LEOSCHE COURANT. VRIJDAG 3 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDBCIIE BERiGTKN. LEÏDEN 2 November. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 156 kinderen, als: 82 zoons en 74 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweelinggeboorten. Overleden 79 personen, als: 13 mannen, 18 vrouwen, 25 zoons en 23 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 1. Voltrokken 29 huwelijken. De behandeling der gemeenlebegrooting is gisteren door den gemeenteraad voortgezet en ten einde gebragt. Hel op de begrooling voorkomende nommer «be lasting op de honden," voor nihil uitgetrokken gaf den heer llartevelt aanlei ding om de wenschelijkheid te beloogen van hel wederinvoeren dezer belasting waarin hij door onderscheidene leden werd ondersteund. Door den voorzitter en den heer de Fremery werd gewezen op de vele moeijelijkhedendie aan hel ten uitvoer leggen cener verordening op dit punt waren verbonden, en de uiterst geringe opbrengst; de ondervinding, vroeger verkregen, bad ge leerd, dal het ecne belasting was, die alleen door de goedwilligen werd be taald. Door de voorstanders werd hierop aangemerkt, dal thans wel ecne verordening gemaakt zou kunnen wordendie gemakkelijker uit te voeren zou zijn dan de vroegere, en dal, was de opbrengst gering, de verordening gunstig zou kunnen werken op de vermindering van het groote aantal hon den alhier aanwezig. Ten slotte werd met 15 tegen 5 stemmen beslist dat, er eene belasting op de honden zou ingevoerd worden en daarvoor ecne som pro memoria op de begrooting uitgetrokken. De vervolgens behandelde hoofdstukken «baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen" en «ontvangsten van verschillenden aard" gaven tot geene bedenkingen aanleiding, uitgezonderd het nommer «4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel." De voorzitter deelde mede, dat de daarvoor uitgetrokken som van 59255.17 kon gebragt worden op 88882 76, zooals ook de commissie van financiën had voorgesteldeen gevolg van eene resolutie van den minister van financiën waarvan hij voorlezing liet doenen waaruit bleek dal het gehcele bedrag der 4/5als tot de dienst van 1866 behoorende, op de begrooling moest gebragt worden. Dit werd door enkele leden afgekeurddaar het met eene goede administratie niet was overeen te brengen, dat reeds een gedeelte der inkomsten van 1867 op' de begrooling van 1866 werd gebragt. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat deze wijze van bandelen was voorgeschreven, en ook daarop dal zij niet vreemd was, daar zij ook wat betrof de opcenten op het per soneel gevolgd werd. Met 18 tegen 3 stemmen werd hel verhoogde cijfer goedgekeurd. Het nommer «opbrengst van den verkoop van gemeente- eigendommen" werd met ƒ3000 verminderd, omdat reeds tot het behouden van de Rijnsburgsche poort was besloten, liet nommer «afschrijving van liet kapitaal in de bank van leening" (ƒ10000) werd op voorstel van den voorzitter, als nu niet noodzakelijk zjjnde, van de begrooting afgenomen. Door den heer de Moen werd er op aangedrongen die gelden meer produc tief te maken; waarop de heer Driessen mededeelde, dat in de bank eene som van ƒ30000 beschikbaar was. De heer Goudsmit opperde twijfel of de goedkeuring tot het uilgeven in prolongatie, dat, wat betrof de gelden in de gemeentekas, aan den raad was geweigerd, aan commissarissen der bank, beheerders van een onderdeel der gemeente-administratie, zou ver leend worden. Door den heer Hartevclt werd er op aangedrongen de thans reeds beschikbaar gestelde som van ƒ10000 op hel grootboek te brengen. Over een en ander zal hel advies van commissarissen der bank gevraagd worden. Een daarop gedaan voorstel van den beer du Rieu, om bij dezen stand der zaak hel reeds goedgekeurde nommer «op brengst van de bank van leening" met ƒ500 leverhoogen, werd verworpen. Om een juist oordeel te kunnen vellen over de nommers betreffende den ver koop van nat. werk. schuld, ad ƒ5000, en den boofdelijken omslag werd besloten die te behandelen na de vaststelling der onvoorziene uilgaven. Vooraf werd nog in behandeling gebragt het aangehouden nommer der uit gaven «vergoeding aan het rijk van 2j. ten honderd van het onzuiver bedrag der opcenten op de grondlasten en de personele belasting", dat uitgetrokken werd tot een bedrag van ƒ1780. Voor onvoorziene uitgaven werd daarna, overeenkomstig de voordragt, eene som'van 5000 aangewezen. Ten slotte werdna eer. overzigt van de tot dusverre geraamde inkomsten en uitgaven te hebben genomenbesloten de voordragt tot verkoop van nat. schuld te doen vervallen en den boofdelijken omslag te brengen op ƒ62500 en ƒ1000 bij suppletoir kohier. Na de vaststelling van deze laatste posten gaf de heer Scheltema, die reeds vroeger bezwaren bad ingebragt tegen de veror dening waarbij tol dusverre de invordering der plaatselijke directe belasting is geregeld, te kennen, dat bij eerstdaags een nieuw ontwerp van regeling omtrent de invordering dier belasting hij den raad zou indienen. De be grooting werd daarop in zijn geheel uiet 17 legen 3 stemmen aangenomen in ontvang ad 393,006.34j-in uitgaaf ad 392,693.73batig slot ƒ312.61y. Door een