7 ~rïï[tenlaniische bkrïgten. ss e li cf i e. engelan d. i'kanhhuk. ter van binnenl. zakenwaarin voor den bouw der hoogere burgerschool van staatswege, eene subsidie van ƒ20000 wordt toegezegd, mits de aanne mingsom niet minder dan ƒ80000 bedrage. Onder de Willemstad is door de marcchausse'e een arbeider gevangen genomen, die eenige dagen geleden, met verbreking van het slot, aldaar een wagenhuis had geopend, om wat turf mede te nemen. Toen de eigenaar, verwittigd zijnde, dat zijn wagenhuis openstond, den dief, bij het schijnsel der maan, in zijn voornemen verraste en hem vroeg wal hij daar deed, was het antwoord: «Een brandje meènemen, baas!" Te Bergen-op-Zoom is overleden de gepens. vice-admiraal II. Ferguson. Als candidaal voor het lidmaatschap van de tweede kamerkiesdistrict Maastricht, wordt ook genoemd de generaal-majoor W. J. Knoop. Aan het bureau van dc Tijd (IV.-H. Courantzijn reeds meer dan ƒ1858 als vrijwillige bijdragen voor Z. II. Paus Pius ix ontvangen, waar onder ƒ1000 van den r. k. pastoor L. P. A. Gomperlz. Het blad heeft deze inzameling begonnen, onder voorwaarde dat de vrijwillige bijdragen, die de geloovigen ten behoeve van den Paus zouden willen afzonderen, niet ten koste noch ten schade van den St. Pieterspenning, die ongedeerd moet blijven, zullen worden geschonken. Ook verlangt het blad de pauselijke leening niet in den weg te staan, daar het die meer dan ooit en dringen der dan ooit aanbeveelt. Thans meer dan ooit, zeide het blad o. a., heeft dc Heilige Vader hulp en troost noodig. Middelerwijl de gevaren, die Pius IX bedreigen, klimmen, sljjgen insgelijks de uitgaven, die hem drukken. Schenken wij hem dan eene buitengewone gift, boven den St. Pieterspen ning. Laat de gift zijn een St. Nicolaas-geschenkof eene vrucht van den kersboom, of een nieuwjaarsgroet, naar ieders keus. 'sGRAVENHAGE, 12 Deember. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. H. Steengraclit d'Ooslerland grootmeester van 's konings huis, tot het dragen der versierselen van het grootkruis der Frederiks-ot'dc van Wurtemberg, en van hel grootkruis der Adolfs orde van Nassau, hem door den koning van Wurtemberg en door den hertog van Nassau geschonken. Tot burgemeester zijn benoemd: te Standdaarbuiten de heer J. van Drost; te Haarlem de heer mr. C. Fock; te Andijk de heer R. Kooyman Pz. te Budel de heer J. C. A. Rutten; te Noorddijk de heer jhr. mr. C. de Marees van Swinderen; te Aagtekerke de heer J. de Visser. Aan den heer F. A. J. Koppelaar is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Tilburg. Ter vervanging van den heer J. J. Granpré Molière, wiens diensttijd als directeur van wege den handel bij het Amslerdamsch entrepotdok met 31 Dcc. aanst. eindigt, en die verzocht heeft als zoodanig niet weder in aanmerking te komen, is benoemd de heer M. H. Insingcr. De luit. ter zee 2de kl. F. K. Engelbrecht is op non-activiteit gebragt. Door den minister van binnenl. zaken zijn als plaatsen van vestiging der inspecteurs voor het geneeskundig staatstoezigt aangewezen: in Noord- brabanl cn Limburg, 's Herlogenbosch in Gelderland en Ulrecht, Arnhem; in Zuidholland, 's Gravenhagein Noordholland, Amsterdam; in Zeeland, Middelburg; in Friesland en Groningen Leeuwarden in Overijssel en Drenthe, Zwolle. De eerste kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft het nieuw benoemde lid, de heer Andreae, na het afleggen der gevorderde eedenzitting geno men. Aan de orde was het voorstel van den heer van Zuylcn van Nycvelt (Arnhem) lol het honden cener enquête betrekkelijk de verkiezingen in Limburg. Ofschoon het in het begin scheen dat niemand het woord daar over verlangde te voeren, namen later onderscheidene leden aan de discussie deel. De heer van Zuylcn van Nyevelt ('s llage) wederlegde de hoofdbe zwaren legen het voorstel in het voorloopig verslag voorkomende en beriep zich op het gebeurde bij de behandeling van het voorstel lot enquête