dat daarop de tweede besch. uit de weide op hem is afgekomen hem heeft aangegrepen en klappen tegen hel hoofd en den schouder heeft locge- bragtwaarbij Petiet legen den graskant van den straatweg viel, zoodat hij zoowat op de knieën lag; dat de eerste besch. zich er bij heeft gevoegd en aan den reeds zoo deerlijk mishandelden man twee slagen ter zijde op het hoofd heeft toegebragl met het melkblokhetwelk hij in de hand hield; dal deze beide slagen, op het gehoor te oordeelenforsche slagen zijn ge weest, bepaaldelijk de eerste, die met kracht aankwam en van het hoofd op den schouder stuitte; dat Petiet na de laatste slagen zich had geslingerd om de beeuen des eersten besch. en van een getuige, wien hij toevoegde: «smeerlap moet je mijn oom slaan" en nadat de beschuldigden zich had den verwjjderd, te kennen gaf, dat hij zich wilde afwasschendat hij dan ook den straatweg over door de heg aan de overzjjde is gegaan en zich op het gras aan den slootkant nederzette, maar al spoedig in het water is ge vallen, waaruit hij alsloen door eenige getuigen onmiddeljjk is gehaald; dat Petiet, toen de getuigen Item op den kant hadden, in bewusteloozen toe stand verkeerde en kort daarna op last van een agent van politie en onder diens opzigl door drie burgers naar het Caecilia-gasthuis te Leyden is ge dragen, alwaar hem onmiddelijk geneeskundige hulp is verleend, doch steeds in bewusteloozen toestand blijvende verkeerenen den volgenden morgen is overleden. Dat vervolgens tloor den regler-commissaris tot deskundigenom on derzoek te doen bij de lijkopening, naar den staat van het lijk en de oor zaken van den dood, zijn benoemd en beëedigd de heeren Krieger, Hal- bertsma en Boogaard, hoogleeraren te Leyden mitsgaders dr. Zaaijer, prosector aan het anatomisch kabinet aldaar. Dat als eindresultaat van het onderzoek door de deskundigen is vastgesteld: 1°. dat de dood van Pet iet moet wor den toegeschreven aan hersendrukking door in den schedel uitgestort bloed 2°. dat deze bloeduitstorting in den schedel hel gevolg moet geweest zijn van uitwendig mechanisch geweld, en 3°. dal de waargenomen verwonding en beleediging aan den schedel zeer goed kunnen zijn veroorzaakt door het ten proccssc aanwezige melkblok, en dat de omstandigheid, dal de slag met hel platte gedeelte daarvan is toegebragl, in volkomen overeenstemming is met hunne waarneming, dat er namelijk bijna geene uiterlijke sporen van verwonding aan het hoofd zigtbaar waren. 's GRAVENIIAGE, 14 Deember. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. II. C. Burlage, consul-generaal te New-York; II. C. Hulsenbos, consul- generaal te Lissabon; H. W. Alma, consul te Marseille; P. komijn, vice- consul voor Stockton en Hartlepool; J. C. Labouchèrc, laatst consul te Havre. Z. M. heeft vergunning verleend aan A. graaf van Bylandl tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Christus, Item door den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is de heer mr. J. E. Banckte 's Gravcnhage, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid van den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam; en tot lid van dien raad benoemd de heer dr. J. C. Hacke van Mijnden, te Amsterdam. Bij kon. besluit van 15 Sept. zijn de gebroeders mr. B. J. Ploos van Amstel, lid van de arrond.-regtbank te Amsterdam, en mr. J. P. Ploos van Amstel, griffier bij het katitongeregt aldaar, benevens hunne zusters J. J. Ploos van Amstel en H. Ploos van Amstel, erkend als behoorende tot den Nederl. adel met het praedicaat van jonkheer en jonkvrouwe. Tot burgemeester der gemeente Buinen is benoemd de heer D F. Notion. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Terheydcn de heer W. F. G. L. van Tengnagell de Raad, thans te Zwaluwe; te Leek de heer W. F. van Nouhuys, thans te Termunterzijlen te Harlingen de heer J. S. Greidanus, thans te kokhuizen. Tot commissaris der loodsen te llriellc is benoemd de opperstuurman in het vaste corps dek- en onderofficierieren der marine B. Snoek, en tol adjunct-commissaris der loodsen te flellevoelsluis de 2de stuurman in dat corps J. van der Burgtbeiden tijdelijk met die betrekkingen belast. Z. M. heelt goedgevonden den luit-kolonel J. P. Meelissen, van het 2dc reg. dragonders, op zjjne aanvrage, op pensioen te stellen, onder toe kenning van den rang van kolonel, en bij liet wapen der cavalerie te be noemen: bij het lsle reg. dragonders tol majoor den ritmeester llte kl. J T. van Barneveld, van het 5dc reg. dragonders; bij het 2de reg. dragonders tot luit.-kolonel den majoor H. A. Tobias, van het lsle reg. dragonders; bij hel 3de reg. dragonders tol Islc" luit. den 2dcn luit. C. G. G. Verthuien de Salve de Bruneton, van het corps; bij het 5dc reg. dragonders lot ritmeester 3de kl. den lsltn luit. G. H. van Nouhuys, van hel 3dc reg. dragonders. De eerste kamer zal lieden namiddag ten drie ure eene zitting houden. In de zitting der tweede kamer van Dingsdag bij de behandeling van hel voorstel lot het houden eener enquête omtrent de verkiezingen in Lim burg, heeft de heer van Zuylen van Nyevell (Arnhem) zijn voorstel in hel breede toegelicht en tegen de gemaakte bedenkingen verdedigd Hij ver deelde zijne rede in vier deelcn; toonde in de eerste plaats aan, welk stand punt hij bij het indienen had ingenomen, zijnde dal van volkomen onpar tijdigheid, terwijl hij zich bij het doen daarvan geheel door hel gevoel van pligt had laten leidenhij wees in de tweede plaats op het gewigt van het onderwerp, en op het gevaar voortvloeiende uit de inmenging van rege ringswege in de verkiezingen, op grond van de daarvan in hel buitenland opgedane ondervinding; in de derde plaats bestreed hij de door sommigen voorgestane meening, als zoude het instellen van een onderzoek in deze aangelegenheid strijdig wezen met de bepalingen van de wet tot regeling van het regt van enquête; terwijl hij in de laatste plaats uit de tegen hem aangevoerde bezwaren aanleiding nam om aan te toonen dat die tegenwer pingen juist het wenschelijke der aanneming van zijn voorstel deden uitko men. Door verschillende leden werd het voorstel bestreden, o. a. door den heer van der Lindendie in den loop zijner rede den inhoud mede deelde der aanschrijving die de afgetreden minister van financiën aan den directeur der belastingen in Limburg had gcrigt, waarvan hij een afschrift had bekomen, en waarin, naar hij aantoonde, niets voorkwam, dat aan leiding zou kunnen geven om eene enquête in te stellen. Gelijk reeds ge meld is werd het voorstel met 53 tegen 18 stempen verworpen. Voor heb ben gestemd de heeren Schimmelpenninckde Brauvv Lycklama a Nyeholtj van Zuylen van Nyevell (van Arnhem), Winlgens, J. K. van Goltstein, Mijer, van Zuylen van Nyevell (van 'silage), Simons, van Lidlli de Jeude, Hoekwater, Hoffman, van Forecst, vati Voorthuysenvan Asch van VVijck, Rochusscn, Begram en Kien. Afwezig waren de heeren Reinders, van Lynden en de Bieberstein. In de zitting van gisteren is liet wets-onlwerp tot vaststelling van hoofd stuk V11 der staatsbegrooting (Nat. schuld) met algemeeue stemmen aan genomen, nadat besloten was, op voorstel van den heer Rosse, om het door den minister van financiën ad interim voorgedragen art.strekkende om de voor dit hoofdstuk bestemde sommen voor slechts 6 maanden uit te trekken, te doen vervallen. Met algemeeue stemmen werd ook aangenomen het wets-ontwerp tot vaststelling van hoofdst. VIIB (financiën), waarbij levens besloten werd uit art. 49 de woorden betreffende de inrigting eener poslzegelfabriek weg te laten. Hel ontwerp van wet op de middelen voor 1866 werd vervolgens aangenomen met 60 legen 5 stemmen. Voorts werden nog met algemeeue stemmen aangenomen hel wets-ontwerp tot bekrachtiging van verkoop van rijksgrond aan P. Pollet, te Tilburg; dat tot wijziging der hoofdst. VIIA en li der begrooting voor 1864; dat tol regeling der ontvangsten en uilgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1866; en dat lot vaststelling der begrooting van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen, dienst 