Neci'laiiilscii kolt! jliuis, NATIONAAL CONCERT, Per Telegraaf. hevig, zoodal hel veel inspanning kostte eene nabij gelegen woning le be houden. De afgezonderd slaande nienwe zaal is ongedeerd gebleven. Tc Hoorn werd Dingsdag II. de heer W., die boven op zijne werk plaats aan den arbeid was, door zijne buren geroepen en verzocht een on derzoek in hel achterste gedeelte van zijne woning te doen, daar zij aldaar beweging en gekerm hadden vernomen. In het begin werd door hem niets vernomen, maar kort hij het geheime gemak, dal in een stads riool uit loopt vernam hij geschrei van een kind; de dienstmaagdwelke later bleek moeder van dit kind le zijn, was daarbij tegenwoordig. Men maakte een gal in het riool, waardoor hel kind nog levend is opgehaald. Het kind is terstond verzorgd en bevindt zich zeer wel. Betreffende hel ongeluk, dat op den 5den dezer op den spoorweg lus- schen Boxtel en Helmond heeft plaats gehad, wordt door de N. R. C. nader liet volgende medegedeeld: Eene van Boxtel naar Helmond lerugkee- rende locomotief kwam in botsing met den dienstwagen, komende van Hel mond. Deze laatste werd dien ten gevolge geheel verbrijzeld, en van de beide draaijers werd de een, Michel Ottdens, letterlijk verpletterd, terwijl de ander, van den Broek geheeten, met den schrik is vrijgekomen. Een derde persoon zich op den wagen bevindende, heeft eenigc geringe kwetsuren bekomen. De staat van verregaande dronkenschap, waarin de zich op den dienstwagen bevindende personen verkeerden is als de eenige oorzaak van hel ongeluk op te geven. Het had plaats op eene regte lijn, de loco motief had voorop een helder brandende lantaarn, die op geruimen afstand ziglhaar was, terwijl zich op de locomotief bevond de opzigter van der Hoorn, volgens wiens verklaring de machinist met de meest mogelijke voor- zigtigheid heeft gereden. 'sGRAVENHAGE, 18 November. Tol adjunct-controleur der directe belastingen enz. zijn benoemd: in Friesland, de heer J. G. Perk van Litli, thans surnumerair te Gouda; en in Zeeland, de heer E. F. Smeels, thans surnumerair le 's llerlogenbosch. Tot directeur van het nieuw ingestelde postkantoor te Driebergen, is benoemd de heer J. L. van Eek, te Brummen. De 2Je luit. P. L. Andriessen, van het wapen der artillerie van de landmagt in West-lndië, is benoemd tol lstcn luit- bij dat wapen. De luit. ter zee lsle kl. W. J. S. de Kanter is op non-activiteit gebragl. Door de commissie uit het prov. geregtshof van Zuidholland, belast met het houden van het examen van hen die als candidaat-notarissen wenschen toegelaten te wordenzijn als zoodanig aangenomen de bh. S. van Sittert, van Naaldwijk; J. van der Hoop Jz.van Botterdam; mr. 'i'. YV. van der Schalk, van Noordwijk; W. van der Meulen van Botter dam; F. J. Prins, van liillegersbergmr. J. W. Sluiter, van Botterdam; mr. K. C. A. van Burg, van I.eyden; G. J. Huiskcs, van Botterdam J. A. Stoop, van Strjjen; D. Cannegieter, van Molenaarsgraaf; en mr. J. M. Brooshooft, van Giessendam een adspirant is afgewezen. Naar men verneemt heeft Z. K. H. prins Fredcrik het hem aangebo den beschermheerschap over de nieuw opgerigle Zilveren-K ruis-vereeniging welwillend aangenomen. De minister van justitie en die van financiën zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de behandeling voortgezet van hoofdst. 