in 1856 gedaan. De heer Jonekbloet leverde eene zeer uitvoerige beschouwing ten betooge dat ten opzigte van deze aangelegenheid geen nader onderzoek noodig was, omdat daaromtrent al het vereischte licht opgegaan, en de minister van binner.landsche zaken, voor zoo ver deze daarin was betrok ken geworden, volkomen gereglvaardigd was. De heer Cornelis deelt e in lichtingen mede omtrent de betrekkingen die hij met den afgetreden minister van financiën in het belang van Limburgs ingezetenen had onderhouden, en gal' te kennen dat hij nimmer van dien staatsman eenige belofte ten opzigte van de quaestie der grondbelasting in Limburg had ontvangen, zoodat zijne verkiezing als lid der vertegenwoordiging daarmede in geen verband kon gebragt worden. Ik heb, zeide hij o. a.tot intermediair gestrekt voor de bierbrouwers te Roermond, ten einde hunne bedenkingen tegen het ontwerp nopens de bieren aan den minister van financiën mede tedeelen. Daarover is eene briefwisseling gevoerd, ik durf zeggen met succes, want mijne inlich tingen hebben niet weinig toegebragt om den minister een ander inzigl in die zaak te geven. Met betrekking lot de grondbelasting in Limburg heb ik dat succes niet gehad; mijne bezwaren daartegen hebben bij den minister niet genoeg gewogen om hem van het voornemen af te brengen dat ontwerp voor te dragen en te doen behandelen. Ik heb ook nimmer eene belofte of toezegging, noch schriftelijk, noch mondeling, van den afgetreden minister van finantiën ten deze gehad. Voorts verklaarden zich nog tegen het voor stel de hh. Beyma llioc Kingma, dc Laat de Kanter, van Bossc, van Nierop, van Nispen tot Sevenacr en lleydcnryck, cn voor het voorstel de heer van Asch van Wyck. Heden voortzetting. BRUSSEL, 11 December. Z. M. dc koning is gisteren morgen overleden. Geboren den 16dc" De cember 1790, bereikte hij dus den ouderdom van bijna 75 jaren. Volgens art. 79 der constitutie wordt van 's konings dood af lot aan de beëediging van zijnen opvolger dc constitutionele magt der kroon door den ministerraad onder zijne verantwoordelijkheid en in naam des volks uit geoefend. Door den ministerraad is dan ook in eene proclamatie kennis gegeven van het overlijden des konings. België, wordt daarin gezegd, heeft den koning verloren, die zich gedurende eene lange, vreedzame en roemrijke regering met onwankelbare verknochtheid aan zijn lot heeft aangesloten. Na met heldhaftige standvastigheid te hebben geworsteld tegen de ligchaams- smarlen, die hij in de laatste jaren zijns levens te verduren had, is hij ten laatste door den dood overwonnen, hij, aan wien België in zijne droefheid en in zijne dankbaarheid teeds den naam van vader des vaderlands heeft toegekend. Vol eerbied voor het aandenken van den wijzen en braven mo narch, wiens verlies het betreurt, zal het Belgische volkzich zelf getrouw blijvend, gerust wachten op den nabij zijnden dag waarop de erfgenaam der kroon den eed in dc handen van de vertegenwoordigers der natie zal afleggen. De pleglige begrafenis van 's konings lijk zal mede door den ministerraad worden geregeld. Naar de lnd. Beige verzekert zal het lijk den 12den, 13den en 14de™ dezer in het paleis te Brussel op een praalbed gelegd en het publiek aldaar toegelaten worden, en zal den 16de" dezer, den 75s,e» ver jaardag van 's konings geboorte, dc tcr-aarde-beslelling plaats hebben. Te Laekcn wordt naast hel nieuwe kerkgebouw, waarin hel stoffelijk over schot van de koningin rust, een groote tempel opgeslagen, waarin de lijk- plegtigheden voor koning Leopold naar de voorschriften der Lulhersche kerk zullen gehouden worden. LONDEN. 