van verzoenende strekking hebben zich in ruime mate doen gelden; hel gevoel van burgertrouw en vaderlandsliefde is in wijden kring vernieuwd. Onze akkers hebben in ruimen overvloed vruchten opgeleverd; onze arbeid in de mijnen is rijkelyk beloond geworden; en w{j hebben ons spoorweg net tot in de achterhoeken des lands mogen uitbreidenterwijl onze handel op de vreemde zeedn weder tot zijne gewone levendigheid is gekomen. Al die grootc nationale zegeningen vorderen nationale dankbaarheid. Tevens behooren wij God te bidden om aan onze nationale raadsvergaderingen en aan ons gansche volk die hcmelsche wijsheid te vcrlecnenzonder welke eene natie den goeden weg niet kan bewandelen." Een rijk Amerikaan, de heer Alexander T. Stewart, te Newport, beeft openlijk verklaard een millioen dollars te zullen schenken tot het bou wen van woningen voor de arme bevolking dier stad, onder beding dat de noodige grond daarvoor zou worden afgestaan. Behalve den zwaren brand te Quebec, waardoor 18000 menscbcn van have en goed z()n beroofd geworden, heeft gelijktijdig te Ottawa cene der gelijke ramp plaats gehad. Beide worden aan wraakneming der Fenians toegeschreven. FRANKRIJH. PAKIJS, 28 October, üe Siècle maant de regering uitdrukkelijk aan om de reorganisatie zijnir legerraagt en de aanschaffing van achterlaadgewcren met alle inagt te bespoedigen. De overeenkomsten, waarbij de levering van groote partijen achterlaadgewcren naar het aangenomen model aan particuliere fabrikanten zou worden uitbesteedliggen volgens het genoemde blad gereed doch de interimaire minister van oorlog wil uit beleefdheid de ondertcekening daar van aan het eigenlijke hoofd van hel departement overlaten. Men verneemt dal in den toestand van de keizerin van Mexico gcene verandering is gekomen, en dal er berigt is ontvangen van keizer Maximi- liaauwaarin hij de maatregelen der geneeskundigen ten dienste der keizerin goedkeurtterw ijl de verdere inhoud gcene aanleiding geeft tol ecnige ver onderstelling dat h(j voornemens zou zjjn Mexico te verlaten. De hoofd-commissic voor de zaken der IsraClilen te Parijs heeftnaar de Jndëp. Beige berigteene uitnoodiging aan de geestelijken en onderwij zers van hare godsdienst in Europa gerigl, om te Parjjs tjjdcns de groote tentoonstelling van het volgende jaar zanten te komen ter bespreking van godsdienstige eu kerkciykc vraagpunten. Te Lyon is van overheidswege bekend gemaakt dat de keizer gelast had de aldaar beslaande of op te rigtcn arbeidcrsvcrcenigingen tol onderling hulpbetoon te ondersteunen met voorschotten ten bedrage van G00,000 fr. De heer Le Saint, tweede luitenant bij de infanterie, heeft het voor nemen om het binnenland van Afrika in eene nieuwe rigling, namelijk van den Bovcn-N(jl tol de Fransche nederzetting Gabon, te doorreizen. De maatschappij voor aardrijkskunde alhier verzamelt geldelijke bijdragen om hem tot de uitvoering van dal plan in staat te stellen. Omtrent de schilderijen, die zich op het Lonvre bcviuden, wordt de volgende opgave gedaan. Het geheele aantal kunstwerken bedraagt 2000, waarvan 620 der Vlaamsche en Nederlandschc scholen. Daaronder bevinden zich 41 van Ph. Wouwerman, 17 van Rembrand, 11 van Gerard Douw, 14 van Teniers, 7 van A. van Ostade, 6 van Ruysdacl2 van llobbema, 11 van Berchcm10 van van Huysum, 3 van L. van Leydcnenz., 42 van Rubens en 22 vau van Dyck. Men vindt er voorts niet minder dan 11 schilderijen van Murillo, 12 van Raphael, 18 van Tiliaan15 van P. Vero nese, 9 van L. da Vinei, enz. De Patrie deelt ecnige bijzonderheden mede betrekkelijk de door den onderkoning van