Tot ontvanger der registratie cn domeinen te Kampen is benoemd de heer jhr. mr. A. M. C. Sandberg, thans in dezelfde betrekking te Hoogeveen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der infanterie, bij het 4de reg.tot majoor, den kapitein ls,e kl. F. R.de Haes, van hel 3de reg.; bij het 7de reg., tot lslen luit. den 2de° luit. B. J. J.Magnin, van het corps; den kapitein C. A. de Favauge van het 3de reg. infanterie een eervol ont slag te verleenen uit zijne tegenwoordige betrekking van ordonnance-officier en den majoor J. P. Heil, van het 4de reg. infanterie, op zijn verzoek, op non-activiteit te stellen. Z. M. heeft goedgevonden den ofFicier van gezondheid lste kl. F. S. Hermus, dienstdoende bij het garuizocnshospitaal te Bergen-op-Zoomop zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en hem den rang te verleenen van eersten officier van gezondheid 2,le kl. Z. K. H. prins Frederik is uil de residentie naar Berlijn vertrokken, ten einde tegenwoordig te zijn bjj het voltrekken van het huwelijk der vor stelijke personen, dal den 9dtn dezer aldaar za! plaats hebben. De afdeclingen van de tweede kamer houden zich lieden bezig met het onderzoek van de cultuurwet en andere wets-ontwerpen. Ten 3 ure zal de kamer eene openbare vergadering houden. Een schoone bloemkrans versierde gisteren weder het voetstuk van hel standbeeld van Willem II, gelijk men weet in 1792, op 6 Dec., alhier geboren. Naar men verneemt zal op Donderdag den 21slen dezer voor het prov. gereglshof behandeld worden de zaak van Hoogkamer die beschuldigd wordt op den 25,tcn September nabij de Poelbrug builen de Rijnsburgsche poort te Leyden zijn neef Petit in een sloot geworpen cn zwaar mishan deld te hebben, waardoor deze in een deerniswaardigen toestand naar het gasthuis werd gebragtalwaar hij den volgenden morgen overleed. dat die verbooging niet noodig za! zijn, wanneer de bodem der rivier uil rotsgrond bestaat. De snelheid der treinenvan minstens 500 passagiers en een daaraan geëvenredigde goedcrenvrachtis berekend op 20 mijlen per uur. Het plan vindt veel bijval. De schade, door den brand in het lakcnmagazijn van den heer Jeffrey te Liverpool veroorzaaktwordt thans op p. m. 300,000 gesteld. Nage noeg 1200 arbeiders zijn door dit ongeval van broodwinning beroofd. Nabjj Holmfirih op den Lancashire- en Yorkshire-spoorweg is een viaduct ingestort, die eene lengte had van 200 ellen en op 13 bogen rustte; men schrijft hel ongeval toe aan ondermijning door een naburig beekje. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Onlangs werd in de inrigting van de firma Bessemer Zonen, te Greenwich, met hel beste gevolg een blok staal gegoten van 100 ton (101,000 Ned. ponden). De koepel-oven, waarin die buitengewone massa werd ver hit, smolt 13 ton staal per uur, waarbij 3 centenaars cokes op 50 cente naars metaal werden gebruikt. Vervolgens werd de massa in een verdiep ten vorm gegoten, bij hoeveelheden van 4004 kilo elke 20 minuten, zoodal de geheelc bewerking van den morgen tot den avond alliep. Dit reuzenblok is, op dezelfde plaats waar het gegoten werd, als aanbeeld nedergezet, om het bij een stalen stoomhamer te gebruiken. Daar men berekende, dal er een tijd van zes weken zou moeten verloopen om het blok volkomen koel te laten worden, zal alsnu de afkoeling ongeveer zijn afgeloopen. De be stemming van zulk een aanbeeld toont aan, welke groole afmetingen de stukken staal moeten hebben, die daarop gesmeed zullen worden, liet aldaar vervaardigd staal geraakt dan ook algemeen in gebruik, vooral op spoorwe gen en bij scheepsbouw. Voor dit laatste pleit de omstandigheiddat hel schip Clytemnestra in het vorige jaar bij Calcutta een cycloon uitstond, waartegen ijzeren vaartuigen anders niet bestand zijn. De uit dit staal ver vaardigde spoorslaven weêrstaan door hare buigzaamheid veel beter eene strenge koude, zooals b. v. iu Canada, alwaar bet broze ijzer daartoe min der bruikbaar is. Nog onlangs is geblekendal zulk een stalen spoorstaaf van 6 