Bij kon. besluit van 30 Dec. jl. is verandering gebragt in den vorm van bel onderscheidingsteekenvoor langdurige officiers dienst ingesteld. Het eereteeken zal voortaan bestaan in een vierartnig kruiswaarvan de horizontale armen 28 en de vcrlikale 30 strepen lang zijn, de grond gedeel telijk uiat en glans, omgeven door eenen gecaunuleerden rand. In het midden een krans van olijf- en eikenloof, breed 17, hoog 13 strepen, zich slingerende om, en zich verheffende boven twee kruiselings liggende zwaar den, omvattende het cijfer aanduidende het getal dienstjaren. Zij, aan wie als officier, hetzij bij de schutterijen, hetzij bij de krijgsmagt, het eeretee ken in den vroegeren vorm, als gesp, is uitgereikt, zijn bevoegd het te ver wisselen met dat, hetwelk bij het tegenwoordig besluit is vastgesteld. Naar wij vernemen, zegt het Ilbl.zal het voorzitterschap der com missie, belast met het onderzoek der inrigling van de koninklijke militaire akademie te Breda worden opgedragen aan den generaal Delprat. Behalve uit verschillende officieren van het leger, zal die commissie ook bestaan uit een zee-officier en uit de inspecteurs van het middelbaar onderwijs, de hee- ren Bosscha en Sleyn Pane. Gedurende het jaar 1866 heeft het Nederl. zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ28940.23. Het kapitaal voor den bouw van hel Amstel-hötel Ie Amsterdam, groot 600,000, is thans volteekend. Door den heer J. Staats Boonen van Wijngaarden, dezer dagen te Amsterdam overleden, is aan de diaconie der Nederd. herv. gemeente te Dordrecht een legaat vermaakt, groot ƒ5000, te ontvangen na het overlij den zijner echtgenoot, die echter reeds nu deze aanzienlijke som ter be schikking van diakenen heeft gesteld. Nabij Egmond is dezer dagen gestrand en verbrijzeld het Ned. bark schip Petschora, kapt. Grol, met steenkolen geladen en van Newcastle naar Triëst bestemd. De bemanning, uit 9 personen bestaande, is gered. Zaturdag middag II. is de gemeente Uilhoorn door eene zware ramp getroffen. Eene van de stoombooten van de Schroefstoomboot-Reederij varende van Dordrecht op Amsterdam en geladen met ongeveer 300 vaten petroleum, is op de hoogte van de kon. chemicaliën-fabrieken wel bij de arbeiderswoningen dier fabriek, in brand geraakt. Naar men zegt, moet een vat petroleum gesprongen en de petroleum in het vuur geloopen zijn en daar vlam gevat hebben want eensklaps sloegen rook en vlammen uit de machine-kamer. Gelukkig heeft men de tegenwoordigheid van geest gehad, om de boot naar de overzijde van den Amstel te sturen had men dit niet gedaandan waren de 40 arbeiders-woningen gewis eene prooi der vlam men geworden. Tot des namiddags ruim 5 ure bleef de boot vlammen en rook uitwerpen en was zij van binnen eene vloeijende vunrzeetotdat ein delijk ook de ijzeren romp gloeijend werd en een verschrikkelijk schouw spel opleverde. Doch toen raakte de boot uit elkander en zonk zij van achteren met een sissend geluid in de diepte. De strijd van het vuur met het water begon nu met hevige woede, en de brandende petroleum zette aan het inmiddels in duisternis gehulde landschap een akeligen lichtgloed bij. Doch nu verspreidde zich de brandende petroleum over het water en slak hel riet en gras langs den weg aan, zoodal de vlammen over den weg vlogen en elk verkeer stremden. Dit vuur werd echter spoedig door de brandspuiten gebluscht, en des avonds ten 7 ure was alle gevaar verdwenen. Te Zwolle werd dezer dagen het lijk aangebragt van een aldaar tehuis behoorend persoon, die te Leeuwarden verdronken was. Uil hoofde men aan het lijk verschillende kwetsuren ontdekte, heeft men het vermoeden opgevat dat de drenkeling vermoord en daarna in het water geworpen is; men verneemt dat de persoon, in wiens gezelschap hij zich het laatst be vond, zijnde een dragonder, behoorende tot hel garnizoen te Leeuwarden, reeds in hechtenis genomen is. Te Veenhuizen heeft Woensdag jl. een jongeling uit minnenijd zijn meisje geslagen en daarna in de trekvaart geworpen vervolgens ziende dat zij zich kon en wilde redden, sprong hij insgelijks te water, rukte haar van den kant meer naar het midden, en sloeg haar op nieuw. Door haar hulpgeroep kwamen redders opdagen, die beiden arresteerden. 