"blïitexlandschb berigten. een paar Amerikanen op, die voorgeven zendelingen dier sectc le zijn. Dil gezelschap is eenige dagen geleden vermeerderd met een jong inenschdie voorganger was bij voornoemde godsdienstoefening. Naar men uit Amsterdam meldt zal mevr. Ristori tegen het einde dezer maand, in vereeniging met een Italiaaiiscli gezelschap, aldaar eenige voorstellingen geven. Vrijdag jl. is te Nieuwe Diep aangekomen de Noordsche brik Bonne Ventokapt. G. Aslaksen, na in de Noordzee in aanzeiling te zijn geweest met een Engelsche brik, welk vaartuig in de diepte is verdwenen; de ka pitein en een jongen zijn er bij omgekomen, de overige 4 personen der bemanning zijn op de Bonne Fento overgesprongen en aan den Helder aangebragl. Door den gemeenteraad van Utrecht is behandeld het rapport der com missie, in wier handen was gesteld het verzoek van den senaat van het Utrechtsch studenten-corps lot vestiging aldaar van eene inrigting voor het onderwijs in de land-, taal en volkenkunde van Nederl. Indië. De slotsom van hel rapport was dal, wanneer de akademische lokalen ook voor die in stelling werden gebruikt, de kosten eene jaarlijksche bijdrage van 12000 a ƒ1400 uit de gemeente-kas zonden vorderen. Dit bezwaar was van dien aard, dal de commissie de voorkeur gaf aan het denkbeeld, dat de raad zich zou wenden tot de staten der provincie met verzoek, met de gemeente in overleg te treden omtrent de oprigting der bedoelde instelling. Met 14 tegen 12 stemmen is dienovereenkomstig besloten. Tot conrector aan hel gymnasium te Arnhem is benoemd de heer dr. T. T. Kroonthans praeceptor aan het gymnasium te Haarlem. De beer B. G. Clement, die op zijn verzoek met 1 Nov. eervol is ontslagen als dienstdoend leeraar op Bronbeek bij Arnhem, heeft Zondig II. aldaar zijne afscheidsrede gehouden. Door den kolonel-korr.mandant van die inrigting werd hem bij die gelegenheid, namens de regering, overhandigd een volledig exemplaar van de Natuurlijke Geschiedenis der Nederl. Over- zeesche Bezittingen, door C. J. Temminck, enz welk kostbaar werk, in prachtband, krachlens eene voor bijzondere gevallen verleende magliging van Z. ill. den koning, den predikant werd aangeboden. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten de veemarkten aldaar we der op den gewonen lijd te doen plaats hebben. Te 's Hertogenbosch is Maandag namiddag een zwaar onweder losge barsten, vergezeld van hagel en sterken wind. De bliksem sloeg door een raam in de koepel van de r. k. S'. Jacobskerk, stuitte op de galerij van dien koepel, nam zijn weg weder naar boven en drong door een ander raam naar buiten, na eerst een groot gedeelte van het gestukadoorde plafond te hebben verbrijzeld, dat stuksgewijze naar beneden viel en daardoor beeld werk en stoelen beschadigde. Gelukkig is er geen brand ontstaan en heeft een 40-tal menschen, die juist in de biechtstoelen zalengeen letsel bekomen. In de memorie van beantwoording van hoofdsl. 1 der staatsbegrooting worden, naar gewoonte, door de regering beantwoord de algemecnc aan merkingen op die begrooling gemaakt. Daarin wordt o. a. gezegd dat eene hernieuwde indiening der wet lot herziening van het zegelregt voorals nog niet kan worden toegezegd. In de beantwoording van het; voorloopig ver slag van de wet op de middelen, zegt de minister van financien, dat hij getoond heeft niet terug te deinzen voor ingrijpende verbeteringenmaar dat, zoodra van het afschaffen van belastingen sprake kan zijn, die op zeep en geslagt daarvoor het allereerst in aanmerking beliooren le komen. Hij zal dan ook van zijne zijde alles doen om de spoedige afschaffing, althans van eenen dier accijnsen mogelijk te maken; maar daartoe dient te worden afgewacht de werking van de wijzigingen, die ten gevolge der afschaffing van de plaatselijke accijnsen in ons belastingstelsel zijn aange bragl, en niet het minst de resultaten van de proefnemingen, die als een gevolg van het suikertractaat worden genomen Het moet blijken, of de schatkist vermindering van inkomsten toelaat. Ook de afschaffing van het zegelregt op de dagbladen en de advertentiëu dient daarop te wachten, te meer als men bedenkt dat aan de zegelwet niet wel kan worden geraakt zonder tevens andere onderwerpen te regelendie van invloed zijn op de opbrengst. 