LEYD8CUE vrijdag 1 februar1j. stads-berigtenT- De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 2 blad 2) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen le weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31slen January bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld, en door den aangever onderteekend billet; dat bedoelde invulliugsbilletten voor hei dienstjaar 1867 van af den 15den December aanstaande kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijg baar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lktdbn, 8 December 1866, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN Gelet op art. 338 der Algemecne Policieverordeningvastgesteld den 26en September 1861 Noodigen bij deze de ingezetenen uit, voor de behoorlijke reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen in dit wintersaizoen de noodige zorg te dragen, ten einde daardoor mogelijk gevaar van brand te voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Levden 31 Januarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van E. J. van Rijk om en Comp., wonende binnen deze ge meente, waarbij zij verzoeken op een der bovenzolders van het perceel aan den Ouden Rijn. wijk VI. n°. 196, een zwavelhok te plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31s,en Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te welendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naaslbijge- legene en belendende panden ten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 4dcn Februarij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet le hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 31 Januarij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van de ingezetenendatten gevolge van de werkzaamheden aan de Hoogewoerds-poortde toegang; tot het plantsoen aan die zijde tijdelijk zal g-esloten zijn. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 31 Januarij 1867. v. d. BRANDELER. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, noodigl bij deze, krachtens art. 7, 2e alinea, der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), dc inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen daarvan vóór den vijftienden Februarij e. k. door overlegging der aanslagbillellen ter Secretarie dezer gemeente te doen blij ken, ten einde zoo noodig hun regt te bewijzen om, lijj de jaarlijksche berz'iening der lijsten van kiesbevoegdendaarop le worden geplaatst. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydschc Courant. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 31 Januarij 1867. v. d. BRANDELER. plaatsen der besmette streek ten noorden van Leyden vrij aanzienlijk af, ji en vertoonde zich te SassenheimVoorhOHt en Oegstgeest in het geheel niet meer. De meeste gevallen trof men nog te Alkemade aan. In de I overige gemeenten ten noorden van den Rijn werd mede afname waargeuo- men, hoezeer niet overal. Te Nieuwkoop, Bodegraven en Leimuiden ver- 1 anderdc de toestand niet. Iti dc omstreken van Woerden zyn alle koppels doorgeziekt en heeft dc ziekte nagenoeg opgehouden. De enkele aangege ven gevallen kwamen voor onder Hekendorp en Langeruigeweide. Te Ha- zerswoude. Benthuizen en Voorschoten, mede ten zuiden van den Rijn ge legen, kwam geene verandering van belang. Te Katwijk en Leyden, ge durende de laatste weken bevr(jd, werden op nieuw een paar stallen besmet. De minister van binnen), zaken heeft bekend gemaaktdat de exa mens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lot het geven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag, 24 April aanst., en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 10den bevorens behooren aan le melden bij den schoolopziener van het dis trict waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, terwyl de dag en plaats van hel examen hun door den schoolopziener zullen worden hekend gemaakt. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter ken nis gebragt van de ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling hij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen uiogten verlangen, dat op Maandag den lstcn Julij een vergelij kend examen over de adspiranten zal worden gebonden, en dal vóór 1 Mei een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem zal moeten worden ingezon den. Het volgende getal plaatsen van kweekeling is ter vervulling openge steld: voor de dienst hier te lande 12; in Oost lndie 38 en in West-lndifi2. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal bij den artillerie conslructiewinkel te Soerabaija de betrekkingen open gevallen zijn van onderopziener der lsle en onderopziener der 2de kl. bij den timmermanswinkel en de houtzagerij, alsmede van onderopziener der ls,e of 2de kl. bij de ijzergieterij. De adspiranten moeten zich aanmelden bij den luit.-kolonel directeur van de artillerie stapel- en construclie-magazijucn le Delft. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Het contingent militairen, dat in den loop van dit jaar naar Nederl. IndiS zal worden uitgezonden is vastgesteld als volgt: 2300 man naar O. I., en naar W. I; 71 man naar Suriname en 45 man naar Curasao. Aan hel D. v. 