BUITENLANDSCÏIE BERIGTEN. Per Telegraaf. ËS«ELA'< D. LONDEN. 23 November. Door onderscheidene bladen wordt medegedeeld dat de regering een begin heeft gemaakt met den maatregel der parlementaire hervorming te be spreken, opdat een zoodanig ontwerp van wet tijdig 111 de aanstaande zit ting zou kunnen worden ingediend. In eene te Birmingham onder leiding van den heer Bright gehouden meeting is besloten de invoering van het al- gemeene stemregt te vorderen. De opening van bel parlement is bepaald op 1 Fcbruarij aanst. De gouverneur van Jamaica wordt door onderscheidene bladen hevig aangevallen. Zjjne handelwijze, wat betreft hel dempen van den opstand, wordt als ten hoogste wreed afgeschilderd. Men dringt op zijne terugroeping aan en naar men beweert zou de regering daartoe niet ongezind zijn. Hier te lande-hebben eenige mannen van aanzien en naam eene ver- ccniging gevormd^-' die zich ten doel stelt de genezing van het aan den bcsmetielijkcn typhus lijdende vee door homoeopathische behandeling te be proeven. Zij zijn door beiigten uil Nederland tot dat denkbeeld gebragt, en hebben de medewerking van de Britsche maatschappij ter bevordering der homoeopathische geneeskunde ingeroepen en verkregen. Eene bende, die Russisch papierengeld namaakte, is, naar men zegt, ontdekt geworden, doordien een der schuldigen te Berlijn gevangen is ge nomen op zijne terugreis van Rusland naar Rotterdam alwaar men meent dat hel hoofdkwartier der bende zich bevindt. Maandag il. is het met 340 landverhuizers van Bremen naar New-York bestemde schip Orpheus zoo geweldig in botsing gekomen met het te Scar borough te huis behoorende schip Mariadat dit laatste in een oogwenk in de diepte verdween; de gezagvoerder sprong op den Orpheus over, doch zijne vrouw en drie matrozen gingen met liet schip naar den grond. Op eene der vertakkingen van den North British spoorwegnabij Rox burgh heeft eene botsing plaats gehaden wel tusschen een expres- en een goederentrein. Vijftien passagiers zijn daarbij min of meer ernstig gewond. Berigten uit Bombay van 29 Oct. bevatten o. a. het volgende: De cholera verbreidt zich langs de oevers van den Ganges en reeds zijn vele personen daardoor weggerukt. In de gevangeniswaarin uitsluitend Moham medanen waren opgesloten, is een opstand uitgebarsten, welke door de krachtige maatregelen der regering onverwijld is bedwongen. Twee van de belhamels zijn bij die gelegenheid doodelijk gekwetst. De inboorling, die uitgeestdrijverij den luitenant A. Ommany heeft vermoord, is den volgenden dag opgehangen. Een jeugdig Ëngelsch meisje is door bare ouders ver kocht aan het opperhoofd van Chalanwelke zaak buitengewoon opzien heeft veroorzaakt. Volgens de New-Yorksche Times heeft de heer Seward reeds ver scheidene weken geleden een antwoord op lord Russell's bekend voorstel in de zaak van den Alabama afgezonden; de inhoud daarvan zou hierop ne- derkomendal de verwijzing naar eene commissie even min als de inroe ping eener scheidsregterlijke uitspraak door de Vereenigde Staten zou kunnen worden bewilligdten zij alle in geschil zijnde vorderingen zonder uitzon dering aan dat oordeel onderworpen wierden. In berigten uit New-York wordt bet verlies van de Buil dog beves tigd. Bij het beschieten van een fort te Port-au Prince is hel op een rif geraakt, waarop de betelhebber het in brand heeft gestoken. Te New-York hadden een aantal gepantserde schepen bevel ontvangen zee te kiezenhel doel was nog onbekend. IKANHtt IJK. PARIJS, 23 November. De Mon. de Varmee erkent dat 's keizers besluit lot inkrimping der kaders van het leger de gemoederen in beweging gebragt en de officieren bezorgd gemaakt heeft; lot geruststelling betoogt hij verder, dat de keizer zorg voor de belangen der militairen draagt, en hun vooruitzigt op promotie of op overgang in eene andere loopbaan ter harte neemt. De bezuinigingen, tot dusverre vastgesteld, hebben weinig tevreden heid veroorzaakt. Men beweert, dat indien dc financiële toestand van dien aard is, dal hij een krachtig