LEfDSCHE C01R1AT. 1865, MAANDAG 27 NOVEMBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Frijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagIVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dal de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wel van 29 Junij 1851 Staats blad n°. 85)in zijne vergadering van hedenhet eerste suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor hel jaar 1865 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5dc zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer province kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I). TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden 25 November 1865. v. PUTTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 26stel: September 1861 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, zijn be noemd: tot heer der gebunrte n°. 8 of n». 4 van wijk 111, de heer Mabi- ncs Albertus Kiewit, in plaats van den heer Pieter Olivier, overleden, en lot heer der gebuurte n°. 34 of n°. 1 van wijk VIII de heer Willem Frederik de Vink, in plaats van den heer Arie Langerveld Az.die uil deze gebuurte is verhuisd En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 25 November 1865, v. PUTTKAMMER, Secretaris. 8INMËNLANDSCI1E BEHÏtiTEN. LEYDEN 25 November. in dc zitting van den gemeenteraad van lieden zijn benoemd: tot regent van hel gereformeerd mir.nehuis de heer H. C. Hartevelt; tot onderwijzers voor het vormend onderwijs aan hulp-onderwijzers en kweekelingen de hli. dr. G. J. E. Brutel de la Rivière en inr. A. Hartog Heys van Zonleveen; tot amanuensis bij dat onderwijs J. Nieuwenlioveiicustos bij de hoogerc burgerschool, lot hulp-onderwijzer 3dc UI. aan de openbare lagere school voor minvermogenden .1. D. van der Blij en tot hulp onderwijzer 3,|c kl. aan]de openbare lagere school voor onvermogenden J. J. Fontein. Aan de ambtenaren bij de plaatselijke belastingen J. Brakel en A. G. Ammerlaan is, op hun ver zoek, eervol ontslag ïcrleend; dientengevolge zijn de aJsistent-cominiesen- portiers E. d'Haene en II. A. van der Hart bevorderd tot cnmmiesen bij de plaatselijke belastingen. Ten einde te voorzien in de thans beslaande drie vaca turen van adsistent-commies-portier zijn als zoodanig benoemd J. P. Ilemerik, J. .1. Brouwer en A. Oudshoorn. Voorts zijn goedgekeurd dc concept- raadsbesluiten a. lot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen, en 10 opcenten op de ongebouwde eigendommen; b. tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der personele belasting; c. ter beschikking over gedeelten van de opbrengst der rijks belasting op het personeel in deze gemeente gehe>cn. Ten slotte werd nog goedgekeurd de voordragt tot den verkoop van doode en andere boomen en van hakhout. De overige aan de orde gestelde onderwerpen zijn aangehouden. Aan de geneeskundige faculteit onzer hoogeschool is weder een ver dienstelijk lecraar ontvallen. De heer II. Halbcrtsma Jz., reeds sedert eeni gen tijd lijdende, overleed dezer dagen in het buitenland, waarheen hij zich weinige weken geleden begeven had, om herstel zijner gezondheid te zoeken. Kweckeling van de Leydsche hoogeschool en in den jare 1843 tot doctor in de geneeskunde bevorderd werd hij in 1848 tot buitengewoon hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit alhier benoemd, welke benoe ming in 1857 door die tot gewoon hooglecraar gevolgd werd. Zijn afster ven is te meer tredend bij de gedachte, dat hij is weggenomen in de kracht des levens, op ccnen tijd dat hij aan de hoogeschool en aan de we tenschap nog uitnemende diensten had kunnen bewijzen. Hij mogl slechts den ouderdom van 45 jaren bereiken. De paardcn-ai'ls der 2dc kl. W. F. Schroder van het reg. veld-art. alhier is gedetacheerd geworden bij hel reg. rijd. art. te Arnhem, zijnde de paardenarts der 3dc kl. F. Meijer van het 2dc reg. drag, te 'sGravenhagc bij de kompagniën van het reg. veld. art. alhier gedetacheerd geworden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgeiioineuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 130 tot 153 personen. Te Katwijk zijn sedert den 8stcn dezer 48 schuiten van dc haringvangst teruggekeerd, die te zaïnen hebben aangebragl 4,458,100 stuks steurharing. Het van den lieer L. Koetsier te Soetermeer door de veeziekte aange taste rund is spoedig gestorven terwijl op denzelfden stal weder een rund in hevige mate en twee andere in ligteren graad door de ziekte zijn aange tast. Ook bij den bouwman BI van der Helm onder Soetermeer is deze week een rund aangetast en den volgenden dag reeds gestorven. Door den minister van binneni. zaken is bekend gemaakt dat het ver voer van varkens buiten dc lijnen van afsluiting naar binnen is vrijgesteld. De Staatscourant bevat de opgaven betreffende den vectyphus in de provincie Zuidholland, over dc week van 12 Nov. tot 18 Nov. De ziekte ha1! zich in die week voor het eerst vertoond in de gemeenten flazerswotide, Oudshoorn, Voorschoten, Wassenaar, Wateringen, Zoetcrwoude en Zvvar- levvaal. In die week zijn aangetast 1010 runderen, gestorven 114, afge maakt 223, hersteld 48. Sedert het begin der ziekte zijn in liet geheel aangetast 8734 runderen, gestorven 2728, afgemaakt 2203, hersteld 2478. Bij de Ned. herv. gemeente te Hengelo is tol predikant beroepen d». Kraft te Op- en Nedcr-Andel; bij die te Koudekerk (Zeeland) ds. de Wilde, II pred. te 's Ileer-Ahls en Sinoutskerkebij die te Halle de cand. G. U. ter Kmle, bij die te Maartensdijk de cand. VV'. Koelman. Naar men uit Zwolle meldt is dezer dagen het kind van mevr. de wed. Pruimers overhandigd aan den voogd, den heer N. Pruimers. De gouvernante, mejufvr. Schiess, heelt hel naar Keulen gebragt, waar de heer Pruimers het heeft overgenomen. Door de arrond.