LEYDSCHE COURANT. N°. 8. 1867. VRIJDAG 18 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ,4&«. J? De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIiWEiVLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Januarij. Bij besluit van 20 Dec. jl. is, op het verzoek van T. P. Viruly te Gouda, P. G. C. Eigeman te Leydenen mr. YV. F. Vriese te Arnhem, in hoedanigheid van benoemde commissarissen der te Leyden te vestigen naamlooze vennootschap de Lrydsche saijetfabriek. de koninklijke bewil liging verleend op het bij hel verzoekschrift gevoegd authentiek afschrift der acte van oprigting van die vennootschap. Ten gevolge van de menigvuldig gevallen sneeuw en den gisteren daar op gevolgden sneeuwstorm is het verkeer op den spoortrein tusschen deze stad en Amsterdam voor een poos gestremd geweest. Te Rotterdam zijn de binnenlandsche stoombooten niet afgevaren. Gedurende de week van 30 Dec. tol 5 Jan. zijn in het arrondissement Leyden door den vee-typhns aangetast 356 runderen, gestorven 96, afge maakt 11; in de week van 23 tot 29 Dec. bedroeg het aantal aangetaste runderen 194 en in de week van 16 tot 22 Dcc 267. Het cijfer der aan getaste runderen in de besmette gemeenten ten noorden van Leyden gele gen was iets hooger dan in de beide voorlaatste weken. De ziekte breidde zich uit te Lisse en Koudekerk, maar z(j nam af te Alkemade en Oegstgeest. Te Oegstgeest waren de meeste stallen doorgeziekt. Het karakter der ziekte bleef in deze streek nog kwaadaardig. In de andere gemeenten benoorden den Rijn, met name Nieuwkoop, Bodegraven, ter Aar, Aarlanderveen Zevenhoven, Oudshoorn en Rijnsaterwoudekwam ook weinig verandering in den toestand. De sterfte was hier gering. In de omstreken van Woer den scheen de typhus uitgewoed te hebben. Voor het overige veranderde de toestand in het zuidelijk deel van het arrondissement weinig. Zoeler- woude, Leyden en Katwijk bleven in die week verschoond. Op Woensdag 4 Maart aanst. zal door de hoofdadministraliën van on derscheidene corpsen de aanbesteding plaats hebben van 440 remontpaarden in 1867 benoodigd, en wel te Deventer 60 paarden, te 'sHage60, te Haar lem 60, te Zutphen 60, te Utrecht 150 en te Arnhem 50. Volgens het reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikantenhetwelk den 1"™ Maart a. s. in werking treedt, wordt voortaan het regt tot die benoeming en die beroeping in elke gemeente uitgeoefend door de stemgeregtigde leden, dat wil zeggen door de manslidmaten, die onder hel ressort der gemeente wonen, den ouderdom van 23 jaren bereikt hebben en ten minste één jaar geleden bij den kerke- raad geloofsbelijdenis hebben afgelegd, of op ingediende attestatie of bewijs van lidmaatschap als zoodanig bij de gemeente erkend zijn. Hiervan zijn uitgesloten zij die in het jaar, hetwelk aan de stemming of verkiezing voor afgaat, door eenig armbestuur zijn bedeeld geworden en zij die onder cen suur of curatele staan. Binnen drie maanden na de invoering van dit reglement onderwerpt de kerkeraad aan de stemgeregtigden de vraag: of zij die benoeming en beroeping volgens dit nieuw reglement wenschen te doen, dan wel of zij dit op den beslaanden voet willen behouden. Wal de meer derheid daaromtrent beslist, blijft van kracht voor den tijd van vier jaren. Na verloop van die vier en vervolgens telkens om de lien jar en worden de stemgeregtigden op nieuw lot beantwoording derzelfde vraag opgeroepen. Verklaart nu de meerderheid dal zij de benoeming en beroeping volgens het uieuw reglement verlangt, dan geschiedt dit in gemeenten van minder dan 100 stemgeregtigden door die stemgeregtigden zeivendoch in de andere gemeenten door een kiescollegie. Dit collegie moet beslaan uit de gezamen lijke leden van den kerkeraad en tweemaal zooveel gemagtigden, door en uil de stemgeregtigden benoemd voor den tijd van vier jaren. Jaarlijks treedt van dit collegie een vierde gedeelte af, zijnde de aftredenden terstond herkiesbaar. De ouderlingen en diakenen, die bij hei in werking treden van het nieuw reglement in dienst zijn, bljjvcn hunne betrekking vervullen totdat hun diensttijd verstreken is. In eene Maandag II. te Amsterdam gehouden vergadering van aandeel houders in het Paleis voor Volksvlijt, heeft de commissie, belast met het onderzoek van den staal der maatschappij en de middelen om haar in stand te houden, bij monde van den heer F. C. van Hall, rapport uitgebragt. Naar aanleiding daarvan heeft de vergadering de door deze commissie gedane voorstellen bij acclamatie aangenomen; om 1°. eene geldleening uit te schrij ven, volgens het plan van den heer C. van Rinsum Jr.die in al de be hoeften van hel paleis zal voorzien; 2°. de voorgestelde wijzigingen in de statuten en het voorstel tot hel benoemen van een nieuw