voor 300 'sjaars; 2°. eene partij weiland in den Stadspolder onder Ley- derdorp door P. Dreef, voor 195 'sjaars; 3°. eene partij weiland in deu Pesthui'spolder door H Borgerding, voor ƒ160 'sjaars; 4°. eene partij wei- j land gelegen als voren door denzelfde, voor 205 'sjaars. Wjj ontvingen copie van een adres, door den heer II. J. Doorman te 's Hage bij den gemeenteraad aldaar ingediend, waarin gewezen wordt op het voorbeeld van het gemeentebestuur van Haarlemdat de geldenin de stedelijke kas ongebruikt liggende, op prolongatie uilzei, welke handeling loffelijke vermelding niet alleen maar ook navolging zou verdienen. Uel voor een of meer maanden in prolongatie geven van geldsommen gaat im met geene bezwaren gepaardzegt adressant, liet schijnt dien lieer niet bekend te zijn, dat gedep. stalen dezer provincie in het vorige jaar goedkeuring geweigerd hebben van het besluit, door den gemeenteraad al hier genomen, tot het productief maken van gelden in de gemeentekas aanwezig. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de elf eerste maanden van 1865, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 59,358,869.23zijnde ƒ1,172,860.15 meerder dan in dat tijdvak van 1864. Bij kon. besluit van 16 Dec. zijn benoemd de leden en plaatsvervangende leden van de geneeskundige raden voor ZuidhollandNoordholland Friesland en Gro ningen, IVoordbrabant en Limburg, en Zeeland. Voor Zuidholland zijn benoemd tol leden: de bh. dr. II T Blom Coster, te 's Gravenhage, dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar, te Leyden dr. J.C.G. Evers, hoogleeraar te Leyden dr. P. M. j Mess, te Scheveningendr. J. N. Kamaer, te Delft; dr. K. A. Kombach, te Leyden; dr. F. 1. J. Schmidt, te Botterdam; dr. C. J. Snijders, te Nieuwe Tonge; dr. C. J. Vaillaiil jr.te Schiedam; J. Thorn Leesonheel- <11 vroedmeester te Ter Aar; A. C. Cramer, apotheker te Botterdam; P. J. Ilanxtnan, apotheker te Botterdam; VV. Iluygens VVzn., oud-apotheker te 's Gravenhage; G. J. Jacobsou, oud-apotheker te Schiedam; A. van Scher- penzeel, apotheker te Schoonhoven; C. C. Vorstman, apotheker te 's Gra venhage; mr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar te Delft, en tot plaatsver vangende leden: de hit. dr. J. M. Addink, te 's Gravenhagedr. A. M. Ballot, te Botterdam; dr II. Bonrsse Wilste Leyden; dr. G. P. Büchner, te Gouda; dr. G. Ph. F. Groshans, te Botterdam; dr. H. Lttlofste llardinxvelddr. 11. F. Onnente Dordrecht dr. C P. Pons Koolhaas, te 's Gravenhagedr. G. II. van Vollenhoven, te Botterdam; J. Broeksmil, heel- en vroedmeester te Bozcnburg; G. Bisschop, apotheker te 's Graven hage; G. W'.Boot, apotheker te Gonnchem; B. Èickma apotheker te Bot terdam; B. J. Fornara, apotheker te Leyden; J. C. T. Vigelius, apotheker te 's Gravenhage; dr. J. de Vrij, te 's Gravenhage; mr. H. J. Burger, ad vocaat te Botterdam. Volgens officiële opgave zijn in Zuidholland, over de week beginnende den 3dcn en eindigende den 9dcn December door den vee-typhus aangetast 1439 runderen en daarvan gestorven 142. afgemaakt 270 hersteld 81. Als plaatsen waar de ziekte voor het eerst zich in die week vertoonde worden opgege venZuid-BeijerlandHageslein en Nootdorp. Onder Naaldwijk zijn op een stal van 31 runderen, allen door de ziekte aangetast. Een van die aan getaste runderen had vroeger in erge mate aan de ziekte geleden en was daarvan reeds geruimen tijd hersteld. Sedert het begin der ziekte zijn in het geheel aangetast 12787 runderen, gestorven 3598, afgemaakt 3622, hersteld 3627. Aan het U. D wordt berigt, dal de postboden, in dienst der admi nistratie van de posterijen en tot dusierre slechts tijdelijk aangesteld inge volge koninklijk besluitvan vaste aanstellingen zullen worden voorzien en dat zij, naar gelang hunner bezoldiging, in het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren zullen bijdragen. Volgens de Arnh. C. heeft dr. A. Pierson geantwoord op dr. Béville's brief, die onlangs onder den titel nNous maintiendrons" verscheen. Dat antwoord zal spoedig verschijnen onder den titel »De moderne richting en de Christelijke kerk." Tc Botterdam heeft Zondag II. de heer dr. G. Ph. F Groshans, lec tor bij de geneeskundige school aldaar, zijne 25-jarige betrekking hij die inrigtiug herdacht. Hij ondervond bij die gelegenheid van verschillende zijden bewijzen van hartelijke deelneming, en van den minister van binneul. zaken ontving hij ecu brief, houdende mededecling dal Z. 11. de koning hem, op zijne voordragt. den titel van hoogleeraar had verleend. Door zijne vroegere en tegenwoordige leerlingen