1866. Heden behandeling van eenige wets-ontwerpen van geringen omvang en morgen zal het wetsontwerp betreffende de grondbelasting in Limburg in overweging genomen worden. Door den gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de wis- en natuur kundige wetenschappen en het regtlijnig teekenen hij de hoogere burger school de heer F. van Wagetiingen Jzn.civiel ingenieur, thans te Goes. lieden nacht heeft een persoondoor middel van inklimming en bui ten braak aan de achterzijde der woning van den tweeden secretaris det Frausche legatie, aan de Manritskade, weten binnen te komen. De bediende ontwaakte echter, wilde een onderzoek instellen en werd, op den gang ko mende, een onbekend manspersoon gewaar, die hem, toen hij hem wilde- vasthouden, til den schouder met een scherpsnijdend werktuig eene verwon ding toebragt, waarop de dader onmiddelijk is gevlugt. BU1TKNLANDSCHK BKRIGTEN. BGLfilK. BRUSSEL, 13 December. De aartsbisschop van Mechelen, mgr. Sterckx, primaat van België, heeft het volgende mandement aan de geloovigen van zijne dioecesc gerigt «België heeft een allerzwaarst verlies geleden. De koning, onze geeerbit digde souvereindie van zijne komst in zijn aangenomen vaderland af zijt gansche beslaan en al zijne wijsheid aan de bevestiging onzer national! onafhankelijkheid had gewijd, en die eenen opvolger, zoo waardig om out dierbaar vaderland te regeren, voor ons had gevormd, is heden overleden.'1 Verder gelast de prelaat, dat in al de kerken der dioecese de klokket ten leeken van rouw des avonds worden geluid tot aan de leraardebestel ling van het stoffelijk overschot des konings, en besluit aldus: «Dal blijk van algemeenen rouw zal bewijzen, hoe innig wij aan onzen eersten koning verknocht waren, en hoe getrouw wij den erfgenaam zijner kroon zullen zijn." De ministerraad, kiachtens art. 79 der constitutie belast met de uit oefening van de constitutionele magt der kroon tot op de beëediging vati den troonsopvolgerheeft al de ministers van staat, alsmede al de gene raals van het Belgische legeruilgenoodigd om te Brussel aan zijne beraad slagingen te komen deel nemen. Gisteren avond is het stoffelijk overschot van den koning uil Laeket herwaarts overgebragt. Er was bij die gelegenheid eene groote volksmenigte op de been. De lijkwagen werd gelrokken door zes met rottvvkleeden om hangen paarden, elk door een voetknecht geleid, die in de vrije hand eet brandende toorts hield. Aan de vier hoeken van den lijkwagen bevonden zich te paard de generaals-kommandaiilen van de bnrgergardeder provincit en der plaats, alsmede de kolonel der gendarmerie. Achter den lijkvvaget volgden de ministers, in rouwkoetsen gezeten. De voorgevel van hel paleis was geheel in hel zwart gedrapeerd. De lijkkist werd in een der beneden zalen nedergezet, die van morgen af voor het publiek toegankelijk zal zijn Hel programma voor de plegtigc begrafenis van het lijk op Zaturdag aanst wordt door de dagbladen medegedeeld. De plegigheid zal des morgens let 11 ure aanvangen De stoet zal den volgenden weg nemen: rue royale, rue du palais, avenue de la reine en rue de l'église. De Moniteur zegt dat de hertog van Brabant wel een telegram van dei keizer van Frankrijk heeft ontvangen, maar dat hetgeen omtrent den in houd is medegedeeld, niet geheel juist is. De Frausche Moniteur maakt di kennisgeving van den hertog en hel antwoord des keizers openbaar. Hei laatste levert echter weinig verschil op met het daaromtrent medegedeelde. De plegtige begrafenis op Zaturdag aanst. zal, naar men verneemt bijgewoond worden door den koning van Portugal, den prins van Wallis den prins »an Prnissen en prins Lodewijk van Hessen. De keizer van Rus: land, die van Frankrijk en die vati Oostenrijk zullen zich bij de plegtigheie doen vertegenwoordigen. ENGELAN Eï. LONDEN, 12 December. Te Dublin is eene conferentie van liberale lersche parlementsleden, 21 in getal, gehouden, om onderling af te spreken wat zij in de volgendt

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2