LEÏDSCHE (01 KAM. 1865. VRIJDAG 8 DECEMBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Frijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, IFoensdag en Die tan Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 23 blad 30) der llande- lingen van den Gemeenteraad. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS Van LEYDEN, Gezien het adres van Johannes Kosters, meubelmaker, wonende alhier, waarhij hij verzoekt, in zijn werkhuis achter het perceel op de Pieterskerkgracht, wijk IV. n°. 548, ter uitoefening van zijn beroep, eene vuring te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken 1 Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den llden December aanst., des voormiddags te 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver- zoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Uetden, 7 December 1865. D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNENLANDSCllE BERMiTËN LEYDEN, 7 December. In de zitting van den gemeenteraad van heden had de herstemming plaats over de adressen van P. C. Maks c. s.betreffende het verlengen der billet- len van wettigen inslag, waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Met 12 tegen 8 stemmen is tot de afwijzing dier verzoe ken besloten. Voorts werd ook, met 15 tegen 5 stemmen, afwijzend be schikt op het adres van handelaren in wijn en gedistilleerd, houdende ver zoek tol intrekking van hel op 25 October 11. genomen besluit, betreffende dt restitutie vaa betaalde belasting. Vervolgens werden de tegenwoordige ambtenaren bij de plaatselijke belastingen op nieuw als zoodanig benoemd voor den tijd van vier maanden, uitgezonderd de gaarder J. A. van Niel, die, wegens voortdurende ongesteldheid, met 1° Januarijin plaats van met 1» Mei, zal worden gepensionneerd. In zijne plaats is als gaarder aange steld de commies-portier 11. llunlelman, en als commies-portier de commies J. L. van der Noordaa zullende echter die benoeming geen invloed hebben op het voor beiden bij de begrooting bepaalde pensioen. De overige aan de orde gestelde onderwerpen: bepaling van hel maximum van den onderstand voor 1866, stukken rakende het toezigt op den schouwburg, en bestek en voorwaarden omtrent het maken eener schoeijing, werden goedgekeurd. Naar men verneemt is aan den heer J. Schellema Jz. alhier op de tentoonstelling te Oporto eene eerste medaille toegekend voor de door dien heer ingezonden dekens. De minister van oorlog heeft hel ondcrschcidingsleeken voor XV jaren Nederlandsche dienst als officier o. a. toegekend aan den kapitein A. Tuc- kermannvan het 4de reg. infanterie. Van wege het ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaakt dat, onverminderd hetgeen bij plaatselijke verordening is voorgeschreven, ver voer van vleeseh en huiden buiten de Ijjnen van afsluiting naar binnen is vastgesteld. Aan de Midd. C. wordt uit 'sHage het volgende geschreven: Naar men verneemtwordt in de bureaux van het ministerie van binnenl. zaken ijverig gearbeid aan ontwerpen van wet, strekkende om ten behoeve van sommige gemeenten uitzonderingen vast te stellen op de wet tot afschaffing der gemeenle-accijnsen. Hel schijnt dat de regering daaromtrent vrjjgevig is en zelfs meer uitzonderingen wil toeslaan dan sommige collegjën van ge deputeerde stalen, b. v. van Zuidholland, noodig hebben geacht. De bedoe ling van den minister schijnt te zijn tijdelijke heffing van den gemeente- accjjns op hel gemaal toe te latenmaar in eene afdalende schaal- Zoo zouden wel ruim 50 gemeenten in de voordragten begrepen zijn. In de Arnh. C. leest men het volgende: Hoewel wij niet gelooven, dat plotseling onze apothekers giftmengers en onze doctoren kwakzalvers zullen worden, wanneer de wet op de geneeskunde niet in volle werking is gebragtmcenen wij toch dat het in het algemeen belang is dat het toe zigt, bij de wet voorgeschreven, worde georganiseerd Sedert den lsten Nov. zijn wij zonder provinciale geneeskundige commissie en zij die de taak van deze moeten overnemen zijn nog niet benoemd. Hoe nadeelig dit werken kan, bleek dezer dagen toen een plattelands-apotheek uit dezen omtrek ver kocht werdwaardoor verscheidene vergiften ten verkoop zouden worden geboden. De wet verbiedt dien verkoop zonder waarborgen maar zij die er tegen waken moeien, bestaan volgens de wel nog niet. Alleen door welwillendheid zoo van geneeskundigendie er zich in mengdenals door hen, die met dezen verkoop bclasl waren, zijn de vergiften niet publiek verkocht. Er is echter niet de minste waarborg, dat dit ook in het ver volg zal verhinderd worden. -— Door den minister