LEYDSCHfi €Olltli\T. n°. m. Jgk?s? &<- 1867. VRIJDAG 8 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. w- ?-;s De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER »an LEY DEN doel te welen, dat door den Ge meenteraad voor dil jaar, uit zijn midden, tot lid der Commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeenteter vervulling der daarin ontstane vacature ten gevolge van liet overlijden van den heer A. Libheciit Lezwyk, is benoemd de heer Mr. CON RAAD COCK, zoodat deze Commissie alsuu beslaat uit de llceren Prof. J. E. GOUDSMIT, Voorzitter, 11. C. 11ARTEVELT en Slr. C. COCK. En zal deze door plaatsing in de Lcydsche Courant worden afgekondigd. l)e Burgemeester voornoemd Lkïdek, 7 Februarjj 1867. v. d. BRAiNDELER. De VOORZITTER van den Genieenieraad van Leyden, noodigt bij deze, krachtens art 7, 2e alinea, der wet van 4 Jnltj 1860 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uilom zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen daarvan vóór den vijftienden Februarij e. k.door overlegging der aanslagbilletien ter Secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde zoo noodig hun regt te bewijzen om, by de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbeioegdendaarop te worden geplaatst. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leudsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 31 Januarij 1867. v. d. BKANDELER. BINNEXLAXDSCUE BERIGTEX. LEYDEN, 7 February. In de zitting van den gemeenteraad van heden hebben de onlangs be noemde leden, de hit. A. Rutgers en mr. J. T. Buys, na het afleggen der gevorderde eedeu zitting geuomeu. Tol lid der commissie voor de huishou delijke verordeningen alsmede lol curator vau hel gymnasium, werd benoemd de heer mr. C Cock. De benoeming van een lid in de commissie van toe- zigl op de scholen van middelbaar onderwijs werd tot de volgende vergade ring uitgesteld. Er bestond verschil van gevoelen of die benoeming moest geschieden uil de leden van den gemeenteraad of uit de ingezetenen in hel algemeen; daar de vei ordening hieromtrent geene bepaling bevat, is men tol hel besluit gekomen die keuze geheel vrij te laten. Tot onderwyzeresseu in de handwerken aan de openbare lagere scholen voor on- en minvermogen den werden benoemd: D. Engelbregt, A. ill. Felix, W. J. Verhoeven en A. Visser. De voordragt lot wijziging der verordeningen op den byslaud aan en de jaarwedden van de hoofdonderwijzers enz. werd goedgekeurd. Die wijziging strekt om te gemoet te komen aan de vroeger gemaakte be denkingen tegen de benoeming van twee leeraren voor de wis-en natuurkunde aan de school voor meer uitgebreid lager onderwys le kl. voor meisjes. Eetie voordrag! lot wijziging der begrootingen van J866 eu 1867 werd mede goedgekeurd. Deze wijziging was hel gevolg van hel vroeger bepaalde om op de hegrooting van elk jaar de winst van de gasfabriek van dat jaar te brengen. De winst van de gasfabriek over 1866 zal nu aangewend wor den om le vinden de gelden die in het vorige jaar te veel zijn genoten vau liet ryk, als uiikeering van het 4/5 van de opbrengst der personele belas ting, die over 12 maanden in plaats van over 8 maanden is genoten, het welk in vier jaren lijds moei worden ingehaald. De hoofdelijke omslag voor dit jaar zal dientengevolge met 11060 verminderd worden. Op het adres van P van dril Broek, ter bekoming van gemeentegrond, werd af wijzend beschikt. Wegens Int vergevorderde uur werd de behandeling der concept-verordening voor de plaatselijke directe belasting voor 1867 uitge steld tot de volgende vergadering, te houden op Donderdag aaiist. Gedurende de week van 20 tol 26 Januarij zijn in hel arrondissement Leyden door den vee typhus aangetast 446 runderen, gestorven 125; in de week van 13 