111^ (buiten), zaken) der staatsbegrootingen wel ovei de op art. 5 door de bh. van Goltsiein en Dumbar voorgestelde amen dementen; dat van den heer van Goltsiein, om de voorgestelde verhooging van ƒ3500 voor het gezantschap le Washington te doen wegvallen, werd met 35 tegen 31 stemmen aangenomen, en dat van den heer Dumbar, om insgelijks de voorgestelde verhooging van 1500 voor hel gezantschap te Frankfort te doen vervallenwerd aangenomen met 40 tegen 26 slem- min. Hoofdstuk 111.4 werd daarop met 55 tegen 11 stemmen aangenomen. Vervolgens werden de beraadslagingen gevoerd over hoofdst. IV A (justitie). Onderscheidene onderwerpen werden daarbij besproken, de qtiaeslie van dc invoering der wet op de nieuwe reglerlijke inrigting, de misbruiken ge maakt bij handligtingen ten nadeelc van minderjarigen, de afschaffing der doodstraf, dc regeling der rijkspolicie, enz. Door den minister van justitie werd medegedeeld dat het ontwerp betreffende de afschaffing der doodstraf nog niet van den raad van state was teruggekomen. Eene wet op de rijks policie zou door hem naar den raad van state worden verzonden. Heden voortzetting. Gisteren is voor het prov. geregtshof behandeld dc zaak van J. K. brievenbesteller le Dordrecht voor de gemeente Dubbeldam, beschuldigd van een brief, dien hij moest bezorgen bij zekere weduwe te Dubbeldam en af gezonden door haren zoon te San-Francisco, te hebben verduisterd; uit dien brief geligt te hebben een wissel ter waarde van circa ƒ192, dien wissel te hebben uitgegeven door middel eener valsche handteekeningen degelden ten zijnen behoeve aangewend. Het hof heeft hem heden veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. BUI TE MA N PSCili. BElt Hi TEN. ENGELAA LONDEN, 16 November. Volgens bcrigten van Jamaica is Paul Bogle, het hoofd van den op stand, op wiens aanhouding eene premie van 2000 was gesteld, reeds gevangen genomen. ie veeziekte is hier le lande zoowel in omvang als lievigheid steeds toenemend. De aanklagt van den eigenaar van hel Dublinscbe dagblad Irish People tegen den onderkoning van Ierland, wegens het onregtmatig bevel aan de policie gegeven om zijne woning binnen te tredenis door hel hof te Du blin afgewezen. IKAIYKII 8.314. PABIJS, 16 November. De lHoniteur maakt thans liet keiz. besluit betreffende de verminde ring van het leger openbaar. Gelijk vroeger opgegeven was, worden 7 bataillons van de keiz. garde, de zesde eskadrons bij de cavalerie der garde en der linie, 200 compagtiiën bij de infanterie van linie, en 40 batterijen artillerie opgeheven, terwijl nog andere kleine verminderingen plaats zullen hebben. Er zullen drie nieuwe bataillons Algerynsclie scherpschutters op- gcrigi worden. Genoemde verminderingen zullen daardoor tot stand komen, dat bij overlijden, volbragten diensttijd, als anderzins, geene aanvulling zal plaats hebben, zoolang dc kaders niet lol de thans vastgestelde sterkte ge- bragt zullen zijn. Aan de officieren, welker plaatsen door deze regeling vervallen zal een verlof worden verleend. De Moniteur bevat voorts een rapport van den minister van oorlog aan den keizer, waarin voorgesteld wordt, op de begrooting van 1866 een crediel van 3| millioen aan le vragen ter verbetering van het inkomen der kapiteins, eerste en tweede luitenants. La Prance, beloogende dat Frankrijk geene uitbreiding van grondge bied zoekt, zegt dat ingeval echter andere groote mogendheden hel Enro- peesch cvenwigt ten haren voordeele zouden willen verbreken, Frank- J rijk dan genoodzaakt zou worden op maatregelen van voorzorg bedacht te zijn tol zijne eigene veiligheid, zoowel als op de herstelling van dat cven wigt, waardoor het weder de waarborgen zou erlangen, die anders door in den vreemde tol stand gebraglc veranderingen zouden vernietigd zijn geworden. Uit Algiers wordt gemeld, dat Si Lala, ten gevolge der met be kwaamheid legen hem gerigte bewegingen, zijne hulpbronnen zag uitgeput en dat hijdaar zijne cavalerie te vermoeid was om te vechtennaar bet zuidwesten des lands is teruggetrokken, waarheen hij door onze troepen vervolgd werd. Generaal Lacretelle had reeds het zuidwesten des lands be reikt, nadat de vijand, bij hel verlies van manschappen, ook al zijn vee verloren had. De heer Delangle is tot procureur-generaal bij bet hof van cassatie benoemd, in de