LEYDSCHE COURANT. 1805. MAANDAG 13 NOVEMBER. De Courant wordt Maandagff oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen lö Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BERMiTEN. LEYDEN 11 November. Het doet ons genoegen aan den schrijver van het in ons voorgaand nommer opgenomen stuk: H'inter-avonden te kunnen berigten, dat aan zijn verlangen naar goede concerten, althans voor een eerste, binnen kort zal worden voldaan. Even als het vorige jaar namelijk heeft onze ijverige muziek-direeleur, de heer Wetrcns, het voornemen om, in vereeniging met den jongen vioolvirtuoos de Graan, van Amsterdam, en eene zangeres van groote reputatie, een concert te geven in de nieuwe schouwburgzaal alhier, en dat lokaal, als concertzaal, op eene waardige en grootsche wijze aan zijne bestemming te wijden. Ook als eene hulde aan de commissie van den schouwburgdie zoo kunstlievend de restauratie van het ondoelmatig ge bouw ondernam, aau den architect, die, ondanks de beperkte ruimte, een schoon bouwstuk heeft doen verrijzen, zal dit denkbeeld van een inwijdings concert aan ons kunstlievend publiek zeker welkom zijn. Allen toch, die het wel met de kunst meenet), zullen dien feestavond willen bijwonen. Van de Leydsch-Roltcrdamscbe pakschuit is gisteren namiddag, bij het doorboomen te Delft, een der knechts van de schuit gevallen en ver dronken. De verongelukte, Johannes Onderwater, woonachtig op bet Leven- daal alhier, laat eene hoog zwangere weduwe met vier kinderen en eene oude moeder achter. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 121 lol 139 personen. liet volgende is een uittreksel uit een brief gedagteekend Christiania 5 Nov.Ten bewijze dat men in liet noorden van Europa met de zaak der spoorwegen mede goed vordert, dient dat den 4cn dezer het gedeelte van den staatsspoorweg van Christiania naar Charloiteitberg feestelijk geopend is geworden, zijnde de laatste plaats het eerste slation in Zweden. Achter dat station is echter nog een afstand wegs van 17 a 18 mijlen of uren te voltooijen, alvorens men tol de reeds in gebruik zijnde Zweedsche spoor- weglijnen genaderd is. Een groot gedeelte van den weg zal echter op .staatskosten reeds in Junij 1866 gereed zijn gemaakt, vooral met het oog v>P de groote Scandinavische tentoonstelling, die in dal jaar te Stokholm plaats moet hebben Wanneer de gehcele fijn gereed zal wezen, denkt men in 12 uren van Christiania naar Stokholm te zullen kunnen rijden. De taal- en letterkundige aldceling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Naar men uit Katwijk meldt is in de laatste dagen de haringvangst vrjj gunstig geweest. Er waren 6 schuiten aan geweestwelke van 100,000 tul 130,000 stuks haring aanbragten. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Heemstede is beroepen d5. Kraijenbelt VVz.pred. te Baambrngge; bij die te Locbem ds. Lason- der, pred. te Loenen a. d. Vecht, bij die te Bunschoten ds. Kool, pred. te Kolham; bij die te Woudsend de cand. G. Ringnalda. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam is, ter ver vulling der bestaande vacature, de volgende nominatie in alphabetische orde opgemaakt': Collins, te BcsamjonCoquerelgewezen pred. te Parijs; Mounier, te Aygaliers nabij Uzès; Perk, te Dordrecht; Nolst Trenité, te Utrecht, en de kandidaat de Vogel, te Leyden. Aan de diaconie der herv. gemeente te Klundert is door wijlen mej. N, Litlooy vermaakt een cert. N. W. S. 2j pet. groot f 1000. De Staatscourant bevat de opgaven betreffende den veetyphus in de prov. Zuidhollaiidbij liet dep. van binnen!, zaken ingekomen, van 29 Oct. tot 4 Nov. In dat tijdsverloop zijn aangetast 651 rundereu, gestorven 83, afgemaakt 158 en hersteld 