's Grav. is medegedeeld eene statistieke opgave omtrent het heerschen der cholera in Nederland van 21 April tot 1 December 1866. Volgens die opgave heeft de ziekte zich vertoond in 653 van de 1135 ge meenten. Aangetast zijn 31655 personen en overleden 19490 personen, la Zuidholland zün door de ziekte aangetast 12863 en overleden 7888 personen. In de jongsle vergadering van de natuurkundige afdeeling der kon. aka- demie van wetenschappen heeft de lieer J. van Geuns gesproken over vroe gere cholera-epidemien en ook over die van 1866. Hjj loonde aan dat de laatste uil Mekka en Medina, na het offerfeest, waarbij 200,000 menschen vereenigd waren en ruim eeu millioen dieren waren geofferd naar Europa was overgebragt. Hij kwam tol de conclusie dat de cholera conlagieus en niet miasmatisch was. Uit 's Rage meldt men aan de Amsl. C.: In den gevel van het huis op de Prinsengracht alhier, tegenover de Varkenmarkt gelegen, waarin, naar men zegt, mr. Willem Bilderdijk gewoond heeft lol op liet oogenblik (in Maart 1795) waarop hij door de toenmalige patriottische regering als lievig prinsgezinde werd uit de stad en het land gebannen, zal, zegt men, op den verjaardag dier gebeurtenis een eenvoudig wit marmeren steen ge plaatst worden ter herinnering aan den grootcn dichter, die in dal huis zQn Ibn Doreid en zijn Ondergang der eerste wereld heeft ontworpen. Te Amsterdam is eergisteren avond, ten half elf uren, een geweldige brand uitgebarsten in de fabriek van stoom- en andere werktuigen der heeren van Vlissingen en Dudok van Reel, die een vreeselijk schouwspel opleverde. Geheel het voorste gedeelte der fabriek, de zoogenaamde oude fabriekstond in lichtelaaije vlam. De vurige longen sloegen van alle zijden omboog en kronkelden zich onder den invloed van den wind naar de belendende ge bouwen als poogden zij ook hier hun vernielingswerk te beginnen. Alleen het hoofdgebouw der fabriek is uitgebrand en liet overige bleef gespaard. Tegen 12 ure was men, naar het scheen, den brand in zooverre meester, dat voor liet behoud der omringende gebouwen en de verdere gedeelten der fabriek niet meer werd gevreesd. Tegen 1 ure slortte een gedeelte van den voorgevel met donderend gekraak naar beneden, gelukkig zonder dal iemand werd gekwetst. De brandmeester Mulder, de agent van policie Laugenberg en zekere Jansen hebben, hjj hunne pogingen, om den brand in den aan vang te sluiten, ligte kwetsuren bekomen. De wipbrug over de gracht, welke de fabriek van liet zoogenaamde suikerhuis afscheidt, is deels door de vlammen, deels door liet instorten van een muur bijna geheel vernield. Naar men verzekerde, is de brand liet gevolg eener gasontploffing op, of in de nabijheid van den modelzolder. Van de aldaar aanwezige modellen en teeke- ningen kon niets werden gered, fletgeen zich op het kantoor bevond is grootendeels nog in tijds geborgen. De lih. van Vlissingen en Dudok van Heel hebben maatregelen genomen om, in weerwil der vernieling van een groot deel der gebouwenden arbeid niet te doen stil staandie arbeid is heden weder hervat. Door den gemeenteraad van Amsterdam is afwpzend beschikt op een adres van ongeveer 300 handelaren, lot sluiting der beurs op Nieuwjaarsdag en Goeden Vrpdag. In Friesland is de vce-typhus weder voorgekomen by een veehouder le Foudgum in Westdongeradeel. Terstond is liet aangetaste dier en de 29 runderendie mede in denzelfdeu stal warenafgemaakt. Te Geut is op 16 Januarij. in den ouderdom van 87 jaren, overleden de oud-generaal van het eerste Fransche keizerrijk J. C. van üamrne. By de tweede kamer zijn thans ingekomen de antwoorden der rege ring op de voorloopige verslagen over de hoofdstukken ill en IX, buiten). BLMNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 31 January. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is, gelpk wij reeds gemeld hebbeningekomen een adres van de kamer van koop handel en fabrieken alhier, tegen het aanhangige voorstel tot verboogiug der schoolgelden. Dat adres wordt hierachter in zijn geheel medegedeeld. Het tweede bij den raad ingekomen adres, betreffende hetzelfde onder werp, is door ons abusivelyk vermeld als afkomstig van den inspecteur van hel middelbaar onderwijs; het is ingezonden door den inspecteur van het lager onderwijs. Wij vernemen dat aan de muziekschool der Maatschappij voor Toon kunst als onderwijzers zon aangeslald de lih. B. II. Taylor en J. P. Pcrrin, voor het geven van onderwijs op de piano, terwijl de beer A. J. Wellens zich zal belaslen met het onderwijs voor de vioolklasse, zoodat in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den lieer L. Sclilegel, voorzien is. Gedurende de week van 13 tot 19 Januarij zijn in het arrondissement Leyden door den vee-typhus aangetast 549 runderen, gestorven 192; in de weck van 6 tot 12 Jan. bedroeg het aantal aangetaste runderen 849, en in de week van 30 Dec. tot 5 Jan. 873. De ziekte nam in de meest bezochte

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1