zeer geringe moeite voor de directie der postkantoren, zou hel een groot gemak zijn voor hel publiek en vooral voor dit gedeelte van hel publiek, dat liandels-correspondenliën te voeren heeft. De invulling der plaats van herkomst zal meestal ,van zelve aandui den van wien de brief komt eu waarover hij handelt en de geadresseerde zal weten of de brief al dan niet spoedcischend is. Op een druk kantoor uur komende is die kennis voor hem zekerlijk lang geene onverschillige zaak. Wij vleijen ons, dat Uwe Exc. geen bezwaar zuil vinden aan ons ver zoek te voldoen en de daarvoor noodige bevelen te geven." Wij vermeenen de veehouders i.og opmerkzaam te moeien maken daj het kon. besluit van 15 Nov. 1865, houdende verbod van het houden van markten en verkoopingen van rundvee, bij besluit van 24 Febr H. ook toepasselijk is verklaard op wolv.ec, zoodat de markt voor schapen thans mede gesloten is. De minister van financiën heeft den belanghebbenden verwittigd dat hel port der 'brieven van de sialru en monsters van koopwaren en van ge drukte stukken, die over Oostenrijk naar en uit 'TtirkyeGriekenland, Egypte, Indië, China, Australië enz worden verzonden, eene vermindering heeft ondergaan, en dat er eene pnrtgemeenschap in werking is gekomen van S'. Petersburg over land door Siberië naar China met welke gelegen heid brieven naar Urga, Kaluan, Peking en Tien-Tsin kunnen worden ver zonden. Die brieven moeten op liet adres voorzien zijn van ,ife woorden via St. Petersburg. Overgenomen io de Kictiwe Rottcrdumsehe Courant van 11 February II. n°. 42.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1