SOIRÉE MUSIC ALE, CONCERT, LEYDENS MANNENKOOR, Per Telegraaf. 11 Ml M1OTWBÏM TS MIMI, F. FliOSCll/lltT, de Liedertafel Oefening en Uitspanning te Voorschoten en het Muziekcorps der Leydsche Schutterij. op allen toe te passen), ten gevolge ntoest hebben dal er groote onbillijk heid jegens vele officieren zou worden begaan. Ten slotte werd bel hoofd- I stuk met 40 legen 21 stemmen aangenomen. Daarna werden de beraadsla gingen gehouden over de begrooting van hel dep. van koloniën en werd ook dit hoofdstuk aangenomen, met 47 tegen 20 stemmen. De bh. Mijer, Rochussen, van Bosse, Schimmelpenninckvan Swieten, van Nierop, van der Linden en de minister van koloniën voerden bij die beraadslagingen liet woord. Zij spraken over den tegcnwoordigen toestand van Java, de rigting van hel kabinet en die van den minister van koloniënhel zeewe zen in lndië, de koloniale wetgeving, de opiumpacht enz. In de zitting van heden is ingekomen eene missive van den minister van justitie, ad interim belast met het dep. van financiën, houdende, dat de aftreding van den minister van laatslg. dep. noodig maakt, dat de hoofd stukken der begrooting VII A en B als credielwetlen worden ingerigt; daartoe strekten eenige wijzigingen in die ontwerpen. Voorts is bepaald dat op Dingsdag aanst. de interpellatie van den heer v. Goltstein zal plaats hebben over de al of niet wederindiening van het ontwerp der grondbelas ting in Limburg. Vervolgens zijn met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp tot nadere regeling van het koloniaal batig slot voor 1863, en dal tot vaststel ling van hoofdsl. X (onvoorziene uitgaven) der begrooting. Maandag aanst. vangt in de afdeelingen het onderzoek aan van de cultuurwet. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de afd. 's Gravenliage van de Iloll. maatschappij van landbouw is o. a. ingekomen een schrijven van hel bestuur der Leydsche afd., met tiitnoodiging om een adres van adhaesie in te zenden aan dal, hetwelk door die afdeeling van het hoofdbe stuur was ingediend, ten einde hij de hoogc regering aan te dringen op het nemen van meer afdoende en krachtige maatregelen, te nemen tot stuiting van de hecrschcnde veeziekte, en in welk adres levens de middelen vvorden aangegeven welke naar het gevoelen der Leydsche afdeeling meer doel zou den treffen. Nadat echter door den voorzitter, den heer van Gennep, was gewezen op de zoozeer uiteenloopende middelen, die van verschillende zijden waren aan de hand gedaan of toegepast, zonder de gewenschte uitkomsten te hebben opgeleverd, achtte hij hel onraadzaam voor alsnog tol een der- gelijken stap mede te werken. Er werd dan ook op zijn voorstel besloten geen adres van adhaesie aan het Leydsche adres in te dienen. BUITENLANiDSCHE BEltlGTEN. ENGELAND. LONDEN, 30 November. Lord Russell heeft dezer dagen aan eene deputatie uit Bradfort, die op hervorming van het parlement kwam aandringen, geantwoord dat hij van oordeel was, dat de tijd was gekomen voor verdere toelating der arbei dende volksklassen tot deelneming aan de vertegenwoordiging des lands; maar dat de regering, met hel oog op de groote tegenkanting, die elke voordragt van die strekking ontmoeten zou het onraadzaam achtte eene bill in te dienen, die niet rijpelijk overwogen en op wel gestaafde feiten gegrond was. Van den ontvlugien Stephens heeft men tot nog toe niets vernomen. Er zijn maatregelen genomen om de gevangenis te Dublinalwaar de Fe nians zijn opgesloten, legen eenen mogelijken aanval te beschermen. De Mom. Adv. wijst op de klagten over de tegenwoordige hooge vleeschprrjzen en tracht aan te toonen dat dit niet enkel aan de veeziekte is te wijlen, daar het aantal gestorven dieren tot nog toe 22,000 bedraagt zijnde slechts ongeveer 1/3 pet. op den gelieelen