Per Telegraaf. Particulier brood of Fabrieksbrood tie zeer zeldzame medaille van hel St. Lucas Gild te Veere op de uitroe- i ping aldaar van prins Wilicm IV tot stadhouder van Zeeland25 April 1747. Men vindt eene afbeelding van dezen penning in het Vervolg op van Loon, onder N°. 222. In de laatste dertig jaren is het kabinet met eenige duizende munten en penningen vermeerderd geworden, waaronder zeer zeldzame, ja zelfs vele unieke, stukken uit de vijf werelddeelenzoo van vroegeren ais van lateren lijd vooral toonde het buitenland door geschenken dat men der Leidsehe hoogeschool nog genegenheid toedraagt. Van Z. E. den minister van koloniën ontving het kabinet een Vervolg op de chronologische lijst van gedenk- en legpenningen, eereteekens, vrijmetse laars-, toegangs-, begrafenis-, brandspuit-, bruilofts-en anderepenningen, betrekking hebbende op de voormalige en tegenwoordige bezittingen der Nederlanders beoosten de Kaap de Goede Hoop, door J. S. van Coevorden, Hatavia 1865. Bij de aan het dep. van marine te 's ilage eergisteren gehouden aan besteding is o. a. de levering van 1290 stuks wollen dekens aangenomen door den heer H. J. van Wensen alhier, ad ƒ4 24 het stuk. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Van de 5 runderen in de Weipoort, onder Soeterwoude, door de vee ziekte aangetast, zijn er 4 hersteld, terwijl bij hel vijfde zich gunstige teekenen van beterschap voordoen. Up sommige plaatsen langs deu Rijn neemt de veeziekte in lievigheid toe. Te Voorschoten is van den landbouwer van Santen op nieuw een rund aangegeven. Het blijkt echter in ligten graad ziek te zijnzoodat men herstelling verwacht. Wat het opgraven en wegvoeren van een rund aan gaat de schuldige is nog niet ontdekt. De landlieden hebben in de omstreken aanvang gemaakt met liet stallen van Iiuii vee. Door de langdurige natte weersgesteldheid is het gras sterk verminderd, of het wordt, tot groote schade van het weiland, door het vee vertreden. De Staatscourant beval een rapport aan den koning van den minister van binnenl. zaken, betreffende de hier te lande heerschcnde ziekte onder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen. Aan het slot van dat verslag wordt o. a. het volgende gezegd: Niemand kan bepalen wat de toekomst zal brengen, liet is volgens deskundigen niet wel mogelijk vooraf te zeggen, welken invloed de naderende winter op deu loop der ziekte zal hebben. Het verminderen der gelegenheid tot onderling in aanraking komen van verschillende koppels vee zal ook de gelegenheden tot verbreiding der smetstof verminderen. Doch het concentreren van vele runderen in eene kleine ruimte, het gemis van versche lucht, de onreinheid van stallen, het groote gevaar van besmetting van een geheelen koppel, wanneer een enkel rund door de ziekte wordt aangetast, zullen ongetwijfeld hier en daar het cijfer der aangetasten doen toenemen. Op sommige plaatsen, waar het vee reeds de stallen heeft betrokkenheeft zich dit te verwachten gevolg reeds vertoond. Veel, alles bijna, hangt in dit opzigl af van de veehouders zelve. Zjj kunnen, door voorzigtigheid en naauwletleiide zorg, in menig ceval hun vee voor besmetting vrijwaren en, hij ziekte, de kans van herstel in groote mate doen toenemen. Zij kunnen, door zorgeloosheid, zich zeiven en ande ren onberekenbare schade berokkenen. Daarom zijn de veehouders met aandrang gewezen op hetgeen thans van hen mag worden verwacht, op hetgeen hun pligt thans gebiedt. De tijd zal leeren of zij den goeden raad niet in den wind slaan. liet heeft 11. M. de koningin van Zweden en Noorwegen behaagd, eene gouden medaille te doen toekomen aan den heer J. M. van Kempen, eige naar der kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken te Voorscholen. Die medaille prijkt aan de eene zjjdc met het borstbeeld van II. M. en aan de andere zijde met het opschriftAr li et ingenio. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door hel overlijden van deu heer dr. Svvalue, de volgende nominatie van bh. predikanten gevormd: Cramer, te Charlois; de Graaf, te Rotterdam; ter Haar 13z., te Nijmegen; Hoog, te Haarlem; Hiigenhollz Jr.te Leeuwarden; Rauwenhoff, te Rotterdam. Te Deventer heeft Maandag II de heer dr. P. Bosscha het feest van zijn 50jarig professoraal gevierd, bij welke gelegenheid hij vele bewijzen van deelneming mogt ontvangen. Door de Twenlsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en han del is besloten tot het oprigten eencr handelsbeurs in Twente. Te Enschedé is Zondag II. de nieuw opgebouwde kerk der hervormden weder voor de godsdienstoefeningen geopend. I)a. II. 11. Evers sprak bij die gelegenheid over Ps. 27 vs. 4. lie publieke gebouwen aldaar zijn thans we der alle in goeden staat hersteld. 's GRAVENHAGE, 23 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. Schacpkeus, te Maastricht, tol het dragen der onderscheidingsleekenen van officier der orde van den Nichan iftihar, hem door den bey van Tunis geschonken. Aan den heer C. de Groot, laatstelijk hoofdingenieur, chef der afd. mijnwezen bij de directie der burg. openbare werken in Ned.-lndifi, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag nil's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden te benoementot militair onder-intendant 2Je kl. (kapitein) den lslcn luit.-kwartiermeester S. C. Rijnbende, van het 5de reg. dragonders; lot lslcn luit.-kwartiermeester bij het corps pontonniers den 2llfn luit.-kwartiermeester L. A. van der Burgh, van liet corps. De minister van marine zal morgen en die van binnenl. zaken over morgen geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over afd. 6 (waterstaat) van de bcgrooting voor het dep. van binnenl. zaken. Bij de behandeling van art. 96 (jaarwedde van den rijks-commissaris bij de Amsterdamsche kanaalmaatschappij), uitgetrokken voor eene som van ƒ3000, maakte de heer van Bosse bedenkingen tegen het voornemen der regering om die betrekking aan een landsadvocaat op te dragenterwijl hij het voorgesteld inkomen te hoog achtte. De lib. van Gol'.steiu, Winlgens. Roebussen en Storm van 'sGravesande namen aan diOieraadslaging deel. De minister van binnenl. zaken verdedigde het voor gedragen artikelwaarop de heer van Bosse hel voorstel deed om de som van ƒ3000 lol ƒ1000 terug te brengen. Dit voorstel werd, na eenige be raadslaging, met 41 tegen 25 stemmen aangenomen. De minister verklaarde alstocn hel artikel in te trekken en deze aangelegenheid op andere wijze te zullen regelen, waarop de voorzitter te kennen gaf, dat ten gevolge van die verklaring art. 96 geen onderwerp van beraadslaging meer uitmaakte. Hierop ontstond eene breedvoerige woor< cnwisseiing over de vraag of de :cgering al dan niet het regt had om, na de gevallen beslissing omtrent hel amendement, het artikel terug te nemen. Ten einde die vraag uil te maken, stelde de heer de Brauw voor, om, in de veronderstelling dat het artikel vervallen was, het weder, gewijzigd gelijk het was gewordenin de begrooling op te nemen. Onderscheidene leden en ook de minister voerden daarover hel woord, waarna de lieer de Brauw, naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen, zijn voorstel introk. De beraadslagingen zijn in deze zitting gevorderd tot art. 100, dat be trekking heeft op de dienst van de staatsspoorwegen over 1866. Alvorens dit artikel in de zitting van lieden te behandelen, zal de begrooting van de staatsspoorwegen in beraadslaging worden gebragt. Te Scheveningen zijn van 17den tot op den 21s,en Nov. aangekomen 57 haringschuiten, aanvoerende 5,073,000 stuks steurharing. De vangst is zon der voorbeeld, want in hel geheel zijn reeds aangebragl 29,397,000 stuks haring. 4418 wagens of karren zijn in dienst gesteld om den steurharing te vervoeren. Eene schuil, die van den reeder VY. Pronk heeft in 5 reizen ƒ7200 besomd. Intusschen is er ook eene schuit, die van de wed. van der Harst, welke zes dagen geleden is afgevaren, nog niet eenmaal aangeweest. BUITENLANDSCI1E BKR1GTEN. ENGELAA D. LONDEN, 21 November. In eene vergadering te Liverpool is besloten om, ingeval de Spaansche admiraal de havens van Chili ingesloten houdt, eene vloot bijeeu te brengen ten einde de blokkade te verbreken en op die wijze den handel met Chili voort te zetten. Men wil echter van eene andere zijde weten dat het ge schil van Spanje met Chili op den weg van vereffening is. Als reden voor de wapening der forten van Dublin wordt opgegeven dal zich in de nabijheid verdachte schepen hebben vertoond. Door de dagbladen wordt een rapport medegedeeld van den gouverneur van Jamaica van 20 Oct. Volgens hetzelve