baan te maken, zoodal op sommige punten een groot aantal arbeiders druk in de weer is, docli de massa sneeuw is te groot; is er ooit een lijd, die ons reikhalzend naar het spoorfluilje doel verlangendan is hel zeker wel nu. Één iroosl houdi ons slaande en wel deze: het zal nu toch den lang- sien lijd wel geduurd hebben! Vrijdag morgen had een werkman op het stationsplein te Zutphen de onvoorzigngheid te kort voor eene diensilocomotief heen te loopenterwijl deze in beweging was. Daar hij met eene mand met kolen bevracht was, kon hij niet spoedig genoeg uil de voeten komen zoodat hij geraakt en de hak van den linkervoet hem letterlijk werd afgesneden; ook de regterarm is bij den val erg gekneusd. Te Srailde is, naar men nil Assen meldt, in de vorige week een huis letterlijk geheel onder de sneeuw bedolven geworden. Hel daarin wonende gezin heeft een nacht in den grooisten angst doorgebragt. Uit Leeuwarden meldt men het overlijden van den heer A. ürielsma, med. doet. en secretaris van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, een man die zich door zijne geschriften over geneeskunde enz. een goeden naam had verworven. Hij mogt slechts den ouderdom van 33 jaren bereiken. Blijkens het voorloopig verslag heeft de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van het ontwerp van wet tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Ned. Indtë, o. o. lol de volgende uitkomsten ge leid. In twee der afdeelingen werd de aanmerking gemaakt, dal men eene wetsvoordragt als deze niet had kunnen verwachten van den minister van koloniën, die haar oorspronkelijk heeft ingediend. Van wien toch zoodanige voordragt ware te gemoet te zien, zeker niet van den heer Al ij e rdie steeds met kracht conservative beginselen op koloniaal gebied voorgestaan en voor de handhaving en uitbreiding van het cultuurstelsel geijverd heeft. Hij scheen, zeide men, bij het zamenstellen van dit wets-ontwerp te hebben voorbijgezien, dat, naarmate het daarin heerschend denkbeeld meer vrucht droeg, het cultuurstelsel te sneller zijn dood zou te gemoet gaan. Meer algemeen werd de vraag gesteld of, aangenomen dal de uitgifte in erfpacht van woeste gronden op Java tot aanmoediging van den particulieren onder nemingsgeest strekken kon en dus eene wenschelijke zaak ware, behoefte beslaat aan regeling van dit onderwerp bij de wet. Eenige leden geloofden dit niet of achtten althans de behoefte niet bewezen. De meerderheid ver- eenigde zich geenszins met dit gevoelen. Eene andere vraag was het, naar het oordeel van verscheidene leden, of hel wel noodig ware, dat de wel, die de uitgifte van woeste gronden in erfpacht beveelt of mogelijk maakt, deswege in zoo veel bijzonderheden trad, als bij het tegenwoordig ontwerp het geval is. De meeste dier bijzonderheden zijn niet anders dan voorschriften van adminislraliven aard. Hoe men de zaak ook regele, altijd zou veel aan hel Indisch bestuur moeten worden overgelaten. Daarom zou men van deze zijde nog wenschcn, dat de wel zich tol eenige hoofdtrekken bepaalde. Ook werd de vraag overwogen, of het goed en raadzaam ware, de regeling van het onderwerp der uitgifte van woeste gronden in erfpacht af te schei den van die der andere onderwerpen, waaromlrenl de voor eenige maanden behandelde cultuurwet bepalingen behelsde, en zoodanige regeling dus afzon derlijk te beproeven. Vele leden toonden zich lot eene toestemmende be antwoording dier vraag geneigd. Vervolgens werd de vraag behandeld, op welke wijze het doel der wet het best zou worden bereiktdoor verkoop van woeste grondendoor uit gifte daarvan in erfpacht of door het verhuren dier gronden. Er waren verscheidene ledendie de aan te wijzen woeste gronden liever in eigendom afgestaan, dan in erfpacht uitgegeven wilden hebben. Van den eigenaar van grond was met betrekking tot de ontginning meer dan van den erf pachter te wachten. Vele andere leden daarentegen meenden, dat uitgifte in erfpacht boven verkoop de voorkeur verdiende. De wetgever