veestapel, terwjjl de prijs van het vleesch 25 pet. hooger is, dan vóór het uitbreken der runderpest. FKANHRMH. PARIJS, 30 November. De Moniteur berigt de ontruiming der Taku-forten, die zich, krach tens de bepaling van het vredcsiractaat van Tientsin, gedurende vijf jaren in handen van Engeland en Frankrijk bevonden, als onderpand voor de stipte betaling der oorlogschadeloosstelling in de daartoe vastgestelde termij nen Aangezien hel hof van Peking de opgelegde schatting slipt betaalde, kon de bezetting thans teruggetrokken vvorden. De keizer heeft toegegeven aan hel verlangen van den prefect der Seine tol het aanleggen van twee stratendie door den tuin van hel Luxembourg zullen loopen. Dit plan ondervindt veel tegenkanting. Reeds is een aantal verzoeken aan den senaat in omloop, ten einde de voorgenomen schending van dat historische stuk gronds te beletten. De keiz. drukkerij maakt voor de algemeene tentoonstelling een pracht exemplaar gereed van de gedenkschriften van Napoleon 1dat als proeve van typographic zal vvorden ingezonden. 's Keizers chirurgijn Jobert de Lamballe zal waarschijnlijk nimmer het gebruik zijner rede terug krijgen en voor de wetenschap verloren zijn. Doctor Nélaton zal hem opvolgen; deze en doctor Ricord zijn de rijkste ge neeskundigen in Frankrijk; zij zijn meer dan millionair en verdie nen met de praktijk circa 500,000 fr. per jaar, behalve de geschenken die hun toevloeijen. 'Zoo kreeg de heer Nélaton van den keizer van Rusland voor zijne consulten, tjjdens de ziekte van den grootvorst-troonopvolger te Nizza, de som van 400,000 fr. De stad St. Pierre, de tweede stad der Fransche kolonie Martinique, is door een hevigen brand geteisterd; de helft der stad is eene prooi der vlammen geworden. De wetgevende vergadering van Jamaica is door den heer Eyrc gou verneur van hel eiland, geopend. In de bjj die gelegenheid door hem ge- hondene rede heeft hij een verschrikkelijk tafereel opgehangen van de slagtin™ en verwoesting, die de negers in hunnen opstand aangerigt hebben, liet doel, zeide hij, was niets meer of minder dan om van Jamaica een tweede Haïti te maken. Er moesten dus maatregelen voor het vervolg genomen worden; een daarvan zal zijn de tegenwoordige constitutie te vervangen door eene andere, die beter beantwoordt aan den legenwoordigen staat en de behoeften der kolonie en die hel gezag der regering versterkt. Er zul len ook geldelijke offers van de ingezetenen worden gevraagd, ten einde in de buitengewone behoeften te voorzien. Op Jamaica is overal de orde hersteld en zijn alle oproerige bewegingen ge stuil. De gouverneur der kolonie heeft eene amnestie afgekondigd, die den gewenschten indruk bij de zwarte bevolking schijnt te makenofschoon van de zijde der blanken de vrees wordt geuit, dat er te vroeg tot dat be toon van goedertierenheid is overgegaan. De Jamaica Col. Stand, zegt dat de dorpen huizen en goederen van de oproerlingen zijn verwoest, en dat de wegen als bezaaid zijn met lijken, zoodal zij onbegaanbaar zijn. PARUS. 1 December. De Moniteur meldt, dat, aangezien Matamoras door snoopers werd bedreigd, liet Fransche fregat Magellan en de advics- jagien Tartara en Adonis Vera Cruz den lsten November hebben verlaten, ziih begevende naar Rio Grande. NEW-YORK, 23 November. De geheele bondscavaleric heeft bevel ont vangen zich naar San Antonio in Texas te begeven. De regering heeft de helft der geëmployeerden aan drie maritieme werven ontslagen. DUBLIN, 2 December. Ltiby, aanvoerder der Fenians, is tot twintig ja ren dwangarbeid veroordeeld. BRUSSEL, 2 December. De Moniteur berigt het volgende: Er heerscht op dit oogenblik nieuwe bekommering over den toestand des konings. Wij vernemen inderdaad dal de koning sedert eenige dagen aan diarrhoea lij dende