42. Sedert het begin der ziekte zijn in het ge heel aangetast 6744 runderen, gestorven 2318, afgemaakt 1554 en hersteld 1969. Ken berigtdat in Zeeland in hel gehucht Sinoulskerkeonder 'slleer- Abtskerke, de veetyphus zich had vertoond, is gebleken onjuist te zijn. In de gemeente Haarlemmerliede hebben zich twee gevallen van vee typhus voorgedaan. De beide runderen zijn onmiddelijk onteigend en afgemaakt. Te Rotterdam is door de vleeschhouwcrs een adres gezonden aan den minister van binnenl. zakenwaarin zij verklaren met ondergang bedreigd te zijn door het kon. besluit van 23 October, vooral omdat hel noodeloos den invoer van slaglvee verbiedt. Zij verzoeken den minister dringend aan Z. M den koning spoedig zoodanige verandering in bedoelde wetsbepaling voor te dragen als noodig te oordeelen is om aan hunne bezwaren te ge- moet te komen. Omtrent den dezer dagen te IJssclmonde gepleegden moord worden door de N. R. C. nader de volgende bijzonderheden medegedeeld. De oor zaak van den moord moet niet geweten worden aan minnenijd, maar de aanleiding moet in de volgende omstandigheden gezocht worden. De verslagene, II. Punt, liep in beschonken toestand een meisje na, dat hem zoowel als Rode'e vreemd was. Rodée trok voor dat meisje partij, waaruit tusschen hem en Punt twist ontstond; Rode'e trok zijn mes en bragt daarmede zijnen tegenstander eenige sneden toe over het aangezigl en de kleederen7attc vervolgens Punt met de eene hand bij de borst en stak hem met de andere hand liet mes met zooveel geweld in liet ligchaam, dat het mes tol het hart doordrong. Punt viel ter aarde en gaf onmiddellijk daarop onder het uiten van vloeken den geest. Rodée ging toen met zijne moeder, die met zijn jasje op den arm daarbij gestaan bad naar huisverborg zijn mes en ging toen bij den herbergier M. Knegt te IJssclmonde een borreltje of een glas bier drinken. Daar scheen men nog niets van de zaak te welenmaar hij zelf begon daarover, met te zeggen, ze zeggen, dat ik Punt heb dood gestoken, maar ik heb geen mes, voel maar." Het gerucht werd toen meer openbaar, en bij zjjne tehuiskomst werd Rodée door den rijks- en den gemeenteveldwachter in arrest genomen. Aanvankelijk moet hij alles hebben willen ontkennen, doch dewijl de bewijzen hem te duidelijk toe schenen en er getuigen waren, heeft hij zijne misdaad bekend. Rodée zou voorts bekend zijn als iemand van een slecht en gevaarlijk karakter, en meermalen bedreigingen met moord hebben geuit. Nog zeer onlangs moet hij wegens mishandeling op den openbaren weg veroordeeld zijn geworden. Toen hij naar Dordrecht werd vervoerd, moet hij aan zijne geleiders heb ben verklaard, dat hij het voornemen had om geen maand meer te blij ven leven. Door de prov. stalen van Noordholland is besloten tol het aangaan cencr geldleening ten behoeve der provincie van ƒ50000 en tot liet verlee- ncii aan de stad Amsterdam voor liet geneeskundig onderwijs aldaar van een jaarltjksch subsidie van 10000. 's GRAVENHAGE11 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer l. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën, tot het dragen der ondcrscheidingsleekencn van Grootkruis der orde van den Nischan Iftihar, hem door den bey van Tunis geschonken. De kon. familie is gisteren avond van het Loo alhier teruggekeerd. Z. K. II. prins Frederik is gisteren middag van Berlijn opjbel Huis de Paauw aangekomen. Men verneemt dal hij ecnigen lijd alhier zal blij ven, en dat 1111. KK IIIIprinses Frederik en prinses Maria, hun paleis te lierljjn hebben betrokken en aldaar nog eeuen geruimeu tijd zullen vertoeven. De minister van oorlog, die van koloniën en die van financiën zullen in de volgende week geen gehoor