tol 19 Jan. bedroeg hel getal der aangetaste runderen 549, en in de week van 6 lol 12 Jan. 849. Te Lisse, Alkemade en andere besmette gemeenten, ten noorden van Leyden gelegen, heeft de ziekte zich in minder hevigen graad voorgedaan dan in de voorafgegane week. Noord- wyk en Noord wijkei hout alleen telden wat meer gevallen. In de overige ten noorden van den Rijn gelegen plaatsen kwam weinig verandering. Als vroeger genezen daar vele runderen. In de omstreken van Woerden heeft de ziekte opgehouden. Alleen te üekendorp kwamen nog enkele gevallen voor. Aanzienlijk is ook de afname in liet westelijk deel van liet arron dissement bezuiden den Rijn. Boskoop, Leyden, Valkenburg en Katwijk bleven geheel vrij. De beide laatstgenormde gemeenten zijn nagenoeg doorgeziekt. De van vee typhus volkomen herstelde melkkoeijen worden zoo hoog gewaardeerd, da! er ongeveer 130 hoven den gewonen prijs voor betaald wordlten gevolge waarvan reeds, naar qualitcit, de voorbeeldeloozc som van ƒ300 tot ƒ500 voor ééne melkkoe hesleed is. Naar men ons meldt zijn, weinig ruinder dan voor de laatste vorst plaats had, de verzendingen van savoyc- en wittekool uit Noordholland roet scheepsladingen hervat. Z,ij getuigen van eeue, in hel afgeloopen najaar, overvloedige en goed gelukte leelt der koolsoorten. De Staatscourant beval hel tweede verslag aan den minister van binnenl zaken van de commissie, in 1866 heiast geweest met liet afnemen der natuurkundige examens voor aanslaande geneeskundigen volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865. De uitslag vau hel examen is geweest, dal aan twee van de vijf candidalendie zich aan hel geheele examen hebben onder worpen, het diploma kon worden uitgereikt, t. w. aan de hh. H. A. An- dringa, te Sliens, en il. J. van Schoot, te Lemmer. Te Zegwaart zyn bij de op den 5dcn Febr. li gehouden herstemming voor een lid van den raad dier gemeente, waartoe 65 stembevoegden waren opgekomen, nitgebragt op den heer J. J. van Siltert 49 stemmen en op den heer Albertus van Reeuwyk 16, zoodal eerstgenoemde tot iid van den ge meenteraad is gekozen. Aan een dragonder van het garnizoen te Haarlem, als ordounance en oppasser by den kapt.-kwartiermeester dienst doende, werd Donderdag II. door laatstgenoemden een bedrag van ruim 8000 ter bezorging toevertrouwd; hij verdween echlcr daarmede, maar werd door de policie le Amsterdam opgespoord en aangehouden. Den laatsien van iedere maand wordt door den kapl.-kwartiermeester aan de verschillende burgemeeslers der gemeenten waar detachementendeel uitmakende van de bezetting le Haarlem, wegens de veeziekte en bij de lijnen van afsluiting zijn gesiationneerdhet vereischte bedrag voor de uitbetaling der manschappen en alle verdere daarmede itt verband staande benoodigdheden voor cene volle maand hij voorbaat toege zonden. Dit was ook nu hel gevaltoen den oppasser de verschillende pak ketten ter bezorging aan hel postkantoor werden toevertrouwd, alsmede naar men zegt een aanmerkelijk bedrag voor de garnizoensbakkerij, enz. Na zich kleederen en een horologie gekocht te hebben, had hij zich per extra-rytuig naar Amsterdam begeven. Daar men al ras kwam te weten welke kleederen hij had aangetrokken en waarheen hij zich had begeven werkten de onmiddellijk in hel werk gestelde nasporingen de aanhouding van zyn persoon in de handwaarin de policie spoedig slaagde. Te Middelharnis verkeert men in de gegronde vrees dat een der al daar le huis behoorende vischsloepenmet eene bemanning van 12 personen, in den sneeuwsiorm van 15 op 16 January is vergaan. Van Hoog-Keppel meldt men dat het water in de rivieren de Oudeen de Nieuwe IJssel op dit oogenblik lot zulk eene hoogte is gestegen als se dert hel jaar 1861 niet is geweest. Van de weilanden is