LEYDSCHE t 01 U I VI 1865, De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG 20 NOVEMBER. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. vkroh»!;iik« houdende tijdelijke opheffing van de wekelijksche beestenmarkt te Leyden. BURGEMEESTER er WETHOUDERS var LEYDEN, Gelei op het raadsbesluit van den 13(len September dezes jaars, waarbij hun Collegie wordt gemagtigd, eene verordening lot schorsing der beesten markt uit te vaardigen, zoodra de omstandigheden dit moglen vorderen; En in aanmerking nemende dat de heerschende veeziekte zich thaus ook in den omtrek dezer gemeente heeft geopenbaard; Hebben besloten: De wekelijksche beestenmarkt binnen deze gemeente tijdelijk op te heffen. Deze verordening wordt op heden afgekondigd en aan de Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland in afschrift medegedeeld. Vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Leyden, in hunne ver gadering van den nica November 1865. De Burgemeester, D. TIEBOEL S1EGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. BINNENLANDSCIIE BEltlGTEN LEYDEN 18 November. Eergisteren avond hield de Leydsche afdeeling van de Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid eene openbare vergadering (waarop wjj onze lezers in ons voorlaatste nommer opmerkzaam maakten), ten einde aan den heer W. L. de Sturler de eerste gouden medaille der maatschappij voor zijne bekroonde verhandeling over Oostindische houtsoorten, en aan den heer D. A. Sala hel zeer loffelijk diploma voor zijne werktuigen op de hier gebonden tentoonstelling van wis- en natuurkundige werktuigen in gezonden, uit te reiken. De voorzitter, prof. A. H. van der Boon Mesch had tot onderwerp zjjner rede gekozen de stelling, dat een deugdelijke Vandbonw de eerste voorwaarde is voor het bestaan en het welzijn van een volk. Na in de eerste plaats het levende voeding en ontwikkeling der planten te hebben verklaarden het verband te hebben aangetoond lusschen deze, de dieren en hel menschel|jk geslacht, ontvouwde de spreker de we tenschappelijke grondslagen, waarop de landbouw behoort te rusten. In het andere deel zijner rede loonde spreker uit de geschiedenis van vroege- ren en latcren tijd aan, hoe vele volken door het volgen van een verkeerd landbouwstelscl in bloeikracht en vermogen zijn afgenomen en in welken jammerlijken toestand sommige daardoor gebragt zijn uit welk een en an der waarschuwende Ie sen voor ons vaderland werden afgeleid. Ten slotte werden met gepaste toespraken de gouden medaille aan den heer de Sturler, en het diploma aan den heer Sala uitgereikt. Deze open bare vergadering werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, dat èn van zijne belangstelling in de gehouden rede, èn van die in de beide be- krooningen op ondubbelzinnige wijze deed blijken. Door de boekhandelaars Gebroeders van der Hoek, alhier, zullen op den 25s,en dezer en volgende dagen verkocht worden de bibliotheken van wjjlen dr. S. H. Riukes, conrector te Arnhem, en d8. J. H. de Dompierrc de Chaufcpié, rustend predikant van de Waalsche gemeente te Amsterdam, bestaande hoofdzakelijk uit Grieksche en Latijnsche schrijvers, Gricksche en Romeinsche historie, taal- en letterkunde, godgeleerdheid, kerkelijke geschiedenis, enz. Voorts o. a. Nederlandsche geschiedenis, geneeskunde, dichtkunde, benevens eenige prenten en portretten. Wegens vele belangrijke werken, in den catalogus voorkomende, verdient deze verkooping dat er opmerkzaam op worde gemaakt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 125 lot 149 personen. Even als in vorige jaren zijn gedurende den winter bij de leden der commissie voor de winkelkaarijes van het