LEYDSCIIE COERAAT. VRIJDAG 29 DECEMBER. «W De Courant wordt F rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt N". 159. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. I I Dij deze Courant wordt verzonden N". 25 (blad 32) der Hande- I lingen van den Gemeenteraad. I B1NNENLANDSCI1E BER1GTEN. LEYDEN 28 December. lil de zitting van den gemeenteraad van heden is de behandeling voort gezet der verschillende concepten voor eene plaatselijke directe belasting, t. w. 1". dat van Burgemeester en Wethouders, 2°. dat van den heer de Fremery en 3°. dat van den heer Scheltema. Bet voorstel van burg. en welh. werd uitvoerig verdedigd door den heer Stoffels, tegen de aanmer- j kingen van den heer Scheltema, als zijnde, volgens hem, niet strijdig met dc gemeentewet en met het doel waarmede de accijnsen waren afgeschaft, en ook niet onbillijk. Door den heer de Fremery werd het plan van den heer Scheltema mede uitvoerig bestredenonder nadere uiteenzetting der hoofdpunten van zijn eigen voorstel. Verder verklaarden zich vele leden tegen het voorstel van den heer Scheltema, en wilden uitvoering geven aan het plan van burg. en wcth. zoo als het was voorgesteld, of met de uit breiding daaraan door den heer de Fremery gegeven. Andere leden wensch- ten de zaak in statu quo te laten, omdat geen der voorstellen hun voldeed; onder dezen was de heer Goudsmit, die het voorstel van burg. en welh., even als de heer Scheltema, strijdig met de gemeentewet achtte. Velen bragten echter hulde aan de ijverige pogingen van den heer Scheltema om de zaak te onderzoeken. Nadat al de leden hun gevoelen hadden geuit, verdedigde de heer Scheltema zijn voorstel nog tegen de daartegen ingebragte bedenkingen. Ten slotte werd, nadat afgezien was van eene poging om een gedeelte van hel voorstel van den heer de Fremery te verbinden aan dat van burg. en weth., met 18 tegen 5 stemmenhet concept van burg. en ivwli. nog voor een jaar aangeuomen, zoodal de hoofdelijke omslag vooreerst volgens het bestaande stelsel, echter met verhooging, zal geheven worden. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het dagelijksch onderhoud van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der hoogeschool gedurende hel jaar 1866, zjjn aangenomen: het l,le perceel door J. H.Carlier alhier, voor ƒ3360; het 2dc perceel door S. van der Kamp alhier, voor ƒ1214; het 3de perceel door W. P. J. Verhaar alhier, voorƒ2522. Naar ons uil het Westland wordt gemeld was de verzending van bie ten, als vee-voeder, met vraag begonnen. Die vraag is echter langzamer hand verminderd wegens het ernstig karakter en de meerdere uitbreiding der veeziekte in die streken waardoor ook elders het vooroordeel legen de bieten, als uit besmette streken afkomstig, is ontstaan, zoodat zij thans niet of naattwelijks meer zijn te plaatsen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat het kon. besluit tot regeling der benoemingen van ambtenaren b(j de burgerlijke dienst in Ned. Indie, benevens de bij zondere voorwaarden voor benoembaarheid tot en de voordeelcn en verplig- tingen verbonden aan het ter beschikking stellen van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië van personen, bestemd tot het vervullen van bepaalde ambten of bedieningen. Te Aarlanderveen is in 80jarigen ouderdom overleden de heer J. van Dam, rijks-veearts. Als dichter heelt hij zich van eene gunstige zjjde doen kennen. Omtrent het vroeger op den Rijnspoorweg voorgevallen ongeluk meldt de /V. R. C. nog o. a. het volgende: Zondag morgen, omstreeks 7 ure, stopte de van Arnhem komende kolentrein te Maarsbergen, om aldaar water in te nemen. Hetzij de machinist van den daarop volgenden goede rentrein, zamengestcld uit 71 wagens met 2 locomolivenhet stilstandsig naal door het mistige weder niet gezien had, of dat er zich geen stitstand- signaal bevond, althans hij stoomde door. Hierdoor ontstond de botsing, waarvan het gevolg was dat de voorste machine van den goederentrein ge heel defect geraakteen er een aantal wagens uit het spoor geworpen of beschadigd werden. Naar men zegt, zou de conducteur, die achterop den kolentrein had moeten dienst doen, zich verslapen hebben, zoodat hjj daar niet aanwezig was en dientengevolge aan een wissen dood is ontkomen. Naar men verder verneemt was er ook eene verandering in de gewone dienst der machinisten gekomen, waarbij een hunner, die gewoonlijk een goederentrein bestuurt, nu den van Amsterdam naar Utrecht bestemden sneltrein moest begeleiden, terwijl bij, onbekend met dien lak van dienst, de stations Breukelcn en Maarssen is voorbijgereden. Des avonds had er weder een ongeval plaats op de Arnhemsche lijn. De trein, die ten ruim zeven ure te Utrecht moest aankomen, moest te Ede water innemenen men badbij het geven van het sein tot vertrekver- gelen