zou, door verkoop toe Ie laten, teiugkomen op een belangrijk beginsel, na eene op zettelijke overweging in het regerings-reglemenl opgenomen. Ook waren er leden die verhuur der woeste gronden nog altijd hel verkieslijks! keurden, ook omdat, wanneer de huur voor een langen termijn, bijv. van 40 jaren, des noods met opklimmenden huurprijs, wierd aangegaan, de staat van die gronden door den tijd meer aanzienlijke inkomsten trekken kou dan bij uitgifte in erfpacht. Verscheidene leden die z.ch met het tegenwoordig wets-ontwerp ingenomen toondenspraken de meening uitdal daarvan geen goede vruchten te wachten waren, indien de uitvoering niet in zeer vrijgtvigen geest plaats had. 's GRAVENHAGE 22 Januarij. Z. M. heeit den heer mr. J. W'. Gefkeu, procureur-generaal in Suri name, en laatstelijk voorzitter der ontbonden commissie tol voorbereiding der invoering van de nieuwe wetgeving daar te lande, benoemd tot kom- mandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot gouverneur der Nederl. bezittingen ter knsle van Guinea de met den tilulairen rang van intendant Iste kl. gepensioneerde intendant 2dc kl. van de militaire administratie in Ned. IndiëG. P. VV. Boers. Tot burgemeester der gemeente W'onseradeel is benoemd de heer L. Brit zei. Tot kantonregter te Culenborg is benoemd de heer mr. C. M. W. Schnell, thans kantonregter te Cortgene. Tot notaris te Jorwerd, arrond. Leenwarden, is benoemd de heer J. C. van Assen, cand-notarisin de plaats van den heer B. J. van Assen, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen. Aan den majoor C. P. Weymar Schultz, van het 7de reg. infanterie, is op zijne aanvrage pensioen verleend. Deze week is alhier in den besten welstand uit Mexico teruggekeerd de heer H., die nu bijna twee jaren geleden dienst had genomen bij het te Brussel zauiengesteld vreemdelingen legioen voor Mexico. Zoo men weet heeft dit legioen bjj de pogingen tol onderwerping der volgelingen van Juarez verreweg hel meest te lijden gehad. BUiTENLAMlSCllE BERIGTEiX. ENCKLAA I». LONDEN 20 Januarij. Volgens eene nieuwe regeling van wege de admiraliteit ten opzigte der geneeskundige dienst, zal aan de studenten der geneeskundige scholen wor den uitgekeerd eene toelage van 2 per week, zoodra zij hun derde studie jaar hebben volbrast. Dit bedrag zal hun worden verstrekt voor hun ge- heelcn overigen studietijd. Deze bepaling is gemaakt ter aanmoediging van velen, die hoewel verlangende tot eene betrekking bij de geneeskundige dienst te worden opgeleid, zich evenwel door de ongunstige omstandigheden aan die betrekking verbondengenoopt gevoelden eene andere loopbaan te zoekeii. Dit was reeds zoo algemeen geworden, dat zich in de laatste jaren slechts 3 candidateu opdeden voor 60 vacatures in het aantal kweekelingen. De onhandelbaarheid van den vorst van Abyssinië sellout de regering te vervelen; want volgens de Bombay Gaz. is daar per telegram hel bevel ontvangen, om toebereidselen te maken voor eene expeditie naar Abyssinië. De sterkte van hel corps zal zijn nagenoeg 10 000 man, bestaande uit twee regimenten Europesche en vier inlandsche regimenten infanterie, twee re gimenten cavallerie, vier batterijen artillerie, enz. In de met 12 Januarij geëindigde week zijn in Groot-Britannië drie nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gekomen, dat is zeven minder dan in de vooraf gegane week, terwijl 28 gezonde runderen, die met besmette in aanraking waren geweest, deswege afgemaakt zijn. De armoede, die thans alhier heerscht, nu er veel werk stilstaat, is zeer groot, en het getal bedeelden in de oostelpke districten alleen is tot 30000 geklommen. Er zijn vele vereenigir.genliefdadige inriglingen comilé's, kerspelfondsen enz., en het bedrag der giften, door de bevolking ingezonden, beloopt milloenen guldens, doch de organisatie is in het alge meen zoo omslagtig, dat er naar verhouding veel te weinig nut van getrok ken wordt. De Times wenscht daarom dat er een centraal-coniilé voor de hoofdstad worde