achttal ingezetenen is dezer dagen eene circulaire verspreid, waarin zij kennis geven bel plan te hebben gevormd tot oprigling eener ven nootschap met het doel in deze stad eene machinale broodfabriek tot stand te brengen, onder den titel van Leydsche Broodfabriek. Zij willen daartoe een kapitaal van ƒ50000 bijeenbrengen door middel van aandeelcn van 100. De aandeelen zijn op die som gesteld, ten einde die onder hel bereik te brengen van den burgerstand, welke het grootste belang heeft bij de ver wezenlijking van het plan. De ontwerpers zullen slechts trachten de ven nootschap in het leven te roepen, en zoodra een voldoend kapitaal zal zijn deelgenomen, aan de deelnemers zelven hel vaststellen der statuten en het benoemen vau bestuurders der onderneming overlaten. De bedenkingen, zoo van pliilanlhropischen als van financiëleu aard, die sommigen tegen het plan iu het midden zouden kunnen brengenworden mede in de circulaire be sproken. Wat de eerste betreft, wordt o. a. gezegd dat de ondervinding reeds beeft geleerd dat broodfabrieken niet noodwendig het beslaan van bijzondere bakkerijen opheffen, en wat de tweede betreft, gewezen op de gunstige financiële resultaten, die de brood- en meelfabrieken te Amsterdam en te 's Hage opleveren. De ontwerpers vleijen zich, dat de ingezetenen van Leydcn het nut der voorgestelde onderneming zullen erkennen als strek kende lot de bevordering van gezondheid en welvaart der bevolking en ver trouwen, dal hunne medeburgers zullen zamenwerken door ruime deelneming iu het noodige kapitaal het tot stand komen daarvan te bevorderen. De Staatscourant bevat het verslag van den slaat der rijksinstelling van onderwijs in taal-, land- en volkenkunde van Ned. IudiS, over het studiejaar 1864/65 door den raad van bestuur aan den minister van binnenl. zaken ingediend. Met klem wordt daarin aangedrongen op bet benoemen van den vierden hoogleeraar, voor liet onderwijs in de geschiedenis van Ned. Indië, publiek regt en stelsel van bestuur, waarvan liet gemis sterk gevoeld wordt. Zooveel mogelijk is tol dus verre door de tegenwoordige boogleerareu in die leemte voorzien. Naar ons uit Katwijk wordt gemeld is de steurharing-visscherij tot nog toe niet naar wensch geslaagd. Van het aantal sehuiten, waarvan som mige nog niet zijn aangeweest, blijven er, door te geringe vangst of storm weer ternggehoudenlang uit, waardoor de haring slechts om gepekeld of gerookt te worden geschikt is. In een zeldzaam gevalzoo als de vorige week eens geschiedde, wordt er haring aangevoerd, die wegens mindere zouiing voor gemeld doel uiet behoeft gebezigd en de geschiktheid bezit om versch ter markt aangeboden te worden. Met de eenige schuitvoordeknsl- visscherij bestemd, wordt er nu en dan eene kleine hoeveelheid platviscli aangebragt. Naar wij vernemen, zegt de N. R. C.is bij hel Nederlandsch zendeling genootschap, van een onbekende, onder liet postmerk Amsterdam, de aan zienlijke gift van ƒ5000 ontvangen. Men verneemt dat het examen van aspiranten voor de postery hier te lande weder weinig bevredigende uitkomsten heeft opgeleverd. Van daar, dat het getal surnumerairs-plaatsen niet geheel kon worden vervuld. Door een groot aantal veehandelaren en veehouders in Gelderland is aan Z. M. den koning een adres gerigt, waarin zij, in hel belang van han del en landbouw, en in hel belang van den Nederlandschen veestapel zelf, verzoeken, dat het den koning behagen moge de bepalingen van artt. 1 en 2 van Zr. M®. besluit1 van 23 October jl. in dier voege te wijzigen, dal de doorvoer langs eene bepaalde lijn, met name langs den Rijnspoorweg, of te water, zoowel uit Prnissen, als door de afgesloten en bewaakte streek, worde vrijgelaten onder behoorlijk toezigt en bewaking, waarvan de kos ten, des noods, ten laste der vervoerders kunnen worden gebragt. Te Sommelsdijk is eene vergadering gehouden van de eigenaren der nu nog loopende runderen op de Weslplaat; van de 66 eigenaren versche nen er 53. Deze vergadering had hoofdzakelijk ten doel te spreken over de voeding der rnnderen, daar het rijk gaarne zoude zien dat die voeding door de eigenaren werd bekostigd, doch deze schijnen daar geen genoegen mede te nemen, hetgeen bljjkt uit een verzoek door het dagelijksch bestuur dier gemeente op hunne aanvrage gedaan aan den minister van binnenl. zaken om óf de runderen voor rekening van het rijk gedurende den winter te ver plegen óf ze tegen de volle waarde te onteigenendaar geen der eigenaren zijne runderen wilde prijs geven aan de besmetting, welke kan ontslaan door al deze verdachte runderen in eene schuur te plaatsen. Te Gorinchem is gevankelijk binnengcbragl zekere T. de Ruiter, wo nende te Middelkoop, onder Leerbroek, verdacht van zekeren K. Buizer, te Leerbroek, met een mes moedwillig den neus nagenoeg te hebben afge sneden, en wel zonder dat tusschcn die personen eenige twist had plaats gehad. Uit genoemde plaats meldt men nog, dat Zondag 11. ten huize van mrj. van Beest in de Zusterstraat aldaar eene openbare godsdienstoefening plaats bad van de secte der Motmonen; sedert geruimen tijd houden zich aldaar

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1