bestuur uit te stellen tot eene volgende vergadering. Uit Nijmegen wordt van 14 Jan. aan dc Arnh. Cl. geschreven: In een van de holen der ontucht aan de Waalzijde was heden nacht eenc der diep rampzalige wezens, welke aldaar worden opgehouden, bijna geheel verbrand. Verpligt om den ganschen nacht op te blijven, was zij op haren stoel in slaap gevallen met eene brandende stoof onder hare voeten. Het hout der sloof had vuur gevat en verder de kleederen der ongelukkige. De man van het huis wilde haar opnemen, om den brand der kleederen in de ver over de kade slaande rivier te blusschenmaar zij verloor, tijdens hij haar wegdroeg, het bewustzijn. Er is toen dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, maar waarschijnlijk zal dit ongeval aan haar leven een einde maken. Te Namen in België is den 14de» dezer de schouwburg afgebrand. Men had Faust gegeven en de voorstelling was over 11 ure afgeloopen, waarna ten 1 ure de brand uitbrak. Aan den directeur en eenige andere personen goluklc hel ook onder anderen de muziekale bibliotheek, het costumen- magazijn gedeeltelijk en de koffers der a rt is ten te redden, doch overigens bleven niets dan de muren over. De brand is ontstaan door den verwar mingstoestel onder de baignoires. In zes jaren tijds is dit voor de derde maal dal het gebouw afgebrand is. Het was voor 350,000 fr. te Brussel verzekerd. 's GRAVENHAGE 17 Januarij. Z. M. heeft den luit.-generaal J. P. C. van Overstralengouverneur der kon. militaire akademie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Tot attaché bjj het Nederl. corps diplomatique is benoemd de heer mr. L. J D. baron Sirtema van Grovestins. Tot burgemeester zijn benoemd: te Dockum de heer D. de Vries; te llavelle dc lieer K. E. Borger; Ie Smilde de heer G. J. U. Ebbinge Wub- ben, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Grijpskerk. Tol substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Friesland is benoemd de heer mr. 11. J. Alberda, thans subsl.-griflier bij de arrond.-regtbank te Sneek. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. C. J. Enschedé, als procureur bjj de arrond.-regtbank te Haarlem. Bij kon. besluit van 13 dezer zijn op pensioen gesteld de kapiteins ter zee J. J. Weslerouen van Meeleren, J. D. Wolterbeek, C. V. Zwaans hals en M. Cazattx van Staphorst, de beide eersten onder toekenning van den rang van schout-bij-nacht; de kapitein-luit. ter zee C. L. J. d'Hamé- court en J. W. van Rhijn, de eerste onder toekenning van den rang van kapitein ter zee; en de luit. ter zee der lsle kl. J. C. Oudraat; en bevor derd: tot kapitein ter zee de kapitein-luits. ter zee G. Roijer, J. M. I. Bru te! de la Rivière en J. A. H. Schreuder; tot kapitein-luit. ter zee de luit8, ter zee lsle kl. F, J. Abresch, A. A. A. Gaymans, K. F. R. Andrau, H. P. van Boneval Fauvre en C. A. L. H. baron van Ueeckerentol luit. ter zee lste kl. de luit3, ter zee 2de kl. H. P. König, jhr. J. A. Roëll, K. W. E. von Leschen, A. G. M. van Emae en T. C. Gobée; lol luit. ter zee 2de kl. de adelborsten l8te kl. W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wjjck, D. L. M. E. Kens, P. M. YV. T. Kraijenhoff van de Leur, C. H. Coriielissen C. L. de Jong, 11. Bernelot Moens, jhr. P. J. Vegilin van Claerbergen G. W. L. Dieiuont van Langerak, J. L. M. van Gorknm en P. Heyning; en tot adjunct-administrateur de scheepsklerk W. E. Muller. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen tot officier van gezondheid 2de kl. dien der 3dekl. 11. A. Zegers, van het 3de reg. dragonders, en deii officier van gezondheid lste kl. bij de militaire dienst in YVest-Indië F. A. C. Dumonlier, chef van de geneesk. dienst in Suriname, als een blijk van bijzondere tevredenheid en zonder dat anderen zich daarop zullen kunnen beroepen, te benoemen tot dirigerend officier van gezondheid 2de kl. Z. M. heeft goedgevonden voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië te detacheren den l8tcn luit. jhr. A. F. C. Meijer, van hel instruclie-bataillenen dc 2,lc luit3- J. Hiensch en J. P. L. Gelpke, van het l8te reg. infanterie. Heden middag is een grenadier, die reeds 14 dienstjaren telde, we gens aanhoudend wangedrag voor liet front van hel regiment van den mili tairen stand vervallen verklaard en onder geleide van een wacht uit dc kazerne gezet. BÜITENLAADSCKE BERIGTEN. BWtfï BLAY SS. LONDEN 15 Januarij. Gisteren was het verkeer op de stralen weder bijna geheel gestremd, niet alleeen door de sneuwmaar vooral door den zwaren mist. In Schot land heersclien mede geweldige sneeuwstormen. Uil onderscheidene stre ken komen beriglen van personen, die in de sneeuw zijn verdwaald en door de koude het leven hebben verloren.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1