'sGRAVENHAGE, 2 November. Z. M. heeft aan den kapitein der infanterie bij het leger in Ned. Indië L. Ullmann vergunning verleend tot hel aannemen der onderschcidingstee- kenen van ridder der orde van den ZShringcr Leeuw, hem door den groot hertog van Baden geschonken. Bij kon. besluit van 28 October jl. zijn de leden der provinciale commissiën van geneeskundig onderzoek en loevoorzigt met ingang van 1 November eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Doör Z. M. zijn benoemd: tot regler in de arrond.-regtbank le Am sterdam de heer mr. N. Muntendam, thans substituut-griffier bij hel prov. geregtshof in Noordholland; tol procureur bij de arrond.-regtbank te Zie- rikzee de heer mr. J. van der Lek de Clercq, advocaat aldaar; lot griffier bij het kantongeregt te Amsterdam (derde kanton) de heer mr. A. A. Andreson, thans griffier der arrond.-regtbank le Hoorn, en tot notaris te Beteren de heer G. Engelberls jr.cand.-notaris le Amsterdam. Aan den heer jhr. S. P. F. Meijer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil de betrekking van ontvanger der registratie te Kampen. Gelijk eervol ontslag is, op zijn verzoek, verleend aan den heer A. L. C. Roberti, als ontvanger der directe belastingen te Amby. Z. M. heeft goedgevonden den majoor L. van den Tol, van het4dereg. infanterie, op zijn verzoek, en den kapitein M. A. J. Rubens, van het 5de reg. inf. op pensioen te stellen, en bij hei wapen der infanterie te benoe men: bij den staf, lot majoor, den kapitein ls,c kl. J. C. J. Kempees, van dien staf; bij hel lsle reg., lot lsleD luit. den luit. J C. Vieweg van hel corps, bij het 3de reg., lol kapitein 3|C kl. den lstc" luit. E. F. C. A. Menckens, van den s'af van het wapen; bij het 4de reg., tot majoor den kapitein lsle kl. A. F. Eymaelvan het ls,« reg.; bij hel 5de reg., tol ka pitein 3dc kl. den lslc" luit.-adjudant T. Ongerboer, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8sle reg., tol l,lcn luit. den 2dcn luit. P. R. Goudschaal; van het corps. Door Z. M. is eervol ontslag uit de militaire dienst verleendop zijn verzoek, aan den officier van gezondheid 2dc kl. A. B. J. Lulofs, van het bat. mineurs en sapeurs, en wegens ligchaamsgebreken aan den met verlof hier le lande teruggekeerden kapilein kwarliermeesler bij de militaire admi nistratie in Ned. Indië J. A. van Boven. Naar men verneemt zijn alhier nopens de ongesteldheid van II. M. de koningin geruststellende berigten ontvangen. Naar men uit zeer goede bronnen verzekert zijn de geruchten omtrent eene aftreding van een of tncer der ministers ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Bij geen hunner moet daartoe het voornemen beslaan. De minister van binnenl zaken heeft, na zijne ligle ongesteldheid, zijne werkzaamheden aan het departement herval. De minister zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren mogt den heer G. Entrop van Poeterenbij gelegenheid der vervulling gedurende 00 jaren van de betrekking van expediteur der Ned. Staatscourant en het Staatsblad, de verrassing te beurt vallen, dat hem na mens Z. M. den koning, bij schrijven van den minister van binnenl. zaken een blijk van waardering zijner langdurige en trouwe pliglsbetrachting werd toegekend. Door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente is, ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan ds. Iluydecoper verleende emeritaat, het volgende negental van hh. predikanten gevormd: Earners, le Scherpenzeel Cramer, le Chariotsde Graaf, le