van ongeveer /2,455,000 ware welligtovereenkomstig een in hel verslag aangegeven denkbeeldte voorzien door eene magltging omzoo noodig in aiwachting van nadere regeling, gebruik te maken van de schatkist bil lenen bedoeld bij art. 3 der wel van 19 Aug. 1861. Zoodauige maatregel schijnt zich door den voor 's hands nog zeer gunstigen toestand van 's rijks kas aan te bevelen. Misschien zou daarvan bij eene voortdurende gunstige opbrengst der gewone middelen zelfs geen gebruik behoeven gemaakt te worden. Uit de memorie van beantwoording over het wets-ontwcrp tot verhooging van hoofdstuk V111 (oorlog) der slaatsbegrooling voor hel dienstjaar 1867 wegens de kosten van aanleg van forten, blijkt o a. dat de minister voor alles zal trachten onze strijdkrachten onverzwakt en ongeschokt te bewaren tol verdediging onzer door de natuur aangewezen en door de kunst ver sterkte stellingen. De minister acht het even verkeerdzich te bepalen tot de verdediging der hoofdstad en alzoo ons geheele land aan den vijand prijs te geven, als de verdediging des lands te willen beginnen aan de grenzen. Vóór alles moet worden gezorgd, dat de Amsterdamsche linie, ons hoofd- redouten de nieuwe llollandsche waterlinie onze hoofdverdedigingslijnin voldoenden staal van tegenweer worden gebragt. Met die twee linien kan ons land zich verdedigen, zonder deze valt er aan geen weêrstand Ie den ken. De voorstellen tol hel in slaat van verdediging brengen der Amster damsche linie hoopt de minister binnen weinige dagen aan de vertegenwoor diging over te leggen; die betreffende de nieuwe Hollandsehe waterlinie zijn in behandeling. 'sGRAVENUAGE, 7 Februarij. Door Z. ill. is vergunning verleend aan den lieer M. W. van der Aa, te Amsterdam, tol het dragen der versierselen van ridder der S'. Silvester- orde van de Gouden Spoor, hem door Paus Pius IX geschonken. Tot burgemeester der gemeente F.zinge is benoemd de heer P. A. de Roeliefort. Aan den heer H. Linse is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor-commandant der dienstd. schutterij te Hoorn. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij hel wapen der infanterie, bij het 4de reg. tot kapitein 3de kl. deu lsteo luit. J. J. Roelants, van het corps. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehooi verleenen. ~¥ÜÏTKNLAM)SCUE BKRIGTKN. RNGELAA li. LON DEN 5 Februarij. II. M. de koningin heeft heden het parlement geopend. In de troon rede drukte H. M. de hoop uit dal het eindigen van den oorlog tussehen Oostenrijk Pruissen en Italië leiden mogl tot de vestiging van een duur- zamen vrede in Europa; dal door liet door haar gedane voorstel in de quaes- tien met de Vereenigde Stalen alle misverstand tussehen beide landen niogt wor den uit den weg geruimd dat de regering met die van Frankrijk en Rusland er in mogt slagen eene verbetering te brengen in de betrekkingen tussehen de Porte en hare christelijke onderdanen zonder nadeel voor de souvereine regten van den Sultan van daadwerkelijke tusseheukomst op Candia had men zich zorg vuldig onthouden. Omtrent de pogingen der Fenians liet II. M. zich aldus uit: De volhardende pogingen en gewetenlooze beweringen van verrader lijke zamenzweerders in liet buitenland hebben in deu afgeloopen herfst bij sommige ontevreden personen in Ierland zekere verwachtingen en bij de getrouwe bevolking aldaar vrees opgewekt; doch door de krachtige, hoewel steeds gematigde uitoefening der volmagt tot handhaving van hel gezag, aan het uitvoerend bewind verstrekt, zoowel als door den afkeer, dien de bevolking uit alle klassen en van elke geloofsbelijdenis tegen dergelijke za- menzweringen aan den dag legde, is hel voornamelijk gelukt hel openbaar vertrouwen te herstellen en elke poging tot verstoring der openbare rust te verijdelen. Ik vertrouw dat gij u dien ten gevolge in staat gesteld moogt zien de verdere voortduring van exceptionele wetten voor dat gedeelte van mijn gebied op te heffen." Betreffende de binnenlandsehe aangelegenheden gaf H. M. o. a. liet vol- gende te kennen: De slaatsbegrooling is opgemaakt met inachtneming der noodige bezuinigingen en de behoeften der dienst. Gij zult, ik ben daarvan verzekerd, gcreedelijk uwe toestemming geven tot de matige uitgaven voor de staatsdienstwaarbij de verbetering van deu toestand vau den soldaat in het oog is gehouden eu de grond gelegd is voor eene voldoende reserve van het leger. Uwe aandacht zal op nieuw op eene bill gevestigd worden be treffende de vertegenwoordiging des volks in liet