opgerigt en het Westeinde het Oosteinde te hulpe kome. Het onheil op den vijver in Regenlspark heeft ongelukkiglijk, hoewel men eerst aan overdrijving dacht, wel die treurige gevolgen gehad die daar omtrent in het eerst zijn medegedeeld Reeds zijn een 40-tal lijken gevon. den en men gelooft dal er nog meer personen verongelukt zijn. Eenige oogenblikkennadat hel ijs gebroken was, zegt een der geredden, zag ik 150 menschen met den dood worstelen, en zulk een aanblik hoop ik nooit weder te zien. Wat tot redding te doen mogelijk was, werd van alle kanten aangewend. Bij eene poging der bij Dover gestationeerde reddingsboot, om de equipage van een uabij die plaats gestrande Fransclie driemaster in veilig heid te brengen, is die boot omgeslagen en zyn vijf personen in de golven omgekomen. Aan de Times wordt van 31 Dec. geschreven, dal sedert acht dagen overal in de Vercenigde Staten hevige sneeuwstormen hadden gewoed. Op verschillende plaatseo was het verkeer per spoorweg gestremd en van de kust bad men tijding van verscheidene zeerampen ontvangen. Te New-Vork en in geheel het westelijke gedeelte van Noord-Amerika had mennaar beweerd wordt, sedert 20 jaren geenc zoo hevige sneeuwstormen beleefd. Uil Australië wordt bcrigt d it bij de bevolking der noordelijke helft van Queensland het plan bestaat om bij de koningin een adres in te dienen, tol afscheiding van het overige deel des lands, ten einde uil hel noordelijk deel eene afzonderlijke kolonie te vormen, onder den naam van Alberlsland. bHAMkKlJtt. PAR IJS20 Januarij. De veranderingen, die in de staathuishouding zullen plaats hebben en waarvan dezer dagen zoo veelvuldig sprake was, zyn thans afgekondigd. De Monileur beval een brief des keizers, waarbij een decreet tot invoering van hervormingen in het binnenlandse!) bestuur. Bij dat decreet wordt namelijk het regt der kamers, om een adres van antwoord vast te stellen, vervangen door het regt van interpellatie, mits in den senaat twee bureaux en in het wetgevend ligchaam vier bureaux daartoe toestemming geven. De kamer zal bij de interpellatie de eenvoudige orde van den dag aannemen, of voor eene verzending aan de regering stemmen, waarbij de aandacht der laatste op het doel der interpellatie gevestigd wordt. Elke minister kan bij speciale volmagl van den keizer geroepen worden, om de regering iu den senaat of in het wetgevend ligchaam te vertegenwoordigen. Hel decreet wordt voorafgegaan door een brief des keizers aan'den minister van staat, waarin aangekondigd wordt, dat eene wet zal worden voorgedragen, om uitsluitend de correctioneele regtbanken uitspraak te laten doen over de drukpers-delicten. In dien brief wordt gezegd, dat het evenzeer noodzake lijk is het regt van vereeniging, binnen de perken die de openbare veilig heid vordert, wettig te regelen. De keizer herinnert bij deze gelegenheid aan hetgeen bij het vorige jaar gezegd heeft, toen hg de woorden sprak: nik wil op een vasten bodem gaan, die in staat is het gezag en de vrijheid te dragen." Die woorden'nu, zegt de keizer, worden door de bovengenoemde maatregelen verwezenlijkt; ik ondermijn den bodem niet die door 15 jaren van kalmte en voorspoed hecht is geworden maar maak dien nog hechter, maak de betrekkingen tusschen de groole staatsmagten nog inniger, door nieuwe wettelijke waarborgen aan de burgers te geven. Op deze wijze voltooi ik eindelijk de krooning van hel door den nationalen wil opgetrokken gebouw. Naar aanleiding van een en ander hebben al de ministers hun ontslag aangeboden. De Moniteur maakt te dien opzigte het volgende bekend: De heer Rouher blijft de functiën waarnemen van minister van slaat en is tevens benoemd tot minister van financiën, ter vervanging van den heer Fould, wiens verzoek om ontslag door den keizer is aangenomen. Maar schalk Niel is benoemd tol minister van oorlog, Rigault de Genouilly tot minister van marine en Forcadc de la Roquette tol minister van landbouw.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2