werd hem een zilveren be ker en een prachtig album aangeboden. Zondag avond is onder llillegersberg de brood- en stijfsel fabriek van den lieer Mouton afgebrand. Van den goederen-voorraad is niets gered; alleen is men cr in geslaagd de boeken van het kantoor te bergen. Naar men uil Spanbroek in Noordholland meldt, is aldaar een tnoord gepleegd op een rijks-veldwachter. Men heeft hem eerst mishandeld en daarna in het water geworpen. Wraak schijnt de oorzaak van dien moord te zijn. Hel onderzoek naar den dader of de daders is terstond ingesteld, doch heeft nog lot niets geleid. Te Utrecht is lot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen dr. 11. W. Krijt, pred. te Groningen. Te Arnhem is dezer dagen een der bestellers van een expeditie-kantoor in hechtenis genomenbeschuldigd van liet verduisteren van pakjes van waarde, hem Ier bezorging toevertrouwd. Nabij llarliiigenonder Pingjum is Vrijdag II. de boerderij van den heer Dijkstra afgebrand, waarbij 26 runderen en 5 paai den zijn omgekomen. 's GBAVENI1AGE 19 Deember. Tot burgemeester zijn benoemd.- te Nederhemert de heer A. J. II. M. A. baron van Nagell; ie Sluipwijk en Steiti de lieer II. C. Schuyl van Cas- tricuin; te Pernis de heer A. A J. C. Cramer; te Wijmbritseradeelde heer utr. M. Bakker. Tot ontvanger der directe belastingen te Ternaard is benoemd de lieer E J. VYoudsma, thans ie Warga. Het hof heeft, wegens li t overlijden van den koning der Belgen, Leopold l, den rouw aangenomen voor den tijd van eene maand, t. w. twee weken middelbaren en twee weken lig ten rouw. IIII. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie zullen mor gen ten 4 ure van Berlijn in de residentie aankomen. De eerste kamer hield gisteren eene zining, waarin de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen zijn ingekomen, en de orde der werkzaamheden voor eene heden Ie houden zitting werd vastgesteld. In de zitting van lieden is een achttal wets ontwerpen aangenomen. Don derdag aaust. zal de kamer weder eene zitting houden. De tweede kamer heeft gisteren de volgende wels-outwerpcn behan deld: 1°. dat tol regeling van hei loods- en bakenwezen op eenige rivie ren, aangenomen met 49 tegen 2 stemmen; 2°. dat lot onteigening van percelen ten behoeve van eene verbetering van het vaarwater de Litz te Oostermeer, aangenomen met algemeene stemmen; 3°. dat tot vereeniging der gemeenten Bommenede en Zonneniaire aangenomen met algemeene stemmen; 4°. die lot naturalisatie van M. Gallenkamp en anderen, aange nomen met algemeene stemmen; 5°. dat tot aanvulling van het VIIl8t« hoofdst. der staatsbegrooting voor 1865, aangenomen met 48 tegen 4 stem men; 6". dat, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn, aangenomen met 31 tegen 19 stemmen; 7°. dat, houdende nadere bepalin gen omtrent den accijns op de suikeraangenomen met 46 tegen 5 stem men; 8°. dat tot bekrachtiging van afstand van rijksgrond aan de gemeente Assen, in ruil voor grond dier gemeente, aangenomen met algemeene stem men; 9°. dat tot bekrachtiging eener prov. belasting in Groningen, aange nomen met algemeene stemmen10°. dal tol onteigening van percelen ten behoeve der bedijking en droogmaking van den Oosteinderpoel onder Aalsmeer en Nieuwer-Amslelaangenomen met algemeene stemmen. Nadat nog de rapporten van verschillende commission waren goedgekeurd f is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar men verneemt zijn heden de rapporteurs over de cultuurwet ver gaderd geweest tot vaststelling der bouwstoffen en punten voor het voorloo- ptg verslag. Heeds vroeger is gemeld en nader kan bevestigd worden, dat in de meeste afdeelingen de meerderheid, in andere een groot getal leden zich met de hoofdbeginselen dezer gewigtige voordragt heeft kunnen vereenigen. Naar men verneemt zal in de volgende week op hel koninklijk Fransch looneel alhier ten toonecle worden opgevoerd de groote opera VAfricaine. BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. B 15 I, *i I K. BBUSSEL, 18 December. De begrafenis van het stoffelijk overschot des konings heeft Zaltirdag in de bij het programma bepaalde orde plaats gehad. De stad was geheel in rouw gehuld en al de bureaux en magazijnen waren gesloten. De toe vloed van vreemdelingen was verbazend. Behalve de twee reeds genoemde vorstelijke personen waren ook de hertogen van Nemours en van Aumaie bij de plegligheid tegenwoordig. Terwijl de trein op het plein van het paleis werd geordend sprak de predikant Becker in de kapel eene lijkrede uit. Ten ruim 1 ure kwam het stoffelijk overschot te Lacken aan. Tegen over