Egypte gemaakte constitutie. Naar luid daarvan zou de onderkoning zich verbinden om geenc belastingen le heffen, noch staatsuit gaven le doen zonder de toestemming eener jaarlijks vergaderende volksver tegenwoordiging, waarin de steden door reglstrccks verkozen notabelen, het platte land door afgevaardigden der door de bevolking gekozen dorps hoofden vertegenwoordigd zouden zijn. Verder zou die vergadering het regt hebben om wenschen van de bevolking aan de regering voor te dragen. Volgens berigtcn van Griekschen oorsprongzijn op Candia gedeelten van het Turksche leger geslagen en vervolgens in de omstreken van Canea teruggekomen. In Epirusbij Rodovisi, hebben 200 Christenen het Turk sche garnizoen geslagen. De Christenen weigeren de belasting te betalen en men vreesde voor een algemcenen opstand in geheel Epirus. De ontvanger der belastingen te Valona is gedood. Men verzekertdat de Gricksche regering besloten heeft, twee kampen nabjj de Tuiksche grenzen op te rigtcn. Van eene andere zijde wordt berigt dat de Turksche regering bevel heeft gegevenom een algemcenen aanval op de opstandelingen van Candia te doen. De betrekkingen lusschcn de Griekschc regering en de Porie waren van meer bitteren aard geworden. Te Vcnclie is cene proclamatie van wege het bestuur uitgevaardigd, waarin te kennen wordt gegeven, dal b(j de volksstemming 651,758 kiezers zich voor en 69 tegen de verceniging met ltaliü hebben verklaard. 1» R 1 I S 9 E N. BERLIJN, 28 October. Te llanovcr is aan de hoofden der lot dus ver in stand gebleven mi nisteriele departementen medcdeeling gedaan van eene kon. verordening, waarbjj het burgerlek bestuur in hel voormalig koningrijk nieuw geregeld wordt. Te gelijk met de bekendmaking van deze verordening zijn ook een aantal exceptionele maatregelen ingetrokken zoo als dc beperking van hel regt van vergadering, het verbod der uitgave van ecnige dagbladen, en zijn sommige in den jongsten tijd geschorste burgemeesters en andere ambtena ren in hunne betrekkingen hersteld. Hel Dresd. Joiirn. zegt dat ten gevolge van den vrede tnsschcn Pruis sen en Saksen het kommandement der vesting Künigstein aan den Pruissi- schen luit.-generaal v. Briesen, tot nog toe eerste kommandant van Dresden overgedragen is. De Saksische overste Andrich bljjft ondcr-kommandant der vesting; ook bljjven het geheele Saksische personeel en dc Saksische artil lerie-bezitting. Daarentegen is hel Saksische infanlerie-garnizoen door eene compagnie Pruissische infanterie afgelost en ter bewakiug der koninklijke kasteelen naar Pillnilz en Uostcrwitz afgetrokken. De voormalige Nassauschc soldaten en officieren hebben aan den koning van Pruisscn den eed van getrouwheid afgelegd. Het nieerendeel der oude officieren heeft pensioen aangevraagd; ecnige der jongere hebben de militaire dienst vaarwel gezegd en zullen zich aan de industrie wjjden. De officieren van gezondheid hebben allen geweigerd onder Pruisscn te dienen; zij zullen zich allen aan de particuliere practjjk wijden. OOSTENRIJK. Men verzekert thans dat de voormalige Saksische minister von Beust door den keizer werkelijk lot minister van buitenl. zaken is benoemd. Den 29«ten Oct. zou hij als zoodanig den eed afleggen. Hoe deze benoeming door de Russische regering zal opgenomen worden, is niet twijfelachtig. Door het dep. van oorlog is reeds voorloopig een ontwerp vervaardigd voor de reorganisatie van hel leger. Daarbij is mede de algemeene dienst- pligtigheid aangenomende tijd der active dienst wordt echter verminderd. De keizer heeft 20000 fl. aan de armen van Praag geschonken. De