COURANT. LEÏDSCIIE STADS-BERIGTEN. CN V De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag If oensdag en Vriidag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. MAANDAG 14 JANUARIJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van de Veehouders binnen deze gemeente, dat Kreosootolie en Caibolxuur gratis voor hen te verkrijgen zijn aan de Gemeente-Apotheek, tegen bons, die afgege ven worden door de Ueeren W. F. STEYGERWALT, G. G. SNELLEN, II. VAN CAZVNT, S. HYLKE.il A en F. SToKHUVZEN, welke, daartoe uitgenoodigdzich lot deze Commissie bereid hebben verklaard. l)e Burgemeester van Leyden Leyden, 12 January 1867. v. n. BRANDELER. BI\NE\LA\DSCHE EIMGTE.Y. LEYDEN, 12 January. Het volgende adres, onderteekend dooi p. m. 150 personen, is dezer dagen bij den gemeenteraad ingediend »üe ondergeteekendenouders en voogden van kinderen, die de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwys bezoeken geven it met ver schuldigden eerbied te kennen, dal zij met leedwezen hebben vernomen, dat by u een voorstel is ingediend tot verhoogiug der schoolgelden. Zij zyn overtuigd, dat zulk een maatregel hoogst nadeelig zal werken op den bloei dier scholen. De verhooging van het schoolgeld heeft noodza kelijk ten gevolge eene vermindering van hel aantal leerlingen, dat dan welligt aanleiding zou kunnen geven tot vermindering van het inderdaad benoodigd hulppersoneel. En dat het ouderwijs, dal wij nn, om zijne voor treffelijkheid, degelijkheid en doelmatigheid zoo zeer op prys stellen, dan veel van zyne waarde zou verliezen, behoeft geen betoog. Ook meeuen wij het niet ondienstig u ouder de aandacht ie brengen, dat die scholen, vooral de scholen der l8tc klasse, druk bezocht worden door kinderen of pupillen van Oost-Indische ambtenaren, officieren enz. Velen hunner, voornemens zijnde hunne kinderen of pupillen voor de akademie of Indische school te doen opleiden, hebben zich nu reeds in deze gemeente met der woon gevestigd, alléén om het degelijke en niet te dure lager onderwijs, liet besluit, vroeger door u genomen, cm het onderwijs legen dien prys ie bepalen en op dien voet in te rigtenis dus in menig opzigt bevorderlijk geweest voor den bloei der gemeente en hel welzijn onzer kinderen. Dat ook, wèl gezien, door een dergelyken maatregel de gemeente-financién volstrekt niet zouden worden verbeterdvermits het aantal leerlingen daar door zoude afnemen en toch nagenoeg de kosten dezelfde zouden blijven, wil men althans de gehalte van hét onderwijs niet tot een lager peil doen afdalen. Met bescheidenheid wenden wij ons daarom tot uwe vergadering met het dringend verzoek het bewuste voorstel niet aan te nemen, maar uw vroe ger besluit te handhaven. 't Welk doende enz." Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 274 tot 327 personen. -- Van Katwyk aan Zee meldt men ons: Heden morgen is alhier de eerste visckschuit aangekomen, aanbrengende 10 manden schol, 6 man den rog en 240 tongen. Voor de schol werd 5.50 en voor de rog 4.— per mand besteed; voor de tongen 35 ets. per stuk. Hel wrak, met een gedeelte van den inventaris, van het gestrande gal jootschip Anna, kap. Huberlhis op strand geslagen en geborgen. Op Wassenaars grondgebied is aangedreven eene grootc zeilsloep, aan den voor steven met eeu witten neus, van binnen groen geschilderd. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam, zal Maandag aanst. aldaar eene gew one vergadering houden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heelt ter kennis van ouders en voogden gebragt, dat dit jaar geene kweekelingen aan 's rijks-veeartsenyschool te Utrecht, ter opleiding tot paardenarts bij het leger, zullen worden geplaatst. De Kerk Cour. bevat het reglement op de benoeming van ouderlin gen en de beroeping van predikanten, vastgesteld door de alg. synode der Ned. herv. kerk in hare zitting van 25 July 1866 en door de algemeene synodale commissie den 14den December 1866 uitgevaardigd. Hel zal in wer king treden met 1 Slaart aanst. Tot predikant bij de herv. gemeente te Zwammerdani is beroepen d8. Mijsberg, pred. te Benthuizen; bij die te Slijk-Ewijk ds. Osti, pred. te Ilattembij die te Opperdoes de cand. J. Folpmers. D8. Barger, pred. bij de herv. gemeente te Utrecht, heeft aan den kerkeraad van die gemeente kennis gegeven dal hij, wegens voortdurende ongesteldheid, zijn emeritaat zal aanvragen tegen 1 April. De nijverheids-verccniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven heeft zich bij adres tot den minister van financiën gewend, waarin zij de aandacht vestigt op sommige artikelen der wet, omtrent den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werken, van 18 September 1852 (Staats blad n°. 