ééne veel beteekcnende zinsnede openbaar was gemaakt. De minister van binnen), zaken lieefi wel van den aanvang af in zeer stellige bewoordingen hel schrijven door hem van zulke brieven ontkend maar er is toch meer dan e'éne omstandigheid voorgevallen die aan de juistheid zijner verklarin gen mag doen twijfelen, liet moest wel, zoo niet verdenking wekken, dan toch een zonderlingen indruk makendat hij in de zitting der kamer van den 13den Nov. jl. onwetendheid liet doorblinken van hetgeen den 8sten in de vergadering der staten van Limburg was voorgevallen; terwijl bet van algemeen bekendheid was, dat hij op dien dag op de plaats zelve tegen woordig was geweest en beter dan iemand zich van hel gebeurde had kun nen doen onderrigten. In diezelfde zitting der kamer was de minister van financiën aan zijne zijde gezeten, en bewaarde op de vraag, of er brieven bestonden, het stilzwijgen; terwijl dan toch weinig dagen later de brief van dien mans afgetreden minister het licht zag, waardoor, althans tot zekere hoogte, de gedane beschuldiging bevestigd werd. Die brief moest te dieper indruk maken, als men zich daarbij de hooghartige verklaringen her innerde, door dienzelfde minister in de zitting der kamer van 29 Sept. 1864 omtrent de toen reeds loopeude geruchten wegens het gebeurde bij de ver kiezingen in Limburg gedaan. Ook de openbaar gemaakte zinsnede van een brief des ministers van binnenl. zaken liet zich met zijne verklaringen zeer moeijclijk rijmen. De slotsom van het onderzoek was dal het gedane voorstel, hoewel in het oog van eenige leden niet af te keuren of zelfs noodwendig gevolg van het voorgevallene in de Limburgsche zaak, naar 't gevoelen der groote meerderheid ligtvaardig is gedaan, eenc hoogst verderfelijke strekking ver raadt en nog daarenboven, wat vorm en inhoud betreft, ten eenen male terwerpelijk is. 'sGRAVENHAGE, 5 Dcember. Door Z. 31. zijn benoemd tot ridders der orde van den N'ederl. Leeuw: 11. C. Bnrlage, consul-generaal te New-York, 11. C. Hulsenbosidem, te Lissabon, J. A. Keunconsul te Bucharest, J. des Amorie van der Hoeven, idem, te China, J. F. von Schroder, idem, te Higa, C. Framsenidem, te Flensburg, 11. W. Alma, idem, te Marseille, P. Romijn, vice consul te Stockton en Hartlepool, F. Riesch, idem, te Venetië, J. C. Labonchère, laatstelijk consul te Havre, T. Weber, consul van Pruissente Beyruth. Tot subslilunt-grillier bij hel prov. geregishof in Noordholland is be noemd de heer jhr. mr. E. H. 31. von Daehite van Varick, thans substituut- griffier bij de arrond.-regtbank te Breda. Z. M. heeft goedgevonden, bij het wapen der infanterie te benoemen: bij bet 3dc reg., tot kapitein 3dc kl. den lste" luit. C. A. de Favauge, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5de reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adjudant W. Goudriaan, van hel corps; bij hel 6de reg., tot majoor, den kapitein lste kl. J. N. Schmidt, van het corps; bij het 7de reg tot lstcn luit. den 2dcn luit. A Slokhuyzenvan hel corps, thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Door Z. 31. zijn bevorderd: tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee lsle kl. II. D. Slegl; lot luit. ter zee lslc kl.de luitt. ter zee 2de kl. J. J. llabets en P. J. Rosewald; tot officier van administratie lsle kl die der 2de kl. H. S. Bosscharl en P. A. Le Mahieu; en tol olFicier van administratie 2dc kl., die der 3de klasse W. J. 31edenbach. Zaturdag jl. heeft er bij Z. K. 11. prins Frederik, op HD. goederen, gelegen langs den Leydschen straatweg, cene groote jagtpartij plaats gehad, waaraan Z. K. 11. de prins van Oranje, benevens eenige genoodigden heb ben deelgenomen. Na afloop was er op het paleis het Huis de Paauw groot diner van de genoodigden. Er is meer dan honderd stuks wild van ver schillend soort gedood. De minister van justitie en die van financiën zullen in deze week geen gehoor verleenen. De leden van de eerste kamer zijn bijeengeroepen tegen Dingsdag den 12dtn dezer. In de zitting van de tweede kamer van lieden is langdurig beraad slaagd over