redmiddel behoeft, dit niet zal gevonden worden in een bekrompen stelsel van verminderingen van hel leger en van bel aantal ambtenaren. Hel Journ. des Déb heeft daarover een uitvoerig artikel medegedeeld, hetwelk algemeen aan Michel Chevalier wordt toege schreven en waarin aangetoond wordt, hoeveel bezuinigd kan worden bij de groote en plaatselijke staven, bij dc prefecturen en ouder prefecturen bij de regterlijke magt, enz. Men spreekt op nieuw van eene reis der keizerin naar Rome. Zij zou daar omstreeks Pasclten aankomen en haren intrek nemen in een der pa leizen, thans toebehoorende aan den ex-koning Frans II, en dal door den keizer zou worden aangekocht. Aan Frans II wordt het voornemen toege schreven om alle eigendommen, die hij niet enkel te Ronte, maar ook elders in de Pauselijke stalen bezitte gelde te maken en zich in Hongarije terug te trekken. Ten einde zich een denkbeeld te kunnen maken van de kostbaarheid der verfraaijing van Parijs, diene dal onlangs door den jury aan 16 perso nen eene sorn van 1,270,000 fr.alleen als vergoeding, werd toegewezen voor de schade, welke hunne verhuizing geacht kon worden voor hen na zich te slepen. De Spaanschc admiraal Pareja heeft officieel aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden in Chili kennis gegeven dat de havens dier repu bliek van den 24slen September af in slaat van blokkade zijn gesteld. Men verneemt dal de verbittering in Chili tegen Spanje zoo groot is, dat zelfs dc vrouwen op de openbare plaatsen het woord lol de menigte rig tenom haar lot alle vaderlandlievende offers aan te sporen. Naar men uit St. Nazaire meldt was aldaar het berigt ontvangen dat de Spaansche admiraal reeds een aantal handelsschepen had genomen. De ver bittering was groot. Volgens de Patrie heeft Spanje aan dc Engclsche en Fransche regeringen tc kennen gegeven, dat het geneigd is dc Enropesche bemiddeling in de ge schillen met Chili aan te nemen en dat de Spaansche regering eene dépêche aan den admiraal Pareja heeft gezonden, waarin hem voorgeschreven wordt, om de havens van Chili niet aan te vallen. I* 15 CISSEN. BERLIJN, 23 November. De Prov. Corresp., een ministerieel blad, bevat hel volgende: Uit de vermindering van hel Fransche leger hebben de mannen van de voornil- gangsparttj aanleiding genomen om te bctoogen dat nu ook eene vermin dering van bet Pruissische leger nuttig en noodzakelijk was. De Pruissische regering zal niet aarzelen het voorbeeld van Frankrijk te volgen, wanneer aldaar eene werkelijke en aanzienlijke vermindering van het leger ingevoerd wordt. Maar vermits de in Frankrijk voorgenomen veranderingen van zeer weinig beteekenis zijn voor de oorlogskrachten en de strijdvaardigheid van dal landzoo zou het een dwaas en door niets gereglvaardigd verlangen zijn dat aan de inrigting van het Pruissische leger iets veranderd wierd. 's GRAVEN 11 AGE 25 November. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over de staalsbegrooling voortgezet. De afdeeling Onderwijs van het hoofdst. binnen), zaken is niet ten einde gebragt. Maan dag voortzetting van de behandeling van het onderdeel lager onderwijs. Men verneemt met zekerheid dat de heer van Zttylen van Nyevelt (Arn hem) een voorstel zal doen tot het bonden eener parlementaire enquête no pens het gebeurde bij de verkiezingen in Limburg. Hedenna afloop der zitting, is er ministerraad gehouden. VVEENEN, 24 November. De IViener Presse meldt, dat in de diploma tieke kringen alhier wordt beweerd, dat Frankrijk, Engeland en Rusland onderhandelen over het doen van een gcmeenschappelijkeu stap bjj Pruis- scn en Oostenrijk, om de teruggave te bewerken van Noord-Sleeswijk aan Denemarken. PARIJS, 24 November. De dagbladen maken melding van een berigt uit Martinique, volgens hetwelk eene botsing ontstaan is tusschen 1039 zouaven, die naar Mexico gezonden zijn, cn infanterie der marine. Onder dc zouaven zijn 16 dooden en 37 gekwetsten, terwijl van de marine-infan teristen 3 zijn gedood en 10 gekwetst. LONDEN, 25 November. Eene