de kerk, welke den koninklijken grafkelder bevatin afwachting der vol- tooijing van hel nieuwe kerkgebouw, was eene kapel opgerigt, waarin de begrafenis-plcgligheden zouden plaats hebben De lijkkist werd door onder-officieren van het leger binnengedragen. Bij het binnenkomen van het stoffelijk overschot werd een der Evangelische kerkgezangen door een koor uitgevoerd. De predikant Vent sprak een gevoelvol gebed uil, waarin hij op de ramp wees die de natie had getroffen en waarin lijj des Hemels zegen over Leopold II inriep. Na den zegen over de aanwezigen te heb ben uitgesproken, besloot hij met de woorden: »Be Eeuwige heeft gegeven de Eeuwige heeft genomen, Zijn naam zij geloofd! Amen." liet stoffelijk overschot werd daarop naar den grafkelder gevoerd en daarin nederge- lalen en de plegligheid met de verzegeling van het graf door den mi nister van justitie besloten. Gisteren bij den intogt van den koning en de koningin en bij liet afleggen van den eed op de grondwet door koning LeopolJ 11. was de geesidrift onbeschrijfelijk groot. Eene groote menigte volks bevond zich allerwege op den weg, dien de stoet volgde. In het paleis der natie waren de kamers in vereenigde zitting vergaderd om den eed van Z M. op de constitutie af te nemen. Bij zijne komst in de vergaderzaal werd de koning met levendige toejuichingen begroet. Deze plegligheid werd door de hier aanwezige vreemde vorstelijke personen, hel corps diplomatique, de hooge geestelijkheid enz. bijgewoond. Nadat de koning den eed had afgelegd en op deu troon had plaats genomen, werd door lieui eene indrukwekkende rede uitgesproken, waarin hij de natie en de vreemde souvereinen dank betuigde voor de hulde, aan zijnen vader bewezen, en ook voor de betoonde sym pathie. Verder liet hij zich o. a. aldus uit: Terwijl ik heden opvolg aan eeuen vader, die in zijn leven zoo hoog vereerd werd en na zijnen dood zoo diep betreurd wordt, is mijne eerste belofte, die ik voor de uitverkorenen der natie aflegde voorschriften en de voorbeelden die zijne wijsheid mij nagelalen heeftnaauwletlend te volgenen nooit te vergelen welke plig- ten die onschatbare nalatenschap voor mij medebrengt. Beloof ik aan België noch eene roemrijke regering, gelijk die waardoor zijne onafhankelijkheid is gevestigd, noch eenen grooten koning, gelijk hij die door ons beweend wordt, ik beloof althans aan België eenen koning, die Belg is van hart en ziel en wiens gansche leven aan België gewijd is. De eerste koning der Belgen zijnde, wien België het levenslicht heeft gegeven, heb ik van mijne kiudschheid af in ieder vaderlandlievend gevoel mijns lands gedeeld. Ik ben, gelijk ons land, met innige vreugde getuige geweest van die nationale ontwikkeling, waardoor al de bronnen van kracht en voorspoed in zijnen school vruchtbaar worden gemaakt. Ik heb, even als het Belgische volk; liefde voor die groote instellingen, welke de orde tevens met de vrijheid waarborgen en de stevigste grondslag van den troon zijn."»lk van mijne zfide heb nooit onderscheid tusschen Belgen gemaakt. Zij zijn allen verknocht aan het vaderland, en ik omvat hen allen met dezelfde liefde. Mijne constitutionele roeping plaatst mij buiten den onderlingen strijd der verschillende rigtingen en gevoelens, en laat de beslissing van dien strijd aan hel land zelf over. Ik wenscli van harte dat die strijd altijd worde getemperd door dien geest van nationale broederschap, welke op dit oogen- blik al de kinderen van België's gezin rondom dezelfde banier vereenigt." Nadat de plegligheid was afgeloopen en Z. M. de vergaderzaal had ver laten, vertoonde het vorstelijk echtpaar zich op hel balkon van het paleis aan de volksmenigte, die het met vreugdegejuich begroette. Heden avond wordt aan Z. M. het adres der kamer aangeboden. Heden verleent Z. M., na afloop van liet Te Deumaudiëntie aan de autoriteiten. ENGKLAI* 1». LONDEN, 17 December. Graaf Spencer, de voorzitter der staatscommissie van onderzoek voor de runderpest, heeft in eene openbare redevoering verklaard dat die com missie, wegens de zorgbarende toeneming der veeziekte in Groot-Britannië, bij de regering aandrong op zeer strenge en eenparige maatregelen lot stui- ting der kwaal. Blijkens eenen den 14den dezer opgemaakten staat waren sedert hei uitbarsten der runderpest in Engeland en Schotland 47199 geval len van die ziekte ter kennis der regering gekomen. Van die aangetaste runderen zijn 24513 gestorven, 11554 afgemaakt en 3771 hersteld, en wa- ren er den 14,Icn dezer nog 7361 in behandeling.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2