demonstration tegen de Jezuitcn nemen niet alleen le Praag, maar ook in geheel Bohemen zoo zeer toe, dat de regering weldra genoodzaakt zal zijn in deze zaak een beslissendcn slap te doen. Per Telegraaf. WEENEN, 29 Oetober. Zaturdag is een klecrmakersgczcl aangehouden, onder zware verdenking van een aanslag op het leven des keizers te hebben willen plegen. De Engelsche kapitein Palmer maakte zich van hem meester, toen hij de reglerhand ophief, waarin hg eene geladen pistool had. Dit gebeurde toen dc keizer, uil den schouwburg komende, in hel rijtuig slapte. Dc bedoelde persoon is aan dc justitie overgeleverd. PARIJS, 29 October. De Patrie meldt, dat generaal Bazaine in Mexico toebereidselen maakt om binnen kort met al de Fransche troepen scheep te gaan. PARIJS, 30 Oetober. Heden is openbaargemaakt hel rapport van maar schalk Rundon, minister van oorlog, betreffende de reorganisatie des legers. Overeenkomstig 's ministers bedoeling is door den keizer eene commissie benoemddie in last heeft te onderzoeken of er niet aanleiding bestaat lot het brengen van wjjziging in de militaire organisatie. Deze commissie, wier voorzitterschap de keizer zich zelf voorbehoudtzaldc middelen opsporen geschikt om de nationale krachten in staal te stellen het grondgebied van Frankrijk te verdedigen en Frankrjjks polilieken invloed le handhaven. De commissie bestaal uit zes ministers en maarschalken en ecnige generaals. ISurgcvlijttc Stiuib. ONDERTROUWDJ. 11. Djjkman jm. 30 j. en D. G. Verhoog ,jd. 22 j. J. J. Mastrigl, jm. 18 j. en C. van Buren jd. 23j. W. Smitjm.26j. en S. M. van Oyen, jd. 27 j. A. Fallaux, jm. 24 j. en C. van der V\ oerd, jd. 28 j. T. van Schooien, jm.24j.cn H. Snoekerjd.25j. II. G. W. Jonk jm. 18 j. en L. van der Meer, jd. 21 j. G. Biesotjm. 25 j. en J. C. van Leeuwen, jd. 25 j. J. Goddijn, jm. 26j. en J. Sicrat, jd. 26j. P. P. Mctscherjm. 26 j. en L. Lutjd. 25 j. C. Tegelaarjm. 31 j. en M. van Bicmen jd. 28 j. Mr. J. C. du Pui, jm. 34 j. en U. II. de Fremeryjd. 27jMr. G. W. Baron van Dedem jm. 25 j. en E. R. Weslra jd. 24 j. J. de Ladhoudcr, wcdr. bijna60j. en G. W. van Dalen; wedc. 47 j. G. Brizee, wcdr.45 j, en W. L. van den Broek welt. gesch. 41 j. G. B. Krebbcr, wedr. 33 j. en A. Standstra, jd 36j. G. Brummelkamp, jm.26j. en A. van der Endtjd. 25 j. II. J. Coerman jm. 32 j. en J. G. de Blank jd. 33 j. 2GIslc Staais-EoteriJ. Trekking der Vijfde Klasse. lste Trekking. N05. 6907, 8492, 17653 en 19294 ieder een prijs van 1000. 2de Ncs. 9384 en 11364 ieder eeu prjjs van ƒ1000. ADVERTENTIES. Reden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon L. C. M. DIEBEN, geb. VISSER. Leydên, 27 October 1866. Heden ontsliep in de hope des beteren levens, na een langdurig en smar telijk lijden, in den ouderdom van 38 jaar, mijne geliefde Echtgcnoote J. E. MULLER. Wat ik en mijne vier jonge kinderen in haar verliezen zullen allen beseffendie haar in haar leven als eene liefhebbende echtgc noote en zorgende moeder gekend hebben. Leydek, 30 October 1866. J. A. RODBARD. Benige cn algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, gedurende dc ziekte cn hel over lijden vau haren Echtgenoot ondervonden betuigt de ündcrgelcckcndc haren dank. Leyden, 29 October 1866. A. M. M. GEYTENBEEK Wed. G. Liiier. CURATELE. Bij vonnis der Arrondissements-Reglbank te Leidenin dato 30 Oetober 1866, is JAN VLASVELD, Bouwman, wonende te Valkenburg, ten ver zoeke van zijne echtgenooie AAGJE VAN EGMOND, ter zake van ver kwisting, gesteld onder Curatele. Van wege dc verzoekster, P. K. DOEFF, Procureur.

Leydse Courant | 1866 | | pagina 3