Te Rotterdam is gisteren de schuit van den beurtschipper op Zeven bergen door eene Duitsche stoomboot aangevaren, waarbij de mast der schuit brak en nederviel op den knecht van den schipper, die op de plaats dood bleef. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft dezer dagen verscheiden personenbetrokken in de September-ongeregeldheden ter zake van het niel-houden der kermis, verwezen naar den procureur-generaal bjj het prov. geregtshof in Woord Rolland om ten criminele te worden vervolgd. Ver scheiden personen zijn builen vervolging gesteld. Uil Ambt Hardenbeig meldt men dat aldaar de vrouw van een land bouwer, die in 5 weken niets dan koud water gebruikte, bijna geen woord wilde spreken en volstrekt niets van geneeskunde wilde weten, is overle den; deze ongelukkige beeft zich letterlijk laten doodhongeren. Zaturdag II. zijn van Breda naar's Bosch vervoerd 8 kadetien, die als hoofddaders beschouwd worden van de mishandelingen, waarvan de kadet Mestingh het slagtoffer is geworden. Er is bevel gegeven om deze jongelieden zonder aanzien des persoons te behandelen, waarom zij dan ook cellulair zijn opgesloten en den gewonen kost moeten eten, met uilzondering echter van een zieke, die in de infir merie is opgenomen. Naar men verneemt heeft er op den spoorweg Endhoven-Luik weder een ongeluk plaatsgehad. Woensdag avond jl. moet namelijk de trein, van Hasselt komende, in botsing zijn geweest met die van Luik, omtrent op dezelfde hoogte waar de vorige ongelukken hebben plaats gehad. De loco motief en een paar wagens zouden verbrijzeld zijn, terwijl de stoker en de machinist vrij ernstige wonden bekomen hebben. De Rijnspoorweg-maatschappij heeft, naar men verneemt, gepro testeerd tegen het besluit van den landraad van Geve betreffende de desin fectie van reizigers op de Pruisische grenzen. De desinfectie bestaat in het blootstellen aan chloordamp, het verwisselen van kleederen, enz. De Prui sische veehouders, in wier stallen de ziekte is uitgebroken, krijgen een twintigtal militairen in huis en kunnen alleen door tusschenkomst van deze uit de buitenwereld ontvangen wal zij noodig hebben. Zij worden op hunne hoeven als gevangen gehouden. 's GRAVENHAGE 8 Januarij. Z M. heeft den heer mr. E. A. van Emden, gouvernemenls-secretaris in de kolonie Suriname, benoemd lol ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft de zilveren medrille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en een loffelijk getuigschrift, verleend aan D. van der Harst, voer man te Seheveningenwegens hel op 7 Nov. 1866 met levensgevar redden van den over boord geslagen stuurman van de visscherspink Broederliefde en een bronzen medaille met loffelijk getuigschrift aan C. J. van der Harst, te Middelburgwegens het met levensgevaar redden van een persoon uit het water te Eindhovenop 12 Dec. 1866. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer m. P. P. van Bosse, te 's Gravenhagctot het aannemen der versierselen van ridder lc kl. van de keiz. orde van de ijzeren kroon, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Door Z. Jl. is aan den heer R. F. van Lansberge, gouverneur van Suriname, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, en als zoodanig be noemd de heer W. 11. J. van Idsinga, thans gouverneur der Nederl. be zittingen ter kuste van Guinea. Tot burgemeester zijn benoemd: te Brunssum de heer C. A. J. Jl. baron de Nigri, in plaats van den heer J. II. Iluismans, op zijn verzoek eervol ontslagen; te Zuidhom de heer E. J Gelderman, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester te Ezinge; te Staphorst de heer mr. P. Slot te Brandwijk c. a. de heer A. C. Groeneveldl; te Oost-en West-Barendreclu de heer II. Swank; ie Rhoon de heer jhr. F. van Cillers, in de plaats van den heer A. M. H. Schepman, op zijn verzoek eervol ontslagen. Tol ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Werkendam de heer J. II. flecking, thans commies ter prov. griffie in Noordbrabant; te Nieuwkoop de heer D. J. P. N. Gaaymans, thans te Stadskanaal; te Dreischor de heer L. H. ,1. Thissen, thans te Goirle; te Vaals de heer W. I), van Goghthans te Krommenie. Voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. F. Ghyens