LMDSC1IE 1867. WOENSDAG 30 JANUAIUJ. STADS-BERIGTEN. LOTING VOOIl DE NATIONALE MILITIE. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deie provincie, van den 23!te0 Januarij 1067, A. N°. 803 (2C afdeeling)houdende regeling van de loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), als ook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8s,en Mei 1862 Staats blad N'. 46) Doen te wetendat de Loting der in het vorige jaar binnen deie gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en al zoo voor ben die geboren zijn in het jaar 1N1S, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag en Dingsdag den li4'0 en 12den Februarij aanstaande, beide dagen des morgens te negen uren; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats bebben, en wel: op Maandag den 11den Februarij 1867, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter A tot en met de letter L, op Dingsdag den 12de0 Februarij 1867, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter M lot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na het trekken van zijn nommer de redenen van vrijstelling opgeeft die bij meent te bebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tol het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bil den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen, de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Donderdag en Vrijdag, denl4den en 15dcn Februarij aanstaande, tnsschen's voormid dags tien en 's namiddags drie uren. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant van den 30stcn Jannarij en den 6den Februarij 1867 worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 29 Januarij 1867. T. a. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 29 January. De gemeenteraad hield heden namiddag, ten 3 ure, eene zitting, waarin aan de orde was: Wijzigingen in de acte van overeenkomst met het rijk, omtrent het Nosocomium academicum. Met deze wijzigingen door den mi nister van binnen), zaken, op verlangen van den raad van state, voorge steld, en die voornamelijk de redactie der acte betroffenheeft de raad zich vercenigd. Ingekomen zijn adressen van de kamer van koophandel en fabrieken al hier en van den inspcctenr van het middelbaar onderwijs, houdende bezwa- leu tegen hel aanhangige voorstel tol verhooging der schoolgelden. Gedurende het jaar 18G6 zijn aan de veemarkt alhier aangevoerd: 612 paarden 31728 schapen 35148 lammeren, 1174 varkens (magere)6866 biggen. Ilundvee is, sedert de schorsing der markt; in November 1865, niet aangevoerd. Aan de gemeente-waag zijn gewogen: 350,490 Ned. ponden boler, 36900 Ned. ponden kaas, 2022 vette varkens. Aan de aardappelen-markt werden aangevoerd 121,747 mudden, en aan de graanmarkt 1913 mudden tarwe, 2229 dito rogge, 1829 dito gerst, 2103 dito haver, 260 dito duivenboonen543 dito paardenboonen. Door den commissaris des konings in deze provincie zjjn vastgesteld de dagen, waarop de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschreven zal geschieden. Voor Leyden is die loling bepaald op Maan dag en Dingsdag 11 en 12 Februarij, des morgens ten 9 ure, voor Oegst- geest, Soeterwoude en Leyderdorp op Zaturdag 9 Februarij. Aan de Vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid is dezer dagen toegezonden een Reglement van den Nederlandschen weer baarheids-bond met memorie van toelichting, zoo als die door hel comité, ingevolge den hem verstrekten last. in zijne vergadering van 7 Januarij jl. voorloopig zijn vastgesteld. In eene daarbij gevoegde missive worden alle vereenigingen in het belang van de zaak der nationale weerbaarheid drin gend uitgenoodigd, zich aan dien boud aan te sluiten. Gedurende de week van 13 tot 19 Januarjj zijn door den vee-typhus aangetast: in Zuidholland 2018 runderen, in Utrecht 1301, in Noordhol land 480 en in Gelderland 87, totaal 3886; in de week van 6 tot 12 Jan. bedroeg hel getal der aangetaste runderen 4389, en in de week van 30 Dec. tot 5 Jan. 4988. Te Soeterwoude zijn in de afgeloopen week, van 20 tot 26 Jan., door den vee-typhus aangetast 37 runderen, gestorven 5, hersteld 6, onder be handeling gebleven 26. Van het begin der ziekte af zijn aldaar aangetast 2031 runderen, gestorveu 