belooning van 1000 is uitgeloofd voor dengene die weder in handen der justitie levert Stephens, een der hoofden van dc Fenians, die, naar men verzekert, uti de gevangenis ontsnapt is en zich aan boord van een visschersvaarluig van Howth begeven heeft. Deze vlttgi brengt eene groote opschudding te weeg, dewijl de medepligtigen zich onder de kerker-beambten moeten bevinden. f ~I N CE 7, O V l> E Aan de Redactie van dc Leydsclte Courant. Dal mijne repliek in ttw blad van 17 dezer op het ingezonden stuk van 11., betreffende de broodfabriek, niet onbeantwoord zou blijven, bad ik verwacht; maar daarbij ook, dal het zou onderteekend zijn met den waren naam des schrijvers, zooals ieder fatsoenlijk man doet, die de waarheid van S hetgeen hij schrijft, kan bevestigen. j Terwijl met schrijvers als II. niet veel aan te vangen is, vooral als zij zich, gelijk die anonyme schrijver, erg boos maken over hetgeen waar is, zal ik zijne bijeengeraapte hatelijkheden niet beantwoorden, maar houd ik vol al hetgeen door mij gezegd is in mijn antwoord, opgenomen in de Cou rant van 17 dezer; aan het gezond oordeel van het publiek overlatende de beslissing, wie van beiden «drieslweg loochent", «verdacht maakt" of i «een hatelijken blaam werpt", zooals H. vertelt in zijn schriiven van 20 November. F. VV. van der PUTTEN, Directeur der Brood- en Meelfabriek te 's Gravenhage. Ï58"e Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 12''e Trekking. N° 1655 een prijs van ƒ10000 (gevallen ten kantore van mr. C A. de Vassy, Breedestraat alhier.) NM 2058, 4270 4988, 16358 en 19016 ieder een prijs van ƒ1000. ADVEKTÈNTIEN. Leyden22 November 1865. Heden overleed, in den ouderdom van bijna tachtig jaren, Mejttfvrouw JOHANNA SMAASEN, Weduwe van wijlen den i Heer Helperus Johannes Hofstede, in leven Notaris alhier. Voor de menigvuldige en hartelijke blijken van belangstellingmij beloond bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoot CATHARINA ELISABETH van HERN, betuig ik, ook namens mijne aanbehtiwde Moeder, mijne Doch ter en verdere Betrekkingen, mijnen opregten dank. Leiden, 23 November 1865. L. van LEEUWEN. Voor dc vele bewijzen van deelnemingontvangen bij het overlijden mijner geliefde Echlgenoote J. E. COOL, betuig ik, ook namens mijtte betrekkingen, mijnen hartelijkcn dank. Leiden, 23 November 1865. A. van W1TZENBURG. De Ondergeteekende betuigt bij deze zijnen opregten dank aan z(jne Ge meenteleden niet alleenmaar ook aan zijne elders wonende Vrienden voor de bewijzen van belangstelling en deelnemingbij de gedachtenisviering van zijnen 50-jarigen Evangeliearbeid in de gemeente Warmond, op 12 dezer. Warmond, 23 November 1865. W. M. KOOY. YEHEEs\IGIi\(i VOOR CHRISTELIJKE RELAMT BIDSTOND, op DINGSDAG 28 November 1865, des avonds ten half acht ure, Voorganger: Ds. J. A. P. KIS LAMBERS Pred. te Maassluis. ZAAL, Noordeinde. Nog is in dank ontvangen voor de wed. ONDERWATER bij den lieer 1 der gebuurte N». 7, W. Verkocw, als volst: Lelt. K. M. ƒ2.50, P. T. 1 N. N. 1J. L. f 2W. 1mev. V. 5 V. 7mev. wed. G. 2.50 familie C. 11N. N. 1. Bjj Schipper J. Gijsjian, van: L. P. ƒ5, P. P. ƒ1, G. J.G./l, W. B. ƒ1, N. N. 1, G. B. 1 mev. N. N. 10, U. 11. ƒ1, N. N. 1 G. L. M. ƒ1, wed. V. D K. ƒ0.25, D. ƒ0 50, N. N. ƒ2, nf. 11. G. ƒ2.50, V. D. tl. ƒ1, Vriendenkringƒ7 25, D.B./0 50, II. V. D. 1, II. D. K. 1. Nog nader ontvangen voor de ongelukkige weduwe van J. ONDER WATER, bare kinderen en oude moeder van M. J. ƒ2 50. P. ƒ2.50, tnej. R. ƒ1, G. ƒ1.50, mev. S. 1wed. N. N. ƒ2, mev. B /3. Dank wordt u ge zegd, die zoo liefdevol zoekt tc lenigen den wond door God geslagen; uw voorbeeld worde door velen gevolgd. Wat hij mij inkomt zal gevoegd wor- j den bij hetgeen door het Muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst wordt vergaderd, en ten beste der weduwe met de haren, in overleg met hel bestuur van bovengenoemd gezelschap, worden aangewend. W. de MUNNIK. Leyden 25 November 1865. Schipper op Rotterdam, Noordeindc

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2