vciTeencu'. De afdeelingen der tweede kamer hebben zich gisteren bezig gehouden met liet onderzoek van verschillende wets-ontwerpen. Aan de kamer is een adres aangeboden door verschillende zeepzieders te Haarlemwaarbij zij dringend de afschaffing van den accijns op de zeep verzoeken. In oc zitting van de prov. staten van eergisteren is rapport uitgebragt namens de commissie lot onderzoek van het voorstel van ged. staten, om ten behoeve van den aanleg van den zoogenaamden Merwe- en Waal-spoor weg uit de prov. fondsen eene bijdrage te verstrekken van ƒ200,000. De commissie concludeerde, om, alvorens een bepaald voorstel tot subsidie te doen, de zaak in overweging te houden en aan den adressant te kennen te geven, dal de stalen, hoe gunstig ook gestemd voor de zaak, vooralsnog gecne beslissing konden nemenen om hem uit te noodigen vooraf kenbaar te maken, hoe hij zich voorstelde de aansluiting te Papendrecht aan den staatspoorweg te bewerkstelligen, ten einde alsdan met kennis van zaken zou kunnen worden geoordeeld. Na eenige beraadslaging heeft de vergade ring zich met die conclusie vercenigd Vervolgens werden al de verder aan de orde gestelde onderwerpen afgedaan, waaronder eenige wijzigingen in het reglement voor hel hoogheemraadschap van Schieland en eenige wij zigingen in bijzondere polder-reglementen. Daarna is de vergadering door den voorzitter in naam des konings gesloten. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is ter benoeming van een predikant uit het vroeger medegedeeld negental het volgende drietal ge vormd: dd. Lamers, te Scherpeuzeclde Graaff, te Rotterdam, en Cra mers, te Charlois. De kerkeraad der Evang. Lulh. gemeente heeft, ter vervulling der be slaande vacature, hel volgende zestal van hh. predikanten gevormd Andreae, te Bergen-op-ZoomBeversente Dordrecht; Böhringer, te Maastricht; Grottendieckte Alkmaar; fleijen, te Leyden, en Martens, te Vlissingcn. BUITPmANDSÜÜE BERIGTENT EWKBLAt I». LONDEN, 9 November. Heden had het gebruikelijk feestmaal van den lord mayor plaats, waarbij ook nu weder de ministers tegenwoordig waren. Lord Russell heeft bij die gelegenheid eene redevoering gehouden en verklaard dat hij den vol- ledigen steun zijner anibtgenooten heeft gekregen en zich geluk gewenscht met de vriendschapsbetrekkingen tusschen Engeland en Frankrjjk. Zijne vurigste begeerte was dat deze betrekkingen steeds inniger mogten worden. De minister geloofde dat de regtvaardigheid en de edelmoedigheid des volks beletten zouden om de handelingen waartoe de regering onmiddellijk had moeten overgaan met overhaasting te beoordeelen. Hij gaf de verzekering in geenerlei omstandigheid af te zullen wijken van de beginselen, die reeds 20 jaren gehandhaafd waren. De regering zou letten op de wenschen van de groote meerderheid van een zeer tevreden volk, en het oordeel des lands over hare handelingen afwachten. De heer Gladstone heeft mede het woord gevoerd. Hij gaf de hoop te kennen dat het lagerhuis, waarin hij de rege ring zal vertegenwoordigen, geleid mogt worden door liberale overleveringen en met zijn verlicht oordeel het werk van vooruitgang mogt voortzetten. De dagbladen uiten zeer verschillende meeningen omtrent de uillegging die aan lord Rttssells woorden, wat betreft het vraagstuk van den dag, de parlementaire hervorming, moet gegeven worden. De regering heeft bevel gegeven om twee fregalten ui! (e rusten en af te zenden ter versterking der Britsche krijgsmagt in de Antilles. Daar de zwarte bevolking op Jamaïca wel zeven malen zoo talrijk is als de blanke, meent men dat een opstand der zwarten er schrikkelijke gevolgen zou kun nen hebben.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1