van oorlog is aan de militaire autoriteiten de uit drukkelijke aanbeveling gerigl, dat er vooral ook bij de indeeling van man schappen der militie op worde gelet dat nietdan wanneer zulks onvermij delijk noodig is, tot inkwartiering bij de ingezetenen worde overgegaan. Nabij Delft is Zaturdag tnorgen de spoortrein van 11 ure tegen een zandwagen geieden, die door middel van een paard op de rails werd voort- gelrokken. Het paard is gedood en een der twee arbeiders, die zich bij den wagen bevonden, is aan de beide beenen verwoud. Het ongeval is ontstaan, doordien men ten gevolge van den zwaren mist den trein niel tijdig genoeg had zien aankomen. Te Slormpolder is op de werf van den heer C. van der Giessen de kiel gelegd voor een schroefstoomboot, genaamd Rijnland, voor rekening van den heer J. van der Tang te Rijnsaterwoude en bestemd voor de dienst van laatslgemelde plaats op Amsterdam, Haarlem en Gouda voor passagiers en goederen, waarvoor concessie is aangevraagd. Te Amsterdam is door het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis aan den kolonel de Man, die bjj de verrigtingen der vereenigde eska ders in de wateren van Japan aan het hoifd stond van de Nederlandsche scheepsdi visieeen diner aangeboden, als blijk van sympathie voor dezen bevelhebber, die zich hij de bedoelde krijgsverrigtingen aan boord bevond van het schip Metalen Kruis. Aan de diaconie der herv. gemeente te Deventer is door wijlen mej. E. A. Wecrts eene som van ƒ2000 vermaakt. Volgens een te Zwolle verspreid gerucht, heeft een inwoner dier stad onlangs het geluk gehad eene schoone en grootc schilderij van den beroemden M. Ilobbema tc ontdekken en maglig te worden. Volgens dat gerucht is i.:t stuk voor een schoorsteen geplaatst geweest en heeft in het minst niet geleden, liet kunststuk stelt voor een landschap bij ondergaande zon in het najaar. Naar men uit de Klundert meldt is de vee-ziekte ook aldaar uit gebroken. Uil Limburg wordt gemeld dat de heer Mathieu Merkclbach, burge meester van Willem, grondeigenaar, landbouwer, en lid der prov. staten van Limburg zich gesteld heeft tot candidaat voor hel lidmaatschap der tweede kamer tegenover den lieer van der Maescn de Sombrcff. Volgens beriglen uit Brussel is er in den toestand van koning Leopold nog geene verandering gekomen. De lijder blijft uiterst zwak. 's GRAVENHAGE7 Deember. Z. M heeft, als blijk van zyne goedkeuring en tevredenheid, de zilve ren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, en een Ioffeljjk getuigschrift verleend aan T. Wals, te Weert, wegens het betoonen van hulp met levensgevaar bij branden en laatstelijk bij dien in hel gehucht Caze, gemeente Builde, op 25 October jl. Bij kon. besluit van 4 Dec. jl. is geagreëerd de door het Kapittel der Duitsche Orde Balye van Utrecht gedane keuze van den kommandeur A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye tot coadjutor der Orde. Tot boekhouder, kassier en officier van justitie voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, tevens belast met de functie» van griffier bij de reglbank tc St. George d'Elmina, is benoemd de thans met verlof hier te lande aanwezige resident voor de dienst der gemelde bezittingen H. Doycr Jzn. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen dat eene der rjjks hoogere bur gerscholen met vijfjarigen cursus te Tilburg zal gevestigd zijn en den naam dragen: Rijksschool IFillem 11. Voorts heeft Z. M. bij die school benoemd tot directeur en leeraar den heer mr. F. J. A. Fles, dusverre regler in de arrond.-reglbank en schoolopziener te Breda; tot leeraren: de hh. dr. F. van Calker, dusverre assistent bij het onderwjjs in de natuurkunde aan de Leydsche hoogeschoold'\ J. F. H. Woliers, dusverre conrector aan het gymnasium te 's HertogenboschF. W. Krecke, dusverre leeraar aan de Technische school te Utrecht; J. H. L. A. Z. von Rosenthal, dusverre ad junct-ingenieur bij de staatsspoorwegen; J. Frantzen dusverre onderwijzer te Cleve; J. M. Reinders, dusverre leeraar aan de hoogere burgerschool te Leyden F. S. Gomm, dusverre secondant hij de bijzondere inrigting voor middelbaar onderwijs te Rijswijk; C. G. Iliiysmans. dusverre leeraar aan de kon. militaire akademie te Breda; 11. Pfaff, dusverre sergeant bij het lste reg. infanterie, in garnizoen te Nijmegen. Tot derden leeraar bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te's Bosch is benoemd de heer J.W.Wendel, te Groningen, en tot lands-schoolonder- wijzer op het eiland St. Eustatius de onderwijzer J. Rijnenberg, te Bemmel.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1