de interpellatie »an den heer W. van Golistein, betreffende het wetsontwerp lol regeling van de grondbelasting in Limburg. Hij wensciite te weten, en daartoe strekte de interpellatie, of de regering de verantwoor delijkheid op zich neemt van de wederindiening van dat ontwerp. Ilij ver langde, dat duidelijk blijke of de regering voornemens is dat wetsontwerp te handhaven, of hel weder in te trekken. De minister van binnenl. zaken lieeft bij hei haling aan deze discussie deelgenomen en liet aan de kamer de beslissing over van de vraag, wanneer zij dat ontwerp wenschle te be handelen. Intusschen deed hij uitkomen, dat de tijdelijke minister van financiën zou kunnen voorstellen, om de behandeling van het wetsont werp te laten wachten lot na de benoeming van een definitieven minis ter van financiën. Werkelijk heeft de minister van justitie het verlangen kenbaar gemaakt die benoeming af te wachten, alvorens liet ontwerp in behandeling te nemen. Een en ander heeft aanleiding gegeven lot het doen van twee voorstellen, als: 1°. door den heer van Bosse, om liet bedoelde wels-ontwerp te behandelen na de discussie over ae wel op de middelen, en 2°. van den heer de Lom de Berg, om de behandeling te verdagen tot na het winterrecès. Bij stemming is het voorstel van den heer van Bosse aan genomen met 35 tegen 29 stemmen, waardoor het voorstel van den heer de Loin de Berg is komen le vervallen. Hierbij moet nog gevoegd worden, dal de minister van financiën ad interim vooraf had verklaard, dat, zoo de kamer tegen zijn wensch tot de spoedige behandeling mogt besluitenhij tot verdediging van hel ontwerp tegenwoordig zijn zou Daarna is de vergadering gescheiden, en zijn de afdeelingen vergaderd tot hel onderzoek van het wels-ontwerp nopens de cultures. Te Scheveningen zijn in den laatslen lijd een groot aantal haring schuiten aangekomen, allen met hoogst aanzienlijke vangsten; de vangst echter van twee schuilen, die van den reeder de Niet, overtreft alles. Een toch heeft nog over de 200,000 stuks aan boord en is vcrpligt geweest van de lading minstens 20000 stuks aan de zee terug te geven. De andere schuil heeft mede ongeveer 200,000 sinks aaugebragl. Vcrhoeff, pred. te Scheveningen heeft voor de beroepen naar Nijkerk en Heeg bedankt; d8. van den Bijtel, pred. te Nunspcct, heeft voor het beroep naar Scheveningen bedankt. BCITENLANDSCIIE BER1GTEN. ENüG ELAN LONDEN 3 December. De heer Bright, een der liberale leden van het lagerhuis, heeft te Blackburn aan een openbaar gastmaal het woord gevoerd, en aangedrongen op eene uitbreiding van het stemregt.die het aantal stemgeregtigden minstens zon moeten verdubbelen en tot twee millioen brengen. Hij betuigde verder dat hij vertrouwen op het tegenwoordige kabinet had, en daarvan veel goeds verwachtte, bepaaldelijk in de zaak der parlemenlshervorming. Terwijl hier te lande bij het publiek een storm van verontwaardiging te gen den heer Eyre, den gouverneur der kolonie Jamaica, uitbarst, vooral wegens de executie van den heer Gordon, is de handelwijze van dien gou verneur door het parlement der koloniebij adressen van de eerste en tweede kamer, volkomen goedgekeurd en met warme lofspraken geprezen. De hand van een krachtig bestuur is, volgens die adressen, het eenige wat verhoeden kan, dat Jamaica een tweede Haïti worde. Volgens eenen den 30slen Nov. van regeringswege opgemaakten staat, zijn in Engeland en Schotland sedert het uitbarsten van den vee-lyphus 33,983 runderen daardoor aangetast, en van dit aautal 10,161 afgemaakt, 16,384 gestorven en 2420 hersteld, zoodat er 5118 in behandeling bleven, liet aantal nieewe ziektegevallen is in de met 25 November geëindigde week geklommen tot 3610, tegen 2669 in de met 18 November geëindigde week, en 2580 in de daaraan vooraf gegane week. De bevelhebber der Brilsche stoomboot Galatea voor Kaap Haïti heeft de uitlevering van Salnave en der leden van het revolutionaire comité op Haïti gevorderd, onder bedreiging van in geval van weigering tot een bom bardement over te gaan. In cene te Romsay, de geboorteplaats van lord Palmerston, gehou den vergadering is besloten, voor dezen staatsman aldaar een standbeeld op te rig tenEene commissie is benoemd ten einde met dit doel de noodige slappen te doen. Nabij Swansea is een sleenkolenlrein van 23 wagens, ten gevolge van het openslaan eencr draaibrug, in een sluiskolk gestort, waarbij de machi nist en stoker het leven hebben verloren. Te Liverpool is de groote lakenfabriek van den heer Jeffrey een prooi der vlammen geworden. De schade zal meer dan 200,000 bedragen. 