LEY ILS ('IIII COURANT. MAANDAG 11 DECEMBER. RIANFNLANDSCIIE BEKIÜTKN 1865. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel aarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN 9 December. Donderdag avond is op den Vliet nabij Voorscholen eene schuit, ko mende van Woerden, met nielselsteenen geladendoor de Haagsch-Ulrecht- sche pakschuit aangevarenten gevolge waarvan de eerste is gezonken, Men vermoedt dat dit ongeval door de duisternis is ontstaan. De schipper heeft zich gered Naar wij uit Katwijk vernemen, heeft de haringvisschertjdie bij den aanvang onbeduidende uitkomst gaf, eenen bij uitstek gunstigen keer geno men. Het heugt sommigen visscherslni niet zulk eene goede rekening als gedurende de vier laatste weken te hebben gemaakt. Wanneer eene schuit ƒ2000 besomtwordt dit belangrijk genoemd; nogtans zijn er schuiten aan gezet, die van ƒ3000 tot bjjna ƒ5000 elk besomt hebben. De prijzen ble ven steeds hoog bjj voortdurende verzendingen. Van de vloot hebben reeds verscheidene bommen hare laatste reis gedaan, daar de tijd voor de haring visschertj weldra is afgeloopen. Te Scheveningen is de vangst nog merk waardiger geweest. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 152 tol 168 personen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdamzal Maandag aansl. aldaar eene gewone vergade ring houden. De Staatscourant bevat weder een aantal rapporten van onderscheidene veeartsen omtrent den loop der veeziekte op verschillende plaatsen. Volgens die rapporten bleef de ziekte te Schiedam en omstreken voortwoeden en bleef ook de toestand ongunstig onder de gemeenten Poortugaal, Hoogv|iet|, Pernis, eiland Rozenburg, Sommelsdijk, Nieuwerkerk, Capelle a. d. Yssel en Zevenhuizen. Genoemd blad bevat levens een verslag der commissie van veeartsen we gens den veetyphus aan den minister van binnenl. zaken. De commissie is van oordeel dat in de omstreken van Schiedam de ziekte niet tot staan zal kooien dan nadat alles is besmet en doorgeziekt. Als oorzaak van hel be stendig ontslaan van nieuwe ziekte-gevallen in de meest besmette streken wijst de commissie op den telkens nieuwen aankoop van gezonde dieren, en op de achteloosheid waarmede men soms de overblijfselen van in ster vensnood geslagte dieren naar alle gemeenten binnen de lijn vervoert. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat hel houden van veemarkten en van openbare verkoopingen van vee in de gemeente Wehl na 9 December is verboden. De minister van financiën heeft bepaald dat de jaarletter bij den herijk der maten en gewigten voor 1866 zal bestaan in een gothische w (m). Men verneemt dat de minister van binnenl. zaken den heer dr. F. RienderhofF, geneesheer-directeur van hel ziekenhuis aan den Coolsineel te g Rotterdam, benoemd heeft tot lector in de practische geneeskunst aan de Clinische school aldaar, tol vervulling der vacature ontstaan door hel over lijden van den heer dr. J. B. Molewater. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Wijdenes is door wijlen den heer P. Baas eene som van 3000 gelegateerd, en aan de diaconie der herv. gemeente te Eist en aan hel r. k. armbestuur aldaar, door wijlen den heer C. van Gielskerken, ieder eene som van 1000. Bij de Ned. herv. gemeente te Genemuiden is lot predikant beroepen d«. Geselschap, pred. te Rhenenbij die te Makkum ds. Knap., pred. te Oldenbrock bij die te Uitwijk de cand. W. Koelman. Door den gemeenteraad van Gouda is besloten om met 1 Jan. aanst. restitutie te verleenen aan handelaars en particulieren voor het bedrag van den betaalden accijns van den nog aanwezigen voorraad wijn, behoorlijk door geldige inslagbilletlen of peilbewijzen gedekt. Tc Dordrecht hebben dezer dagen twee personen, in beschonken toe stand verkeercnde, den schildwacht, die bij den rijks-betaalmeester op post stond, aangevallen, ontwapend en mishandeld. Door aanrukkende militairen is de man ontzet en zijn de schuldigen gevangen genomen. De