niets meer te be speuren en alles is aan eene zee gelijk. De schipbrug te üoesborgh is weggenomen, en op den Ellecomschen dijk rijden de voertuigen tol over de as door hel water. Te Zwolle was Maandag en Dingsdag de toestand zorgwekkend. De IJssel stond 2.99 el boven A. P., eene ongekende hoogte, zoodat de veer ponten niet konden varen, daar het water van dijk lot dijk stond en alle rigting werd gemist. Bij de beantwoording van het voorloopig verslag der tweede kamer, houdende ulgemeene beschouwingen over de siaatshegrooiingdeeli de mi nister van financiën o. a. mede dat de raming van 25 millioen voor de koloniale bijdragen over 1866 (afhankelijk van de sommen, die lot aanvul ling van het geldelijk tekort in Ned. lndië, op aanvragen van liet bestuur aldaar derwaarts afgezonden, of tot kwijting van wissels door dat bestuur in den loop des jaars op het dep. van koloniën afgegeven, hier le lande bet aal (1 moesten worden, waarvoor in plaats van de geraamde som van ƒ14,650,000, ƒ20.600,000 moest worden uitgetrokken) thans, na eene nadere en hij de memorie overgelegde berekening van de koloniale bijdragen aan 's rijks schatkist, moest gesteld worden op 23,500.000. De vermoedelijke uitkomst der dienst van 1866 kon gesteld worden op 3,506,175.44 jin plaats van liet vroeger door den minister aangegeven bedrag van J 4,355,530.22. Uij erkent gaarne dal de opbrengst van den accijns op liet gedistilleerd over 1866 de aanvankelijke bezorgdheid, die hij oiet vele deskundigen omtrent de uitkomsten dezer belasting koesterde, niet heelt bevestigd. Moet hij aan de cene zijde, in het wel begrepen voiksbe- lang, wenschen (lat afneming van verbruik tot vermindering der opbrengst van de belasting zal leiden, hij zal daarom niet nalaten, door voortdurende zorg voor de handhaving van een gesireug loezigi, zooveel mogelijk te waken dat de schatkist van dit middel erlange wat haar toekomt. Na de indiening der hegrooting heeft uien nog o;i verschillende hoofdstuk ken der hegrooting verhoogingen moeien voordragen waardoor de toestand zich uit een financieel oogpunt, ofschoon niet dadelijk van verontrustende, toch van eene ernstige zijde doen kennen. Voor binnenl. zaken is eene verhooging noodig van ƒ922,236, voor marine ƒ3.690,000, voor oorlog ƒ7,732,400; voorts zal in verhand met een voorstel van wet tot verbetering van de bezoldiging der inlandsche hoofden en ambtenaren in lndië eeue vermindering moeten worden voorgedragen van den post wegens bijdragen uit de geldmiddelen van Ned. lndië ad 1,000,000zoodal, indien de voor dragten der regering de goedkeuring der wetgeving mogen verwerven, zal te voorzien zijn in eene som van ƒ8,732,400, of, na aftrek van het bij de aanvankelijke voordragt der hegrooting aangewezen overschot van 1,771,372, in eene som van ƒ6,961,028. liet behoeft wel, zegt de minister, geene op merking dat in dezen stand van zaken eene aanvulling van de middelen lot dekking der uitgaven zal noodig zijn Hoewel hij met de voordragt dier aanvulling zou wenschen te wachten lot dat de hegrooting vastgesteld en het cyfer der behoeften alzoo met meer zekerheid hekend zal zijnmeent hij toch nu reeds zijne denkbeelden daaromtrent te moeten blootleggen. In de eerste plaats dan zon daartoe zijn aan te wenden het vermoedelijk over schot van de dienst 1866, berekend op ƒ3.506,175, voorts de thans tol amortisatie bestemde rente over 1867 van de waarborgkapitalen «oor de verzibering der muiitbillettenad ƒ500,000, verder zou daartoe welligt in aanmerking zijn te brengen eene aanvankelijk mede lot amortisatie over 1867 bestemde som voortspruitende uil koopprijzen van domeinen ad ƒ500,000, te zaaien ƒ4,506,175. In het dan te kort komende ten bedrage

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1