178), welke naar hare meening, tot teleurstelling, misleiding en tot de grootste bedriegerijen aanleiding geven, ja, zelfs reeds hebben gege ven. De vereenigiug tracht dit haar gezegde met een voorbeeld op te hel deren, en wijst op hel gemis van eene hoogst wenschclijke onderscheiding van gehalten of waarden en eeuen zoo zeer noodigen waarborg betreffende gouden en zilveren voorwerpen. Door dat gemis toch wordt op eene in hel oog loopende wijze aanleiding gegeven tot het plegen van de schromelijkste misleiding en bedriegerijen, waarvan menigeen reeds de nadeeligste gevol gen moest ondervinden. De vereeniging acht liet wenschelijk dat er geen gouden en zilveren werken, noch door inlandsche fabrikanten mogten wor- a den vervaardigd, noch door kooplieden of buitenlaudsche fabrikanten inge voerd, beneden de gehalten, vermeld bij artikel 1 der genoemde wet. In de gemeente Bergschenliock isnaar men verneemt, de brigadier van het aldaar gestationeerde detachement hulp-maréchaussécs verdwenen met zich nemende de gelden voor voedingskosten der manschappen en paarden. Naar men zegt heeft hij, als geleider van riindvlecschgratis overtogt we ten te verkrijgen op de Engelsche boot. Gisteren morgen heeft onder Spykcnisse een hevige brand gewoed, waardoor in korten tijd de bouwmanswoning van A. Konijnenburg is ver nield. Van de meubelen is ook bijna niets gered, terwijl er levens 5 stuks hoornvee en 2 paarden zijn omgekomen. Na gedaan onderzoek zijn de bewoners in hechtenis genomen. Te Haarlem zijn vijf personen gevankelijk binnengebragtte Oosl-Zaan gevat en vermoedelijk schuldig aan opgraving van afgekeurd en onteigend vleesch. Naar men uil Velzen meldt is de bekende Mars aldaar weder terug gekeerd en vervult hy weder zijne vroegere betrekking. Zjjne landgenoo- ten hadden hem met blijdschap ontvangen. Te Goor is dezer dagen zekere Geesjen Slikker, wed. H. Uiterwjjk; geboren te Tinholt in Hanover, in den ouderdom van 101 jaren en 7 maan den overleden. Tnsschen Heeg en Woudsend hebben zich onlangs zes personen op het nog broozc ijs gewaagd. Zij vielen er allen door, en vier hunner zijn verdronken. Kapitein P. T. Hansen, voerende het stoomschip Amsterdam, van Hamburg te Amsterdam aangekomen, heeft medegedeeld dat hij op Zondag den 6den dezer, op de Elve, tusschen Freyburg en de Oslebij stormweder, door middel van zijn scheepskyker menschen op eene ijsschots meende te zien. Hij hield er onmiddellijk op aan, en vond werkelijk twee mannen, gansch verstijfd en uitgeput slaande op eene ijsschots. Na veel moeite ge lukte het hem die ongelukkigen binnen boord, en na een onafgebroken in spanning van ruim 2 uren, door sterke inwrijvingen, als het ware tot het leven terug te brengen. Na hen van het noodige te hebben voorzien, heeft de kapitein iten met de sloep te Cuxhaven aan den wal doen brengen. De beiden aan een gewissen dood ontrukten waren de stuurman en een matroos van het op de Elve van het ys doorsneden en gezonken Hanoversche gal jootschip Pegasus, waarbij de kapitein, een matroos en een jongen het leven hadden verloren. 'sGRAVENHAGE, 12 Januarij. Door Z. M. zijn henoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Zierikzee de heer mr. J. G. II. B. Keljenthans grif fier bij het kantongeregt te Zalt-Bommel, en tot griffier bij laatstgemeld kantongeregt de heer mr. H. W. de Bas, advocaat te 's Gravenhage. Tot burgemeester der gemeente Oudenbosch is benoemd de heer J. C. C. Middelaer. Aan den heer C. A. L. baron van llugenpoth tot Aerdt is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 6de schooldistrict van Gelderland, terwijl als zoodanig is benoemd de heer C. W. graaf van Limburg Siirum, te Westervoort. Aan mevr. C. C. P. van Staveren, werd V3n wijlen den hoogleeraar L. G. Pareaute Groningen, is een pensioen verleend van ƒ1000. Z. M. heeft goedgevouden in zijnen rang over te plaatsen van het 3de reg. infanterie bij het reg. grenadiers en jagers den majoor II. A. Hamming, en den adjunct-administrateur C. A. E. Masman, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst te ontslaan. Z. M. de koning heeft heden een aantal autoriteiten en particulieren audiëntie verleend. Heden heeft in eene plegtige algemeene vergadering van den hoogen raad de installatie plaats gehad van mr. F. C, Donker Cnrtiusals raads heer in dien raad. Gisteren zijn bij het nemen van proeven met nieuwe ijzeren kanonnen op hel proefveld van Waalsdorp drie dier stukken gesprongen. Gelukkig had daarbij geen ongeluk plaats. BLHÏENLAMlSCilE BERIGTEN ENCIELAN D. LONDEN, 10 Januarij. Zondag nacht is de stoomboot Falcon, op hare reis van Glasgow naar Londonderry, by een storm gezonken, ten gevolge waarvan vele pas sagiers, men weet nog niet zeker hoeveel, het leven hebben verlorenalleen weet men dat de kapitein, de tweede stuurman en een stoker zich met eene boot hebben weten te redden. Zaturdag II. is de sneeuw aan de beide zijden van den spoorweg tus schen Andour en Salexbury op dien weg nedergeslori, ten gevolge waarvan de spoortrein, die des namiddags ten 5 ure van hier was vertrokken, in eene massa sneeuw van 7 voet hoog bleef steken. Men ging met een zwa- ren locomotief de opgehouden trein te gemoet, doch stuitte evenzeer op een sneeuwhoop, aan de andere zijde van het station Porton, dat de trein van Londen niet had kunnen bereiken. Vandaar werd een aantal werklieden met moeite naar de verstopte plaats gebragt; den gelicelen nacht werd er gewerkt, doch eerst den volgenden morgen ten 8 ure was de snecuwver- schansing doorgegraven. Na een oponthoud van 15 uren konden de reizi gers hunnen weg vervolgen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1