43sle klasse: landbouwvoortbrengselen die niet tot voeding van den mensch dienen; 66slc klasse: materieel van de scheepvaart en reddingtoestellen. Door de Nederlandsche hoofdcommissie is lot lid van den jury voor de klassen 1 en 2 benoemd de heer J. Wittering, voor de klasse 29 de heer A. P. Ledeboer, voor de klasse 43 de heer jhp. mr. D. R. Gevers Deynool, en voor de klasse G6 de heer D. L. Wolfson. Als lid van den bijzonderen jury voor de nieuwe orde van belooningen voor de ontwikkeling van de goede verstandhouding onder allen, die hetzelfde vak beoefenen, en voor de bevordering van het stoffelijk, zedelijk en verstandelijk welzijn der werk- lieden is benoemd de heer Charles Faider, eerste advocaat-generaal van het hof van cassatie te Brussel, die ook als zoodanig voor België is benoemd 1 geworden, daar de keiz. Fransche commissie slechts e'e'n lid voor die orde j voor beide landen heeft toegekend. Het ivveede genootschap van Teylers Stichting te Haarlem heeft beslo ten als prijsstof voor het jaar 1867 uit te schrijven: »De oprigting van het Duitsche verbond heeft gedurende vele jaren aanleiding gegeven tot j aanmerkingen, deels in dagbladen, deels in afzonderlijke geschriften. Het is belangrijk thans het voornaamste daaruit te verzamelen, ten einde te kunneu beoordeelen, in hoe verre de vroeger gemaakte aanmerkingen juist zijn geweest. Naar aanleiding hiervan wenscht het genootschap: Eene geschiedenis van den Duitschen bond met eene kritische beschouwing 1 van de letterkunde, daarover uitgekomen." De prijs voor het best en vol doend gekeurd antwoord is eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van ƒ400. Te Dordrecht had eergisteren een smidsknecht het ongeluk, toen hij een ketting aan boord van een schip, nabij de Langboutenbrug liggende, moest brengen, van de gang af in het water te storten. Daar hij den ket- j ting, om dien gemakkelijk te dragen, oai den hals had geslagen, zonk hij oogenblikkelijk. Hoewel nog al spoedig gered, mogt het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De ongelukkige laat eene weduwe en een kind na. Lit Hoorn meldt men dat hel schip, onlangs nabij Edam gezonken, gelukkig boven water is gebragt. De goederen voor dc Parijssche tentoon stelling daarin geladen, bestaande in antieke voorwerpen, gevonden in hel admiraalschip van graaf Bosstt, onder welke diens zilveren bekeren een spiegel met antiek gesneden lijst, zijn gelukkig niet beschadigd en reeds j naar hunne bestemming opgezonden. Te Nieuwe Diep is nog een jongeling overleden ten gevolge van het onmatig gebruik van den aldaar aangespoelden arak; twee militairen, voor wier leven men vreesde, worden langzamerhand beter. Uit Brakel meldt men dat, door het builen hare oevers treden van de Waal, de zoogenaamde waarden of graslanden, langs genoemden riviertak gelegen, geïnundeerd zijn en het water tot eene aanmerkelijke hoogte staat tegen de dijken, die reeds zeer veel geleden hebben. Vooral de Nieuwe- dijktusschen Brakel en Hunuikenland gelegenis door den sterken aan drang en bevigen golfslag des waters zeer beschadigd. Op sommige plaatsen zelfs is deze dijk ter halve breedte weggeslagen en hij zou waarschijnlijk doorgebroken zijn, ware het niet, dat het dijksbestuur daartegen krachtige en doeltreffende middelen had doen aanwenden. Te 's Hertogenbosch ziet hel er buiten de stad steeds treurig uit; men ziet overal niets dan water en op vele plaatsen zijn de boomen langs de wegen ontworteld en uitge spoeld. Te Maastricht had het water mede eene geweldige hoogte bereikt, zoodal de omliggende dorpen geheel in het water liggen of slechts met vaar tuigen te bereiken zijn. Te Zwolle waren Maandag detachementen artillerie uit Nijmegen aange komen, om voor het geval van te verwachten doorbraken het geschut te Kampen en aan het Katerveer te bedienen. De onderscheidene stations wa ren door ambtenaren van den waterstaat