voeten lengte geheel tot een cirkel kon omgebogen worden. In de Vereenigde Staten worden met gespannen verwachting de bood schap van den president Johnson bij de aanstaande opening van het con gres en de eerste besluiten van dal congres te gemoet geziendaar het bekend is dal de president vraagstukken van hoog gevvigt heeft aangehou den ten einde aan hel congres de beslissing geheel vrij te laten, en daar reeds dadelijk bij de opening der wetgevende zitting zal moeten worden beslist over de toelating van de afgevaardigden der in oproer geweest zijnde j staten, en dus over de vraag, of die staten thans als leden der Unie tc beschouwen zijn. Er zijn in de Vereenigde Staten, vooral onder de repu- biikeinsche of slavernij-werende partij, lieden die twijfelen, of het zuiden zich te goeder trouw weder aan de constitutie der Unie onderwerpt en de gedachte aan afscheiding werkelijk heeft ter zijde gesteld en naar hun oordeel zouden er aan de zuidelijke staten, bij de toelating hunner verte genwoordigers in het congres, eenige voorwaarden gesteld dienen te wor den die althans tegen eene toekomstige hervatting van den strijd over de slavernjj tegen voorstellen tot schadeloosstelling der gewezen slavenhouders en lot erkenning van de schuld der zuidelijken waarborgen zouden opleve ren. Dat is de wensch van vele bezadigde lieden, die van harte den vrede en de duurzaamheid der Unie wenschende heethoofden der republikeinschc partij gaan veel verderen zouden de vertegenwoordigers der afvallige sta ten, die volgens hen regtens opgehouden hebben leden der Unie te zijn, vooreerst buiten het congres willen sluiten. Indien dit laatste denkbeeld bovendreef, zou het congres, bestaande uit de vertegenwoordigers ucr noordelijke en der westelijke stalen, eerst verscheiden aangelegenheden op nieuw regelen met het oog op de duurzaamheid en der. vrede der Unie, en vervolgens de zuidelijke vertegenwoordigers enkel onder erkenning dier nieuwe regeling weder zitting laten nemen. F K w k mt J fc DARIJS, 5 December. Van het plan tot ontwapening van een deel van hel evolutie-eskader, waarvan onlangs sprake was, moet men afgezien hebben. Wel zullen in de maand Maart a. s. de eskaders van den Oceaan en van de Middellandschc zee gereorganiseerd worden met het doel om zooveel mogelijk de uitgaven, door die eskaders gevorderd, in te krimpen, maar dit zal geschieden met behoud van eene voldoende schccpsmagt, om op alles voorbereid te zijn. De Monileur bevat een rapport van den minister Béhic aan den kei zer, waaruit blijkt dat twee gazellen uit Engeland gekomen den besmette- lijken vee-typhus hebben overgebragt op verscheidene dieren in den accli- matatie-tuin. Naar aanleiding van dit rapport is een keizerlijk besluit uit gevaardigd, waarbij de verbodsbepaling, den 5den September afgekondigd tegen de huisdieren, wordt uitgestrekt tol alle viervoetige dieren, met uit- zondering van paarden, ezels, muilezels en honden. De Ind. Beige verzekert dat de Mexicaansche quaestie weldra wcêr op den voorgrond zal treden. Er blijft blijkbare spanning heerschen tus- schen bet kabinet der Tuileriëu en Mexico, ter zake van de beschikkingen omtrent den heer Langlais genomen enz., waarbij de houding der Unie vooral niet buiten rekening mag worden gelaten. Immers, wat de Consti- tutionnel ook daar legen moge aanvoeren, er valt naanwelijks aan te twij felen, of de heer Schofield heeft bepaaldelijk in la<t de zienswijze van pre sident Johnson ter kennis des keizers te brengen die trouwens than% ge noegzaam overtuigd zal zijn van de onveranderlijkheid der Amerikaansche politiek ten aanzien van de inmenging van Europa in wat zij als hare bin- I nenlandsche aangelegenheden beschouwt. Daar de inschrijvingen voor de oprigting van een gedenkleeken ter nagedachtenis van den generaal de Lamoricière reeds bijna 100,000 frs. be- dragen, zijnde veel meer dan men had gedacht, is er sprake om hel oor spronkelijke plan in zoo ver te wijzigen, dal de verzamelde gelden tot j oprigting van een of ander openbaar gesticht van liefdadigheid zullen wor- den aangewend. Volgens een rapport van den prefect der Seine, aan den algemcenen raad van het departement ingediend, zijn in de jaren 1860 tot 1863 te Pa rijs gebouwd 12443 huizen, bevattende 71556 woningen; onder deze laatsten bevinden zich ruim 40000, waarvoor geen hoogere huurprijs dan 500 frs. 