-regtbank te 's llcrtogenbosch is J. van der Velden, uil St. Ocdcnrode. die op eene bruiloft een 12-jarigen knaap met een geweer schot had gedood, schuldig verklaard aan manslag door onvoorzigtigheid en veroordeeld tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf en geldboete van 25. Bij de behandeling van de begrooting voor de dienst der staatsspoor wegen in 1866, in de zitting der tweede kamer van Donderdag II., heeft de minister van binneni. zaken t naar aanleiding van hem gedane vragen o. a. verklaard dat regtens de concessie van de licercn Swaan en van lley- ningen was vervallen maar dal men uit die omstandigheid niet moest op maken dat hei plan niet zou uitgevoerd worden. Mogt hij verzekerd zijn, dat het vereischte kapitaal in het algemeen verzekerd was, waartoe alsnog het uitzigt scheen te bestaan, dan zou hij in het algemeen belang gaarne oierwegen wal nog ten deze te doen stond. Omtrent dit onderwerp zeide hij nog, dal alle plans gereed waren, en tot voorbereiding vele kosten waren gemaakt. Ten aanzien van eene aan de Rijnspoorwegmaatschappij te verleenen concessie tot aansluiting van dien weg met de residentie, herin nerde hij de verpligting der maatschappij om eene verbinding van den Rijn spoorweg met den Hollandschen te makenaan welke verpligting nog niet was voldaan, en waarop hij hoogen prijs stelde. 's GRAVEN RAGE, 25 November. Door Z. M. is vergunning verleend aan graaf C. M. E. G. van Bylandt, Ncd. gezant bij het hof van Pruissen, tot hel dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van Medjidie', hem door den Sultan van Turkye geschonken, en aan den heer J. J. Kraemcr, consul van liet groothertog dom Hessen te Rotterdam, tot het dragen der versierselen van ridder lst0 kl. der orde van Verdiensten van Philips den Grootmoedigehem door den groothertog van Hessen geschonken. Aan den heer jhr, mr. S. Schnurbeqne Boeije is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van raadsheer in het prov. gcrcgis- hof in Zeeland. De kapitein-luit ter zee P. YV. Stort en de officieren van administratie lste kl. YY. 11. Toullcmonde en E. Lasonder zijn ter zake van langdurige dienst, de eerste en de laaisle op hun verzoek, op pensioen gesteld. Aan den Ist™ luit. van het 7dc reg. infanterie G. J. de Bordes is, op zijn verzoek eervol uit de dienst verleend. Bij kon. besluit is het personeel van de geneeskundige militaire dienst der landmagt vermeerderd met een apotheker 2e kl. en twee 3° ki. De ministers van justitie, van financiën, van oorlog en van koloniën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. Gisteren morgen is er ministerraad gehouden. Daarna zijn dc heer Thorbecke en andere ministers bij den koning ten gehoore toegelaten. Daarop heeft gisteren middag aan het dep. van binneni. zaken weder een ministerraad plaats gehad. Een en ander staal ongetwijfeld in verband met het verzoek om ontslagals minister van financiën door den heer Bctz aan Z. M. ingediend. De afdeelingcn van de tweede kamer hebben gisteren o. a. onderzocht 1°. wet tot nadere bepalingen nopens den accijns op de suiker; 2". regelin gen van het loods- en bakenwezen op eenigc rivierenen 3". nadere bepa lingen omtrent den accijns op den wijn. Eergisteren stond voor het prov. gereglshof te regt Pieter Bol, beschul digd van moord, te Rotterdam gepleegd op zekere vrouw Hendriks. Dc geheele zitting was gewijd aan het verhoor der getuigen. Door den be schuldigde werd ook nog verklaarddat hij het meswaarmede de moord zoude zijn gepleegd, niet met voorbedachten rade had gekocht; dat hij alle uitdrukkingen door hem gebezigd, als zoude bij den moord bedreven hebben, zich niet meer herinnerde, en dat hij geen misbruik van sterken drauk maakte. In de zitting van gisteren heeft de advocaat-generaal van Maanen gerequireerd zijne schuldigverklaring aan hel misdrijf van doodslag met voorbedachten rade, en alzoo van moord en veroordeeling tol de straffe des doods, uit te voeren binnen Rotterdam. De heer mr. Vlielander Hein heeft den beschuldigde verdedigd en volgehouden dat er provocatie had plaats gehad. De uitspraak zal Woensdag aanst. plaats hebben. Donderdag avond is in de zaal Diligentia weder eene vergadering ge houden, ten gevolge der gedane oproeping van de liceren Hoevers en Zaal berg, die door velen werd bijgewoond. Uit het medegedeelde bleek, dat uit de contribution eene som van ongeveer 3500 is bjjeengebragtwaarvan aan hel Zendclingshuis te Rotterdam ƒ100 afgestaan en ƒ500 aangewend zal worden tot aanstelling van een evangelist, om de genoemde lieereu ter zijde te slaan, en dat er tevens eene naaischool eu eene bewaarschool zal worden opgerigt tegen eene geringe bijdrage. Voor beide de scholen zijn de dames-directrices reeds benoemd.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1