's GRAVENHAGE, 1 January. Z. M. heeft benoemd lot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de bh. E. O. Sehubarthkon. landraad te Miinchen-Gladbachen F. Lange, kon. kreis-bouwmeesler te Miinchen-Gladbach. Z. M. heeft goedgevonden als blijk jvan goedkeuring en tevredenheid te verleenen de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan P. Kasle- lyn, J. Kaslelyn, W. Kastelyn en C. van der Klooster, inwoners van Oud dorp, wegens het met levensgevaar redden van 25 personen van hel op 27 Nov. 11. op den Oostei'd gestrande Ned. stoomschip Cornelia. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit. ter zee lstc kl. jhr. L. H. W. M. de Stuersadjudant van Z. K. H. prins Hendrik, tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach ge schonken. Ter vervanging van de met 31 Dec. II. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad in Zuidholland zijn door Z. M. benoemd: tot leden de lib. dr. M. F. Onnen Ie Dordrecht, dr. G. Ph. F. Groshans, hoogleeraar, te Rotterdam, dr. D. Lodder te Dirksland, dr. 1. Bosscha Jr. te 's Gravenhage, G. W. Boot, apotheker, te Gorinchem; B. J Fornara te Leydenen lot plaatsvervangende leden de bh. dr. I. N. Ramaer te Delft dr. C. 11 van der Looy te Rotterdam, I. Thorn Leesonheel- en vroed- meester, te Ter Aar, A. van Scberpenzeelapotheker, te Schoonhoven, C. van Valkenburg, apotheker, te 's Gravenhagedr. P. J. A.H.Vermeulen te Delft, dr. H. L. Verwey te 's Gravenhage, F. J. Moet, apotheker, te 's Gravenhage. Tot secretaris van den raad is benoemd de heer dr. W. M. 11. Shuger Ie 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden aan den luit.-kolonel W. A. Camp, militie commissaris in Noordholland, den rang te verleenen van kolonel, en den lsle" luit. J. F. J. Strengnartj van het 7de reg. infanterie, uit de militaire dienst te ontslaan, met toekenning, tot levensonderhoud, van een voortdu- renden onderstand, ten bedrage van 167 'sjaars. Men zal zich herinneren, dal onlangs is gemeld dat de heer Mr. P. P. van Bosse op verzoek van den keizer van Oostenrijk naar Weenen is gereisd en aldaar verschillende voorstellen tot hervorming van het finantie- wezen heeft gedaan. Thans verneemt men dal de keizer van Oostenrijk als een bewijs van erkentelijkheid den heer van Bosse heeft begiftigd met het Grootkruis van de IJzeren Kroon. H. M. de koningin heeft gisteren avond bij gelegenheid van het einde van het jaar de godsdienstoefening in de Grootekerk, onder het gehoor van den hofprediker d8. Ruitenschild, bijgewoond; terwijl heden morgen H. M. de koningin en HM. KK. HH. prins en prinses Frederik aan de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bij gelegenheid van den Nieuw jaarsdag deelnamen. Heden is, bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag, receptie ten hove gehouden. Naar men verneemt, wordt H. M. de koningin van Zweden en Noor wegen in den aanstaanden zomer op het huis de Paauw verwacht. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Dezer dagen zijn alhier de examens van candidaat-Oosl-Indische ambte- naran afgenomen. Elf sollicitanten hebben daaraan deelgenomen, waarvan acht met gunstigen uitslag, t. w. de hh. mr. J. H. J. Schneider, mp. A. Stibbe, J. J. Biscltoff, J. R. Langejr.W. F. P. MartensIt. van Bomunde, J. J. van Santen en R. W. Tadama. Men verzekert, dat het looneelspel Klaasje Zevenster Vrijdag, den lldCB dezer, voor het eerst in den kon. Hol!, schouwburg alhier zal wor den opgevoerd. InÏÏTkNLAiXDSCHK BERIUTËNL EM® IS LA* IS. LONDEN, 30 December. In een dezer dagen gehouden ministerraad is bepaald dat het parle ment den 5dcB Febr. aanst. zal bijeenkomen. In de met 22 December geëindigde week zijn in Groot-Britannië zes nieuwe gevallen van runderpest (dat