'sjaars verlangd wordt. Er staan te Parijs 17040 woningen ledig, zijnde meer dan in 1864, toen het aantal ledige woningen slechts 15650 bedroeg. In het bosch van Vincennes hebben Zalurdag II. de lib. graaf de Saint-A. en de heer de P. met den degen geduelleerd. Laatstgenoemde werd zoo zwaar verwond, dat men hem niel naar zijne woning heeft kun- nen vervoeren. De oorzaak van den twist washet werpen van een ruiker op het loonecl aan mevr. Marie Laurenttoen zij den avond te voren in la Meunièrc optrad. In Spanje wordt de maatregel van de vrijmaking der in de doode hand zijnde goederen door hel tegenwoordige ministerie ernstig doorgezet. Van de 61 bisschoppen hebben reeds 48 de kerkelijke goederen in vollen j vorm aan de regering afgestaaneene formaliteit die volgens het kanonieke I regt vereischl wordt om vervreemding van goederen der kerk geoorloofd en geldig tc maken. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de schach van Perzië de han- i dclwijze van zijn minister van builen!, zaken ten aanzien van het corps- I diplomatique heeft afgekeurd, zoodat hel geschil van de vreemde vertegen- woordigers met de regering hoogst waarschijnlijk weldra uit den weg zal geruimd zijn. j Door den Moniteur worden de volgende bcriglen uit Rio-Janeiro mede gedeeld Met de jongste berigtcn van het oorlogslooueel ontvangen wij zeer BL'STENLAiVPNGIIR BEIUGTEN KNO ELA.I II. LONDEN. 5 Deceoiber. Hel parlement zal den ls,cn February aanst. bijeenkomen; de verkie zing van den voorzitter zal natuurlijk de eerste werkzaamheid van het lagerhuis zijn. De lieer Evelyn Denison, de voorzitter van het ontbonden huis, zal op nieuw candidaat voor die betrekking zijn, en men verwacht gcenerlei tegenkanting legen zijne herkiezing. Del beëedigen der leden zal denkelijk tot den 6d™ of den 8slen Februarij aanhouden; en op eenen van die twee dagen zal de troonrede, waarschijnlijk door II. M. zelve, worden uitgesproken. De Times deelt een berigl uit Dublin mede, waaruit blijkt dal, ten gevolge der inhechtenisneming van zekeren Alfred Aylard, bediende bij den heer Bolton, advocaat-generaal der kroon voor het graafschap Tipperary, als verdacht van deelgenootschap aan de beweging der Fenians, eene reke ning is gevonden ten bedrage van 820 wegens aangekochte wapenen. Een voortgezet onderzoek beeft wijders tot de ontdekking geleid van een groot aantal geschriften, waaronder een plan van revolutie, een programma van uilvoering, schetsen omtrent Ierland enz. Al de gevangene Fenians zijn in eene andere gevangenis overgebragt; de cipier is naar de assises verwezen. De minister van binnenl. zaken heeft van de stedelijke besuren opga ven betreffende hel tegenwoordige aantal stemgeregtigden in Engeland en de verdeeling van het stemregt gevraagd, met verzoek om ze uiterlijk den 16dcn dezer te ontvangen. De Economist wijst op de altoos nog zeer uileenloopendc cijfers be treffende den katoenvoorraad in Amerika, en meent dat de handelaars het cijfer niel hooger moeten stellen dan op 1 a lj millioen balen, met inbe grip van den nieuwen oogstzoodat de katocnplanlers iu andere staten de productie nog niel behoeven te staken, uil vrees voor eene plotselinge, da delijke of welligt spoedige vermindering van vraag. Te Liverpool is ouder voorzitting van sir Charles Fox eene vergadering gehouden, Ier beraadslaging over het plan tol aanleg van een pncumatischcn spoorweg van daar op Birkenhead, onder de Mersey door, met een station op heide plaatsen, liet daartoe bcnoodigd kapitaal is voorloopig vaslgcsleld op 300,000 met regt van verhooging tot 400,000 doch ouder bepaling

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2