COURANT. De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag If'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag avond. \R1JDAG 1 MAART. STA DS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad n". 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor ori- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4dcn tot den 16Jen Maart e. k.in de scboollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijn- steeg, op de Binnenvesigracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zalurdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. Leyden, 28 Februarij 1867. v. PUTTKAMMtR Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Februari). De 70sle verjaardag van Z. E. H. prins Frederik der Nederlanden werd lieden qp de gewone wijze gevierd. Op den middag werd door de bezetting eeue parade op de Ruïne gehouden. De dag van morgen zal voor den heer A. van Iperen, heel- en verlos kundige alhier, een dag van hoogst aangename herinneringen zijn, daar hjj op dien dag zijne practijk gedurende 25 jaren zal uitgeoefend hebben. Bij hooge ingenomenheid met zijn vak en ijverig dienstbetoon werd het hem gedurende dal tijdvak gegeven veel te verrigten lot hulp der lijdende menschheid, waarover voorzeker ook zij die daarvan meer in hel bijzonder de ondervinding haddenzich met hem zullen verblijden. Het moge hem te beurt vallen r:og lang in zjjne betrekking werkzaam te zijn en zijn arbeid voortdurend met even zegenrijken uitslag bekroond te zien als tot hiertoe hel geval was. De kweekschool voor zeevaart leed dezer dagen een gevoelig verlies, door het overlijden van den opperschipper der alhier gestationeerde kanon neerboot J. L. de Vries, een man die zich, blijkens hel meer dan eens door de commissie van oppertoezigt en beheer afgelegd getuigenis, op eeue voorbeeldige wijze van zijne taak kweel en aan wien de leiding der kwee- kelingen zoo goed was toevertrouwd. In 57-jarigen ouderdom werd hij ontrukt aan den werkkringwaarin hij zoo nuttig was. Het stoffelijk over schot van den overledene werd heden met militaire eerbewijzen op de be graafplaats aan de voormalige Mare-poort ter aarde besteld. Het lijk werd grafwaarts geleid door de commissie van oppertoezigt en beheer der kweek school voor zeevaart, de instructeurs en de kweekeliugen dier school en de tweede sectie der vereeniging het Metalen Kruis, bij welke vereeniging de overledene de betrekking van eersten secretaris had vervuldterwijl ook de beide corpsen der bezetting bij deze plegligheid waren vertegenwoordigd; de slippen van hel lijkkleed werden door onderofficieren gedragen. Bij het geopende graf werd door den voorzitter der commissie van oppertoezigt en beheer, dr. Rutgers van der Loeff, eene hartelijke en welsprekende hulde aan den overledene gebragt, aan wiens verlangen naar rust thans was vol daan, een verlangen waaraan men bij zijn leven nog gaarne had willen voldoen, indien, zeide de spreker, het niet zoo moeijelijk was geweest Item waardiglijk te doen vervangen. Deze treurige plegligheid maakte diepen indruk op al de aanwezigen. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging van de koninklijke maatschappij «de Algcmeene Vee-verzekering", geves tigd te Rotterdam, die zich ten doel stelt den veehouders tegen vaste jaar- lijksche premie tegen elke schade, door verlies van litin vee geleden, te waarborgen. Reeds vroeger is door den commissaris des konings in deze provincie deze maatschappij, als van eene hoogst nuttige strekking, den veehouders aanbevolen. Daar aan de maatschappij in deze tijdsomstandig heden hoogstwaarschijnlijk eene aanzienlijke deelneming zal te beurt vallen, is zij ook voor liet beleggen van kapitaal met onvoordeelig te achten. In schrijvingen worden alhier aangenomen door de lib. Schiet te Felix. De lieer A. F. Eilerts de Haan, pred. te Noordwolde, heeft in een Open brief aan Klaasje Zevenster (Amsterdam bij D. B. Geulen) den toe stand bloot gelegd van de arbeidende klasse zjjner woonplaats, een toestand die, vooral des winters, in weerwil van hetgeen zij doel om zich zelve te helpenbeklagenswaardig is en dringend voorziening eischt. Hij heeft het plan gevormd om aldaar eene werk- en industrieschool op te rigten, ter uitoefening van het stroo- en matienvjeclitenwaarvan hij zich de gunstig ste gevolgen voorstelt. De vvjjze, waarop de schrijver zijne plannen en in- zigten mededeelt, laat niet na den lezer gunsiig voor de zaak te siemmeti. Baar er voor de bedoelde instelling aanvankelijk cenig kapitaal vereischl wordt, vraagt de schrijver op bescheiden wijze de ondersteuning zijner land- genootenof door eene gilt, of door deelneming in eene loterij. Het boekje koroe in veler handen en moge daardoor het doel des schrijvers bereikt worden. Om het goede van dat doel zal men hem niet hard vallen over den titel, dien hij aan zijn opstel gaf. De tentoonstelling van bloemen en bloembolgewassenvan wege de vereeniging Flora van Noordwijk, ie Noordwijk thans geopend, draagt den lof weg van hen die haar reeds moglen bezigligenniet alleen wegens de keur der aldaar bijeeiigebragte gewassen maar ook wegens de uiterst smaakvolle en verrassende wijze waarmede liet geheel is gerangschikt. On getwijfeld zal aan deze tentoonstelling een druk bezoek te beurt vallen. Gelijk de schade aan turf, in de noordelijke provinciën door liet water geleden, aanzienlijk is, zoo is dit het geval met den Hollandsehen turf in veenderijen onder Nleuwveen, Wilnis en Noorden, daar de gestapelde