plaats van wijlen den heer Dupin. De Palrie treedt in eene berekening der kosten, welke de bezetting van de Pausselijke Staten aan Frankrijk heeft veroorzaakt. Daaruit blijkt dat die bezetting sedert 1849 56,600,000 frs. heeft gekost. De koningin Maria Amalia heeft 500 en de hertog van Cliambord 1000 frs. ten behoeve van het aan de nagedachtenis van den generaal de Lamori- cière te wijden gedenkteeken aan de commissie toegezonden. De heer Grandguillotdie naar België is vertrokken, laat naar men verneemt in dc kas van den Constitutionnel een te kort van 100,000 fr. achter. In hel hotel Drouot zullen in den loop van den winter verscheidene kunst-verkoopingen plaats hebben. Onder anderen meldt men den verkoop van de galerij Demidoff en van de collectie van Loon uil Nederland. PSttJISSEW. BERLIJN, 16 November. Uit Dorpat meldt men dat de beer Madler, professor in de astrono mie, zijne betrekking heeft nedcrgelegdzijn opvolger is de heer Clausen sedert eene reeks van jaren observator aan die inrigting. De ligling van recrtilen in het koningrijk Polen is in volkomen orde i afgeloopen. Den 7"1™ en den 8s,cn November heeft de loting overal plaats gehad; den 9,len was zij overal afgeloopen, behalve te Warschau, maar al daar nadert zij insgelijks haar einde. 'sGRAVENHAGE 18 November. In de zitting van de tweede kamer van heden is de begrooling van het dep. van justitie aangenomen met 55 tegen 6 stemmen. De algemeene beraadslagingen over de begrooting voor binnen], zaken zijn mede afgeloopen. De heer van Zuylen heeft wederom de verkiezingen in Limburg ter sprake gebragt. De minister heeft hetzelfde geantwoord als onlangs. Maandag behandeling der onderdeden van de be grooting voor binnenlandsche zaken. PABIJS, 17 November. Men verzekert uit eene goede bron, dal Saksen en Beijeren eerlang Italië zullen erkennen. Prins Witold Czartoriskv is overleden. La France verzekert, dat Oostenrijk besloten heeft zijn leger in Italië te verminderen. LONDEN, 18 November. De Noord-Amcnkaansehe correspondent van detl Times blijft beweren dat de door hem medegedeelde depêche van den heer Seward, dd. September jl.tegen liet zenden van Egyptische troepen naar Mexico, een echt stuk is, en meldt tevens dat dezelfde depêche naar Kon- stantiiiopel en Alexandiië is gezonden geworden. IfBESLAU, 18 November. De Brest. Zeitung beval het berigt uit War schau, dat daar officiële mcdedeeling is ontvangen eener keizerlijke ukase, waarbij de dunr der militaire dienst lot 10 jaren verminderd wordt, t. w. zes jaren dienst bij de linietroepen en vier jaren reserve. AKAISEMIE-KSIÏÏTWS. PROMOTIEN AAN D1C LEY DSOI1E UOOGESCHOOL. Den 17de" de heer J. van üelden Beru.Z".van Deventer, in de letteren, na verdedigiug van zijn specimen literarium inauguralecohlinens anno- tationes ad Sophoclis Oedipum Coloneum. 25S,1C Staats-EotcriJ. Trekking der Vijfde Klasse. 8ste Trekking. Nns. 179, 11929 en 12559 ieder een prijs van 1000. ARVEItTENTIEN. Getrouwd: J. E. M. KROS, en Zevenbergen, 16 November 1865. S. C. de JONKER. Dc Lessen in het Industric-Collcgic zullen geopend worden op Dingsdag, den 21s,cn November, des avonds te zeven uren. A. II. van der BOON MESCH. HLA AREEMMERSTR A 4T. van het beroemde Tyrolsche Zang-gezelschap, op Iflaaiulag 20 November 1865 onder directie van den Heer SC11M1D en bijgestaan door den Heer MAR IENS en Gezelschap. Aanvang des avonds ten 9 ure. G. A. J. TETHOFF. De Commissie van opperloczigt en beheer over de Kweekschool voor Zee vaartte Legden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 27stcn November e. k. alhier eene Keuring zal plaats hebben van Knapen, welke hij 's Rijks zeemagt eene verbindtenis wenschen aan te gaan. Namens de Commissie voornoemd, C. J. E. BRUTEL de la RIV1ÈRE, Secretaris.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2