I uursnii; OURANL 1865. ;fe> <£k> 4h N". 156. VRIJDAG 22 DECEMBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. IS fit O O O 85 T T 1 voor de gemeente Ley den, ingaande Maandag den 25 December 1865. Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algemeene Policie-verordening vastgesteld den 26 September 1861 Gemeenteblad n°. 17). 1 Het Tarwebroodbeste soort, wegende een nederl. pond, op 27 cents. Vijf oneen, op13i 1 Het Franschbrood van een nederl. pond, op27 Vijf oneen, op13)- Het Huisbak, wegende een nederl. pond, op23 Vijf oneen, oplij Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een - nederl. pondop19 Vijf oneen op9i Het Roggebrood, van zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop33 Een pond vijf oneen, op16j- Burgemeester en Wethouders van Leyden, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 21 December 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door hennaar aanleiding van art. 1 der verordening op het Brandwezen van den 9Jcd Maart 1865 (Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wet houder, voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd voor den tijd van drie jaren, gerekend ingegaan te zijn 1°. Mei jl.de volgende ambtenaren bij het brandwezen, als: aan de stads-spuit N°. 1 tot brandmeesterin de plaats van den heer Pieter van Dunren overleden: de heer JOHANNES MART1NUS HOPPEMBROUWERthans adjnnct- brandmeestcr aan die spuit en tol adjunct-brandmeester de heer EVERHAIIDUB f.HRISTIAAN HOU BOLT. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 21 December 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHU BEIÜÜTKN. LEYDEN 21 December. Bij kon. besluit van 18 Dec. jl. is, op zijn verzoek, wegens verande ring van woonplaats, aan J. J. graaf van Limburg Stirum eervol ontslag verleend als 2dcn luit. bij de dienstd. schutterij alhier, en is tot 2dcn lui!, hij die schullerjj benoemd L. Foreman, thans fourier. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijr. benoemd tot leden van de plaatselijke schoolcommissie de hh. prof. R. J. Fruin, dr. II. Boursse Wils, prof. P. J. Veth en mr. H. W. StufTkentot hulponderwijzer 4dc kl. aan de openbare Ugcre school n°. 2 voor onvermogenden is benoemd M. P. du Croix en tol adsistent-commies portier bij de plaatselijke belastingen J. Meijer. Voorts werden, op hun verzoek, de hh. dr. C. ter Laag, als stads-doclor, en dr. W. M. S. Junius, als geneesheer in hel Caecilia-gaslhuis, geconti nueerd, en, op haar verzoek, aan vrouwe C. Metelerkamp, wed. dr. A. L. van der Boon Mescheervol ontslag verleend als regentes van hel II. G. of arme wees- en kinderhuis. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel betreffende de hefFing eener plaatselijke directe belasting. Behalve door burg. en weth.zijn daaromtrent voorstellen gedaan door de raadsleden de Fremery en Scheilema. Het voor stel van burg. en weth. strekt tot behoud van het bestaande stelsel, behou dens geringe wijzigingen ter voorkoming van ontduiking. Voorts zijn bij de drie voorstellen de grondslagen der rijks personele belasting lot uitgangs punt genomen; burg. en weth. en de heer de Fremery kozen daartoe de vier eerste grondslagenbenevens de dienstboden der 1' en 2e klasse en de paarden der lc klasse, de heer Scheltema twee grondslagen, de huurwaarde (kadastrale) en het mobilair, benevens de mannelijke dienstboden. Burg. en weth. stellen voor van het vermoedelijk inkomen vijf ten honderd te heffen en voortdurend slechts aan te slaan hen die b(j het rijk belasting betalen. De heer de Fremery stelt voor 2.9 pCt. van hel belastbaar inko men te heffen, voorts tol bewoners van percelen van lagere huurwaarde (ƒ35) af te dalen, en dus meer uitbreiding aan het aantal belastingschul digen te geven volgens het ontwerp van den heer Scheltema zou de belas ting verschuldigd zijn door alle meerderjarige inwoners der gemeente die geacht kunnen worden een inkomen te hebben van ƒ250 en hoogcr. De hh. de Fremery en Scheltema willen ook uitbreiding aan de belasting geven door mede te treffen hen, die bij anderen inwonen, mits meerderjarig zijnde, en beide stellen bij de berekening der belasting eene zekere opklimming voor, de heer de Fremery die van 2 tot 3 in 14 klassen, de heer Schel tema die van 11 tol 2 in 7 klassen. Bij het voorstel van burg. en weth. wordt voorgesteld de gezinnen met meer dan 4 kinderen beneden de 18 jaren te ontlasten, en wel met 4 pCt. voor elk kind meer dan 4 (de commissie van financiën zou, bij aanneming van het voorstel, 3 pCt. voldoende ach ten). Door den heer de Fremery wordt voorgesteld voor een gezin, uit meer dan 5 leden beslaande, voor elk kind boven de 5 3 pCt. der belasting af te trekken, terwijl voor elk kind beneden de 5 