bezetde rivier-correspondentie was geregeld en het dijkleger opgeroepen, zoodat alle voorzorgen genomen waren en men met kalmte het dreigende gevaar te gemoet ging. Te Lienden had tijdens den storm op Woensdag 6 Febr. hel volgende plaats. Dc huisvrouw van C. v. M. zat in de schuur eene der koeijen te melken. Ofschoon de schuur in eens door eene windvlaag op vrouw en koeijen werd geworpen, was het een groot geluk voor haar, dat de meer- dere dikte van de koe de drukking zooveel verhoedde, dat nel het beest gedood werd, doch de vrouw gespaard bleef; en hoewel zij door met hare borst op den emmer gevallen te zijn en door den grooten schrik ongesteld werd, hoopt men op een gunsligen afloop. Tc Sleenderen had in de vorige week een treurig voorval plaats. Terwijl een landbouwer den met hagel geladen en van dopje voorzienen loop van zijn geweer wilde nemen, viel de loop op den grond, waardoor het schot afging en hij de geheele lading in het been kreeg. Door bijkomen van het koude vuur was de ongelukkige twee dagen later een lijk. Hij laat eene vrouw met drie nog zeer jeugdige kinderen na. Te 's Hertogenbosch heeft de heer mr. P. M. Sopers de betrekking van gemeente-ontvanger gedurende eene halve eeuw waargenomen. De gemeen teraad hood hem bij die gelegenheid eene prachtigen zilveren inktkoker aan. Uit Bergen-op-Zoom meldt men dat de vee-lyphus ook onder die ge meente is uitgebarsten. Op eene bouwhoeve nabij Moentraten zijn 5 melk- koeijen aangetast, waarop terstond al hel daar aanwezige vee 24 stuks, is afgemaakt. De hoeve is afgesloten en wordt streng bewaakt. 's GRAVENHAGE 14 Fcbruarij. Tot burgemeester der gemeente Broek in Waterland is benoemd de heer jhr. W. T. Alewijn, thans secretaris dier gemeente. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werd, op voorstel van den voorzitter, besloten de beraadslagingen over de staatsbegrooting te doen aanvangen op Haandag aanst.den 18den dezer, maar vooraf den heer W. van Goltstein, op zijn verzoek, gelegenheid te geven tol hel rigten van j eene interpellatie tot de regering, ten einde te vernemenwelke maatregelen I deze denkt te nemen naar aanleiding van het rapport door eene staatscom missie uitgebragt betrekkelijk de veeziekte. Nadat de commissie voor de verzoekschriften verslagen had uitgebragt, met welker conclusiën de kamer zich vereenigde, had eene vrij breedvoerige woordenwisseling plaats over een door den heer van Wassenaer Catwijck gedaan voorstel, om het onder zoek van het wets-ontwerp op de schutterijen zoo spoedig mogelijk in de afdeelingen te doen plaats hebben, hetgeen met 37 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Naar aanleiding van dat besluit nam de kamer eene nadere beslissing omtrent de regeling barer werkzaamhedenin dien zin dat de interpellatie van den heer van Goltstein op Maandag zal plaats hebben, zul lende alsdan beslist worden wanneer de behandeling der begrootingswetlcn zal aanvangen. Bij de kamer zijn ingekomen 15 ontwerpen, houdende vaststelling der verschillende titels van een nieuw wetboek van strafvordering. He afdeelingen van de tweede kamer zullen nu aanstaanden Maandag, na het houden der interpellatie van den heer W. van Goltstein over de veeziekte, een aanvang maken met het onderzoek van het wets-ontwerp tot regeling der schutterijen. Omtrent de hoofdstukken marine en oorlog en het wets ontwerp betref fende kosten van aanleg van forten isna kennisneming van de antwoorden der regering, een nieuw sectie-onderzoek noodig geoordeeld. Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van de Vereeniging tot afschaffing van sterken drankhoudende verzoek om de kermis alhier af te schaffen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. Omtrent den stand van den vee-typhus te Hasselt deelt het regerings- i blad het volgende mede: De afmaking van al het vee van de besmette stal len is volbragt. Het aantal afgemaakte beesten van die stallen bedraagt 927; van nagenoeg twee derde gedeelten daarvan, afgemaakt als verdacht, is het vleesch geschikt bevonden om iu consumlie gebragt te worden. Er zijn nog 412 beesten, die, ofschoon tol nog toe volkomen gezond zijnde, j in zeer twijfelachtige gesteldheid verkeeren uit hoofde van de najjheid der plaatsen waar de smetstof zich heeft voorgedaan. Ten gevolge eener over- eenkomst, aangegaan tusschen het bestuur en de eigenaren, zal dat vee terstond worden afgemaakt. Wal betreft de 510 beesten, die zich buiten dien nog binnen de stad, maar buiten den besmetten kring bevinden, als mede de 1367 beesten die buiten de stad in het stadsgebied aanwezig zijn, bestaat er hoop van ze in het leven te zullen kunnen laten. ENG ELA% E». LONDEN, 12 Februarij. De groole demonstralie van voorstanders eener radicale parlemenlsher- vormingMaandag alhier gehouden, is in volkomen orde afgeloopen. Het aantal deelnemers was grootdoch niet zoo groot als verwacht was. Zij hebben aan het slot van den optogt verklaard dal de mededeelingenwelke het lagerhuis betrekkelijk de zaak der hervorming van den heer Disraeli had ontvangen, hoogst onvoldoende waren en op nieuw loonden dat de re gering geen vertrouwen verdiende. Ook de Times is van gevoelen dat de regering door de hoofdzaak, dc uitbreiding van het slemregt in de middenklassen en tot de lagere volks klassen onzeker te latentoont de afdoening der zaak niet ernstig te verlangen. Omtrent de beweging der Fenians te Chester verneemt men nog het volgende: De policie had het berigt ontvangen dat 1300 verdachte personen aldaar waren aangekomen en men vermoedde op goede gronden dat een aanval op het kasteel was beraamd, ten einde zich meester te maken van de wapenen en ammunitie, welke daar geborgen worden. Op aanzoek der policie verklaarde zich een groot aantal burgers bereid om als constabels dienst te doen. Voornamelijk was men er op bedacht de rails der spoor wegen te bewaken, aangezien de Fenians die wilden opbreken, om te be letten dat van elders spoedig militaire magt zou kunnen aanrukken. Dank zij de goede maatregelen van voorzorg heeft men ernstige ongeregeldheden kunnen voorkomen. Te Dublin heeft de policie 67 personen in hechtenis genomen op het oogenblik dat zij van Liverpool en Holyhead aankwamen. De heer Bennett, de eigenaar van de üenrietta, die in de vaart tus schen Noord-Amerika en Engeland den bij den bekenden wedstrijd bepaal den prijs heeft gewonnen, heeft zgn vaartuig aan prins Alfred ten geschenke aangeboden, uit erkentelijkheid voor de in Engeland genoten ontvangst. De prins heeft er echter beleefdelijk voor bedankt. In het dorp Tooiing zijn bij een brand, ten huize van een tapper en logementhouder, vier personen in de vlammen omgekomen. Volgens berigten uit Japan blijfj er steeds achterdocht heerschen onder dc lijksgrooten; zij hadden geweigerd de door den Taikoen voorgeslagen conferentie tot hervorming der inrigting van het Japansche rgkbg te wonen. F RANK RIJ H. PARIJS, 12 February. Volgens La France zal het ontwerp van wet lol wijziging der druk perswetgeving in den loop dezer week bij den raad van state worden inge diend. De ontworpen bepalingen tol wijziging onzer wetgeving op het regt van vergadering zullen, zegt dit blad, dit regt voor de gezamenlijke bespre king van stoffelijke en intellectuele belangen, alsmede voor den tijd der verkiezingen verzekeren, maar tevens een verbod behelzen van alles, waar door die vergaderingen clubs of gevaarlijk voor de openbare orde zouden worden. Zoo zal er worden bepaald dal in den tijd der verkiezingen de in een kiesdistrict te houden vergaderingen enkel voor de stemgeregtigde ingezetenen van dat district, voorzien van hun bewijs van inschrijving op de kiezerslijst, toegankelijk zullen zijn. Deze gewigtige bepaling zal belet-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2