parlement, en ik vertrouw dat uwe beraadslagingen, geleid door een geest van gematigdheid en onder linge verdraagzaamheid, zullen leiden lot hel aannemen van maatregelen, die, zonder liet evenwigt der staatkundige magl te veibreken, aan het stetn- regt uitbreiding zullen geven. Herhaalde oneenigheden tussehen de patronen en de werklieden hebben veel gebrek en verliezen veroorzaaktendaar, zoo als gebleken is, dit ligt leiden kan tot daden van geweld, zoo heb ik be sloten eene commissie te benoemen tol onderzoek van de organisatie van handels-vereenigingen en andere associatiSn, hetzij van werklieden, hetzij van werkgevers, en zullen er maatregelen genomen worden om van het parle ment magliging te erlangen, ten einde overeenkomstig dat onderzoek te kunnen handelen." Voorts kondigde H. M. nog aan maatregelen om in het gebrek Ie voorzien van matrozen voor de handelsvloot, eene wijziging der wet op de faillissementen maatregelen tot liet brengen van verbetering in de zorg voor zieke en noodlijdende armen der hoofdstad enz. In de beide huizen is het adres van antwoord reeds aangenomen. l)e quaestie betreffende de reformbill kwam natuurlijk daarbjj ter sprake. In het lagerhuis heeft de heer Disraeli aangekondigd Maandag aanst. daarom trent een voorstel te zullen doen. Heigeen in de troonrede daaromtrent gezegd werd was den heer Gladstone raadselachtig In hel hoogerhuis heeft graaf Russell het woord over de reformbill gevoerd, en de oppositie, daartegen in het vo rige jaar gevoerdstreng gegispt, hetgeen graaf Derby aanleiding gaf te verklaren dat, indien de discussie oier dat ontwerp op die wijze werd ge voerd, eene regeling der quaestie onmogelijk was Volgens liet Court Journal is thans bepaald dal de prins van Wallis voortaan elk jaar gedurende eenigen lijd in Ierland zijn verblijf zal houden. De Times heeft per telegraaf hel berigt ontvangen, dat op Cephalonia door eene aardbeving, die zich ook op Zante en te Patras ligt heeft doen gevoelen, groote schade aangertgl is, terwijl een aantal menschen daarbij omgekomen zijn. In het begin van 1866 is nabij de golf van Biscaye gezonken het schip Hereinvan Newport naar Shanghai bestemd, welk onheil werd toe geschreven aan een lek. De bemanning had zich in de sloepen gered. Van de veizekerings-maatschappijen werd dientengevolge geêischt eene som van p in. 14000 d, waarvoor schip en lading waren geassureerd. Men had echter het vermoeden opgeval dal men hel schip moedwillig had laten zin- I ken, en dus de zaak voor de regtbank gebragt. Bij de behandeling der zaak is aan het licht gekomen dat twee personen der bemanning waren omgekocht om het schip te doen vergaanen dal er kisten met zout aan boord waren die als gevuld met wapenen waren aangegeven. De regtbank heeft vier personen aan hel feit schuldig verklaard, en daarvan twee tot 20 ja ren, een lot 10 en een lot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. Een der eige naars van het schip heeft reeds 15 schepen op zee verloren. Berigten uit New-York van 26 Jan. melden dat, naar men vernam, de commissie van hel congres het uitbrengen van haar rapport over het voorstel om den president aan Ie klagen verschuiven zou tot bet einde der tegenwoordige zitting van het congres. Men verzekerde dal Surratdie onlangs in Egypte gevat is, als betrokken bij het vermoorden van den presi dent Lincolndoor die commissie zal worden gehoord omtrent de vraag of het plan van dien moord vooraf aan den heer Johnson bekend is geweest. K KAN kttlJtt PARIJS, 5 Februari) Volgens sommige dagbladen zouden er bij den keizer nieuwe bepalin gen betreffende den werkkring van den senaat des keizerrijks en strekkende tot vergrooting van den invloed van dal staatsligcbaam in overweging zijn. De Inde'p. Beige zegt, dat er sprake is van een besluithetwelk den senaat nagenoeg even invloedrijk zou maken als de kamer der pairs onder het con stitutionele koningschap in Frankrijk was. Het ontwerp van wet tot wijziging van de inrigting der krijgsmagt heeft het laatste onderzoek ondergaan in eene vereenigde zitting van al de afdeelingcn des staatsraads, onder voorzitting van den keizer. Naar het geen van het ontwerp, zoo als hel laatstelijk werd gewijzigd, medegedeeld wordt, zou hel voornaamste gevolg der reorganisatie zijn, dat ieder weer baar man van zekeren ouderdom tot werkelijke dienst geroepen kan wor den, hetzij bij hel staande leger, hetwelk niet zou worden vermeerderd, hetzij, indien hij door de loting of door plaatsvervanging daarvan ontsla gen