LEYDSCIIE COURANT. MAANDAG 25 DECEMBER. STADS-BERIGTEN. 1865, De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BitO^DZKTTSIG voor de gemeente Legden ingaande Maandag den 25 December 1865. Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algemeene Policie-vcrorder.ing vastgesteld den 26 September 1861 Gemeenteblad n°. 17). Het Tarwebroodbeste soort, wegende een nederl. pond, op 27 cents. Vijf oneenop13J Het Franschbrood van een nederl. pondop27 Vijf oneen, op13j Het Huisbakwegende een nederl. pondop 23 Vijf oneen, op11 i Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een nederl. pond, op19 Vijf oneen op9i Het Roggebroodvan zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop33 Een pond vyf oneenop 16| Burgemeester en Wethouders van Leyden, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 21 December 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Pieter Kraan koopman te Mijdrechtwaarbij hij ver zoekt, zijn pakhuis in de Haverstraat, geteekend wijk III. n°. 104, tot magazijn van brandstoffen te mogen bezigen; Gelet op het Koninklijk beslnit van den 31ste0 Jariuarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legcne en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 28stcn December aanst., des voormiddags te 11 uïen; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 23 December 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDS€I1M lËlliüTKN. LEYDEN 23 December. Als laagste inschrijver is de heer W. Tielens, te Zwolle, aannemer geworden van het bouwen eener nieuwe r. k. kerk met toren te Voorscho ten, voor de som van ƒ53900. De kerk zal naar het plan van den heer Th. Asseler, architect te Amsterdam, in den gothischen stijl worden ge bouwd en moet met 1 December 1867 geheel voltooid zijn. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 176 tot 215 personen. Te Voorschoten is, voor gegoede ingezetenen, tegen eene kleine jaar- Ijjksche contributie, eene sociëteit opgerigtdie gehouden wordt in »hel Wapen »an Voorschoten." Zij vindt veel bijval en telt reeds een 45tal leden. Het Staatsblad n°. 134 bevat het kon. besluit van 20 Dec. 11., hou dende verbod van invoer van rundvee in en van binnenlandsch vervoer van mest en spoeling uit besmette gemeenten. Daarbij wordt bepaald dat invoer van rundvee, niet voor de slagtbank bestemd, is verboden in gemeenten waar de veeziekte heerschl of in de laatste maand geheerscht heeft; gelijke lijk is verboden hel binnenlandsch vervoer van mest, alsmede van spoeling of dik daarvan, afkomstig uit vetmesterijen of stallen, uit gemeenten waar de veeziekte heerschl of geheerscht heeft. De Staatscourant geeft voorts de gemeenten op, waarop bedoeld kon. besluit toepasselijk is verklaard. Door den minister van binnenl. zaken is weder wijziging gebragt in den loop der lijn van afsluiting lot wering van veeziekte bewaakt. De aan hef van de daaromtrent vroeger genomen beschikking luidt thans als volgt: Van de Noordzee af langs de sluis te Katwijk, den linker oever volgende van het kanaal en van den Rijn tot de stad Leyden, van daar langs de zuidelijke grens dier gemeente (de Singels) lot den Nieuwen Rijn; voorts steeds den linker oever dier rivier volgende tol het puntwaar de Does zich met den Rijn vereenigt, langs hel noorderboord van de Does lot aan de zuidzijdervaart, die vaart langs tot de achlerweleringvan daar de noordelijke grens der gemeente Woubrugge volgende en langs de Leydsche vaart tot waar deze de Aar ontmoet bij de Vjjfgaien-brug; voorts in zuide lijke rigting langs het westerboord der Aar tot aan de Nieuwe vaart en het weslerboord der Nieuwe vaart volgende tot aan den Rijn; voorts steeds den regler oever van den Rijn volgende lot Zwammerdamvan daar den Rijn verlatende, den linker oever van de Meije volgende langs de Kaaiwelering tot Slikkendamverder langs de zuidzijde der llollandscbc kade lot hel Woerdsche Verlaat, van daar die kade volgende over den Oudcndam tot de grens van Kockengenen verder, steeds langs die kade gaande, tot aan den Breudijkvan daar langs de noord- en westzijde van den Breudijk tot aan de noordzijde van den grooten weg der eerste klasse n°. 5; van daar de zuidzijde van den grooten weg volgende over Harmeien tot aan de Meern; verder de westzijde van den Meerendijk lot aan den Noord-IJsseldijken langs dezen de brug aan den Hoogenboom overgaande en verder den grooten weg der 2dc klasse n°. 