groote kerkeraad der Nederl. Porlugeesch-Israëiitische gemeente te Amsterdam heeft besloten, niet toe te treden tol het door de constituerende vergadering gewijzigd algemeen reglement voor het centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederland. Op den huize Venhorslink, onder Vorden, is op den 4d™ dezer over leden G. A. G. graaf van der Duyn van Maasdam, gcp. generaal-majoor der cavalerie. Naar men uit Doesborgh meldt is door de dienstmaagd v3u een aldaar woonachtigen schipper een kindermoord gepleegd. Het lijk van het kind, met een band verworgd, was op den zolder gevonden. Te 's llertogenbosch had Woensdag het volgende ongeluk plaats. Een drietal passagiers van de stoomboot van Arnhem op die stad hadden die stoomboot, welke uithoofde van zwaren mist te Tiel hare reis geslaakt had, verlaten en kwamen omstreeks 9 ure met een karretje de Orlhenpoort bin nenrijden. Daar de voerman in de stad niet bekend was, nam een der passagiers de teugels. Dewijl de ürthenstraai was opgebroken en voor voer tuigen afgesloten, zouden zij de Havenkade omrijden, doch misleid door een aan de overzijde brandenden lantaarn reden zij te ver rcgluit en stortten in het water. Gelukkig nog werd het ongeluk door een in de nabijheid lie genden schipper opgemerkt, die terstond met eenige op zijn geroep toege snelde personen in bootjes Ier hulp kwam en met krachtsinspanning er in slaagde, door hel verbrijzelen der kap van de kar, twee passagiers en den voerman te redden De vierde echter wc:d eerst later voor dood opgehaald cn de in liet werk gestelde geneeskundige hulp bleef vruchteloos. De ge- redden hadden verschillende wonden, hoewel niet van ernstigen aard, beko men, terwijl het paard er ongedeerd afkwam. Naar men uit Brussel meldt, blijft de toestand van koning Leopold steeds dezelfde, en beslaat er geen hoop op eeuen gunstigen keer. De heer van Zuylen van Nyevelt, afgevaardigde uit Arnhem, heeft geantwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der tweede kamer, omtrent zijn voorstel tot het houden eener enquête betrekkelijk de verkie zingen in Limburg. De voorsteller zest daarin dat de algemeene strekking van zijn voorstel in een verkeerd daglicht is gesteld. Aan de regering is ten laste gelegd op de verkiezingen in Limburg een onbehoorlijken invloed te hebben uitgeoefend. Waarin heeft nu die onbehoorlijke invloed bestaan? Wordt hierdoor slechts bedoeld hel gebruik maken van brieven, die op de verkiezingen van invloed hebben kunnen zijn? Geenszins: de beschuldiging berust in de eerste plaats en voornamelijk op de beweerde daadzaak, dat de regering wets-ontwerpeiivolgens haar gevoelen in het algemeen belang noodzakelijkopzettelijk buiten behandeling zoude hebben gehouden met het doel om daardoor een onregtmatigen invloed op de verkiezingen in een gewest uit te oelenen. Slechts in de tweede plaats komen dan in aanmerking de bewijzen, die hiervoor al dan niet kunnen worden ontleend uit de door de ministers geschreven brieven. Eindelijk komen de vragen te pas: is dit be weerde ongeoorloofde spel met de bedoelde wets-ontwerpen het bedrijf van den minister van financiën alleen, of is de minister van binnenl. zaken, het hoofd van het kabinet, hierin mede betrokken; of, eindelijk moet het geheele kabinet daarvoor aansprakelijk gesteld worden Verder moet de voorsteller opmerken, dat het geenszins op zijn weg ligt de vragen, waar over de enquête zoude loopen reeds nu in bevestigenden zin te beantwoor den. liet onpartijdig standpunt, waarvan een dergelijk voorstel behoort uil te gaan, sluit zulks uit. Ware een volledig, voor ieder overtuigend bewijs geleverd, de enquête zoude overbodig zijn. Al wat de voorsteller te doen heeft, is: 1°. aan te tooncn dat hel onderwerp der enquête van genoegzaam jgewigt is om een dergelijk onderzoek te wettigen; 2°. dat de twijfel, die door de enquête moet worden opgeheven, niet uit de lucht gegrepen is, maar op goede, deugdelijke