de belasting zou worden verhoogd. De heer Scheltema wil de aanslagen der belastingschuldigen voor elk kind dat zij boven de 4 hebben en dat den leeftijd heeft van 3—18 jaren, in eene opklimmende reeks, van 1 tot 4 pCt. verminderen. De commissie van financiende voorstellen onderling vergeleken hebbende, waartoe zij een concept-kohier, over een getal van ruim 200 personen uit enkele buurten der verschillende wijken der gemeente, volgens de drie stel sels heeft doen opmaken, raadt de aanneming van het voorstel van den heer de Fremery, behoudens eukele door haar aangegeven wijzigingen. De heer Scheltema terstond het woord gevraagd en bekomen hebbende, hield eene uitvoerige rede, waarbij hij 1° in beschouwingen trad van het voorstel van Burg. en Weth., om aan te toonen dat het niet beantwoordde aan het doel, waarmede de accijnsen waren afgeschaft en niet voldeed aan eene gelijke verdeeling van lasten2°. de strekking van zijn eigen voorstel nader toelichtte, om 3°. dat voorstel lc verdedigen tegen de aanmerkingen der commissie van financiën. Alvorens hjj echter tot het laatste deel zijner rede overging, deed de heer llartevelt het voorstel om, even als dit met de overige stukken deze zaak betreffende had plaats gehad, ook de be schouwingen van den heer Scheltema te doen drukken, ten einde die aan een grondig onderzoek te kunnen onderwerpenwaartoe, na eenige discussie en nadat de heer Scheltema zich daartoe bereid had verklaardwerd beslo ten, zijnde dientengevolge de behandeling der zaak uitgesteld tot in de vol gende week. De verder aan de orde gestelde voordragten en adressen wer den goedgekeurd of ingewilligd. tsjj at gisteren op net rnimmus athier gehouden aanbesteding zijn aan nemers geworden 1°. van het onderhouden van den aijtt taugs JUu cu het jaagpad ter zijde van dien dijk, J. W. Filippo en P. Kooreman Pz. alhier, voor 397 's jaars; 2°. van het opmaken, onderhouden enz. van een gedeelte der Haarlemsche trekvaart, H. en J. W. Filippo voor ƒ134 's jaars 3°. van het onderhouden van een gedeelte van het Utrechtsche jaagpad enz., 2de perceel, P. van Vliet en C. J. van Vliet te Oudshoorn voor ƒ470 'sjaars; 4°. van verschillende onderhoudswerken behoorende lot laatstge noemd jaagpad, lslc perceel voor 1170, en 2dc perceel voor 470 'sjaars, P. van Vliet en C. J. van Vliet te Oudshoorn. Gisteren avond had in de slads-gehoorzaal de 5dc openbare les en prijs- uildeeling plaats voor de leerlingen der burger-zangschoolopgerigt door het dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De door een bui tengewoon talrijk publiek bezette zaal bewees dat de belangstelling in deze instelling niet alleen niet verflaauwd, maar steeds toenemende is. De uilvoering van de verschillende stukken van het programma strekte ook nu weder om haar van eene gunstige zijde te doen uitkomen. Het programma der uitgevoerde zangstukken was zamengesleld als volgt: voor de 4dc klasse, Oefeningen in Solfèges; Moederliefde, van Ileinze; Tevredenheid in God, van Haydn, (beide tweestemmig); voor de 3de klasse, Oefeningen in tweestemmige Solfèges; Het vaderland, van Worp; De leeuwerik, van Worp; Zangerslied, van Hilier; Lentelied, van Andre'; Waar liefde woont van Worp; Wie is de koning der hemelen, van Worp; Jagerslied, van Weber, (alle tweestemmig); voor de 2dc klasse, Aan den koning, van Klein; Naar huiten, van Abt; Seid uns zum zweiten mal willkommeti, aus der Zauberflöle, van Mozart; Molette, van Mendelssohn, (alle driestemmig); Festgesang, aus Oberon, van Weber; Lobl den Hemn, aus Joseph, van Mehul; West Facheltlaucr, aus Armida, van Rossini; Het geluk der jeugd, van Weber, (alle tweestemmig). Voor de uitvoering van het slotnommer werden door den commissaris, den heer dr. C. ter Laag.de aan de leerlingen toegekende prijzen uitgereikt, en mededeeling gedaan der namen van henaan wie eervolle vermelding of bevordering was te beurt gevallen. Hij hield daarbij eene korte toespraak, waarbij hij de leerlingen lol voortdurende vlijt en ijver aanspoorde, en den onderwijzers den dank van commissarissen overbragt voor hunne vele en onvermoeide zorgeneene aanbeveling der school in de vergadering van het publiek konde hij overbodig achten daar er van belangstelling in de inrigting zoovele blijken waren en zij zich ook nu weder in de overgevulde zaal loonde. Prijzen werden toegekend: in de 4de klasse aan (meisjes) J. II. Hazenberg, A. B. Grceve, C. 11. Greeve, E. M. Rogge, (jongens) J. W. de Groot, E. J. J. Homan J. A. G. Groen; in de 3de klasse aan (meisjes) 11. M. Kooreman, J. M. van GecnenM. D. Felix, (jongens) F. J. Visser, P. de Geus, J. Schiet teJ. K. Kuiper, M. Otto; in de 2de klasse aan (meisjes)

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1