als ontvanger te Valkenburg, en aan den heer M. Blonker, als ontvanger te Aardenburg. Tot ingenieur-verificateur van het kadaster is benoemd de heer J. C. Obbes, thans landmeter lste klasse. Tol commissaris van poiicic te Briclle is benoemd de heer J. W. Kemna, thans te Hellevoetsluisen tot commissaris van policie en water schout te Hellevoetsluis de lieer C. 11. VV. Spoelder, thans te Brielle. Z. M heeft goedgevonden den kapitein-kwartiermeester J. U. W. A. Smits, van het 3de reg. vesting artillerie, op pensioen te stellen, met toe kenning van den rang van majoor, en hem Ie benoemen tot directeur van 's rijks magazijn van militaire kleeding enz, te Delft; Ie benoemen tot ka pitein-kwartiermeester 3de kl. bij hei 3dc reg. vesting-artillerie, den lslcn luit.-kwartiermeester B. A. F.gter van Wissekerke, van het bat. mineurs en sappeurs; tot lste" luit.-kwartiermeester bij het 4de reg. infanterie den 2dcn luit.-kwartiermeester A, E. H. Knaap, van het corps. BU1TENLANDSCI1E HERIG TEN. Is 55 ÏL S K. Te Brussel is, na eene korte ongesteldheid, overleden de heer Vent, pred. bjj de herv. gemeente aldaar. Op den 3dcn dezer hebben zich te Spa en omstreken schokken van aardbeving doen gevoelen. ENGELAS. B. LONDEN, 6 Januarij. In de met 29 Dec. 11. geëindigde week zijn in GroolBriltannië negen nieuwe gevallen van runderpest (dat is drie meer dan in de voorafgegane week) Ier kennis der regering gekomen, terwijl 118 gezonde runderen, die met besmetting in aanraking waren geweest, afgemaakt zijn. Aan den beer Thornycrufi is opgedragen het vervaardigen van een standbeeld van de koningin, die te paard gezeten zal worden voorgesteld, liet zal in grootteen uitvoering dal van den prins-gemaal evenaren, dat te Liverpool is geplaatst. De kosten zullen 5000 bedragen. Gedurende liet jaar 1866 zijn uil Liverpool 122,393 landverhuizers vertrokken, 1337 meer dan in 1865. Van die personen begaven er zich 92224 naar de Vereeenigde Staten. In de kolenmijnen van zuidelijk Yorkshire hebben de arbeiders hel werk gestaakt; zij verlangen verliooging van loon, waardoor zij in staat zouden worden gesteld de kolenzonder aanwending van buskruidte ver krijgen. De jongste ontploffing beeft onder de mijnwerkers levendige be zorgdheid verwekt wegens het bezigen van buskruid, tol het] doen lossprin gen der steenkolen. Voor de nagebleven betrekkingen der omgekomenen in de mijn nabij Barnsley is thans 29210 bjjeeiigebragt. EaANRKWU, PARIJS. 7 Januarij. Volgens de mcdedeelingen bij de Ind. Beige ontvangenzou een aan tal leden van liet wetgevend ligchaam hun oordeel over het ontwerp van reorganisatie der Fransche legermagt reeds hebben doen kennen en het, zoo als het laatstelijk is gewijzigd, in beginsel hebben goedgekeurd, even als de Staatsraad. De regering zou voor zeker houden dat het beginsel van het ontwerp, namelijk de noodzakelijkheid van maatregelen lot beiere verzeke ring van 's lands weerbaarheid, in het wetgevend ligchaam schier eenstem mig zal worden aangenomen. Donderdag II. is een smaldeel panlserschepen uit Cherbourg naar Mexico gestevend met het doe! om de Fransche troepen bij hunne inscheping in Mexico en bij hunnen overtogt te beveiligen tegen aanvallen van kruisers onder de Jlexieaansche vlag. In de zaak der studentenbeschuldigd van deelneming aan een geheim genootschap, is uitspraak gedaan: Drie hunner zijn veroordeeld tot 15 maan den, drie anderen tot een jaar, zes tol 6 maanden en de overige tot 3 maan den gevangenisstraf. Dezer dagen heeft de prefect van policie de presidenten van verschil lende clubs bij zich omboden, om hun op verzoek des keizers mede te dee- len, dat hazardspelen als baccarat, lansquenet, enz. in hunne cercles zul len verboden zijn. De policie zal voortaan cr streng op letten, dat deze verordening wordt nageleefd en eiken club sluiten waar men haar over treedt. De keizer heeft dezen maatregel bevolen, omdat het ongehoorde dobbelen reeds menige familie ten val heeft gebragt. Te Marseille is op nieuw een Japansch gezantschap, uit tien personen bestaande, aangekomen. Het wordt hier ter stede verwacht. Omtrent de aardbeving, die in den ochtend van 2 dezer in Algerië heeft plaats gehad, verneemt men uit de bcrigten, door de