STADS-BERIGTEN. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt jaars. Afzonderlijke no miners zijn tegen 10 uit Zaturdag avond. WOENSDAG 9 JANUARIJ. Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien ari. 3 van hel koninklijk hesluil van den lsten December 1865 Staatsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrenl de certificaten van Neder- g landschen oorsprong of bewerking; Doen te welen, dat in de maand Januarij 1867 zal worden opgemaakt eene lijst van ben, die in de gemeente een lak van nijverheid uitoefenen waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederiandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regl in Nederlandse!) Indie kunnen worden ingevoerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, otn zich, ten einde op die lijst geplaatst te wordenmet overlegging van een afschrift van hun paleniblad, In de maand Januarij 1867 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n BR AN DELER, Burgemeester. Lryoen, 22 December 1866, v. PUTTKAMMER Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden Donderdag den 10dto Januarij 1867, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een hulponderwijzer van de 2ie klasse aan de openbare i lagere school n°. 2 voor onvermogenden. 2°. Benoeming van onderwijzers bij liet vormend onderwjjs te verstrekken aan hulponderwijzers enz. der lagere scholen. 3». Verzoek van P. van den Broek, Ier bekoming van gemeentegrond. 4°. Voorwaarden tot openbare aanbesteding van schrijfbehoeften voor de openbare lagere scholen. 5®. Voorwaarden tol verkoop van de Rijnsburgsche poort. 6°. Voorwaarden tot verkoop van de buiten-Hoogewoerdspoortmet bijbe- hoorende werken. 7°. Bestek en voorwaarden lot aanbesteding eeuer nieuwe insluiting bjj het plantsoen aan de Hoogewoerdspoort. 8®. Bestek en voorwaarden tot aanbesteding van o. houtwaren en teer; b. ijzerwerk enz.; c. wagens; d. verfwaren. 9». Algemeene politieverordening. mNNËNTAADSCHÈ BKRjfifEiV. LEYDEN, 8 Januarij. Bij de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn opgeko men uit wijk 1, 2, 3 en 4 394 kiezers, eu uil wijk 5, 6, 7, 8 en 9 428; te zamen 822 kiezers. Gedurende het jaar 1866 zijn binnen deze gemeente geboren745 zoons en 794 dochters, te zamen 1539 kinderen. Overleden van liet mannelijk geslacht 985, van het vrouwelijk geslacht 934, te zamen 1919; waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 652, van hel vrouwelijk geslacht 585, gehuwde mannen 269, gehuwde vrouwen 213, wednwenaars 64, weduwen 136. Nog zijn alhier ingeschreven 13 personen van hel mannelijk geslacht, en 19 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond heb- bènde, en 62 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 365 kinderen beneden hel jaar, 556 van 1 tot 10 jaar, 104 personen van 10 tot 20 jaar, 142 van 20 tot 30 jaar, 135 van 30 tot 40 jaar, 155 van 40 tot 50 jaar, 134 van 50 tot 60 jaar en 328 van 60 tot 70 jaar en daarboven. Gehuwd 346 paren, en ingeschreven 1 echtscheiding. (leden is alhier in 60-jarigen ouderdom overleden de heer W, C. Baert. In verschillende betrekkingeno. a. als lid van den gemeenteraad en als secretaris van de commissie van administratie over de gevangenissen was hij gedurende vele jaren nuttig werkzaam, tot dat Iigchaamsverzwak- king hem noopte voor die betrekkingen te bedanken. De typographische vereeniging Lourens Janss. Coster vierde gisteren avond in de stadsgehoorzaal haar gewoon jaarfeest, waaraan bij voortdu ring eene welverdiende sympathie wordt geschonken, blijkbaar uit helgroot aantal donateurs, patroons en anderen die, op uitnooding van het bestuur, ook thans weder die feestviering bijwoonden. En niet hel minst streelend j was het voor de vereeniging. haren nieuwen beschermheer, den heer burge- meester, en twee wethouders in haar midden te zien. Nadat de genoodigden onder het spelen eeuer feestmarsch pleglstatig de zaal waren binnengeleid, 1 opende de voorzitter de bijeenkomst met eene gepaste toespraakwaarbij hij de lotgevallen der vereeniging herdachten wel in hel bijzonder de treffende door haar geleden verliezeneerst in het afsterven van haren zoo hooggescliatten beschermheer, den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, van wien zij steeds zoo vele blijken van belangstelling mogt ontvangen, later in dat van haren verdienstelijken penningmeester A. Holtz, die zich steeds door zijnen ijver voor de zaak onderscheiden had. Voorts bedankte hij den tegenwoordigen burgemeester, dr. W. C. van den Brandeler, voor de wel willendheid, waarmede hij het hem aangeboden beschermheerschap had aan vaard hein de belangen der vereeniging bij voortduring aanbevelende. Uit