LEÏDSCHE CO ERA UT. De Courant wordt Frijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IFoensdag en Die van Maandag komt VRIJDAG 15 DECEMBER. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BEJIIGTEIV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Leyie Kmandel Fruitman, vlceschhouwer, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt, het pakhuis in de Spijkerboorsteeg, j wijk VI. n°. 1202, tot slagtplaats en veestalling te mogen inrigten; 2°. Adria- j nus Hdberids van Kampen, goud- en zilversmid, mede binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, een fournuis of vuring te mogen doen plaatsen in het huis aan de Kalvermarktgcteekend wijk VIII. n». 179 Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slcn Jariuarij 1824, rakende vergunnin- gen ter oprigling van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- 1 legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incom- i mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 18d™ December aanst.des voormiddags te 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver- j zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden tullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 14 December 1865. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN LEYDEN, 14 December. Wj) vernemen dat op de 16de algemeene vergadering der Vcreeniging van en voor Nederlandscbe industriëlen, welke op Woensdag den 6dcn Dec. 11. gehouden werd onder voorzitting van den heer A. II. Eigeman, vice-presi dent der vereenigingis ingekomen eene missive van den heer P. Regout, te Maastricht, waarin hij bedankt als lid en president der vereeniging. Onder de gemeente Leydcrdorp heeft zich thans mede een geval van den vee-lyphus voorgedaan. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt dat in den loop der ljjn van afsluiting van regeringswege tot wering van vee ziekte bewaakt, wijziging noodzakelijk is geworden. De aanhef van de daaromtrent vroeger genomen beschikking luidt thans als volgt Van de Noordzee af langs de sluis te Katwijk, den linker oever volgende van het kanaal en van den Rijn tot de stad Leyden, van daar langs de zuidelijke grens dier gemeente (de Singels) lot den Nieuwen Rijn; voorts steeds den linker oever dier rivier volgende tol het punt, waar de Does zich met den Rijn vereenigt, langs het noorderboord van de Does lot aan de zuidzijdervaartdie vaart langs tot de achterwetering; van daar de noordelijke grens der gemeente Woubrugge volgende en langs de Leydsche vaart tot waar deze de Aar ontmoet bij de Vijfgalen-brug; voorts in zuide lijke rigting langs het westerboord der Aar tot aan de Nieuwe vaart en het wcslerboord der Nieuwe vaart volgende tot aan den Rijn; voorts steeds den regter oever van den Rijn volgende tot Zwammerdam, van daar den Rijn verlatende, den linker oever van de Meije volgende langs de Kaaiwetering tot Slikkendamverder langs de zuidzijde der llollandsche kade tol het Woerdsche Verlaatvan daar die kade volgende over den Oudendam tot de grens van Kockengcn, en verder, steeds langs die kade gaande, tot aan den Breudijk; van daar langs de noord- en westzijde van den Breudijk lot aan de noordzijde van den grooten weg der eerste klasse n°. 5, en verder de noordzijde van dien weg volgende tot aan Woerden; van daar in zuidooste lijke rigting langs het westerboord der lange kinschoten tot aan Linschoten; verder langs de westzijde van den kunstweg van Linschoten over den Lin deboom naar Montfoort, tot aan den regter oever van den Hollandschen IJssel en dien oever volgende tot aan Oudewater. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dal het houden van veemarkten en openbare verkoopingen van vee in de gemeente Rijssen en Delden na 14 December is verboden. Gcdep. staten der prov. Zuidholland hebben besloten te onteigenen 11 stuks runderen (zwartbonte) van J. A. Kool, te Hagestein, waarvan 3 lij den aanen de overige 8 stuks verdacht zijn van te lijden aan de besmet telijke veeziekte, alsmede ongeveer 200 Ned. ponder, hooi, 16 touwen, 9 dekkleeden en de gereedschappen in de stallen aanwezig. In het hoofdkiesdislrict Maastricht is tot lid van de tweede kamer verkozen de heer jhr. mr. P. Th. van der Maesen de SombrelT, met 1033 van de 1608 uitgebragtc stemmen. De beer Merkelbach verkreeg 444, de heer Knoop 124 stemmen. Gedep. stalen van Limburg hebben een breedvoerig adres bij de tweede kamer ingediend legen het wets ontwerp betrekkelijk de grondbelasting in die provincie. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is, ter ver vulling der beslaande vacature, het volgende drietal van hh. predikanten gevormd: dd. Hoog, te Haarlem; Krijt, te Groningen, en Roozemejjer, te Nieuw-Loosdrecht. Naar men verneemt, heeft ds. H. V. Hoogerzeil, pred. te Sluis, de hem aangebodene betrekking van director der Nederl. zendingsvereeniging te Rotterdam aangenomen. Te Gouda hebben onlangs de metselaarsknechts bij hunne bazen een bescheiden verzoek ingediend om een verhooging van loon ad 20 ets per dag. Dat verzoek is gunstig opgenomen en de bazen zijn overeengekomen om de gevraagde verhooging toe te kennen, onder voorwaarde, dal die verhooging wekelijks zal opgeteekend worden in een boekje, dat den werk man door zijn baas zal afgeleverd worden, en dat het bedrag dezer ver booging telkens met 1 November den knecht zal uitgereikt worden om ook gedurende den winter in eigen behoeften te kunnen voorzien. Tc Alkmaar ontdekte men Maandag avond dat twee bewoners van het huis van arrest aldaar waren uitgebroken. Een hunner werd ontdekt, toen hij zich nog op het dak achter den schoorsteen bevond; doch doordien de aandacht der zoekenden geheel op dezen gevestigd was, werd den andere, die zich toen ook nog op hel dak bevond, de gelegenheid verschaft om on bemerkt te ontkomen. Doch ook de vrijheid van dezen was van korten duur. Nadat hij met veel inspanning Pionierende had bereikt, ontwaarde bij het gemis van zijne porlemonnaie en, zonder geld ook zonder moed zijnde, stelde hij zich weder in handen der policie. Naar men thans verneemt is het gerucht, dat er te Zwolle eene schil derij van llobbema ontdekt was, onwaar bevonden. Op den 21sten dezer zal voor het prov. geregtshof in Zuidholland be handeld worden de zaak van 1°. Cornelis Hoogkamer, oud 35 jaar, van beroep arbeider, geboren en laatst woonachtig te Leyden, en 2°. L. P...., oud 26 jaar, van beroep soldaat bij de 5de komp.4de bat., 4dc reg.in garnizoen te Leyden, beschuldigd: de eerste van moedwilligen doodslag, voorafgegaan door het wanbedrijf van het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor geen ziekte of beletsel van werken van meer dan twintig dagen is ontstaan; en de tweede: van het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor geen ziekte of beletsel van werken van meer dan twintig dagen is ontstaan. Zijnde de wanbedrijven gepleegd door de beide beschuldigden gelijktijdig en in vereeniging. Uil de acte van beschuldiging blijkt het vol gende: dat, op Maandag den 25strn September, des namiddags omstreeks 4 uur, de beide beschuldigden, zich in dronken toestand bevindende, van uit de stad Leyden kwamen eu buiten de Rijnsburgsche poort liepen, dragende de eerste beschuldigde alstoen een juk met emmers er aan op de schouders, als wanneer de neef van dien eersten besch., genaamd Petiet, gewoonlijk »de Stomp" genoemd, omdat hij den geheelen linkerarm miste, naar hen toe is gekomen dat deze insgelijks zwaar beschonken wasdat weldra tusschen genoemden persoon en de beschuldigden twist is ontstaan waarbij de eerste besch. herhaaldelijk met het juk naar zijn neef Petiet heeft geslagen ook aan de zijde waar hem de arm ontbrak; dat Petiet inmiddels op den grond was geraakt en op de knieën naar den eersten besch. kroop, om hem met zijn eenen arm bij de beenen te grijpenwaarop deze met de hand hem een klap voor de borst gaf, waardoor hij van den wegkant in de met water gevulde sloot is gesmeten; dat de beschuldigden zonder naar den drenkeling om te zien hunnen weg vervolgden; dat Petiet, uil de sloot op den straat weg zijnde gekropen, de beschuldigden heeft nageloopeti en ingehaald, hen uitscheldende; dal toen de tweede besch. met de platte hand hem een klap om het hoofd en op den schouder heeft toegebragt, waarop hij viel of zich liet vallen op de knieën, en zich slingerde om de beenen van zijn oom, den eersten besch., die hem in de zijde een slag gaf, terwijl de tweede besch., toen Petiet nog niet los liet, hem tegen de hand heeft getrapt, waardoor hij heeft losgelaten; dat, vervolgens, de eerste besch. hem weder met de hand tegen de borst heeft geslagenzoodat hij weder aan dezelfde zijde van den straatweg in de sloot is teregtgekomenwaaruit hij zich wederom zelf en alleen heeft opgewerkt dat de beschuldigden inmiddels eene weide aan denzelfden kant van den straatweg bij de Poelbrug, vlak voor bet erf van den heer Ziegeler, waren ingegaanalwaar de eerste besch. de koeijen ging melkenzittende hij op een zoogenaamd melkblok, hetwelk van hout vervaardigd, van boven plat is en van onderen puntig toeloopt om zoo in den grond te kunnen gezet worden dal Petiet op het weiland liep in de rigting naar den besch. en na bij het overspringen van een sloot, die de landen scheidt, nogmaals in het wa ter geraakt te zijn, bij hen is gekomen; dat aanstonds weder twist is ontslaan, maar dat eindelijk op herhaalden last Petiet zich uit de weide heeft verwijderd en op den straatweg voorh et hek is blijven staan schelden;

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1