31cn verneemt dal twee expediliënondernomen met het doel om meer dere kennis te verkrijgen van het binnenland in Afrika, eenen ongunstigeii afloop hebben gehad. Baron von der Decken die zich van de oostkust van Zanguebar naar het binnenland had begeven en met twee stoombooten de rivier opvoer, heeft beide vaartuigen verloren en zelfs bijna zijn eigen leven. Het tweede ongeval is den heer du Chaillu overkomen. Eerst heeft hij al zijne instrumenten verloren door hel omslaan van eene kano. Op zijn ver deren logt braken de pokken uil onder de inboorlingen, waarvan zij zijnen reisgenooien en hem zelven de schuld gaven, zoodat du Ghaiilu zich ge noodzaakt zag terug le keeren. Naar men uit New-York meldt breidt zich de beweging der Fenians in Canada meer en meer uit. Reeds hebben eenige Franschen zich aldaar 1 bij hunne zaak aangesloten en de beweging gaande gemaakt, met de qnaestie der onafhankelijkheid van Neder-Canada overal ter sprake te brengen. Ter bevordering van dal doel hebben zij te New-York eene conventie bijeenge- roepen, waarin verschillende besluiten zijn genomen in den meest vijandigen zin tegen Engeland. Naar aanleiding van een dezer besluiten is tot de Frausche Canadiërs eene uitnoodiging gcrigt, lot een gemeenschappelijk be roep op de regering der Unie, ter erkenning hunner onafhankelijkheid, met de daarbij gevoegde verklaring, dat de Fransehe Canadiërs alsdan dadelijk bereid zijn zich aan te sluiten tot verdediging der republiek. FKAAKKIJH. PARIJS, 3 December De Monitew berigt dat de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden ie Santiago met elkander in overleg zijn gelreden omtrent het doen van eene poging lot bemiddeling tusschen de strijdende partijen, en besloten hebben gelijktijdig eene nota jan het gouvernement van Chili en aan den admiraal Pareja te zenden. Naar men zegt zal de internationale gezondheids-conferentie schipbreuk lijden op den onwil van Turkije. Die mogendheid wil wel in een onder zoek treden over de oorzaken der cholera en de middelen om haar te keer te gaanmaar wil zich volstrekt niet onderwerpen aan de door de confe rentie te nemen besluiten. De keizer en de keizerin hebben aan de gravin de Chabannes, echt genoot van den zee-prefect van Toulon een zeer vleijenden brief geschreven wegens haar edelmoedig gedrag tijdens het heerschen der cholera in die stad. Bij den brief was eene gouden medaille gevoegd opzettelijk daarvoor vervaardigd. De inschrijving voor het gedenkteeken ter eere van den generaal La- moricière heeft het cijfer bereikt van 100,000 fr. Ook door den Paus is eene bijdrage toegezegd, hetzij in geld, hetzij in marmerblokken. Er is bekend gemaakt dal de inschrijvingen in de nieuwe Oostcn- rijksche geldleeningwelke alhier bij het Comptoir d'escomptc en bij het Oostenrijksche Crédit foncier ontvangen zijn, het aantal uil te geven obli- gatiën te boven gaan en alzoo niet geheel, maar slechts voor vier vijfden aangenomen zullen worden, met bepaling echter dat de inschrijvingen voor vijf obligatiën of minder worden aangenomen zonder eenige korting. Volgens de Correspondencia van Aladrid is de Spaansche regering niet gezind om in hel geschil met Chili eene bemiddeling aan te nemen maar zullen eerstdaags den admiraal Pareja aanzienlijke versterkingen loc- gezonden worden. Volgens een ander blad heeft de admiraal Pareja op de nota van de vertegenwoordigers der mogendheden geantwoord, dat hij wel de feiten ter hunner kennis gebragtmaar hen niet om raad gevraagd had.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2