LEOSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 27 FEBRUAR1J. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. g! - g LEYDEN, 20 February. De minister van oorlog beeftter geruststelling van ouders en voogden jj wie zulks mogt aangaan, bekend gemaakt dat wanneer dit jaar, en zelfs I; in hel volgend jaar, geen jongelingen als kadet aao «Ie kon. militaire akademie mogteu worden toegelaten, de admissie in volgende jaren ook op ji lateren leeftijd zal geschieden, zoodat de jongelingen, welke in die jaren het maximum van den leeftijd volgens de tegenwoordige voorschriften mog teu bereiken, bet vooruitzigt op eene plaatsing als kadet niet behoeven op le geven. Gisteren avond ten half tien ure is in de Bakkersleeg gevonden een dood pasgeboren kind tan bet vrouwelijk geslachtgewikkeld in een halve kussensloop, tiet is naar het bureau van policie overgebragt. Als een bewijs dat soms geringe, op zich zelve beschouwd weinig 1 beteekenende vergrijpen tot gevvigtige gevolgen leiden kunnen, diene het volgende: ln den vroegen morgen van beden werd door een jongen aan eene woning op de Oude Yest een zoogenaamd belletje getrokken door den bewoner bijna op de daad betrapt, was zijne angst voor eene te beloo- pen tuchtiging zoo groot dat hij in bet water sprong, en zeker zou hjj verdronken zijn, indien niet zekere Verslttys, knecht bij den heer Spaan derman, was toegeschoten, en er in geslaagd was hem te redden. Uit Voorschoten schrijft men ons: De nationale vlag was gisteren (Maandag) aan al de huizen te Voorschoten uilgestoken eu er waren toebe reidselen gemaakt voor eene des avonds te ontsteken verlichting. De burge meester der gemeente, de heer J. P. Treub, vierde gedachtenis van zijne 25-jarige ambtsvervulling aldaar. Nadat de leden van het dagelijksch be stuur en van den gemeenteraad waren bijeengekomen in de dorpsschool die de meest geschikte ruimte aanbood om publiek te plaatsen en feestelijk was ingerigt, werd de burgemeester met zjjne echtgenoot en kinderen builen opgewacht en door de gezamenlijke schoolkinderen van den Rijndijk en het dorp met toepasselijke liederen begroet. Toen de jubilaris Ier school was binnengeleid, heette een der wethouders, de beer F. H. van Iterson, hem met eene toespraak, welkom, waarbij hem van wege de gemeente een ge- scheuk in zilver werd aangeboden. Dank zeggende voor dat huldeblijk, werd door den burgemeester, met een blik op hel verledcne en hetgeen onder zjjn bestuur was lot stand gekomen, allczius gepast geantwoord. Vervolgens hraglen nog, onder anderen, de bh. geestelijken der gemeente hunne gelukwenschen aan den jubilaris, waarop deze met een hartelijk woord besloot en den ingezetenen eene algemeene broederlijke eensgezind heid aanbeval. Indien men elkander soms niet goed mogt verstaan hebben, zeidc hij ongeveer, bij verschil van meening, laat dan alle veelen, alle kwalijk begrepen opvattingen voor liet vervolg rusten. Wal mij betreft, het is aijjn grootste geluk aan het hoofd van deze gemeente le staan en aller heil le behartigen; toont ook gij allen dat hel uw verlangen, uw aller wetssch is eendragtig lot heil der gemeente mede te werken en daardoor Voorschoten in bloei te doen toenemen. liet geschenk, den jubilaris aangeboden en uil vrijwillige bijdragen van de ingezetenen bekostigd, bestaat uit koffijkan, trekpot, melkkan en suiker pot, keurig in Oosterscheu stijl bewerkt aan de koninklijke Nederl fabriek van gouden en zilvereu werken van den heer J. M. van Kempen. Het per soneel van die fabriek bragl den jubilaris des avonds eene serenade met een muziekcorps uil Leyden en de vrolijke dorpelingen toonden dat zij met die feestviering bijzonder waren Ingenomen. Nog zij gemeld dal de burgemeester aaD elk der armbesturen eene gift beeft doen toekomen en de schoolkinderen op versnaperingen heeft doen onthalen. Gedurende de week van 10 lot 16 Febrttarij zijn door den vee-lyphus aangetast: in Zuidholland 1082 runderen, in Utrecht 425, in Noordholland 203, in Gelderland 13 en in Noordbrabanl 8, totaal 1735; in de week van •3 tot 9 Febr. bedroeg het getal aangetaste runderen 2048 r en in de week van 27 Jan. tot 2 Febr. 2617. Door bet prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol emeritaat ver leend aan ds. L. Bonman pred te Schiedamdoor dat van Utrecht eervol ontslag aan ds. Barger, pred. te Utrecht, en door dat van Drenthe eervol ontslag aan ds. H. Doorenbos, pred. te Smilde. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Harderwijk is tot predikant beroepen d®. Verhoefl, pred. te Scheveningenbij die te Vlissingen d®. Vermeer, pred. te kinschoten; bij die te 'sGrevelduin Kapelle d®. Warmolts, pred. te Ee. Door de Münslcr. Anz. wordt hel volgende berigt uit Berlijnvan 21 Febr.medegedeeldIn zijne zitting van heden heeft het kon. lands-occo- nomic-collegic een gewigtig besluit genomen. Op voorstel van liet gewone lid voor West falen baron v. Schorlemeycrte Alstis met 41 tegen 3 stera men liet volgende besloten: Overwegendedat reeds door het ministerie van handel en eerediensl bij het ministerie van buiteulandsche zaken nadruk kelijk is aangedrongen om op Nederland (met het oog op de aldaar heer- schenrie veepest en de onvoldoende maatregelen door de autoriteiten geno men) eene diplomatieke pressie te oefenen en aldaar met algeheele afsluiting der grenzen te dreigenzal ook tol den minister van landbouw liet ver zoek worden gerigt, om te verkrijgen, dal bedoelde algeheele afsluiting voor alle verkeer onmiddellijk worde afgekondigd, wanneer de tegenwoor dige maatregelen niet binnen zeer korten tijd hel gewenschte gevolg hebben. De minister verklaarde niet alleen, dat hij dit voorstel volkomen goedkeurde, maar betuigde zijne blijdschap over het besluit van het collegie, dat aan het ministerie een zeer gewenschten steun zou geven. Men kon er op reke nen, dat de regering, des gevorderd, de daad op de bedreiging zou doen volgen." Te Katwijk aan Zee werd Donderdag H. ter bezigtiging en beoordee ling van deskundigen gesteld een keurig net bewerkt model, op 1/20 der natuurlijke grootte, ten doel hebbende om met een zoodanig tc vervaardi gen werktuig van het strand af lijnen aan boord van in nood zijnde sche pen te brengenen tevens geschikt te maken om menschen van boord naar den wal te halen. Hoewel men nog niet konde toegeven, dat een zoodanig werktuig de voorkeur zoude verdienen boven het vuurpjji-toestelbij zulke gelegenheden thans in gebruik deed men gaarne hulde aan den uitvinder en tnaker daarvan, den heer II. Neppen, te Alphen, algemeen bekend door zijne voortrellelijke brandspuiten en vele andere werktuigen uil zjjne werkplaats afkomstig, met de hoop dat zijne vindingrijkheid de bezwaren, die men thans nog vermeent aan zijn werktuig te zullen bestaan, zal over winnen, waardoor hij voorzeker de maatschappij aan zich zonde verpligten. Te Alkmaar is weder een munibitlet ontdektdal gebleken is valsch te zijn. Hier en daar zijn ook valsche guldens en 50-centsstukken aan gehouden. Uit verschillende plaatsen wordt met blijdschap de val van het water gemeld. Uit Brakel meldt men dal alle gevaar voor doorbraak en over- slrooming is geweken. Ofschoon de Brakelsche dwarsdijk op vele plaatsen ter halve breedte was weggeslagen is bij echter niet bezweken. Uit 's Hertogenbosch wordt bet volgende gemeld: ln de veel bespro kene zaak, namelijk der mishandelingen door sommige kadetien van een ouder op die van een jonger studiejaar gepleegd in liet gebouw der kou. militaire akademie, te Breda, tengevolge waarvan sedert het begin der maand Jauuarij elf kadetten in hechtenis vvareu, als beschuldigd van voor melde mishandelingen te hebben gepleegd, heeft de krijgsraad in de lste mi litaire afdeeling vonnis gewezen. Zij zijn allen schuldig verklaard aan slaan en verwonden met voorbedachten rade van velen op één, en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf: lie V. en L. voor den tijd van twee maanden, van P. en V. van eene maand en vijftien dagen, Ten S. en de J. van een en twintig dagen R van C.B.v. d. B. en van der M. van veertien da gen. Als verzachtende omstandigheden zijn o. a. aangenomen de gulle be kentenis der beklaagden en de toestand der militaire akademie op het oogen- blik dat de feiten werden gepleegd. Nadat de beslissing van den krijgs raad aan de beschuldigden was medegedeeld, hebben zij allen tc kennen gegeven daarin ie berusten. 's GRAVENIIAGE 26 Fcbruarij. Tot rector magnificus der hoogeschoo! te Utrecht is voor het akade- miejaar 1867/68 benoemd de hoogleeraar W. Koster. Tot burgemeester der gemeente Maastricht is benoemd de heer H. Raat en tot notaris te Veldhoven de heer J. F. H. de Wit, cand.-notaris aldaar. Aan den Oosl-lndisclicn ambtenaar P. dc Bruin, thans met verlof bier tc lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De ministers van financiënvan oorlog en van marine zullen iu deze weck geen gehoor verleenen. ln de zitting van de tweede kamer van gisteren werden de algemeene beschouwingen over de begrootingswetlen voor 1867 voortgezet. De mi nister van justitie voerde het eerst het woord eu stelde zich tot taak de politieke handelingen van het bestuur te verdedigen, eu de daartegen inge- bragle bedenkingen op te lossen. Hij trad iu eene breedvoerige beschouwing over den inhoud van het rapport van den 27slen Sept. des vorigen jaars, waarbij het ministerie het voorstel aan den koning had gedaan om de tweede kamer tc ontbinden, en toonde aan dat dc gronden, waarop dal voorstel gedaan was, de bewijzen droegen van eene bij de regering wel ge vestigde overtuiging, geput uit het gebeurde in de kamer tijdens de breed voerige beraadslagingen over het voorstel van den lieer Keucbenius, de strek king hebbende om de houding der regering ten aanzien van de aftreding

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1