LEÏDSCHE COURANT. 1865. vrijdag i december. stads-berigteiy" De Courant wordt MaandagWoensdag en C rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. (NS De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar Bij deze Courant wordt verzonden N". 22 blad 29) der Hande lingen van den Gemeenteraad. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den; 2<ien December 1865, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Voordragt omtrent den aan te nemen regel bij den verkoop van ge meentegrond. 2°. Adres van G.Tibboel, tot het in eigendom hekomen van gemeentegrond. 3». Voorwaarden van a. aanbesteding van brand- en lichtstoffen b. verhuring van liet land in den stadspolder aan de slaagslool onder Leyderdorp c. verhuring van twee stukjes land in den pesthnispolder onder Oegstgecsl; d. verhuring van de visscherij in de vroonwateren. 4». Voorwaarden van aanbesteding van a. het onderhoud van den Zijldijk b. hel onderhoud van een gedeelte van de Haarlemmer trekvaart; c. hel onderhoud van het Utrechtsehe jaagpad en het reinigen van de vaart d. het onderhoud van verschillende werken lot het Ulrechtschejaagpad behoorende. 5». Rekening van de armbakkerjj1864. 6». Adressen lot afschrijving of teruggave van plaatselijke directe belas ting, 1865, van a. de erven Mp. II. C. Huyscr; b. C. M. Wesselingh. 7». Adres van brugwachters, ter bekoming eener gratificatie. 8°. Adressen van P. C. Maks en anderen, betreffende hel verlengen der bi liet ten van wettigen inslag. 9». Adres van Regenten van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kindcr- ,0». Onrtértiandscbe^^acmlug'^ai^a^^'p^fjaards-brug en den Zijldijk. jhr. mr. P. van der Maesen de Sombreff genomen ontslag, zal geschieden op Dingsdag 12 Dec. aanst., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Woensdag 27 Dec. daaraanvolgende. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaaktdal vervoer van runderbloed buiten de lijnen van afsluiting naar binnen kan plaats heb ben, mits voorzien van een bewjjs van dispensatie, afgegeven door den bur gemeester van de plaats van afzending. De fusten, waarin het vervoer ge schiedt moeten goed gesloten en geplombeerd zijn. De minister heeft ook bekend gemaakt dat runderen, kalveren en scha pen bestemd voor de slaglbank van buiten de lijnen van afsluiting naar binnen kunnen worden vervoerd, mits voorzien van een bewijs van dispen satie en met inachtneming van het volgende: Het bewijs van dispensatie wordt, in geval van blijkbare behoefte, afgegeven door den burgemeester van de plaats van bestemming en moet worden goedgekeurd door den com missaris des konings in Zuidholland. Het wordt door den burgemeester van de plaats van verzending geviseerdnadat deze zich door overlegging eener verklaring van een bevoegd deskundige verzekerd heeft, dat het vee, waar voor dispensatie gevraagd wordt, gezond is en afkomstig uit eene onbesmette streek, liet vervoer geschiedt onder toezigt van iemand door dien burge meester daartoe aan te wjjzendie, op kosten van den belanghebbende, het vee tot aan de plaats van bestemming begeleidt en het bewijs van dis pensatie en de gezondheidsverklaring medebrengt. Op de plaats van be stemming aangekomen, wordt het vee, ten koste van den belanghebbende, onder toezigt gesteld van één of meer door den burgemeester daartoe aan te wijzen personen en vervoerd naar de plaats der slagting, waar het onder toezigt gehouden en binnen den koristen, door den burgemeester te bepalen termijn, gcslagl wordt. Naar men verneemt zal de opening van den spoorweg van het Nieuwe Diep tol Alkmaar omstreeks 10 a 12 December plaats hebben. Uit Zwolle meldt men dat aldaar op het stationsplein den goederen- besteller Meulenbelt door een paard, dat hij vooraf zeer geplaagd had, de "ifie'prov!" sra°v?/2e^®n- man hee^1 a"c heelkundige hulp geweigerd, voornemen, wal betreft het indienen van adressen, waarin 'op net ïnifero ken der wets-voordragl op de grondbelasting wordt aangedrongen. Dit be sluit is genomen op grond dat door het ontslag van den minister van finan ciën de omstandigheden geheel zijn veranderd, zoodat de redenen, die vroeger tot het besluit der staten hadden geleid, niet meer aanwezig zijn. 's GRAVEN 11 AGE 30 November. Aan den heer II. Raat is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Woerden, terwijl als zoodanig is benoemd de heer J. A. Muller. Tot commissaris van policie te Zaandam is benoemd de heer J. C. van Schermbeek jr.cand.