is, die eene groote verslapping heeft veroorzaakt." INGEZONKEN. Soirée Musicalc van dc gebroeders Muller uit Brunstvijk. Wtj meenen de aandacht van onze stadgenooten nogmaals opzettelijk te moeten vestigen op de, door de gebroeders Muller tegen Vrijdag a. s aan gekondigde, quartet soirée. Zij die zich deze hoogst zeldzame, zoo niet eenige gelegenheid om strijkquartetten op de meest volkomen wijze te hoo- ren uitvoeren, niet willen laten ontglippen, zullen voorzigtig handelen, wanneer z(jdoor tjjdige inlcekening of het nemen van toegangsbewijzen van hunne belangstelling doen blijken De beriglen omtrent het talent van de kunstenaars en den voorlreffelijken uitslag, waarmede zij zich in Rot terdam, 's Gravenhage, Amsterdam, Haarlem enzv. reeds onderscheidene malen hebben doen hooren, de oordeelvellingen van bevoegde zijde dienaan gaande in de nieuwspapieren bekend gemaakt, zijn alle zóó gunstig, dat iedere aanbeveling overbodig mag geacht worden. Kenners en liefhebbers hier ter slede kunnen, wanneer hel plan van de hli. Muller op Vrijdag a. s. verwezenlijkt wordt, zich van een zeer zeldzaam genot volkomen verzekerd houden. Leiden 2 December 18C5. O. AHA«fcJUK-N8EAl H S PHOÏIOTILN AAN DE LEYDSCHE HOOCESCIIOOL. Den 2lleI1 December de heer J. R. Voute, van Samarang, in de regten, na openbare verdediging van zijn akadeinisch proefschrift: Bijdrage tot het vraagstuk der buitenlandse/ie vonnissenaanteekening op art. 431 wetb. van burg. regtsv. 258'" Staais-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 16llc Trekking. Nos. 9367 en 13655 ieder een prijs van ƒ1000. 17de en laatste Trekking. N°. 1085 een prijs van 1000 en eene premie voor het laatste lot ƒ30000. N°. 5089 niet, maar eene premie voor liet laatste lol ƒ3000. NBVEKTENTIEN. Voorspoedig bevallen van een' Zoou Vrouwe C. N AP - BOURSSE WILS. Letden, 1 December 1865. Eenige en algemeene kennisgeving. Te Laubbach bij Coblenz overleed op den 22stc" November 1865, in den ouderdom van vijfenveertig jaren, mijn gehelde Echtgenoot IIIDDE HAL- BERTSMA Jusiz., Hoogleeraar in de Anat. en Physiologie te Leiden. J. S. HAMAKER, Deventer, 29 November 1865. Wed. II. Halbertsma Justz. Heden overleed, aan de Vink bij Leidenna eene ziekte van weinige dagen, zacht en kalm, onze geliefde Zuster Mcjufvrouw JOHANNA C1IAUDRON, in den ouderdom van 71 jaren. Uit aller naam, Leiden, 30 November 1865. P. CIIAUDRON, Senior. De lieer en Mevrouw KROS bedanken, ook namens de wederzijdsclic betrekkingen, de velen die deelneming bij hun huwelijk beloonden, Carcassonne, 28 November 1865. te geven door de Heeren Gebroeders MULLER, Kwartel-spelers uil Brunswijk, op Vrijdag deu 8slen December 1S65te half acht, in het Gelionw Tot nut van 't Algemeen. Toegangbewijzen zijn a j 1.49 verkrijgbaar bij de Heeren P. ENGELS en GEBRS van der HOEK. op Woensdag den G December 1865 des avonds ten 7 ure, te geven door opgerigt door hel Departement Leyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen onder bescherming van den Edel-Ach tb. lieer Mr. D. Tl FBO EL S1EGENBEEK met welwillende medewerking van den Heer SoloTrompettist aan het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam De liclft der opbrengst zal strekken ten voordcclc der Bewaarschool van Wijk V. Toegang-billenen zijn verkrijgbaar bij de Boekhandelaars P. ENGELS en GEBROEDERS van der HOEK, tegen den volgenden prijs: Loges ƒ1.25; Baignoires ƒ1.—Parlerre ƒ1.— le Galerij ƒ0 50; 2C Galerij ƒ025. Op den dag van bet Concert, van 's «oormiddags 10 tot 's namiddags 2 uur, kunnen aan liet Schouwburglocaaloji vertoon der toegangbewijzen, plaatsen besproken worden tegen betaling van vijf Cenls voor die op de Galerij en tien Cenls voor die op de overige rangen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2