het daarop door den secretaris uitgebragt verslag bleek, dat de vereeniging, in weerwil dat zij in het afgeloopen jaar, wat betreft hel uitkeeren van ziekengelden, een moeijelijk tijdperk had doorleefd, in alles aan hare ver- pligtingen omtrent de leden had kunnen voldoen en dat de toestand van het weduwenfondsin aanmerking genomen de tijd dat het had beslaan, allezins gunstig was. Met dankzegging werd melding gemaakt van eene niet onbelangrijke giftnog op dezen feestavond voor dat fonds ontvangen. Na het zingen van een welkomstgroet aan bh. patroons, donateurs en eereleden had de opvoering plaats vanHet huwelijk bij trommelslag zangspel in drie bedrijven, vrij naar het Fransch bewerkt door M. J Ruffa en J. Beetns; en na eene pauze de opvoering van Als men zijne beurs heeft verloren, kluchtspel in een bedrijf, vrij gevolgd naar hel Fransch door Jtdiano. De leden W. J. Bruins, F. Eggink, J. Koet, J. J. de Leu,- 1). J. Siljee, F. Terluin en II. W. Witlenaar hadden zich met de uilvoe ring dezer looneelslnkjes belast, en werden daarin bijgestaan door drie jongejufvrouwenwaarvan twee reeds meermalen hare diensten welwillend aan de vereeniging hadden verleend. Over het algemeen werd de uilvoering met genoegen door de aanwezigen bijgewoond; de werkende leden toonden dat zij getracht hadden zich, zoo veel mogelijk, eene goede opvatting eigen te maken, en verwierven dan ook meer dan eens den algemeenen bijval. Met eene finale werd de bij programma vastgestelde feestviering besloten echter bleven de leden met hunne vrouwen, bjj zang en dans, nog gertti- men tijd bijeen, om daarna te scheiden met de hartelijkste wenschen voor den bloei der vereeniging en de versterking van den vriendschapsband. Gisteren is tusschen Katwijk en Wassenaar gestrand een galjootschip,' genaamd Anna, kapitein O. A. Huberlh van Texel bestemd naar Cardiff, in ballast. De equipage, uit vijf man bestaande, is gered en te Kalwjjk aangebragt. Het schip zal weg zijn. Door den veetyphus zijn in de week van 23 lot 29 Dec. II. aangetast: in Zuidholland 2588 runderen, in Utrecht 2477, in Noordholland 730, in Gelderland 37, totaal 5832. In de week van 16 tot 22 December bedroeg het getal der aangetaste runderen 5771en in de week van 9 tot 15 De cember 6173. De Staatscourant bevat eene bekendmaking van den minister van binnen!, zaken, houdende opgave van de lijn van afsluiting ter wering van den vee typhus, zooals die den 7e" Jan. is vastgesteld. Blijkens eene opgave in de Staatscourant zijn in hel jaar 1866 voor de eerste maal Nederl. zeebrieven uitgereikt aan 101 schepen, metende 13502 tonnen, waarvan 64 binnen 's lands, en 7 buiten 's lands zijn ge bouwd. In 1865 bedroeg bet getal dier schepen 98, metende 12498 ton nen, waarvan 88 binnen- en 10 buiten 's lands waren gebouwd. Aangaande de werkzaamheden der Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling wordt door den !Ved. Induslr. berigtdat er een aan vang is gemaakt met de afzending naar Parijs van de pachthoeve Holland voor de zuivelbereiding; evenzoo met de fagades en vitrines, door den heer architect Metzelaar, te Rotterdam, op last. der'hoofdcommissie vervaardigd. Onder de leiding van een bekwaam meesterknecht zijn 20 jonge en kundige werklieden uit Rotterdam naar Parijs vertrokkenom aldaar de aankomst der boven bedoelde voorwerpen af te wachten en het voor Nederland be stemde gedeelte van het palcis der tentoonstelling tot ontvangst der goederen verder gereed te maken Voor deze werklieden beeft de hoofdcommissie eene goede huisvesting bezorgd in het Qnartier Grenelle, Hue de Commerce. Vier leden van de hoofdcommissie zijn aangewezen voor de regeling der in te zenden voorwerpen; hei zijn de bh. von Baumhauer, Groll, Gevers Deynoot en 11. L. Enihoven Lz. Zij zullen zich eerlang naar Parijs bege ven, om aldaar de voorwerpen in ontvangst te nemen. De hoofdcommissie heeft nader bepaald, dat de inzenders er op moeten rekenen, hunne voor- werpen franco naar Rotterdam te zenden. Een voornaam punt, dat door de inzenders wel verdient te worden in acht genomen, is de aangifte van de waarde hunner voorwerpen, opdat zij in de assurantiën kunnen worden begrepen. De heer dr. B. J. Stokvis, te Amsterdam, is door de sociéle' royale des sciences médtcales el naturelles te Brussel met de gouden medaille be kroond voor zijne verhandelingRecherches expérimentales sur Valbuminuric. Aan de diaconie der licrv. gemeente de Bildt is door wijlen baronesse J. E. Tuyll van Serooskerke, douairière van den baron G. A. G. P. van der Capcllen van Berkenwoude, te 's Hage overleden, eene som van ƒ1000 gelegateerd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1