-notaristhans werkzaam aan het hoofdbureau van policie te Amsterdam. Hel prov. geregtshof in Zuidholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van Pieter Bol. liet hof heeft hem schuldig verklaard aan moedwilligen doodslagmaar vrijgesproken van dit te hebben gedaan met voorbedachten rade, daar dit uit het getuigengehoor niet voldoende was gebleken; dien tengevolge heeft het hof hem veroordeeld tot een confinement in een tucht huis voor den lijd van 15 jaren en in de kosten. Na de voorlezing van het vonnis werd de beschuldigde door den voorzitter, den heer mp. Philipse, op eene treffende wijze toegesproken. In de zitting van de tweede kauier van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over hoofdstuk VI (marine) der staatsbegrootiugen is dat hoofdstuk met 40 tegen 24 stemmen aangenomen. Vervolgens is, daar vroeger bepaald was de behandeling van hoofdstuk VII (financiën) uit te stellen, in behandeling genomen hoofdstuk V111 (oorlog). Bij de daarover gevoerde beraadslagingen werd 0. a. gewezen op het onvoldoende der geno men maatregelen ten aanzien van de geoefendheid van het leger, en op de ondoelmatigheid van het behoud der vestingen Bergeu-op-Zoom en Vlissin- gen, terwijl aangedrongen werd op eene herziening der militaire wetgeving en militaire reglementen. Heden voortzetting. In de zitting van heden heeft de heer W. van Goltstein hel woord gevraagd en bekomen. Door den minister van financiën, zeidc hij, is in der tijd ingediend een ontwerp nopens de grondbelasting in Limburg. Die minister is inmiddels afgetreden. Over het ontwerp is reeds hel eindverslag uitgebragt, zoodat hel gereed is om aan de orde te worden gesteld. Nu acht spreker het van belang dat men wete of de regering verantwoorde lijk is voor de wedcrindiening van het ontwerp. De minister van binnenl. zaken heeft onlangs gezegd dat het buiten zijn weten was ingediend. Daarom is hel van belang, 1111 de minister van finantien is afgetreden, te welen of de regering verantwoordelijk is voor hel ontwerp Dal wetsontwerp is sedert meerdere jaren tot een vraagstuk gemaakt van politieke partijschappen. Met het oog dus op de aanstaande verkiezing in Limburg, vraagt hij of de rege ring bereid is het ontwerp te verdedigen of wel dat zij het plan heeft het BINNENLANDSCHE BEKltiTËN. I LEYDEN, 30 November. Dingsdag avond had de eerste voorstelling plaats in den voor een groot deel veranderden schouwburg. Zijdie vier weken geleden gezien hadden, hoeveel er nog aan de voltooijing ontbrak, stonden verbaasd o>er de wijze, waarop het lokaal zich thans voordeed, en de netheid die aller- wege heerschte. De inrigting tnag in den volsten zin van het woord fraai en doelmatig genoemd worden. De lang gekoesterde wensch van velen is eindelijk vervuld. Wanneer ook het toonecl nog eeltige verbeteringen heeft ondergaan, en de laatste hand aan alles gelegd is, hetgeen natuurlijk nog niet kon geschieden, dan zal Leyden een schouwburg bezitten, die haar werkelijk waardig is. De lage, gedrukte en daardoor zoo sombere zaal is hoog en luchtig gewordenen maakt op den toeschouwer een regt aange- namen indruk. Groole lof komt daarvoor toe aan heeren bestuurderenaan den architect, aan de aannemers en aan allen, die met zooveel ijver tot den goeden uitslag hebben medegewerkt. Moge het publiek door eene goede opkomst voortaan toonendat het hunne edele pogingen op prjjs weet te stellen! Eene kleine opmerking, die wij hoorden maken omtrent de zit plaatsen in de loges, veroorloven wij ons hier mede te deelen. De stoelen van de voorste rij kunnen niet genoeg achteruit geschoven worden en staan daardoor van voren te digi legen de balustrade, hetgeen vrij lastig is. Wjj geloovcn dat men met weinig moeite hierin verbetering zou kunnen brengen. liet was een goed denkbeeld van het bestuur om den schouwburg door de Amsterdamsche tooneelisten te laten openen. Reeds zoo menigmaal had men hier verlangd eene voorstelling van dat zoo gunstig bekende ge zelschap bij te wonen. De heer A. Peters, die hier in vroeger jaren zoo dikwijls is opgetreden en wiens meesterlijk spel nog niet vergeten is, be groette het publiek met eenige hartelijke dichtregelen. Vervolgens werd Molière's blijspel: »De geleerde Vrouwen" op eene uitmuntende wijze opge voerd, gevolgd door hel geestig stukje: »De klappermolen", in hetwelk me vrouw Kleine haar onnavolgbaar talent ten toon spreidde. Wij zouden te uitvoerig wordenwanneer wij beide stukken nader wilden bespreken. Genoeg zij het dus hier bij te voegendat de luide bijvalsbetuigingen van het zoo talrijk opgekomen publiek ten duidelijkste bewezenhoezeer de voor stelling in alle opziglen de algemeene sympathie had verworven. Bij beschikking van 28 Nov. heeft de minister van binnenl. zaken bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Maastricht, welke moet plaats hebben ten gevolge van liet door I

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1