wordt, by de reserve of bij de mobile nationale garde. De sterkte der laatst genoemde magt wordt op 6 a 750,000 berekend; zij zou onder de wapenen kunnen worden geroepen by een keiz besluit en behoudens de binnen twintig dagen te vragen toestemming der wetgevende kamers. In eene bijeenkomst van afgevaardigden, ten huize van den heer Marie, is besloten om het aantal tot de regering Ie rig ten interpellation voorloopig op drie te bepalen, i. w. de Duilsche aangelegenheden, de Mexicaansche ,zaak, eu den binnenlandschen toestand. Onder de verbeteringen, die men bij hel leger wilde invoeren, be hoorde ook, als gevolg van het gebruik der Chassepolgewerende vervan ging van de tegenwoordige door eene dubbele palroontaschzooals bij de Pruissische troepen in gebruik is. liet is aan de regering echter raadzamer voorgekomenvooraf eene proef met eene verbeterde patroontasch te nemen, die 100 patronen kan bevatten en waarvan dientengevolge eene aan ieder der manschappen van hel bataillon jagers der garde, die reeds met het nieuwe geweer zijn gewapend, is uitgereikt. Men heeft hier een bende booswichten gevat, die zich gedurende eeni gen tijd in hel kwartier Vivienne onledig hielden met het maken en ver spreiden van valsche banknoten ten laste van de bank van Haïti. Het getal der uitgegeven noten was zeer groot en juist dit verwekte achterdocht. Volgens den lUoniteur worden, op verlangen der pauselijke regering, in de provinciën van den Kerkdijken Staat op vele plaatsen eene vrijwillige burgerweer en brigades veldwachters gevormdom de siruikrooverij tegen te gaan. Naar men uit Florence meldt zou de regering voornemens zjjn, indien de voordragt lot -vrijverklaring der kerk en tot verevening van haar vermo gen niet in de hoofdzaak werd aangenomende kamer van afgevaardigden te ontbinden en een beroep op de kiezers te doen. Naar men uit Konstanlinopc! meldt heeft de sultan eenen nieuwen commissaris naar Candia gezonden, om hem verslag te doen van de oorzaken, die liet volledig herstel des vredes op dat eiland vertragen, en om er des noods nadere maatregelen tol bereiking van dat doel te nemen. O O S T E IK IF5. a.l 84 WEENEN, 5 February. De heer von Beust is belast met de zamenstelling van een nieuw mi nisterie. Het geschil tussehen hem en den graaf Belcredi betrof de bijeen roeping van den builengewonen rijksraad. Het programma van den lieer von Beust berust op de bij hem beslaande overtuiging, dat de bijeenkomst van dien builengewonen rijksraad geen nut meer kan hebben, vermits de Duitschers daaraan geen deel willen nemen en het vergelijk met Hongarije tot stand is gekomen. Per TelcgTssaf. PESTU, 6 Februarij. Men verneemt, dat het llongaarsch ministerie de finitief is zamengesteld. BRUSSEL, 6 Februarij. De Echo dn Pari. meldt uit Marchiennc au Pont, dat de arbeid der onderneming S'. Charles, te Montigny surSambre, stilstaat, doordien de 400 werklieden aldaar vermeerdering van loon eischeii en zich naar S'. André hebben begeven, om de aldaar aanwezige arbeiders tot staking van liet werk aan te sporen. De zamenscholiugeii zijn door de militairen uiteengejaagd. Voorts wordt uit Charleroi gemeld, dal ook de werklieden van Mambonrg, te Lodelinsart, zich naar Montigny begeven en aldaar dreigende zamenscholingeii bewerkt hebben, die door de militaire magl werden uiteengejaagd. De Etoile Beige gelooft dat dit nog eenigen lijd zoo kan voortgaan, terwijl, zoodra de troepen verplaatst worden, ook de ongeregeldheden op eene andere plaats overgaan. LONDEN, 6 Februarij. De prospectus eener nieuwe Atlantische lelegraaf- tiiaatschappij is verschenen. De kabel zal van Falmouth over de Azorische eilanden lot Halifax gelegd worden. Hel maatschappelijk kapitaal bedraagt 600.000 d. Het enkelvoudige berigt zal hoogstens 4 kosten. BERLIJN, 6 Februarij. De Nordd. Zeit. komt op tegen het beweren, dat Bcjjeren een verbond met Pruissen wenscht, omdat Frankrijk vergoe ding zou hebben geêischt. Zij voegt er bij, dat door Frankrijk dusdanige eisclien niet gesteld zijn. 1 G 10 K 4» X D K .V Mijnheer de Redacteur Gelezen hebbende het rapport der commissie, welke door Z. M. den Koning is belast geweest een onderzork in te stellen omtrent de middelen, welke ter beteugeling der heerschende veeziekte zouden moeten worden aangewend heb ik mij door hetzelve weinig bevredigd gevonden. VVil mij daarom een plaatsje in uw vee! gelezen blad toestaan, om dc redenen te ontvouwendie mij legen hel rapport doen zijn.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2