Leydsche departement der maat schappij tol Nul van 't Algemeen die kaartjes weder verkrijgbaar gesteld. Die commissie bestaat uit de volgende lieerenmr. M. H. A. Lisman (Heeren gracht), P. Muller (Breêstraal)P. G. C. Eigeman (Ouden Singel), P. L. s Tichler (lloogewoerd)baron van Heemstra (Rapenburg), P. G. Ilubrecht (Rapenburg), en J. J. Reysl (Nieuwen Rijn). Van wege de stad Delft heeft gisteren aan den Leydschendam de openbare verpachting plaats gehad van het invorderen der doorvaarlgelden aan de sluis aldaar, voor den tijd van vijfjaren, ingaande 1 January 1866. V'jjf inschrijvingen waren er gedaan, waarvan een uit Amsterdam voor 63000, een uil Overschie voor 61000; de tegenwoordige pachter had voor 51000 ingeschreven. Als hoogste inschrijver is pachter geworden Pieter Pjjnacker, van Hondsholredijkvoor 650Ö5tegen 55500, waar voor de sluis gedurende de byna verstreken vijf jaren was verpacht. In de Weipoort onder Soetcrwoiide zijn twee melkkoeijeu van den bouwman C. van der Velden aangegeven en bevonden door de heerschende ziekte te zijn aangetast. Er is echter nog niet tot afmaking besloten, daar de ziekte kenmerken van een goedaardig karakter draagt en er hoop op herstel bestaat. Te Oudslioorn zijn twee runderen van de wed. Swart, door de ziekte aangetast, afgemaakt. Bl(jkens de officiële opgaven betreffende den veetyphus in Zuidholland van 5 11 November, zijn in die week aangetast 983 runderen, gestorven 110, afgemaakt 234, hersteld 76. In twee gemeenten, Woerden en Wou- brugge, vertoonde zich de ziekte in die week voor liet eerst; van de 4714 runderen, bij welke de ziekte haren loop had, herstelden 2209, dat is 46.8 pet. De vrees, dat door het stallen der runderen de ziekte uitbreiding zou verkrijgen, heeft zich op vele plaatsen verwezenlijkt. Sedert het begin der ziekte zijn in het geheel aangetast 7725 runderengestorven 2505afge maakt 1893, hersteld 2209. Bij kon. besluit van 15 Nov. II. Staatsbln°. 127) is hel houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee, voor zooverre het door ge- I meentcverordeningen blijft vrijgelatenverboden: 1°. binnen de lijnen van afsluiting, aangewezen naar aanleiding van art. 2 van het kon. besluit van 23 October jl. en 2°. buiten die lijnen, in de streken of gemeenten waar van de aanwijzing door den minister van hinnenl. zaken door plaatsing in de Staatscourant ter algemecne kennis zal worden gebragt. Van wege den minister van binneul. zaken is bekend gemaakt, dat de volgende wijziging is gebragt in de lyn van afsluiting van regeringswege tot wering van veeziekte bewaakt. Van de Noordzee af langs de sluis te Katwijk, den linker oever volgende van liet kanaal en van den Rjjn tot de- stad Leyden, van daar langs de zuidelijke grens dier gemeente (de singels) tot den Nieuwen Rijn; voorts steeds den linker oever dier rivier volgende tot het punt waar de Does zich met den Rijn vercenigtlangs liet noorder- boord van de Does tot aan de zuidzijdervaartdie vaart langs tol de ach terwetering, deze wetering volgende lot de Oude Aa, verder langs hel oos- terhoord der Oude Aa, dat water in de noordzijde van de wijde Aa vol gende, tot aan het veer over het Poldcrgal; van daar den kunstweg in de zuidelijke rigliug volgende tot aan den Rijn; voorts steeds den regter oever dier rivier volgende tot Zwammerdara, van daar den Rijn verlatende, den linker oever van de Meije volgende langs de Kaaiwelering lot Slikkendam. Verder langs de zuidzjjde der llollandsclie kade tot liet Woerdsche Verlaat; van daar in zuidelijke rigting langs de kade ten oosten van de Greclit tot aan den lloogenboom; van daar in oostelijke rigting den kunstweg vol gende, lol