gronden steunt. Wat hel eerste punt betreft, hieromtrent zal wel geen verschil van gevoelen bestaan, althans op dien grond is bet voorstel niet bestreden; en wat het tweede punt aangaat, kan worden gewezen op het aan den minister van financiën op zijn verzoek verleend eervol ontslag en op de omstandigheid dat een lid der kamer, in verband met deze zaak, zich genoopt gevonden heeft zijn mandaat neder te leggen. De voorsteller wil niet lang stilstaan bij de verschillende qualifica tion die aan zijn voorstel gegeven worden. Hetzelve wordt ongepast onkiesch, insidieus, ondoordacht, litztvaardighoogst verderfelijk en ten eeuen male verwerpelijk genoemd. Hij vertrouwt dat de leden, die deze uit drukkingen gebezigd hebben. Item bij de beraadslagingen over het voorstel in de gelegenheid zullen stellen zich tegen deze aantijgingen te verdedigen; doch wal het ondoordachte cn liglvaardige van het voorstel betreft, moet hij reeds nu opmerken dat zijn doel ook bij verwerping niet geheel wordt verijdeld. Dat doel toch was eensdeels om de regering in de gelegenheid te stellen zich te zuiveren van eene in het openbaar op haar geworpen blaam; anderdeels om bij de tweede kamer een ernstig onderzoek uit te lokken omtrent eene aangelegenheid, waarbij de handhaving der vrijheid der ver kiezingen van zoo nabij betrokken is. Verder lot de beantwoording der verschillende van het verslag overgaande, zegt de voorsteller, dat hij de klagt deelt van die leden, die meenen dal het onderzoek van zijn voorstel met te groote overhaasting is aan de orde gesteld; dal het geenszins zijne bedoeling is geweest den afgetreden minister aan vervolgingen bloot te stel len dat tegenover de bewering van den minister van binnenl. zakendal hij geen brief heeft geschrevenstaat de verklaring van lien die beweren den brief gezien te hebben en ook de omstandigheid dat in de vergadering der prov. staten van Limburg de commissaris des konings liet beslaan van den brief niet in twijfel schijnt te hebben getrokken; en wat betrclt den vorm van zijn voorstel, dat hij geen'bezwaar zou hebben gemaakt eene ge wijzigde redactie van zijn voorstel aan te nemen, indien zij, die tegen dien vorm waren gestemd, Item dienaangaande hun gevoelen hadden medegedeeld. 'sGRAVENUAGE, 9 Deember. Tot burgemeester der gemeente Vlaglwedde is benoemd de heer mr. A. H. Koning, in de plaats van den heer T. K. Land, die als zoodanig, op zijn verzoek, eervol is ontslagen. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Gorinchem is benoemd de heer R. A. A. Happel, thans te Grave. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij liet wapen der artillerie bij hel 3de reg. vesting-artillerietot kapitein 3de kl.den lst«" luit. jhr. 11. J. P. van der Wijck, van den staf van het wapen; tol lsten luit. den 2de" luit. J. C. Altink, van het corps; bij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt: tot officier van gezondheid Isle kl. dien der 2de kl. A. N. Vorstman, van het 3dc reg. dragonders; tot officier van gez. 2de kl. dien der 3de kl. S. P. van Weezei, dienstdoende bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, en W. K. Dilg, van het lste reg. vesting artillerie; tot apotheker 2d» kl. dien der 3d« kl. P. A. 11. Dubois, dienst doende bij de garnizoens-infirmerie te Leeuwardenbij hel wapen der in fanterie hier te lande, bij het 6de reg., den kadet E. A. Prager, van de kon. mil. akademie; bij het wapen der infanterie van de landmagt in West- Indië, tot 2dcn luit., den kadet D. Charlouis, van de kon. mil. akademie, alsmede aan den officier van gez. 2de kl. voor de dienst der Ned. bezittin gen ter Kuste van Guinea C F. Lticke, wegens ligchaamsgebrekeneen eervol ontslag te verleenen uil 's lands dienst, met toekenning van pensioen. De luit. ter zee ls,e kl. jhr. T. L. Branlsen is op non-activiteit gebragt. De minister van justitie zal in de volgende week geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1