10 December. Het kanaal-eskader heeft bevel ontvangen om op de lersche kust te overwinteren. In Ierland zullen ook vrijwilligers voor het staande leger aangeworven worden. Blijkens officiëlen staat zijn in Engeland en Schotland gedurende dc week eindigende den 18dcn November 2669 runderen door den besmeltelij- ken typhus aangetast; in de week eindigende den 25sten November is dit getal tot 3610, en in die eindigende den 2don December tot 3828 geklom men. Volgens denzelfdcn staat zijn sedert het begin der besmetting aange tast 39714 runderen, waarvan 19936 gestorven, 10787 afgemaakt, 2909 hersteld en 6082 nog ziek zijn. Alleen die gevallen zijn vermeld, waarvan door de inspecteurs officiële opgaven zijn gedaan. Het van Londen naar Dundee bestemde schip Princess is aan den mond der Tay op strand geraakt cn verbrijzeld, waarbij de uit 5 man be staande equipage het leven heeft verloren. Het berigt omtrent hel instorten van de rots op Helgoland wordt door den Times tegengesproken. Tc Manchester is eene vergadering gehouden door het comité' van het fonds tot ondersteuning van de broodelooze arbeiders in de fabriek-distric- ten. Lord Derby wenschte de meeting geluk met het feit dat, niettegen staande de groote sommen, die besteed waren, er nog een saldo van 97000 in kas was. Later zal worden beslist wat met deze gelden zal worden gedaan. .De Express deelt mede dat de heer Grant Duff in de aanstaande zit ting van het parlement een voorstel zal doen tot indiening van een adres aan de kroon, strekkende ter benoeming eener commissie, die belast zou worden met de herziening van de officiële vertaling van hel N Testament. Omtrent den opstand op Jamaica leest men in den thans hier te lande ontvangen Colonial Standard van Kingston het volgende: Met groot ge noegen berigten wij, dat de opstand ten einde is. De verschrikkelijke voorbeeldengesteld in de behandeling der opstandelingen van St. Thomas in het oosten des eilands, hebben de gemoederen der kwalijkgezinden in de kolonie met schrik vervuld cn linn het dwaze der door hen gekoesterde verwachtingen getoond. Zoo ver kan worden nagegaan, is ieder persoon, die als leider aan den opstand deel had, gevat en gefusilleerd of opgehan gen of op eenige andere wijze belet verder kwaad te slichten. De negers hebben den arbeid op de plantages der onrustige districten hervat, en men ziel blijken van algemeene geneigdheid om te deelen in de namens de ko ningin afgekondigde amnestie. Dc lieer Lawrence, opzigier der plantage the Rhine, eene bezitting van wijlen den heer Gordon, is gevat en opge hangen. De heer Samuel Clark is insgelijks ter dood gebragt. Een dagblad van New-York geeft eene lijst van de schepen, die door de kapers van der zuidelijken genomen en vernield zijn. Die lijst bevat 275 schepente zamen eene schcepsruimte van nagenoeg een millioen ton nen uitmakend. Volgens berigten uit Amerika is men bevreesd voor een opstand der negers in sommige stalen van het zuiden. In Texas hebben de planters reeds ernstige maatregelen van voorzorg genomen. De bevolking van het territoir Utah, de zetel van het Mormonisme, schijnt in openbaren opstand te zullen komen legen dc Vereenigde Stalen. Haar opperhoofd Brigham Young heeft openlijk verklaard, dat hjj gereed was het bestuur der Unie' den oorlog aan te doen cn dat hij niet alleen genoeg soldaten, geweren, pistolen en ammunitie had, maar dat hij daar van ook gebruik zon maken. Hij voegt er bij dat hij alleen de wezenlijke bestuurder der bevolking was en door de magt van den Allerhoogste ook voortaan blijven wilde, zoodat men den tegenwoordigen gouverneur van dit territoriaal gebied wel kon missen. BAR IJS, 10 December De tVoniteur, den dood van koning Leopold van België mcdedcelende zegt het volgende: De dood van den koning der Belgen heeft een diepen en smartelijken indruk gemaakt. Hel verlies van eenen souvereindie door zijne wijsheid eene zoo eervolle plaats in den Enropeschen raad had verwor ven, veroorzaakt algemeenen rouw. Het hof heeft zich daarmede willen vereenigen: de feesten, die de genoodigden te Compiègne wachtten, zijn afgebroken en de tooncelvoorstellingwelke lieden aldaar zou worden gege ven, is afgezegd.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2