Rotterdam; Ruitenschild, te Oegstgeest; Chantepie de la Saussaye, te Rotterdam; van Toorenenbergente Gronin gen; Astro, te Vlissingen; Krijt, te Groningen; en de Masure, te Ben- nebroek. HELKIto. Op het studenten-congres te Luik is besloten die vereeniging van duur- zamen aard te maken en is het ontwerpen van daartoe strekkende bepalin gen aan eene commissie opgedragen. De groote meerderheid der congres leden zijn Belgen, meestal studenten van Gent en van Brussel; doch er zijn ook een veertigtal kweekelingen der katholijke hoogeschool van Leuven overgekomen. Verscheiden Nederlanders, eenige Spanjaarden, eenige Duit- schers en een vijftigtal Franschen maken de vertegenwoordigers der stude rende jeugd van andere landen uit, waarbij nog eenige Rumancn en Polen gekomen zijn. Er zijn geene Engelschen op het congres verschenen. Men had echter meer bezoekers uil Frankrijk verwacht. Het verlies hier le lande door den vee-lyphus geleden bedraagt; voor zooverre bekend is, in het geheel 367 runderen. In de provinciën Ant werpen, Limburg en Brabant heeft de ziekte geheel opgehouden. ENeKLAA D. LONDEN 31 October. Onze regering heeft, naar men verneemt, de mogendheden, welke deel genomen hebben aan de maritime operatiën in de straat van Simonosaki en aan het tractaat met Japan, dat hiervan het gevolg was, uitgenoodigd om, even als zij zeiven, den zetel barer legatiën van Yokohama le verplaat sen naar Jeddo. Van regeringswege is eene opgave omtrent de runderpest openbaar ge maakt, aanwijzende den loop dier ziektezoo ver zij door officiëcle berigten aan de regering bekend is geworden. Volgens die opgave zijn in Engeland en Schotland sedert hel uilbarsten der kwaal 14083 runderen aangetast, 5119 afgemaakt, 6711 gestorven, 707 hersteld, en zijn er thans 1546 in behandeling. Het aantal nieuwe ziektegevallen heeft in de met 14 October geëindigde weck 1054, en in de met 21 October geëindigde week 1729 bedragen. Zaturdag avond is aan de St. Catharine's Docks brand ontslaan ineen pakhuis, alwaar een groote voorraad olie, sterke drank, talk en andere gevaarlijke goederen was opgestapeld. Eerst des nachts tusschen 2 en 3 ure was het vuur gcbluschtnadat er voo"r eene waarde van 40000 a 50000 vernield was. Daarop volgde den volgenden morgen een brand in een der magazijnen van Beale's Wharf, nabij de London-bridge, waarbij tusschen de 10 en 20000 kisten thee eene prooi der vlammen werden. Door de krach tige maatregelen der brandweer is het gelukt een daar naast aanwezig ma gazijn te redden, alwaar 58000 kisten thee en andere goederen, ter waarde van ruim i millioenopgestapeld lagen en waar de vlam reeds was door gedrongen. Berigten uit New-York van 21 October bevatten het volgende: De con ventie van Noord-Carolina heeft de betaling geweigerd van de schuld der zuidelijken. Men verzekertdat de conventie der Fenians een zeer belang rijken geheimen maatregel heeft genomen en manschappen en geld beloofd heeft. De afgevaardigden hebben ingeschreven voor 500,000 dollars. Eene democratische vergadering, te New-York gehouden, heeft hare goedkeuring uilgesproken over de regering van Johnson en verklaard, dat het noodzake lijk is de leer van Monroe op Mexico toe te passen. De heer Seward heeft in eene redevoering den wensch uilgesproken, dal men de republikeinsche instellingen mogt hernieuwd en erkend zien overal waar zij vroeger op het Amerikaansche vasteland bestonden. Wanneer dit zou zijn volbragt, zou ook elders de invloed daarvan blijken. Uit Rio Janeiro ontvangt men het berigtdat de Brazilianen Uragayana hebben hernomen en 6000 gevangenen hebben gemaakt. De Paraguayanen hebben zich op genade overgegeven. Generaal Estigarribia is naar Rio gevoerd. -— De Japan Herald meldt, dat er, ten gevolge van den tegenwoordigen onrustigen toestand van Japan en de voortdurende afwezigheid van den

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2