is even veel als in de voorafgegane week) ter kennis der regering gekomen, terwijl 32 gezonde runderen, die met besmet vee in aanraking geweest waren, ter wering der besmetting werden afgemaakt. Heden namiddag is er brand ontslaan in den noordervleugel van het kristallenpaleis, waardoor een groot deel van dien vleugel vernield is. De jonge hippopotamus, uit de diergaarde te Amsterdam afkomstig, is daarbij omgekomen. Het schijnt, dat de laatste mijnontploffingen meer strengheid in het handhaven der mijnreglementen te weeg brengen. In de afgeloopen week zijn twee mijnwerkers veroordeeld, de een tot 6 weken dwangarbeid, om dat hij in de mijn gerookt had, de ander lot 14 dagen van dezelfde straf, omdat hij eene pijp met tabak had medegenomen in de mijn. Voor de ongelukkigen bij de ramp in de steenkolenmijn bij Barnsley is reeds eene som van 12650 bij den lord mayor ontvangen. Eene boot van het sigaarvormige schip Ross Winans is bij bet naar boord roeijen omgeslagen,-en 9 personen, die zich daarin bevonden, zjjn verdronken; zij hadden de Kersdagen alhier vrolijk doorgebragt. ITALIË. Hel vertrouwen op eenen goeden uitslag der door Italië aangeknoopte onderhandelingen met den H. Stoel schijnt bij de Ilaliaansche bladen minder te worden. De Opinione en de Italië, twee ministeriële dagbladen van Florence, erkennen dat de heer Tonellohoewel door den Paus zeer wel willend ontvangen zijnde, bezwaren heeft ontmoet, voortkomende uit ver schil van gevoelen over den grondslag, waarop de onderhandelingen zouden moeten gevoerd worden. De H Stoel verlangt dal de reeds door hem aan gestelde bisschoppen in de hem ontweldigde gewesten dadelijk, en vóór alle verdere onderhandeling, in het bezit hunner zetels worden gesteld, en dat de kapittels en seminariën er in het bezit hunner goederen worden gelalen; terwijl de heer Tonello die punten beschouwt als van louter staatkundigen aard zijnde en alzoo builen den kring zijner zending liggende. Van hel eiland Sardinië luiden de berigten zeer ongunstig. Een dag blad van Cagliari zegt: Het is een ongelooflijk, maar toch waar feil: in de meeste dorpen des eilands zijn naanwelijks drie of vier huisgezinnen in het bezit van den noodigen voorraad graan; de andere leven, van wortelen en kruiden, gelijk de kluizenaars en de dieren des velds; aan geld ont breekt het geheel. Men heeft geene heugenis van eenen tijd, waarin het hier zoo jammerlijk gesteld was. FKANIi Bta-ÏH. PARIJS, 30 December. La France wil welen dat keizer Maximiliaan naar de hoofdstad Mexico teruggekeerd is en dat hijna een bondgenootschap met de clericalc partij gesloten te hebben vast besloten blijft om zijne kroon te verdedigen. Vol gens een ander berigt is keizer Maximiliaan door ongesteldheid verhinderd geworden naar zijne hoofdstad te gaan. Een groot aantal Fransche onderdanen, die zich in Mexico gevestigd hadden, doch vreezen zich bloot te stellen aan dp wraaknemingen der Jua- risten volgen thans onze troepen bij de ontruiming der verschillende plaat senhun middel van bestaan opofferende. De gepantserde Kanaal-vloot zal van Cherbourg naar Vera-Cruz ver trekken. Zij is bestemd om iot escorte te dienen voor de 42 transport schepen die onze troepen uit Mexico zullen afhalen. Het opperbevel dei- vloot zal gevoerd worden door admijaal la Roncière Ie Nourry. De Indép. Beige bevat een brief uil Petersburg, waarin gemeld wordt, dat eene volledige vereeniging van Polen met Rusland in het begin van Jan. aangekondigd zal worden. Polen zal verdeeld worden in 12 gouvernemen ten. De generaal Berg zal gouverneur-generaal in het gouvernement War schau worden Het stelsel van maten en gewigtcn, de kalender en de godsdienstige feestdagen zullen gelijk zijn aan die van Rusland De Russi- sche taal zal ook in Polen de officiële taal zijn. Indien deze tijding waar- heid behelst, is het afzonderlijk bestaan van Polen, bij de tractaten van 1815 bepaald, geheel verdwenen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2