Patrie deswege medegedeeld, dat die ramp hoofdzakelijk in den omtrek van Ulidah gewoed en daar groote onheilen en schade aangerigt heeft. Chifi'a, El-Ilasmi, Mouzaï-ville en nog eenige andere dorpen zijn bijna geheel verwoest. Op laatstgemelde plaats zijn zeven-en-dertig personen omgekomen en een hon derdtal gekwetst; te El-Affroiin telde men twaalf dooden en meer dan zestig gekwetsten; te Ben-Rasmi tien dooden. Te Basdah heeft de bevolking hare woningen moeten ontruimen. In de stad Algiers heeft men insgelijks schok ken gevoeld; daar ter plaatse echter en in den omtrek is geene schade aan gerigt. De provinciën Oran en Conslantine zijn geheel verschoond gebleven. De regering te Algiers heeft terstond transporten levensmiddelen kleding stukken en andere benoodigdheden naar de geteisterde oorden gezonden, en maatregelen tol herstel van de loegebragte schade verordend. In berigien uil Konslantuopel wordt steeds gesproken van voordeelen door de Turken op de Candioten behaald. Wat er ook van zij, het blijkt daaruit dat de opsiand nog verre van onderdrukt is en dat hij den Turken handen vol werks geeft. Bij besluit van den keizer van Brazilië is de vaart op de Amazonen- rivier, tot aan de grenzen van het Braziliaansehe gebied, te rekenen van 7 Sept. 1867, voor de handelsscheepvaart van alle natiën opengesteld. P K ÏT1 S S E N. BERLIJN, 6 Januarij. De erfprins van Augustcnburg heeft uil 8nden eene bekendmaking aan de bevolking van SleeswijU-II olstein uitgevaardigdwaarin hij, onder voorbehoud der aanspraken van het Atigiistenbiirgsche huis, alle Sleeswjj- kers en Holsteiners ontslaat van alle eeden, beloften en vcrpligiingenje gens hem aangegaan. Een besluit van den senaat van Frankfort van 17 December 1866 ont heft den vrijheer Anselm Salomon von Rothschild en zijne drie zonen en eene dochicr uit het Pruissiseh staals- en Frankfortsche burgerverbond. Deze heer heeft zich le Weenen met der woon gevestigd. Te Praag zijn acht personen wegens vervalsching van banknoten aan gehouden. Zij hadden hun bedrijf reeds geruimen lijd uitgeoefend en voor circa 28.000 11. in omloop gebragl. De keizer van Rusland heeft drie ukasenPolen betreffende, uitge vaardigd. Bij een dezer ukasen wordt de postadministratie in Polen ge plaatst onder hel besiuur van het Russische departement voor de poste rijen. Bij de andere ukasen wordt Polen op Russische wijze in gou vernementen verdeeld, aan het hoofd waarvan gouverneurs zullen komen, van eene uitgebreide volmagt voorzien, en voorts aan het afzonderlijk finan cieel beheer te Warschau een einde gemaakt. De Buss Invalide zegt dat het doel der kcizeVlijke ukasen, betreffende de hervormingen in Polen, ten doel heeft eene feitelijke toenadering en gelijkstelling der betrekkingen lusschen Rusland en Polen, zoowel als de bevordering der eenheid van bestuur, en dat het alzoo strekt om Polen ook te doen declen in het genot van alle verbeteringen, die in Rusland worden ingevoerd. De vonnissen der verbannen Polen, die in Siberië oproer hebben gemaakt zijn ten uitvoer gebragt. Van de 7 ter dood veroordeelden zijn er 4 gefusil leerd en drie, met eenige andere gevangenen, tot dwangarbeid veroordeeld, terwijl verder geene ligchamelijke straf wordt toegepast. Per Telegraaf. VERACRUZ, 20 December. De Eransehen hebben aan het tolkantoor alhier vier roillioen toebehoorcnde aan keizer Maximiliaan in beslag genomen. BERLIJN, 7 Januarij. Volgens de Norddeutsche Zlg. zal binnen kort de beëediging plaats hebben der ambtenaars in de nieuwe dcelen des lands. Hieruit zou blijken, dat de regering overtuigd is dat de stemming in die gewesten geen ongerustheid meer behoeft in te boezemen. BERLIJN, 7 Januarij. De minister van binnenlandsche zaken heeft be kend gemaakt, dat hel deponeren der lijslen voor de parlements-verkiezin- gen op 15 Januarij, en de verkiezingen zelve op 12 Februarij voor de ge- heele monarchie zijn vastgesteld. WASHINGTON, 7 Januarij. Het huis der vertegenwoordigers heeft met 108 tegen 38 stemmen aangenomen hel voorstel tol benoeming eener com missie van onderzoek met betrekking lot de beleedigingen waaraan de pre sident der Unie zich heeft schuldig gemaakt.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2