aan den Rijn; verder in znideljjke rigting. langs den kunstweg die den regter oever van den Rijn volgt, tot aan Woerden; van daar ui zuidoostelijke rigting langs het westerboord der lange Linschoieii tot aan Linschoten; verder langs de westzijde van den kunstweg van Linschoten over den Lindeboom naar Montfoort, tot aan den regter oever van den Hol- landschen IJssel en dien oever volgende tot aan Oudewater; enz. zooals vroeger is bepaald. Door de Staatscourant wordt nog, van wege den minister van hinnenl. zaken hel volgende medegedeeld: Vee, bestemd voor Engeland, kan in spoortreinen de lijnen van afsluiting overgaan, mits voorzien van een be wijs van dispensatie en met inachtneming van het volgende: liet bewijs van dispensatie wordt afgegeven door den burgemeester van de plaats, waar hel vee wordt ingeladen. Dit bewijs moet de dagtcekening, het aantal eu de soort van vee vermelden, liet vee moet worden ingeladen onder policic- toezigt en over de lijn gevoerd in geplombeerde beestenwagens. Te Rotter dam moeten de wagens onder policietoezigt worden ontzegeld, hel vee uit de wagens gelaten en onmiddellijk in de vaartuigen, naar Engeland bestemd, overgeladen of inmiddels afgezonderd worden op plaatsenwelke van ge meentewege zullen worden aangewezen. Binnen de lijn mag geen vee wor den op- of afgeladen. Na ieder transport van vee moeten de wagens zorg vuldig worden gereinigd met heet water, daarna bestreken met choorkalk, waarmede ook de bodem der wagens moet worden bestrooid, en overgoten met carbolztiur-houdend water. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1865waaruil blijktdat die bedragen heeft Z52,731,639.39, zijnde ƒ957,066 59 meerder dan in dat tydvak van 1864. Bij de Ned. hrrv. gemeente Ie 'silage is lot predikant beroepen d8. Lamers, pred. te Scberpcnzeelbij die .te Uelfshavend8. Voorhoeve, pred. te Fynaartbij die te Ter Neuzen d8 Gobius du Sart, pred. te Haams donk; bij die te Vuursche d8. Toorenenbcrgenpred. te Lienden. Door het prov. kerkbestuur van Friesland is aan d8. D. A. de Groot, fe Sneek op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. De theol. studenten te Utrecht hebben besloten, beleefdelijk aan pro fessoren de wederinstelling der drie gradenzooals die vroeger warenvoor het kandidaatsexamen te verzoeken. Nog is besloten, zoo mogelijk in ver- eeniging met de theol. studenten aan de overige hoogescholenaan de synode te vragen, dat het propoiients-examen voortaan in tegenwoordigheid van theol. studenten moge plaats hebben. Ter vervulling der betrekking van leeraar in de Nederl. taal- en letter kunde en geschiedenis, bij het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, zijn door burg. en wetli. aldaar aanbevolen de lib. mr. E. A. J. Huët, te Zul- phen, en dr. P. J. Cozijn, te Haarlem, en voor de betrekking van leeraar in de wiskunde bij die instelling de hli. E. K. J. Vcrkoutcren te Vlissin- genen J. D. van der Waals, te Deventer. Te Dordrecht is bij de inschrijving voor de geldlecning groot ƒ60000, a 4i pCt 'sjaars, ten behoeve dier gemeente tot bestrijding der kosten van buitengewone werken, slechts één inschrijvingsbillet ingekomennamelijk dat van de hh. Stoop en Reus, en zulks voor bel gehccle bedrag, legen pari, voor liet vereenigd armen- wees en nieuw-armenbuis. De inschrijving is aangenomen. Tc Alkmaar is eergisteren hel uitgestrekt gebouw, genaamd Locaal Harmonica, bevattende concertzaalsocieteitszaalkolfbaan enz., geheel af gebrand. l)e bewoners zijn hel gevaar nog tijdig ontkomen. Dc groote hoe veelheid schouwburg materieel en gedistilleerd maakte het vuur bijzonder

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1