was de negerbevolking sedert ge- ruimen tijd door eerzuchtige leiders, door negervrienden en zendelingpre- dtkers, met klagten over hunne miskenning en achterstelling, in eene zoo. algemeene misnoegdheid gebragt, dal het gansche eiland als ondermijnd was, en er door de uitbarsting alles vernield zou zijn geworden, indien liet niet door welberaden strengheid gelukt ware den uitgeslagen brand te dooven. De gouverneur acht hel gevaar nog geenszins geweken, maar hoopt eer lang, indien er geene nieuwe onlusten voorvallen, eene algemeene amnestie, met uitzondering der aan moord schuldige negers, te zullen kunnen aanbieden. Uil New-York meldt men dal eene deputatie van dames uit Baltimore bij president Johnson hare lusschenkomsl heeft beproefd ten behoeve van Jefferson Davis. Van Haïti wordt gemeld, dat de hoofdstad Porl-au Prince, terwijl de president Geffrard persoonlijk den opstand in het noorden der republiek was gaan bestrijden, door een Engelsch oorlogsschip, den Bulldog, be schoten was en daardoor veel geleden had. Gewelddadigheden, door de be volking aan het Engelsche consulaat gepleegd, zouden de reden daarvan geweest zijn. FKANHR1JH. PARIJS, 21 November. Men verzekert dat door den intendant der civiele lijst van het keiz. huis stappen zjjn gedaanten einde een voorschot van 60 millioen te heko menten gevolge van een oogenblikkeljjk tekort, dat in de keizerlijke kas is ontstaan. Naar men verneemt zullen ook ter bezuiniging 1200 recriilen voor do zeedienst bestemd, niet opgeroepen worden. De regering wil meer en meer, met liet oog op de tentoonstelling in 1867van hare;fvredesgezindheid doen blijken. De heer Richard, adjunct-maire van Tours, is door het hof van Orleans veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 1000 francs boete, wegens ongeoorloofde handelingen bij de verkiezingen. 's GRAVENHAGE 23 November. In de zitting van de tweede kamer van heden is de begrooling van de staatsspoorwegen voor 1866, ten bedrage van 19 millioen, mei algemeene stemmen aangenomen. Zaturdag voortzet ting van de behandeling der staatsbegrooting. Morgen werkzaamheden in de sectiën PABUS. 22 November. Men verzekert uil eene goede bron dat prins Napoleon eerst met half December alhier terugkomt. HAVRE, 22 November. Door de voornaamste handelshuizen alhier is aan den keizer een adres van dankbetuiging gezonden, wegens de uitgevaardigde bevelen ter bescherming der Fransche belangen in Chili. Hel adres strekt tevens ten verzoeke, dat de keizer zijn invloed moge aanwenden, otn het geschil lusschen Spanje en Chili langs internationaal scheidsreg terlij ken weg te doen beslissen. MARSEILLE, 22 November. Uit Konsiantinopel wordt berigt, dat de expeditie tegen Losandagh eene nederlaag heeft geleden door het instorten eencr brug, ten gevolge waarvan vele militairen verdronken; een hataillon, hetwelk de brug reeds over was, werd omsingeld en daarbij vonden velen den dood. In eenige Turksche havens aan de Adriatische zee hadden op nieuw gevallen van cholera plaats gehad. Dientengevolge zijn er weder quarantaines verordend. Wij kunnen niet nalaten, op de nadeelige gevolgen van hel verzuimen van hoesten nog eens opmerkzaam te makenmen mag nooit vergetendat ieder catarrh reuc Ziekte is en spoedig in longontsteking en uittering kan overgaan. liet is bewegen dat de grootste helft van alle ziekten daar door ontslaatdat rneii een calarrhalisch-Ijjden verzuimt. Bij alle ziekten der adem-organenhoesten, heeschheid, verslijming, verkoudheden, ja zelfs bij asthma, en in ontwikkelende longtering, doen voor alle andere bekende middelen de Stollwerck'sclie Borst-IIonbons zoo buitengewone diensten, dat wij ons gedrongen gevoelen, bij herhaling daarop opmerk zaam te maken. INGEZONDEN. Welk brood is beter van smaak, en «elk brood is goedkooper? dat het welk de particuliere bakker, of dal hetwelk de broodfabriek bakt? Die vraag heeft aanleiding gegeven tot verschil van mecning. Vergun mij, dat ik een oogenblik aan dit debat deel neem. Over de meerdere of min dere smakelijkheid van het brood der leidsehe bakkers zal ik niet uitweiden. Pil is geheel eene subjective zaak, eene zaak van proeven en smaken. Ik geloof dat, in dc meeste gevallen, hel leidsehe brood zoo wat van gelijk

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2