toe te zien of de vooruitstekende kraan van de waterpomp wel op zijde was gedraaid. Daar dit nu niet het geval wassleepte de trein den toestel omver, hetgeen eene vertraging van ruim een half uur ten gevolge had. Nog één ongeval blijft er te vermelden, namelijk dat Maandagavond op de Rotlerdamsche lijn, en wel lusschen Utrecht en llarmelen plaats had. Er liep een trein van vijf wagens (goederen-personentrein) tegen een voor- uitgezonden trein van 41 wagens (goederentrein). Men weet niet regl of al deze ongevallen aan slechte bewaking van den weg, of aan onoplettendheid der beambten te wijten is. Naar men uit Geervliet meldt is aldaar de vee-typhns uitgebroken op den stal van den bouwman A. de Bruin, en wel in die mate, dat al het vee, ten getale van 60, is aangetast. Twee zijn er reeds gestorven; alle voor zorgen om de smetstof niet over te brengen werden genomen, doch niets scheen den loop der ziekte te kunnen stuitenwant waar men het niet verwachtte, openbaarde zij zich op het plotselingst. Te Zwolle is weder een 24-jarig jongelingzoon van een schipper, gestikt, doordien hij, zich in het achteronder ter ruste begevende, lot ver warming in een komfoor een aangeglommen doovekool had medegenomen. Te 's Herlogenbosch is bij den gemeenteraad ingekomen eene missive van gedep. staten van Noordbrabanlhoudende bezwaren tegen de goedkeu ring der gemeente begrooting over 1866, omdat de opbrengst der opcenten van bet personeel en die van het 4/5 der personele belasting voor het ge heel in plaats van slechts voor 2/3 is uitgetrokken. Door den raad is beslo ten tot de verpligtc eigen aangifte der ingezetenen voor den aldaar te heffen hoofdelijke!) omslag. 's GRAVENUAGE, 28 Deember. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. J. P. Heije, te Amsterdam, tot het dragen der ondersclieidingsteekenen van ridder 2de kl. van de Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg- Gotha geschonkenen aan den lieer A. E. Maas, te Scheveningentol het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van S'. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonkeu. Aan den heer J. A. T. Cohen Stuart, benoemd tot administrateur van financiën in de kolonie Surinameis op zjjn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van referendaris bij het dep. van financiën en van secretaris van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voor malige wees- en momboirkamers. Tol ontvanger der registratie en domeinen te Grave is benoemd de lieer B. H. Tours, thans in die betrekking te Papendrecht. Aan den heer mr. F. A. van Hall is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie en domeinen te Druten. De heer dr. H. van Cappellc is op zijn verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het tweede schooldistrict van Noordholland, en als zoo danig is benoemd de heer mr. A. van Eyk Bij Ie veldregter in de arrond.- regtbank te Amsterdam. Z. M. heeft den officier van gezondheid 2de kl. K. W. Grataraa, leeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, vergund om tijdelijk in Japansche militaire dienst te treden, en zulks voor den tijd van 3 jaren. Den 2dcn Januari) a. s. zal er ten hove een groot bal en gala worden gehouden. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het 5de hoofdstuk der staatsbegrootir.g (binnenl. zaken). De minister van binnenl. zaken beantwoordde de in de vorige zitting ge maakte aanmerkingen. Hij sprak de bewering tegen dat hij bij hel ont werpen zijner begrooting niet bedacht zou geweest zijn op den eisch om onze financiën zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van de O.-I. baten, en trad voorts in uitvoerige beschouwingen, ter verdediging van de onder- deelen zijner begrooling, vooral wal betreft de openbare werken. Op de vraag naar den inhoud der programma's voor hel examen van hen die eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus verlatengaf de minister te kennen, dat zoodanig programma nog niet bestond. De minister besprak ook de quaestie der quarantaine, waarvan hij, op grond van hem verstrekte en openbaar gemaakte adviesen van deskundigende ondoelmatigheid vol hielden trad in uitvoerige bijzonderheden omtrent de veeziekte, erkennende dat zij zich uitgebreid had, maar waarschuwende tegen overdreven voor stellingen van hare uitbreiding. Tot stuiting dezer ramp werd steeds, ge lijk hij aantoonde, groote waakzaamheid in acht genomen, blijkbaar uit de verschillende vastgestelde maatregelenwaarvan bij het doeltreffende aan wees; dat daarin verwarring zou bestaan, kon hij niet toegeven. Nadat nog onderscheiden leden en bij herhaling ook de minister het woord had den gevoerd is het hoofdstuk met 29 tegen 6 stemmen aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de voor-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1