2 volgende lot aan Monfoort; aldaar dc buitenzijde van de Stadsbuitengracht volgende tot daar, waar die in den IJssel uit komt, dezen overgaande tot op den Noorderoever dier rivier en dien oever volgende tol aan Oudewater. De Staatscourant deelt weder rapporten mede van verschillende vee artsen omtrent den loop van den vee-typhus in den laatsten tijd. Daaruit blijkt dal in den omtrek van Schiedam de ziekte weder sterk heeft gewoed en zelfs nog grootere verwoestingen heeft gemaakt dau vroeger, vooral te Vlaardinger-Ambachtte Kethel had de ziekte een kwaadaardig karakter. In de omstreken van Woerden, te Sommelsdijk en te Berkel was de ziekte mede toegenomen. De rijks-veearts te 's Hage wijst op het onvoorzigtige van een veehouder, die een hersteld rund te spoedig bij een gezonden kop pel bad geplaatst; hij ondervond daarvan spoedig de wrange vruchtenwant de geheele koppel werd aangetast, en de helft daarvan is reeds geslagt of gestorven. Te Alkemade is van een koppel van 40 koeijen een door den vcc- lyphus aangetast. Ter mogelijke stuiting der ziekte is de geheele koppel afgemaakt. Naar men uil Groningen meldt had Woensdag 11. een vreesselijk voor val plaats. De buiten de Bolcringepoort aldaar wonende warmoezier O. Onnes had de hulp ingeroepen van een geneesheer; hij bleek aan eene verkoudheid te lijden. Des morgens ten^7 uur echter in ijlenden toestand opstaande, gaf hij aau zijne vrouw te kennen, dat hij zich wilde verbranden, aan welke bedreiging hij werkelijk gevolg gaf door zich op het vuur le werpen. Zijne vrouw wendde lerstond alle pogingen aan om hem dit te beletten, doch het gelukte haar niet, voordal hij werkelijk reeds eenige brandwonden had be ltomen. In dc vvorsieling met haren man werd zij hem eindelijk zoover meester, dat hij op den vloer kwam te liggen en wel in de nabijheid van eene wieg, waarin een hunner vier kinderen lag, ongeveer 20 weken oud. Toen eehter klom de razernij van den man ten top; geheel zinneloos greep hij als een tijger hel kind aan en beet het den geheelen regterwang, een gedeelte van den linkerwang, de bovenlip en den neus lot op de neusbeen deren af. Met inmiddels opgedaagde hulp gelukte het eindelijk den man on schadelijk le maken, en heeft men den lijder zwaar geboeid naar het hos pitaal overgcbragl. Zijn toestand en ook die des kinds is zeer gevaarlijk. 'sGRAVENIIAGE, 23 Deember. Door Z. M. is de heer C. Wiggers, oud-resident van Probolingo, vroeger adjunct-hoofd-inspecteur van financien benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, en de heer J. E. Höveker, waarnemend pred. te Ternatetot broeder van die orde. Door Z. 31. is jhr. mp. O. W. J. Berg van Middelburgh, thans minis ter-resident bij het hof van Hanover en bij de Hanzestedenin dezelfde boedanigheid overgeplaatst bij het bof van Turkye, en is de heer J. A. Mazel, thans raad van legatie bij het gezantschap te Londen, benoemd tot minister-resident bij het hof van Hanover en by dc Hanzesteden. Door Z. 31. is eervol ontslag verleend aan den heer mr. H. R. van Hees, als regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar; aan den heer mr. F. J. A. Fles, als regter in de arrond.-regtbank te Breda; en aan den heer J. D. C. C. de Mol, als notaris te Harderwijk. Tot burgemeester der gemeente Leeuwarden is benoemd de heer D. Zeper, en tot burgemeester der gemeente Pernis de heer A. A. J. C. Cre- meraan den heer D. Hoogeboom is eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nieuwendam. Tol betaalmeester te Sas van Gent is benoemd de heer jhr. 31. A. P. T. Nahuys, thans ontvanger der directe belastingen te Hazerswoude. De telegrafist P. J. U. Sleeuwesen is, op zijn verzoek, eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Z. 31. heeft goedgevonden te benoemen lot den rang van 2dcn luitenant: bij het wapen der infanterie, bij hel l81* reg. A. Evenwel, 1. Hiensch, B. G. Koopman. J. P. L. Gelpke, J. van der Horst BrttynII. 31. W. van Meel en T. W. II. J. M. Hustinx; bij het 2dp reg. H. C van den Broek, W. J. van Selm en J. C. Knaveii; bij hel 3de reg. A. C. P. A Guyot en D. C. van der Nagel; bij liet 4d° reg. H. F. Guichart; bij het 5de reg. J J. L. Bruinier, C. A. Prins en F. P. Francke; bij hel 6de reg. W. J. van der Hoeven, W. H. van Vliet Harsvell, J. F. C. W. Adels, R. 3Ietelerkamp en G. J. van Deinse; bij bet 7d<= reg. G. J. Meijer, H. A. Hulstkamp en F. Britt; bij hel 8stc reg. H. W. van de 31ey; bij het wapen der cavalerie bij het 5d* reg. dragonders J. R. F. van Musschenbroek en W. B. Slotboom bij het wapen der artillerie bij het l8le reg. vesting-artillerie J. R. Naeff, bij bet 3de reg. vesting-artillerie K. Bomberg; bij het wapen der infanterie van de landmagt in West-Indie V. R. van Romondt. Al de benoemden zijn thans onderofficieren bij verschillende corpsen des legers. De militiecommissaris in Zeeland, J. Muschart, is overgeplaatst naar het lslc mililiedistrict in Gelderland, en tot militiecommissaris in Zeeland is benoemd de luit.-kolonel C. T. Scharlenthans prov. adjudant in Noord holland. De kapitein ter zee J. P. G. Muller en de kap -luit. ter zee F. R. toe Water zijn op non-activiteit gebragt. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. en die van justitie Woens dag en Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting der eerste kamer van gisteren zijn de beraadslagingen aangevangen over de begrootingsweilen. De bh. Michiels van Kessenich en Beerenbroek gaven te kennen dat zij de staatkundige houding van het mi nisterie met betrekking tot de provincie Limburg afkeurden. Voorts werd door verschillende leden verklaard dat zij den financiClen toestand niet zoo gunstig beschouwden als door den afgetreden minister van financiën was gedaan. Nadat de ministers op de verschillende bedenkingen hadden geant woord werden de algemeene beraadslagingen gesloten en de hoofdstukken

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1