1179, hersteld 815. Betreffende den vee-typhus vernemen wjj uit den omtrek de volgende voornaamste gevallen. Te Voorschoten Uareii bij C. van tlaasteren van de 30 stuks runderen 14 gestorven legen 14 hersteld. Bij rlc wed. Schenkeveld waren 27 van de 30, bij P. de Bruin 30 van de 32, bij H. Voorham 10 van de 19 bezweken; S. Leeflang verloor 10 runderen en hield er 4 over. De zich steeds uitbreidende veeziekte was er in den stal van de wed. Voor ham en in dien van P. ilooimans uitgebroken. W. Post, aan den Rijndyk, had er 1 van de 14 behouden daarentegen had J. van Kassei er 1 van de 6 verloren. Te Soeterwoude werd de stal met 30 runderen van H. Onder water, in de Weipoort, op nieuw aangetast. Ook brak de vee typhus er voor de tweede maal uit op de stallen van G. van der Poel, C. Schuur, S. van der Zalminde NoordbnurtJ. van der Poel, en Arie Onderwater op Cronestein. Bij S. van der Zalm heerschte hij in bedenkelijken graad. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbende ouders of voogden gebragtdat met 1 Sept. dezes jaars drie jongelingen zullen wor den bestemd, om, onder toezigt van den hoogleeraar G. J. Mulder, te Utrecht opgeleid te worden tot militaire apothekers voor de dienst in Oost- Indie. Zij die lot het vergelijkend examen wenschen locgelaten te worden moeten voor 1 Mei het daartoe strekkende verzoek by het ministerie van koloniën indienen. Verdere bjjzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De minister van marine heeft voorloopig ter kennis van belangheb benden gebragt, dat er in den loop van hel jaar 1870 een vergelijkend examen zal worden gehouden voor twee plaatsen van adspirant-ingenieur bij de marine. De vereischte kundigheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De minister van oorlog heeft de corps-commandanten aangeschreven om den soldaat geene korting voor kleeding op te leggen indien hem geen 25 cent zakgeld zuiver in de vijf dagen overblijft; vermits den minister klaglen zijn gedaan, dat, door de hooge prijzen der levensbehoeften, den soldaat bijna mets zou resten, zoo hem nog voor kleeding werd gekort. Het vorenstaande is niet toepasselijk in hel geval dat de militair zich'aan dronkenschap schuldig maakt. De Tijd meldt het overlijden van den hoogwaardigen heer Joannes Brinkman, proost van het kapittel van Ruarlcui, rector van liet Maagden huis en ridder van de orde van den);Nederl. Leeuw. Naar men uit Rotterdam meldt is aldaar gisteren morgen omstreeks 10i ure een buitengewoon zware donderslag waargenomen, vergezeld van een fel wcêrlicht en gevolgd door eene korte, doch hevige regenbui. Het ouweder heeft zich by dien eeuen slag bepaald. Te Utrecht heeft Vrijdag II. de bjj de geneeskundige faculteit van de hoogeschool aldaar benoemde hoogleeraar dr. A. L. S. Gttsserow zijne be trekking aanvaard met het houden cener redevoering over de wijze, waarop de «ars obstetricia" en de ngynaecologia" bijzondere vakken van de medische wetenschappen geworden zijn Quemadmodum ars obstetricia et gynaeco- logia litterarum medic arum disciplinae peculiares exstiterint). Te Sprang in Noordbrabant heeft dezer dagen feitelijk verzet plaats gehad tegen de maatregelen die genomen werden legen dén aldaar uitge broken vee-typhus. De te dier plaatste gestationeerde maréchaussees hebben hunne wapenen moeten laten en van 's Hertogenbosch zijn 50 man cavalerie derwaarts gezonden. Ook te Werkendam was het Zaturdag avond een tooneel van opschudding. Eenige jongelieden die zingende de dorpstraat doortrokken, werden door maréchaussées vermaand zich stil te houden waarop tusschen deze en de jongelieden eene schermutseling ontstond Een ar. eider werd door liet schol uil een met hagel geladen pistool in de hand getroffen, en dit gaf aanlei ding dat er eene zoo groote menigte tolks op de been kwam dal de maré chaussées het hazepad moesten kiezen. In liet huis waar zij gewoonlijk hun verblijf hielden werden nog de glazen ingeslagen en baldadigheden gepleegd. Des nachts, toen de menigte zich reeds huiswaarts had hegeten, kwamen van elders maréchaussees en cavalerie in hel dorp, en loen zijn vier perso nen in hechtenis genomen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1