turf op sommige plaatsen tol aan de zesde laag onder water staat, terwijl door de laatste stormen eeue massa is omgekanteld, die ook de waarde heeft verloren. Gedurende de week van 10 tot 16 February zijn in het arrondissement Leyden door den vee-typhus aangetast 239 runderen, gestorven 73; in de week van 3 tot 9 Febr. bedroeg het getal aangeiasle runderen 292 en in de week van 27 Jan. tot 2 Febr. 301. De ziekte was ten noorden van Leyden, in 't bijzonder te Alkemade en Oegstgcest, afgenomen. Ook te Woubrugge vielen vrij wat minder gevallen voor dan in de beide voorafge gane weken. In deze plaatsen waren meest alle stallen doorgeziekt. Daar entegen was te Noordw(jkerhout en meer oostwaarts teil noorden van den Ryn, te Nieuwkoop, Aarlanderveeu en Rijnsaterwoude, weder uitbreiding waargenomen. Ten zuiden van den Rijn kwamen nog gevallen voor te Langeruigeweide, Hekendorp, Hazerswoude, Benthuizen, Zoelerwoude en Katwjjk. Voorschoten bleef vrij. De commissaris des konings in deze provincie heeft aan lib. burge meesters doen toekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, waarb(j wordt voorgeschreven de thans nog zieke runderen en ook de her stelden van een merktecken op de heup te voorzien, ten einde, wanneer weder tot de onteigening en afmaking iu de besmette streek wordt over gegaan de herstelden te kunnen sparen. Hel Staatsblad n°. 10 bevat het kon. besluit van 24 Febr., tot aan vulling van het kon. besluit van 15 Nov. 1865, betreffende hel verbod van het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee. Aan het slot van art. 1 wordt toegevoegd de volgende zinsnede: «Met veemarkten worden geljjk gesteld vereenigingen van vee, toebehoorende aan verschillende eigenaren en op opene of beslotene plaatsen in schuren of stallen zamenge- bragtonverschillig met welk doel." De Staatscourant bevat liet rapport van de commissie uil de natuur kundige afdeeling der akademie van wetenschappen omtrent de verbreiding der trichinenziekte en de middelen om die tegen te gaan, alsmede het rapt port van de inspecteurs en adjunct-inspecteurs van het geneeskundig staats- toezigt over de maatregelen die tot wering dier ziekte genomen kunnen worden. De verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Schiedamten gevolge van het overlijden van den heer mr. A.J^rnède, zal plaats hebben op Dingsdag 12 Maart. Men verneemt, zegt de R. C., dat ook het Nederl. zendeling genootschap eene verzameling van voorwerpen naar de aanstaande Parijsche tentoonstelling heeft gezonden. De vier kisten, die het daarheen zond, be vatten voorwerpen van het arbeidsveld zijner zendelingen in de Molukken en de Minahassa afkomstig, en die betrekking hebben op de zeden en ge woonten, godsdienst, industrie enz. van de bewoners dier streken. Aan deze verzameling heeft hei Nederl. bijbelgenootschap de door hetzelve uitge geven bijbels, spraakkunsten, woordenboeken enz. in verschillende talen van den Indischen Archipel toegevoegd. Verschillende builenlatidsche genoot schappen werken tot hetzelfde doel zamenterwijl een afzonderlijk ge bouw, op het terrein der tentoonstellingdoor de zorg van het Parijsche genootschap opgerigt, voor de zending bestemd is. In eene te Haarlem gehouden vergadering van de leden der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur is besloten, namens de vereeniging, zoo mogelijk, deel te nemen aan de wereldtentoonstelling Ie Parijs; de leden zullen tiilgenoodigd worden daartoe fraai gekweekte hyacinthen, tulpen enz. beschikbaar te stellen. De gewone voorjaars tentoonstelling der vereeniging zal in 1868 niet plaats hebbenmaar vervangen worden door eene tentoon stelling gedurende de Kersdagen van dit jaar. In de vorige week had in de nabjjheid van Vollenhoven een treurig ongeluk plaats. Een jongeling keerde van de jagt huiswaarts en ontmoette bet meisje, met wie hij weldra in het huwelijk" dacht te treden. Een ge sprek aanknoopendeplaatste hij het geweer op den grond, om er op te rusten. Eensklaps brandde het schol los en trof hem zoo, dat hij onmid dellijk dood was. Ie Raamsdonk heeft in den nacht tnsschen 26 en 27 dezer een hevige brand plaats gelrad, waardoor 7 huizen, en daaronder drie boerenhuizingen met schuilt' en stalling, binnen korten tijd in eenen puinhoop zijn veranderd en eene groote partij hooi, stroo, granen en landbouwersgereedschappen en bijna alle meubelen en huisraad zijn verbrand. De voorloopige werkzaamheden voor de afdamming der Ooster-Sehclde zijn in de vorige week met vier ploegen werkvolk begonnen. Zij bestaan in liet aanvoeren en lossen van steen en het maken van wiepen voor de te zinken rijssttikken, In de nabijheid van Poslerholt (Limburg) is iu de vorige week een manslag gepleegd. Bij eene verkoopiug die in den loop van den dag ge houden werd boden twee liefhebbers herhaaldelijk tegen elkander op, waarom de een den ander reeds bedreigende woorden toevoegde. Toen de laatste legen den avond huiswaarts keerde en op een eenzamen weg was gekomen, werd hij aangevallen en men heeft hem daar sprakeloos vinden liggen, tlij had eeue wonde iu liet hoofd en eene in den buik, waarin hel mes diep was doorgedrongen. De ongelukkige heeft geen woord meer geuit; weinige uren later was hij een lijk. De vermoedelijke dader is in handen van het geregt. Door het Journ. des Déb. werd dezer dagen hel volgende medegedeeld. Een telegram uit 's llage logenstraft de door verscheidene bladen verspreide

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1